MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal zmluvy o anexii okupovaných ukrajinských regiónov k Rusku.
Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom.
Pod dokumenty pridali svoje podpisy aj Moskvou dosadení lídri štyroch okupovaných ukrajinských oblastí. Stalo sa tak tri dni po ukončení Kremľom zorganizovaných nelegálnych referend v týchto oblastiach o pripojení k Rusku, ktoré Západ odsúdil ako bezohľadné protiprávne zaberanie cudzieho územia.
Zmluvy o vstupe ukrajinských oblastí do Ruska ešte musia formálne odobriť budúci týždeň obe komory ruského parlamentu.
Anexia ukrajinských území Ruskom
V štyroch okupovaných regiónoch – v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny a v častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny sa od 23. do 27. septembra konali nelegálne referendá o pripojení k Rusku. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia.
Proruskí predstavitelia oblastí v utorok po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia rozhodli o pripojení k Rusku. Následne o to oficiálne požiadali Moskvu.
"Je to vôľa miliónov ľudí," argumentoval Putin v piatok pred podpisom dekrétu o anexii. Západný svet výsledky neuznáva a odmieta ich ako nelegitímne. USA reagovali, že boli vymyslené v Moskve.
Podobne ako Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť anektovalo Rusko v roku 2014 na základe nelegálneho referenda aj Krym. Kyjev ani Západ to nikdy neuznali ako legitímny krok.
Stanica BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území.
Putin v piatok vyhlásil, že obyvatelia štyroch ukrajinských regiónov sa stávajú občanmi Ruska a Moskva ich bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami. Západní predstavitelia už skôr varovali, že Rusko si týmto krokom pripravuje pôdu pre možný jadrový útok.

Ukrajina požiadala o vstup do NATO
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na krok Ruska oznámil, že podávajú žiadosť o urýchlené prijatie do NATO. Žiadosť podpísal s predsedom parlamentu Ruslanom Štefančukom a premiérom Denysom Šmyhaľom.
Ukrajina podľa neho „de facto“ dokončila cestu do NATO. „Dnes Ukrajina žiada, aby to bolo de iure. V rámci postupu, ktorý je v súlade s naším významom pre ochranu celej našej komunity, v rámci zrýchleného konania,“ povedal v prednahratom videu. Podľa vlastných slov však chápe, že prijatie do aliancie si vyžaduje súhlas všetkých členov.
Anexiu ukrajinských území nazval Zelenskyj fraškou a zaviazal sa, že celé územie Ukrajiny oslobodia spod ruskej kontroly. Zároveň dodal, že Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým bude pri moci Putin.
"Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom," povedal Zelenskyj.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ubezpečil, že ukrajinská armáda bude naďalej pokračovať v protiofenzíve na východe krajiny.
"Pokusom o anexiu ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa Putin snaží zabrať územia, ktoré ani fyzicky nekontroluje," uviedol šéf ukrajinskej diplomacie.
Pre Ukrajinu sa týmto krokom nič nemení. "Pokračujeme v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí, obnovovaní našej územnej celistvosti," napísal.
Rada EÚ: Ruské vyhrážky našim odhodlaním neotrasú
Anexiu jednoznačne odsúdila aj rada Európskej únie. Odmietla ju ako nezákonnú.
„Svojvoľným podkopávaním medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a očividným porušovaním základných práv Ukrajiny na nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť, základných princípov zakotvených v Charte OSN a medzinárodnom práve, Rusko ohrozuje globálnu bezpečnosť,“ uviedla Rada Európskej únie v oficiálnom vyhlásení.
Jej členovia tvrdia, že nikdy neuznajú „nezákonné referendá, ktoré si Rusko vymyslelo ako zámienku pre toto ďalšie porušovanie nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ani ich sfalšované a nezákonné výsledky“.
Rada Európskej únie zároveň vyzvala všetky štáty a medzinárodné organizácie, aby túto nezákonnú anexiu, do ktorej patrí i polostrov Krym, jednoznačne odmietli.
Rada EÚ zdôraznila, že Ukrajina má plné právo oslobodiť okupované územia v rámci svojich medzinárodne uznaných hraníc.
„Jadrové hrozby zo strany Kremľa, vojenská mobilizácia a stratégia falošnej prezentácie územia Ukrajiny ako územia Ruska a tvrdenie, že vojna sa teraz môže odohrávať na území Ruska, neotrasú naším odhodlaním,“ uviedol orgán Európskej únie ďalej vo vyhlásení.
USA zaviedli nové sankcie proti Rusku
Ku kritike sa pripojil aj americký prezident Joe Biden. Spojené štáty budú podľa jeho slov vždy rešpektovať medzinárodne uznávané hranice Ukrajiny.
"Spojené štáty odsudzujú dnešný podvodný pokus Ruska o anexiu suverénneho ukrajinského územia. Rusko porušuje medzinárodné právo, šliape po Charte Organizácie Spojených národov a všade prejavuje svoje pohŕdanie mierumilovnými národmi," uviedol Biden.
USA budú pokračovať "v podpore úsilia Ukrajiny získať späť kontrolu nad svojím územím", dodal šéf Bieleho domu.
Spojené štáty zároveň uvalili nové rozsiahle sankcie na vyše tisíc ruských firiem a jednotlivcov vrátane vysokopostavených politických predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov.
Rozsiahle sankcie uvalili americké ministerstvá financií, obchodu aj zahraničných vecí. "Nebudeme sa len prizerať, keď sa Putin pokúša podvodne anektovať časti Ukrajiny," priblížila americká ministerka financií Janet Yellenová.
"Ministerstvo financií a americká vláda dnes podnikajú rozsiahle kroky, aby ešte viac oslabili už aj tak degradovaný vojenský priemysel Ruska a jeho schopnosť viesť nelegálnu vojnu," dodala.
Sankcionované osoby a inštitúcie podľa USA napomáhali anexii. Je medzi nimi napríklad aj guvernérka ruskej centrálnej banky Eľvira Nabiullinová, ako aj rodinní príslušníci ruského premiéra Michaila Mišustina či ministra obrany Sergeja Šojgua.
Na aktualizovanom sankčnom zozname sa nachádza aj 109 členov ruskej Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu), ako aj Rada federácie (horná komora ruského parlamentu) a jej 169 členov.
Na sankčný zoznam USA pribudlo tiež 57 spoločností v Rusku či na anektovanom Kryme, ktoré Washington obvinil z napomáhania pri "brutálnom útoku na Ukrajiny".
Poľsko a Taliansko
Anexiu kritizovali Poľsko a aj zrejme budúca premiérka Talianska.
Poľsko odsúdilo "pseudoreferendá" na Ruskom okupovaných častiach Ukrajiny a požiadalo medzinárodné spoločenstvo, aby neuznalo ich výsledky. Kroky Ruskej federácie podľa hovorcu poľskej vlády Piotra Müllera porušujú základné princípy medzinárodného práva zakotvené v Charte OSN.
"Žiadame všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby neuznali zákonnosť pseudoreferend a ani ich výsledky, ktoré v žiadnom prípade nemôžu odrážať vôľu obyvateľov týchto regiónov, ktorí boli prinútení voliť," povedal Müller.
Poľsko podľa hovorcu vlády "jednoznačne a pevne odsudzuje" nezákonné referendá a žiada trestné stíhanie "všetkých, ktorí sa na uskutočnení týchto fiktívnych referend podieľali".
Poľský prezident Andrzej Duda už vo štvrtok prezidenta Zelenského ubezpečil, že referendá a ani žiadne iné ruské vyhlásenia nebudú mať v Poľsku právny význam. Duda na twitteri napísal, že Poľsko pokusy Ruska o anexiu ukrajinského územia "odsudzuje a nikdy ich neuzná".
"Naďalej budeme podporovať obrancov Ukrajiny, až kým nebude agresor zahnaný," uviedol Duda.
Nijaký právny ani politický základ nemá ruská anexia ani podľa Giorgie Meloniovej, líderky krajne pravicovej strany Bratia Talianska, ktorá ovládla nedávne talianske parlamentné voľby. Meloniová varovala, že "neoimperializmus" Moskvy ohrozuje celú Európu.
"Vyhlásenie o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Ruskej federácii po fingovaných referendách v rámci násilnej vojenskej okupácie nemá nijakú právnu ani politickú hodnotu," uviedla Meloniová vo vyhlásení. Ruský prezident podľa nej "opäť dokazuje svoju neoimperialistickú víziu v sovietskom štýle, ktorá ohrozuje bezpečnosť celého európskeho kontinentu".
"Toto ďalšie porušenie pravidiel spolužitia medzi národmi zo strany Ruska potvrdzuje potrebu jednoty západných demokracií," dodala šéfka strany Bratia Talianska.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine