SME

Alternatívna Nobelova cena po prvý raz poputuje na Ukrajinu

Olexandra Matvijčuková patrí medzi najznámejšie aktivistky za ochranu ľudských práv na Ukrajine.

(Zdroj: TASR/AP)

ŠTOKHOLM. Ukrajinská ľudskoprávna aktivistka Olexandra Matvijčuková a jej organizácia Centrum pre občianske slobody (CCL) sa stali tohtoročnými laureátmi tzv. alternatívnych Nobelových cien (Right Livelihood Awards).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšími ocenenými sú ugandská organizácia na ochranu klímy Africký inštitút

pre riadenie energetiky (AFIEGO), venezuelské humanitárne združenie Cecosesola, ako aj dve somálske ľudskoprávne aktivistky. Oznámila to vo štvrtok v Štokholme nadácia organizujúca toto ocenenie, informuje agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenie tak po prvý raz poputuje na Ukrajinu, a to za boj za posilňovanie občianskej spoločnosti a presadzovanie princípov právneho štátu a medzinárodného práva. Matvijčuková (38), ktorá je od roku 2007 predsedníčkou CCL, patrí medzi najznámejšie aktivistky za ochranu ľudských práv na Ukrajine.

Ako povedala vo vyhlásení, táto cena je "gestom podpory pre náš boj (za slobodu) a za moju prácu". "Bojujeme za slobodu v každej oblasti: za slobodu byť nezávislým štátom, za slobodu byť Ukrajincami, za slobodu mať demokratické voľby," zdôraznila.

Jej organizácia zaujala pozornosť už v roku 2013, keď počas protestov na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdan) dokumentovala prípady porušovania ľudských práv. Porota ocenila "priekopnícke medzinárodné úsilie" centra CCL, čo sa týka monitorovania zodpovednosti za vojnové zločiny a ďalšie priestupky proti ľudským právam.

SkryťVypnúť reklamu

CCL sa okrem iného usiluje dosiahnuť, aby Kyjev ratifikoval štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu, čo je podľa nadácie Right Livelihood (RLW) veľmi dôležité aj v súvislosti s aktuálnou vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine.

Riaditeľ RLW Ole von Uexküll uviedol, že všetci ocenení sa zasadzujú o posilňovanie daných komunít. "Zoči-voči zlyhávajúcim vládam a zrúteniu poriadku – vrátane vojen, teroru, vykorisťovania, masívneho vysídľovania a hospodárskych kríz – vytvorili nové systémy zamerané na ľudí," povedal.

Inštitút AFIEGO bojujúci proti zaberaniu pozemkov a s tým spojenými environmentálnym škodami založili v roku 2005 štyria študenti v ugandskom hlavnom meste Kampala. V minulosti sa jeho členovia angažovali napríklad za práva ľudí vyhnaných zo svojich domovov v spojitosti s projektom ropnej rafinérie. V súčasnosti vystupujú okrem iného proti plánovanej výstavbe zhruba 1400-kilometrového potrubia z Ugandy do Tanzánie.

SkryťVypnúť reklamu

Venezuelská asociácia Cecosesola existuje od roku 1967 a stará sa o komunity ľudí s nízkymi príjmami, ktorí trpia v dôsledku hospodárskej krízy vo svojom štáte, trvajúcej už od roku 2014. Organizácii sa darí zásobovať cenovo dostupným tovarom vyše 100.000 rodín v siedmich tamojších štátoch.

Somálske aktivistky Fartuun Adanová a jej o 20 rokov mladšia dcéra Ilwad Elmanová sa vo svojej organizácii Elman Peace starajú o marginalizované skupiny ľudí vo svojej vlasti a usporadúvajú mierové iniciatívy. Zameriavajú sa hlavne na pomoc ženám, ktoré sa stali obeťami rodovo podmieneného násilia, a bývalým detským vojakom.

Alternatívne Nobelove ceny udeľuje od roku 1980 nadácia Right Livelihood Award Foundation ako ocenenie za angažovanie sa v oblasti ľudských práv, verejného zdravia a dobrého spravovania spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenie napríklad pred dvoma rokmi získal bieloruský disident Ales Biaľacki či väznená iránska ľudskoprávna aktivistka a právnička Nasrín Sotúdeová. Rok predtým bola ocenená švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová a v roku 2014 okrem iných americký whistleblower Edward Snowden.

Každý zo štyroch tohtoročných laureátov, ktorých vybrala medzinárodná porota, dostane aj finančnú odmenu milión švédskych korún (zhruba 92.000 eur).

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 368
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 529
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 700
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 609
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 565
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu