ODESA. Generálny tajomník OSN António Guterres počas piatkovej návštevy ukrajinskej Odesy vyzval Rusko, aby neodpojilo Záporožskú atómovú elektráreň od ukrajinskej siete.
Reagoval tak na tvrdenia Kyjeva, že Rusi sa to chystajú urobiť.
"Elektrina zo záporožskej elektrárne je zjavne ukrajinská... Takže túto zásadu treba plne rešpektovať," povedal Guterres.
Ukrajinský jadrový úrad Enerhoatom predtým podľa agentúry Reuters vyhlásil, že ruské jednotky chcú zastaviť prevádzku v elektrárni a odpojiť ju od ukrajinskej siete.
Okrem toho je Enerhoatom presvedčený, že Rusi chystajú v elektrárni rozsiahly útok, ktorý potom chcú zvaliť na Ukrajinu. Rusko vznieslo podobné obvinenie voči Ukrajine vo štvrtok.

Predstaviteľ ruskej vlády ešte v máji povedal, že Rusko odpojí zariadenie od ukrajinskej siete a začlení ho do ruského energetického systému. Hovorca Enerhoatomu v tom čase pre BBC vyhlásil, že prepojenie elektrárne s Ruskom bude trvať roky.
„Rusi teoreticky môžu postaviť elektrické vedenie, ale bude to trvať dlho. Elektráreň momentálne pracuje v minimálnom režime, ale Kyjiv zostáva na jej čele. Všetky elektrické vedenia kontroluje Ukrajina. Ruské vyhlásenie je zbožné prianie,“ povedal vtedy Leonid Olijnyk.
Elektráreň je v uplynulých týždňoch cieľom delostreleckej paľby, z ktorej sa vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva.
Zamestnanci elektrárne zverejnili výzvu, v ktorej svetové spoločenstvo žiadajú, aby "zabránilo nenapraviteľnému".
Výzva poukazuje na porušovanie početných právnych noriem, zásad a predpisov na zaistenie bezpečnosti pri nakladaní s mierovým atómom počas piatich mesiacov od dobytia elektrárne Rusmi.
Moskva demilitarizáciu elektrárne odmieta. Predstaviteľ ruskej okupačnej samosprávy Vladimir Rogov kritizoval tento návrh šéfa OSN Antónia Guterresa ako "nezodpovedný"
"Iba osoba, ktorá nerozumie možným rizikám, alebo im, naopak, rozumie, a preto tlačí na niečo, čo môže viesť k tragédii, môže ponechať jadrovú elektráreň bez ochrany. Takéto vyhlásenie spochybňuje kompetentnosť generálneho tajomníka OSN," povedal Rogov.
Rusko obsadilo elektráreň ešte v marci a odvtedy tam má svojich vojakov. Elektráreň sa v uplynulých týždňoch stala terčom delostreleckých útokov. Rusi aj Ukrajinci sa navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne a obe strany upozorňujú, že to môže viesť k jadrovej katastrofe.
Na demilitarizáciu zariadenia vyzval už pred časom Kyjev a podporil ho v tom aj Washington.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine