SME

Ukrajina a Rusko sa dohodli na vývoze obilia, dohody však podpísali zvlášť

Na implementáciu bude dohliadať koordinačné centrum.

Generálny tajomník OSN António Guterres, ruský minister obrany Sergej Šojgu, ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov a , turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody.Generálny tajomník OSN António Guterres, ruský minister obrany Sergej Šojgu, ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov a , turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody. (Zdroj: TASR/AP)

ISTANBUL. Ukrajina a Rusko v piatok v Istanbule separátne podpísali dohody s Organizáciou Spojených národov a Tureckom umožňujúce vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more, informuje TASR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obilie aj hnojivá

Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Ako pripomína agentúra AFP, ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine.

Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Jeden neposlúchol rozkazy, ďalší mal varovať Rusov. Zelenskyj suspendoval šéfa tajných pre zlyhania Čítajte 

Ide o veľkú podporu ekonomiky, hovorí Kubrakov

Niekoľko minút po podpísaní dohôd, Kubrakov na Facebooku priblížil podrobnosti. „Turecko zriadi inšpekčné skupiny zo zástupcov všetkých strán, aby zabezpečili inšpekciu nákladu a personálu smerujúceho do ukrajinských prístavov alebo opúšťajúcich ukrajinské prístavy. Výnimočne sa inšpekcia bude konať v prístavoch,“ uviedol.

Podľa Kubrakova „kontrola nad ukrajinskými prístavmi zostáva úplne na ukrajinskej strane“, pričom dohody sa vzťahujú len na lode zapojené do vývozu obilia a súvisiacich potravín. „Dokument je platný 120 dní odo dňa podpisu a môže byť predĺžený o rovnakú dobu, pokiaľ jedna zo strán neoznámi svoj úmysel ho ukončiť,“ poznamenal Kubrakov.

Povedal, že dohoda tiež povzbudí ukrajinských farmárov, aby siali na budúci rok. „Prevádzka námorných prístavov na Ukrajine je naším príspevkom ku globálnej potravinovej bezpečnosti a svetovej ekonomike,“ povedal Kubrakov, ktorý verí, že to pomôže spomaliť infláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Dôverujú OSN a nie Rusku

Ukrajina ohľadne plnenia dohody dôveruje Organizácii Spojených národov, a nie Rusku, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

"Ukrajina nedôveruje Rusku. Podľa mňa nikto nemá dôvod veriť Rusku. Našu dôveru vkladáme do Organizácie Spojených národov, ako hybnej sile tejto dohody," povedal Kuleba na online tlačovom brífingu.

Kubrakov vyhlásil, že dosiahnutie dohody bolo možné len vďaka ukrajinským vojenským úspechom.

"Myslím si, že tento dokument sme preto podpísali podľa našich podmienok, lebo úplne ovládame naše vody," povedal Kubrakov.

Poukázal pritom na nedávne obsadenie ukrajinského Hadieho ostrova, ktoré dovtedy držali Rusi. Označil to za "dôležitý okamih" v ukrajinskom vojenskom odpore voči ruskej agresii.

SkryťVypnúť reklamu

Šojgu prisľúbil, že Rusko vývoz nezneužije

Rusko nezneužije odmínovanie ukrajinských prístavov s cieľom umožniť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more na vojenskú ofenzívu, vyhlásil Šojgu.

Jeden z predstaviteľov, ktorý sa zúčastnil na príprave dohody, agentúre Reuters povedal, že na lode prevážajúce obilie sa bude vzťahovať čosi ako "prímerie".

Ukrajinská námorníctvo zamínovalo pobrežné oblasti Ukrajiny, aby tak znemožnilo prienik ruských vojenských plavidiel.

Podľa dohody budú ukrajinské vojenské lietadlá sprevádzať nákladné lode prevážajúce obilie alebo vracajúce sa na Ukrajinu cez bezpečné koridory v ukrajinských vodách.

Dohoda platí predbežne na 120 dní, avšak bude ju možné opakovane predlžovať.

"Skutočnosť, že dve strany bojujúce proti sebe vo vojne – a to v intenzívnej vojne –, sa dokázali dohodnúť na takejto dohode, je podľa mňa bezprecedentná," povedal jeden nemenovaný predstaviteľ OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda odblokuje 22 miliónov ton obilia

Predseda Európskej rady Charles Michel privítal dohodu o exporte obilia, podľa neho umožní odblokovanie vývozu 22 miliónov ton obilia z Ukrajiny.

Dohoda môže podľa Michela pomôcť miliónom ľudí na celom svete. Predseda Európskej rady zároveň upozornil, že v súčasnosti je najdôležitejšie, aby bola dohoda zavedená do praxe. Poďakoval sa tiež Turecku za sprostredkovanie dohody.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na Twitteri uviedol, že separátne dohody podpísané Ukrajinou a Ruskom s OSN a Tureckom v Istanbule sú "kľúčovým krokom" v boji proti hrozbe nedostatku potravín vo svete v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine. "EÚ je odhodlaná pomáhať Ukrajine dodávať na svetové trhy čo najviac obilia," napísal.

SkryťVypnúť reklamu

Na dodržiavanie dohody budú dohliadať

Na slávnostnom podpise zmluvy v istanbulskom paláci Dolmabahçe bol prítomný aj generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Guterres vo svojom príhovore uviedol, že dohoda sa nerodila ľahko.

"Po tom, čo ma v apríli prijal prezident Erdogan, som sa stretol aj s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom a (ukrajinským prezidentom Volodymyrom) Zelenským. Odvtedy sme na tom pracovali dennodenne," povedal Guterres.

Erdogan vo svojom vystúpení vyhlásil, že dohoda zabráni hladomoru, ktorý by inak postihol miliardy ľudí, a zmierni aj infláciu vo svete. Na implementáciu dohody a na lode bude dohliadať spoločné koordinačné centrum v Istanbule, prechádzať budú cez úžinu Bospor a tadiaľ budú viezť obilie ďalej na svetové trhy.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Rusko sa obávalo, že nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu by mohli prevážať zbrane, všetky plavidlá budú preverovať v Turecku pod dohľadom spomínaného spoločného koordinačného centra so zastúpením všetkých zúčastnených strán.

Erdogan v príhovore zároveň vyzval Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine, pretože konflikt zasahuje nielen tieto dve zúčastnené krajiny, ale celý svet. Vojna sa podľa neho musí skončiť za rokovacím stolom.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 102
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 178
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 203
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 073
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 016
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 449
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 5
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
Ľudia čakajú na jedlo v útulku pre rodiny vysídlené násilím gangov v štvrti Kenscoff v Port-au-Prince na Haiti.

Násilnosti tiež v čoraz väčšej miere znemožňujú prístup k zdravotnej starostlivosti.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu