SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Ukrajina Rusko Online: Lukašenko viní Ukrajinu z vyslania rakiet do Bieloruska

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

2. 7. 2022
|
23:33
|
Svet

Bielorusko tento týždeň zostrelilo ukrajinské rakety. Uviedol to Lukašenko, podľa ktorého sa strely podarilo zastaviť, no pre svoje tvrdenia nepredložil žiadne dôkazy. Ukrajinská armáda záležitosť zatiaľ nekomentovala. (ČTK)

2. 7. 2022
|
19:35
|
Svet

Viac ako 10 000 obyvateľov Mariupoľa sa nachádza v zajatí. Mestská rada v Mariupole tvrdí, že v Olenivke a Makiivke v samozvanej Doneckej republike okupanti tam vytvorili podmienky ako v koncentračných táboroch. (Hromadske)

2. 7. 2022
|
19:12
|
Svet

V priebehu dňa poškodilo ruské ostreľovanie viac ako 40 budov v Doneckej oblasti. Terčom boli mestá Bachmut, Slavjansk, Avdijivka, Chasiv Jar, Severny a Pivden a dediny Olexandrivka, Kurdjumivka, Želanne, Tonenke a Vozdviženka.

Bombardovanie raketami a delostrelectvom zabilo a zranilo nezistený počet civilistov, konštatovala polícia. Medzi zničenými budovami je škola, obchodné centrum, stanica distribúcie plynu a obytné domy, oznámila ukrajinská polícia. (Sportnet)

2. 7. 2022
|
19:03
|
Svet

V okupovanom Mariupoli sa organizuje partizánsky odboj. Na snímke ruskej vlajky je odkazom okupantom: "Smrť rasistom a Putinovi". Okupanti spustili ďalšiu vlnu kontrol a filtrácií, oznámil poradca primátora Petro Andrjuščenko. (NEXTA)

2. 7. 2022
|
17:53
|
Svet

Ruská armáda ostreľovala mesto Pavlohrad v Dnepropetrovskej oblasti. "Príslušné služby fungujú. Neuverejňujte fotografie ani videá z výbuchov na internete. Čakáme na oficiálne informácie,“ píše sa v správe mestskej rady. (Radio Sloboda)

2. 7. 2022
|
17:43
|
Svet

Rusi sa snažia zničiť vybavenie a zbrane, ktoré zostali na Haďom ostrove. Informoval o tom vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. (Kyiv Independent)

2. 7. 2022
|
17:20
|
Svet

Najmenej osem ľudí zranilo ruské bombardovanie Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Guvernér Oleh Sinehubov uviedol, že bombardovanie sa začalo o štvrtej ráno, keď Rusko „zákerne vypálilo rakety" na mesto Nemyšlian.

„V priebehu dňa okupanti bombardovali dediny Udy, Čerkaska Lozova, Donec, mestá Dergači a Barvinkovo, a to raketovými a delostreleckými systémami," konštatoval Sinehubov.

„Poškodené boli súkromné domy a budovy fariem. V dôsledku bombardovania začali horieť pásy lesov," uviedol.

Bombardovanie podľa jeho slov v oblasti zničilo materskú školu. (SITA)

2. 7. 2022
|
17:05
|
Svet

Ruské námorníctvo prišlo o loď, keď narazila na mínu pri Mariupoli. Loď je zničená, posádka prežila „Pri Mariupoli vybuchlo vyloďovacie plavidlo Čiernomorskej flotily D-106,“ uviedol účet na sociálnej sieti spojený s Moskvou. (Sky News)

2. 7. 2022
|
16:48
|
Svet

Lotyšsko plánuje zbúrať takmer 300 sovietskych pamätníkov. Demolácia neminie ani obrí pomník sovietskym vojakom-osloboditeľom v Rige. Očakáva sa pobúrenie Kremľa a príslušníkov početnej ruskej menšiny v tejto pobaltskej krajine.

Od ruskej invázie na Ukrajinu nechalo mnoho štátov strednej a východnej Európy odstrániť rad pomníkov pripomínajúcich porážku nacizmu Červenou armádou. Žiadna krajina sa však nepustila do likvidácie týchto pretrvávajúcich stôp sovietskej okupácie tak systematicky ako Lotyšsko, ktoré počas nasledujúcich štyroch mesiacov strhne prakticky všetky pamätníky. Historici tento týždeň dokončili zostavovanie zoznamu.

Zďaleka najväčším a najkontroverznejším z nich je pamätník v Rige, ktorého časť dosahuje výšku 79 metrov. Pomník je tak mohutný, že jeho betónové základy siahajú údajne desiatky metrov do zeme, čo znamená, že rozobratie bude nesmierne ťažké. (ČTK)

2. 7. 2022
|
16:33
|
Svet

Proruskí separatisti oznámili, že obkľúčili mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti. Ukrajinská strana tieto tvrdenia poprela. 

"Dnes sa spoločným úsilím podarilo Národnej milícii Luhanskej ľudovej republiky a ozbrojeným silám Ruskej federácie obsadiť posledné strategicky dôležité vyvýšeniny. To nám umožňuje povedať, že mesto Lysyčansk je kompletne obkľúčené," uviedol hovorca separatistických síl podporovaných Ruskom Andrej Maročko.

"Boje v okolí Lysyčansku pokračujú. Našťastie však mesto nebolo obkľúčené a je pod kontrolou ukrajinskej armády," uviedol hovorca ukrajinskej národnej gardy Ruslan Muzyčuk pre ukrajinskú televíziu.

Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktorý ešte bránia ukrajinské jednotky. Jeho dobytie by umožnilo ruským silám dostať sa hlbšie do regiónu Donbas.

Toto územie sa stalo hlavným cieľom ruských síl po tom, ako sa im na začiatku invázie nepodarilo dobyť hlavné mesto Kyjev, píše AFP. (TASR)

2. 7. 2022
|
16:13
|
Svet

Ukrajina zabavila desiatky železničných vagónov patriacich Rusku. Ich náklad má hodnotu približne 923-tisíc eur. Vagóny stáli na Ukrajine ešte pred začiatkom ruskej invázie.

"Vzhľadom na to, že obsahovali nebezpečné látky, ktoré by mohli spôsobiť mimoriadnu udalosť, presunuli ich od hraníc ďalej do riedko obývanej oblasti," oznámila ukrajinská polícia. (Sky News)

2. 7. 2022
|
15:58
|
Svet

Ukrajina získala hard disk so zhruba 100 gigabajtami údajov o ruskej armáde. Disk našla v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny pohraničná stráž.

Obsahuje zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany s ich životopisnými údajmi. Zároveň obsahuje detaily o ruských zbraniach a údaje o vojenskom výcviku. Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné".

„Ukrajinské bezpečnostné sily teraz majú fotografie, charakteristiku, kópie osobných dokladov a iných dokumentov útočníkov," uviedla ukrajinská Štátna pohraničná služba. (SITA)

2. 7. 2022
|
15:02
|
Svet

Rusko nemá dostatok vojakov na efektívne kontrolovanie Chersonskej oblasti. O problémoch okupantov v južnej prímorskej oblasti upozornili tajné služby USA s tým, že okupanti čelia na juhu rastúcej partizánskej aktivite.

Moskva totiž v posledných týždňoch stiahla významnú časť vojakov z Chersonskej oblasti do regiónu Donbas. Podľa jedného z amerických predstaviteľov by to mohlo poskytnúť Ukrajincom príležitosť na zvrhnutie verejnej správy, ktorú v Chersonskej oblasti dosadili Rusi.

V súčasnosti nie je jasné, koľko ruských vojakov je v Chersonskej oblasti.

Ak by sa však opäť dostala do ukrajinských rúk, mohlo by to poškodiť postavenie Moskvy v Čiernom mori a jej prístup k polostrovu Krym, informovala riaditeľka tajných služieb USA Avril Hainesová. (SITA)

2. 7. 2022
|
14:33
|
Svet

Pri útoku na východoukrajinské mesto Sloviansk zahynuli najmenej štyria ľudia. Oznámil to v sobotu tamojší starosta Vadym Ľach a zároveň obvinil ruské sily, že pri útoku použili zakázanú kazetovú muníciu. 

K útoku prišlo počas noci, pričom ruské sily mali zaútočiť na oblasti obývané civilistami, v ktorých nie sú žiadne vojenské objekty, uviedol na sociálnej sieti Telegram Ľach. Zároveň informoval, že útok si vyžiadal životy najmenej štyroch ľudí a ďalší siedmi utrpeli zranenia.

Podľa Ľacha ruské sily použili kazetovú muníciu, ktorá "vybuchuje nad hlavami ako ohňostroj, no namiesto krásy prináša smrť".

Kazetová munícia môže byť odpaľovaná zo zeme delostreleckými systémami alebo zhadzovaná z lietadiel. Vo vzduchu sa rozpadne na množstvo "submunície" a po dopade dokáže zničiť rozsiahlu plochu. Medzinárodný Dohovor o kazetovej munícii z roku 2008, ktorý podpísalo 108 krajín, jej používanie zakazuje. Ukrajina ani Rusko sa však k Dohovoru nepripojili.

Kyjev v sobotu informoval, že ruské sily pokračujú v útoku pozdĺž veľkej časti frontovej línie na východe Ukrajiny. Podľa generálneho štábu ukrajinskej armády sa snažia pomocou delostrelectva naspäť získať stratené pozície v Charkovskej oblasti.

Výbuchy boli v sobotu ráno hlásené tiež z Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny, avšak miestne úrady zatiaľ neposkytli bližšie informácie. Ukrajinská strana tiež uviedla, že sa jej podarilo odraziť ruský útok v Doneckej oblasti na východe krajiny, píše DPA. (TASR)

2. 7. 2022
|
14:00
|
Svet

Na Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny v piatok ruské sily vypálili stovky rakiet. Šéf miestnej administratívy Dmytro Živyckyj uviedol, že bombardovanie sa začalo o deviatej ráno a spozorovaných bolo 270 striel.

V obci Šalyginsk podľa jeho slov bola zranená 64-ročná žena, ktorá bola na začiatku bombardovania v záhrade. „Poškodená je infraštruktúra, domy civilistov, farmy, elektrické vedenie a vodojem," uviedol Živyckyj. „Celkový počet a povaha deštrukcií sa zisťuje," dodal. (SITA)

2. 7. 2022
|
13:39
|
Svet

Výstrel a ústup do krytu. Ukrajinské ministerstvo obrany ukázalo video činnosti samohybnej húfnice Panzerhaubitze 2000 na fronte. (NEXTA)

2. 7. 2022
|
13:11
|
Svet

Rusko zintenzívni raketové útoky, aby prinútilo Kyjev k územným ústupkom. Rusko tak zmenilo taktiku, pretože jeho armáda nebojuje dobre, vyhlásil poradca ukrajinského prezidenta a člen vyjednávacieho tímu  Myhajlo Podoľak. 

Takže Rusko začalo strieľať na naše mestá intenzívnejšie, aby vystrašilo civilistov a dúfa, že ​​ukrajinská vláda pristúpi na územné ústupky, dodal Podoľak pre pre ukrajinský Channel 24. (Kyiv Independent)

2. 7. 2022
|
12:59
|
Svet

V dôsledku ruských útokov zomrelo na území Ukrajiny 344 detí. Viac ako 640 utrpelo zranenia, oznámila ukrajinská generálna prokuratúra s tým, že útoky okupantov poškodili 2 102 vzdelávacích inštitúcií a 215 bolo úplne zničených.

„Tieto čísla nie sú konečné. Pokračuje zisťovanie v oblastiach aktívnych bojov, na dočasne okupovaných územiach a v oslobodených oblastiach,"  uviedol úrad na komunikačnej platforme Telegram. (SITA)

2. 7. 2022
|
12:40
|
Svet

Británia kritizuje Rusko za zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov na politické účely. Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že sa usiluje o oslobodenie ďalších dvoch zajatých Britov obvinených zo žoldnierstva.

Úrady v separatistickej Doneckej ľudovej republike uviedla, že obvinenými sú humanitárny pracovník Dylan Healy (22) a vojenský dobrovoľník Andrew Hill (35). Ruské médiá zároveň uvádzajú, že Briti odmietajú spolupracovať s vyšetrovateľmi.

K obvineniu oboch mužov prišlo po tom, ako ruské ministerstvo obrany koncom apríla zverejnilo video, na ktorom zranený muž s britským prízvukom hovorí, že sa volá Andrew Hill a pochádza z mesta Plymouth v Británii.

Podľa ruského rezortu obrany sa Hill vzdal ruským jednotkám v Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny, uvádza agentúra Reuters.

O zajatí Dylana Healyho informovala koncom apríla aj britská televízie BBC. S odvolaním sa na neziskovú organizáciu Presidium Network uviedla, že bol zadržaný na kontrolnom stanovišti na juhu Ukrajiny spolu s ďalším britským humanitárnym dobrovoľníkom Paulom Ureym.

„Odsudzujeme zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov na politické účely a upozornili sme na to Rusko. Sme v neustálom kontakte s ukrajinskou vládou a podporujeme ju v úsilí o dosiahnutie ich prepustenia," píše sa vo vyhlásení britského rezortu diplomacie.

Začiatkom júna súd v  samozvanej Doneckej republike odsúdil britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera na trest smrti. Pred súdom čelili obvineniam zo "žoldnierskych aktivít".

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok oznámil, že žiada od Ruska, aby zabezpečilo, že nebude vykonaná poprava týchto dvoch Britov.

Britská vláda v tejto súvislosti trvá na tom, že britskí občania zajatí a odsúdení na Ukrajine, boli legitímnymi členmi ukrajinskej armády, a preto sa s nimi musí zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami podľa Ženevských konvencií. (Sky News, TASR)

2. 7. 2022
|
11:45
|
Svet

Ruskí kyberzločinci vydierali litovskú železničnú spoločnosť LTG. Požadovali, aby obnovila tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti. LTG vyhrážky odmietla a na požiadavky ruskej strany nepristúpila. (NEXTA)

2. 7. 2022
|
11:25
|
Svet

Učitelia v okupovaných regiónoch musia pristúpiť na ruské učebné osnovy. Ak tak neurobia, môžu prísť o prácu a riskovať ďalšie opatrenia. Guardian získal svedectvá ukrajinských pedagógov pod podmienkou ich zachovania anonymity.

Novovymenované úrady v častiach východnej Ukrajiny oznámili zhruba v polovici júna miestnym učiteľom, že do 21. júla musia podpísať dokument potvrdzujúci ich pripravenosť riadiť sa ruskými školskými osnovami. Ak tak neurobia, majú podať výpoveď, uviedlo viacero pedagógov. Mnohí z nich údajne čelili aj vyhrážkam vysťahovaním z domovov.

Tento krok stavia mnohých učiteľov do ťažkej situácie. Ak dokument podpíšu, hrozí im obvinenie zo strany ukrajinských úradov. Tie považujú výučbu podľa ruských osnov za formu kolaborácie s nepriateľom.

"V súčasnosti boli na podpis dokumentu vyzvaní len učitelia dejepisu, zemepisu, jazykov a základných škôl," povedal jeden z učiteľov žijúcich v dedine v okupovanej Charkovskej oblasti.

"Učebné osnovy matematiky, fyziky, biológie a chémie v Rusku nie sú nosičmi propagandy, takže zostávajú, aspoň zatiaľ, v pokoji," dodal. (ČTK)

2. 7. 2022
|
11:15
|
Domov

Volvo побудує в Словаччині завод з виробництва електромобілів. Найбільше паломництво Словаччини у місті Левоча, заокруглення в розрахунках у магазинах та будівництво лікарень у Братиславі та Мартіні в рамках Плану відновлення.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

2. 7. 2022
|
10:54
|
Svet

Nákupné centrum v Kremenčuku pravdepodobne zasiahol typ protilodnej strely Kh-32. Okupanti ich odpaľujú aj zo vzduchu z dôvodu zmenšujúcich sa zásob presnejších moderných zbraní, tvrdí britské ministerstvo obrany.

Hoci Kh-32 má niekoľko vylepšení výkonu oproti predchádzajúcej strele Kh-22, stále nemá presné navádzanie na pozemné ciele, čo najmä v mestskom prostredí výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších škôd.

Rusko pravdepodobne staršie typy Kh-22 použilo na útoky v Odeskej oblasti. Tieto zbrane vyvinuté v sovietskej ére majú minimálne navádzacie schopnosti a sú nevhodné na typ útokov, na aké ich Rusko používa. Dôkazom sú zasiahnuté civilné ciele a obete.

Britská rozviedka ďalej tvrdí, že ruská armáda naďalej dosahuje malé územné zisky v okolí Lysyčanska. Pokračuje v leteckých a delostreleckých útokoch. Ukrajinské sily ešte držia defenzívne pozície na juhovýchodnom okraji mesta, tvrdí britské ministerstvo obrany. (SME)

2. 7. 2022
|
10:30
|
Svet

Európa a svet musia poznať pravdu, hovorí ukrajinský kňaz Pavlo Sušinskij. "Rusi nám chcú ukradnúť krajinu a svet musí urobiť všetko, aby ich zastavil, inak sa to skončí katastrofou," hovorí. (SME)

2. 7. 2022
|
10:27
|
Ekonomika

Po odchode amerických Coca-Coly a Pepsi z Ruska vzniká priestor pre domáce značky nápojov. Vo väčší podiel na trhu reťazcov rýchleho občerstvenia dúfa aj výrobca koly Černogolovka.

Firma Černogolovka, pomenovaná po meste neďaleko Moskvy, bola založená v roku 1998. Výrobca nápojov tento rok už viac ako zdvojnásobil svoje dodávky do hotelov, reštaurácií a kaviarní. Zásobuje tiež ruské prevádzky Burger King a KFC.

"Od apríla sa nápoje z Černogolovky dodávajú aj reštauráciám Burger King a KFC," uviedla spoločnosť.

Okrem koly Černogolovka jej patria aj značky Bajkal, energetický nápoj pomenovaný po sibírskom jazere, a limonáda Duchess. Obe predávajú aj Burger King a KFC.

"Rokujeme o rozšírení sortimentu nápojov, ktoré dodávame do tohto reťazca," povedala firma Černogolovka o sieti Burger King.

Americkí výrobcovia nealkoholických nápojov Coca-Cola a Pepsi pozastavili predaj v Rusku začiatkom marca. Pripojili sa k mnohým západným spoločnostiam, ktoré obmedzili svoj predaj v krajine po invázii jej armády na Ukrajinu koncom februára.

Najmä Pepsi mala v Rusku dlhú históriu, ktorá siahala až do obdobia studenej vojny, keď bol Richard Nixon ešte ako viceprezident USA odfotený, ako predstavuje tento nápoj sovietskemu vodcovi Nikitovi Chruščovovi na výstave v Moskve. Pepsi dodávala svoju kolu Sovietom výmenou za predaj vodky Stolichnaya v Amerike.

Materská spoločnosť Burger King - Restaurant Brands International v marci zastavila firemnú podporu pre svoje pobočky v Rusku. Vzhľadom na komplikované právne zmluvy však nie je schopná vystúpiť z partnerstva ani zavrieť svojich približne 800 franšízových reštaurácií v Rusku.

Aj spoločnosť Yum Brands, ktorej patrí KFC, pozastavila investície v Rusku. Tiež pozastavila prevádzku svojich 70 reštaurácií, ktoré vlastní, ale má len obmedzenú kontrolu nad nezávislými franšízami. Tie prevádzkujú väčšinu z 1000 reštaurácií, ktoré zostali otvorené. (TASR)

2. 7. 2022
|
09:59
|
Svet

Ruský útok na civilné objekty v Odeskej oblasti je terorizmus. „Tri rakety zasiahli obyčajnú obytnú budovu, deväťposchodový dom, v ktorom nikto neukrýval nijaké zbrane, vojenské vybavenie, ani muníciu," povedal prezident Zelensky.

„Zdôrazňujem, že to bol úmyselný, zámerný ruský teror, nie nejaká chyba alebo náhodný zásah raketou. Doteraz je na zozname zabitých 21 ľudí a približne 40 je zranených. Čísla sa menili celý deň, nanešťastie počet mŕtvych stúpa," konštatoval ukrajinský prezident vo večernom príhovore. (SITA)

2. 7. 2022
|
09:54
|
Svet

Okupanti prišli o ďalších 120 vojakov, od začiatku vojny o 35 870. V predchádzajúcom dni utrpeli najväčšie straty v bojoch pri Bachmute. Stratili aj päť tankov a štyri delostrelecké systémy, oznámil Generálny štáb Ukrajiny.  (SME)

2. 7. 2022
|
09:48
|
Domov

Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo viac osôb, ako z Ukrajiny prišlo. Hranice v smere na Slovensko v piatok prekročilo 3 224 osôb. Z toho bolo 711 mužov, 1 832 žien a 681 detí. O dočasné útočisko požiadalo 178 žiadateľov.

Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 602 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 568-tisíc osôb, udelených bolo takmer 84-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 317-tisíc osôb, oznámilo Ministerstva vnútra SR. (SITA)

2. 7. 2022
|
07:53
|
Svet

Ukrajinským mestom Mykolajiv otriasli skoro ráno silné explózie. Oznámil to starosta mesta Olexandr Senkevyč, ktorý na sociálnej sieti Telegram vyzval obyvateľov, aby zostali v krytoch. (TASR)

2. 7. 2022
|
07:30
|
Šport

Ruský hokejový brankár Ivan Fedotov bol zadržaný za vyhýbanie sa vojenskej službe. Najlepší gólman KHL a víťaz Gagarinovho pohára s CSKA Moskva mal namierené do NHL, ale namiesto toho sa musí pridať do ruskej armády. (Sportnet)

2. 7. 2022
|
06:41
|
Svet

Moskovské avantgardné divadlo Gogoľovo centrum, jedno z posledných bášt umeleckej slobody v Rusku, po protestnom predstavení s názvom "Ja nie som súčasťou vojny" namierenom voči ofenzíve Kremľa na Ukrajine, ukončilo svoju činnosť. (TASR)

1. 7. 2022
|
23:55
|
Svet

Kyjevu sa podarilo po dvoch dňoch obnoviť spojenie medzi Záporožskou jadrovou elektrárňou a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu. Spojenie nefungovalo pre odpojenie telefónnych operátorov v Ruskom okupovaných oblastiach. (ČTK)

1. 7. 2022
|
22:22
|
Svet

Rusko núti na okupovaných ukrajinských územiach učiť podľa ruských osnov. Pre denník The Guardian to uviedli pedagógovia, ktorí sa obávajú, že v prípade odmietnutia môžu prísť o prácu.

Rusko nariadilo ukrajinským učiteľom v oblastiach kontrolovaných ruskou armádou do 21. júla podpísať dokument, v ktorom vyjadrujú svoju ochotu vyučovať podľa ruských osnov.

Podpísanie takéhoto dokumentu však môže podľa Guardianu spôsobiť pedagógom viacero ťažkostí. Ak s vyučovaním podľa ruského vzdelávacieho plánu nebudú súhlasiť, prídu o prácu a môžu čeliť represáliám zo strany ruských jednotiek. Naopak, podpísanie vyhlásenia by pre nich mohlo znamenať problémy zo strany ukrajinských úradov, ktoré to vnímajú ako kolaborovanie s nepriateľom.

Pedagógovia však tvrdia, že ukrajinské zákony by mali rozlišovať, či učitelia vyučujú podľa ruského plánu dobrovoľne, alebo pod nátlakom.

Ruský minister školstva Sergej Kravcov v júni oznámil, že Rusko urobí všetko pre to, aby sa 1. septembra otvorili školy na obsadených územiach Ukrajiny, v ktorých sa bude vyučovať podľa ruských osnov.

Dokument museli nateraz podpísať len učitelia dejepisu, zemepisu, jazykov a učitelia na prvom stupni základných škôl. Pedagógov, ktorí vyučujú matematiku, fyziku, biológiu a chémiu, sa nariadenie zatiaľ netýka, keďže tieto predmety nie sú ovplyvnené ruskou propagandou, povedal učiteľ žijúci v dedine v okupovanej časti Charkovskej oblasti. (TASR)

1. 7. 2022
|
22:00
|
Svet
Dôležité

Spojené štáty ohlásili ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške asi 787 miliónov eur. Súčasťou balíčku budú dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS, munícia pre raketomety HIMARS aj delostrelecká munícia a radary. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 19 203
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 390
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 055
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 721
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 994
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 758
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 682
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinci pochovávajú obete ruskej agresie už štyri mesiace.

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 7m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


1 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 2 h
Hasiči zasahujú pri požiari v Egypte.

Presná príčina požiaru ešte nie je známa.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu