KYJEV. Ukrajinské jednotky brániace východoukrajinské mesto Severodoneck dostali rozkaz ustúpiť.
Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na facebookový status šéfa vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja.
Ústup na lepšie obranné pozície
Hajdaj napísal, že ukrajinskí obrancovia Severodonecka ustúpia z mesta na nové, lepšie opevnené pozície.
1 500
- Zhruba toľko civilistov zomrelo v Severodonecku následkom útokov ruskej armády a nedostatočnej zdravotnej pomoci
Dodal, že ruské jednotky "takmer zničili Severodoneck, všetka kritická infraštruktúra bola zničená, 90 percent mesta je poškodených, 80 percent bytových domov budú musieť zbúrať – nedajú sa zrekonštruovať".
Hajdaj neuviedol, kedy by sťahovanie ukrajinských obrancov z mesta, ktoré po zhruba mesiac zažívalo jedny z najprudších bojov od začiatku ruskej invázie, malo začať, ani ako dlho by malo trvať, pripomenula agentúra Reuters.
Ruské sily bombardovali mesto už od začiatku marca, do centra útoku sa dostalo v polovici apríla.
Lysyčansk je pod tlakom diverzantov
Hajdaj zároveň informoval, že ukrajinským jednotkám sa podarilo odraziť ofenzívu ruských síl na južnom okraji mesta Lysyčansk. Ruská armáda však obsadila Mykolajivku a boje pokračujú v okolí týchto miest.
Do Lysyčanska už vstupovali ruské "diverzné prieskumné jednotky", ich útok bol ale zmarený, dodal Hajdaj.

Severodoneck tvorí so susedným zhruba rovnako veľkým Lysyčanskom dvojmesto rozdelené riekou Severný Doneck. Všetky tri mosty spájajúce mestá Rusi zničili.
Ruské sily pokračujú v postupe na Lysyčansk z juhu, od Toškivky a Zolotého, boje sa odohrávajú v okolí obce Myrna dolyna. Rusi sa zároveň snažia upevniť front v obciach Raj-Oleksandrivka a Loskutivka, ktoré dobyli v predchádzajúcich dňoch.
Rusko obsadilo takmer celú Luhanská oblasť
Ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej rannej zvodke oznámil, že Rusi pri postupe v oblasti podnikajú tankové, mínometné a letecké útoky na ukrajinské pozície.
Útok na dedinu Borivske, ktorá leží rovnako ako Severodoneck na východnom brehu rieky Severný Doneck, sa obrancom podarilo odraziť.
Rusko si v uplynulých dňoch prelomením ukrajinskej obrany okolo mesta Zolote južne od Lysyčanska pripísalo v Donbase výrazné územné zisky. Najmä ofenzíva pri Toškivke umožnilo ruským jednotkám začať obkľúčenie Lysyčanku, čo zvýšilo tlak na obrancu Severodonecka, ktorých zásobovanie sa stáva čoraz zložitejším.
Obsadením Severodnecka a Lysyčanska by sa Rusko priblížilo k splneniu jedného zo svojich deklarovaných vojnových cieľov, a to získaniu plnej kontroly nad Luhanskou oblasťou, ktorej územie Moskva krátko pred februárovou inváziou uznala ako samostatnú "republiku".
Severodoneck
- Nachádza sa na východe Ukrajiny v Luhanskej oblasti. S asi 100 000 obyvateľmi je druhým neľudnatejším mestom tohto regiónu .V roku 2014 sa Severodoneck stal správnym centrom Luhanskej oblasti, pretože mesto Luhansk sa počas vojny na Donbase dostalo pod kontrolu proruskej separatistickej Luhanskej ľudovej republiky.
- Pred vojnou tvorili podľa odhadov 60 percent obyvateľov Ukrajinci, necelých 40 percent potom Rusi.
- V meste sa stále ukrýva 7 000 až 8 000 civilistov, pretože v súčasnosti je podľa starostu Oleksandra Strjuka príliš riskantný odísť.
- Severodoneck a Lysyčansk sú súčasťou priemyselnej oblasti Donbas. Donbas je označenie Doneckej uhoľnej panvy, rozsiahleho ťažobného a priemyselného regiónu na východe Ukrajiny.
- Moderný rozvoj Severodonecku siaha do 30. rokov minulého storočia a je spojený s výstavbou významných chemických podnikov, prevažne na výrobu dusíkatých hnojív. Známa je napríklad továreň Azot, jeden z najväčších priemyselných podnikov v krajine, v ktorom sa teraz ukrývajú stovky civilistov aj vojaci. Moskva minulý týždeň oznámila, že umožní evakuáciu civilistov z Azotu na území pod kontrolou proruských separatistov. Kyjev žiada, aby sa otvoril humanitárny koridor, ktorým by civilisti mohli odísť na územie ovládané Ukrajinou, to ale Moskva odmieta.
- Pôvodne sa priemyselná osada volala Lyschimbud, názov Severodoneck nesie mesto od roku 1950.
- Počas druhej svetovej vojny bolo v júli 1942 mesto obsadené nemeckými jednotkami, Červená armáda ho oslobodila vo februári 1943. Rekonštrukcia priemyselných areálov zničených počas vojny trvala tri roky.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine