SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Ukrajina Rusko Online: Fínsko je pripravené klásť Rusku tvrdý odpor, ak bude napadnuté

Ruské jednotky obsadili niekoľko obcí pri Severodonecku a Lysyčansku.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 22/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobne sledovať od rána.

SkryťVypnúť reklamu
22. 6. 2022
|
21:52
|
Svet

V Charkovskej oblasti zahynulo pri mínometnom ostreľovaní päť žien. Informoval o tom šéf miestnej správy Stepan Maselskyj, podľa ktorého ostreľovanie zasiahlo popoludní obec v Izjumskom okrese.

"Zomrelo päť civilistov. Všetko to boli ženy, ktoré sa nachádzali v dedine pri vchode do viacpodlažného bytu," spresnil Maselskyj.

Ruské invázne jednotky po týždňoch relatívneho pokoja v poslednom čase zintenzívnili ostreľovanie v Charkovskej oblasti, ktorá sa nachádza na severovýchode krajiny. (ČTK)

22. 6. 2022
|
21:07
|
Svet

Ruská generálna prokuratúra začala sériu trestných stíhaní pre diskreditáciu ozbrojených síl, pričom k nim doplnila aj zoznam „nevhodných médií“. Ide najmä o také, ktoré sa postavili proti vojne na Ukrajine. (NEXTA)

22. 6. 2022
|
20:37
|
Svet

Ukrajinský prezident povedal, že jeho vzormi sú bežní Ukrajinci, ktorí odolávali útočiacim ruským silám. Rusko prirovnal k fiktívnej postave lorda Voldemorta z kníh o čarodejníkovi Harrym Potterovi. 

Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie odpovedal na otázky študentov Fakulty medzinárodných vzťahov a verejnej politiky na Torontskej univerzity.

"Spojili sme sa, aby sme dosiahli nemožné, a vydržíme navzdor všetkému za slobodnú a demokratickú budúcnosť," povedal ukrajinský prezident, ktorého vyjadrenia zaznamenala kanadská televízia CBC News.

Študenti pripomenuli, že samotného Zelenského jeho podporovatelia porovnávajú s britským premiérom z obdobia druhej svetovej vojny Winstonom Churchillom a Harrym Potterom, fiktívnym čarodejníkom, ktorý porazí svojho úhlavného nepriateľa Voldemorta.

Zelenskyj sa za takéto prirovnania poďakoval. "Harry Potter je lepší ako Voldemort a my vieme, kto je v tejto vojne Voldemortom a kto Harrym Potterom – takže vieme, ako sa vojna skončí," povedal Zelenskyj. (TASR)

22. 6. 2022
|
20:15
|
Svet

Ukrajina vyslala posily do Severodonecka, o ktorý zvádza viac ako mesiac tvrdé boje s ruskými silami. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na svedectvo fotografa Oleksandra Ratušňaka. 

Ratušňak nakrútil, ako sa ukrajinské posily plavia po rieke smerom do mesta v nafukovacích člnoch. Všetky hlavné mosty cez rieku Severný Doneck, ktoré spájajú mesto s iným územím pod kontrolou ukrajinských síl, sú totiž pravdepodobne zničené, uviedlo predtým britské ministerstvo obrany.

Fotograf uviedol, že do mesta sa dostal v uplynulých dňoch s ukrajinským práporom Sloboda a strávil tam dve noci. Podľa Reuters sa mu podarilo poskytnúť vzácny pohľad zvnútra do rozhodujúcej bitky ruskej vojny na Ukrajine.

V meste sa stále ukrýva okolo osemtisíc civilistov, pretože v súčasnosti je podľa starostu Oleksandra Strjuka príliš riskantné odísť. "Miera zničenia mesta je čoraz väčšia. Historická časť je teraz v troskách po tom, čo tadiaľ prešla bojová línia. Rusi ničia budovy do základov, "uviedol Strjuk. (ČTK)

22. 6. 2022
|
20:06
|
Svet

Televízna veža v ukrajinskom Donecku bola vážne poškodená ostreľovaním, informovali o tom ruské štátne média. Vysielanie je momentálne prerušené. Televízne centrum Petrovskij síce stále stojí, ale veľa z vybavenia je zničené.

Mesto ovládajú proruskí separatisti. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
19:47
|
Svet

USA nepovolili ruskému špeciálu priletieť pre vyhostených ruských diplomatov. Vo vyhlásení to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. Moskva podľa nej prijme "asymetrické" odvetné opatrenia.

Lietadlo malo podľa Zacharovovej vyzdvihnúť zamestnancov ruských zahraničných inštitúcií a ich rodiny, ktorí boli z krajiny skôr tento mesiac vyhostení.

"Americká strana systematicky ničí vzájomné vzťahy, ktoré sú už teraz v poľutovaniahodnom stave," uviedla hovorkyňa vo vyhlásení a dodala, že správanie amerických úradov nezostane bez odpovede. (ČTK)

22. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Rusi postupujú pomaly, správy o armádnych čistkách naznačujú, že Kremeľ nie je spokojný. Ukrajinci medzitým zadržali predstaviteľov, ktorí mali donášať utajované informácie Rusku.

Ukrajinské mestá Severodoneck a Lysyčansk na východe krajiny naďalej čelia intenzívnemu ostreľovaniu. Ukrajinské letectvo zas podniklo útok na Hadí ostrov v Čiernom mori, pričom podľa armády ruským silám spôsobilo “značné straty”. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 22/06/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
22. 6. 2022
|
18:54
|
Svet

Ruskí vládni hackeri vykonali podľa Microsoftu viacero operácií kybernetickej špionáže, pričom sa zamerali na krajiny spriaznené s Ukrajinou.

Výskumníci zistili, že od februára, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu, hackerské skupiny podporované ruským štátom vykonali sériu kyberútokov na ukrajinské subjekty, ale tiež na 128 organizácií v 42 ďalších štátoch.

Mnohé z týchto pokusov boli zamerané na Spojené štáty, niektoré aj na iné členské štáty NATO vrátane organizácií v Poľsku, Litve, Lotyšsku, Dánsku a Nórsku, ale aj vo Fínsku a Švédsku, ktoré sa chcú k aliancii pridať. (SITA)

22. 6. 2022
|
18:49
|
Svet

Zelenskyj je presvedčený, že všetkých 27 krajín EÚ podporí kandidátsky status Ukrajiny. Povedal to v príhovore ku kanadským študentom.

Ukrajinská vicepremiérka pre európsku a euroatlantickú integráciu Olha Stefanišynová zas povedala, že si je týmto vývojom na sto percent istá.

Stefanišynová sa domnieva, že rozhodnutie by mohlo padnúť už vo štvrtok, teda v prvý deň dvojdňového summitu prezidentov a premiérov európskeho bloku v Bruseli, ktorí budú o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine rozhodovať. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
17:52
|
Svet

Ukrajinský súd predĺžil väzbu proruskému politikovi a oligarchovi Viktorovi Medvedčukovi, ktorý je pokladaný za človeka blízkeho ruskému prezidentovi Putinovi. Ukrajinské úrady ho vinia z vlastizrady.

Súd tiež zabavil časť jeho majetku, vrátane luxusného železničného jedálenského vozňa. Ruský list Kommersant píše, že približná hodnota takéhoto vozňa, ktorému sa na Ukrajine hovorí "zlatý vagón", je okolo 2,5 milióna dolárov.

Väzba je predĺžená do 9. augusta. (ČTK)

22. 6. 2022
|
17:30
|
Svet

"Podporovať Ukrajinu je stále lacnejšie, ako keby padla. Štátnici si uvedomia, že ak padne a bude nám tu akútne hroziť každú chvíľu vojna, príde militarizácia rozpočtov. Je to niekoľkonásobne lacnejšia verzia," hovorí Alexander Duleba. (SME)

22. 6. 2022
|
17:10
|
Svet

Zelenskyj sa premiérom a prezidentom viacerých krajín Európskej únie poďakoval za podporu. Ukrajinský prezident poďakoval sa im za podporu úsiliu jeho krajiny o získanie štatútu kandidátskej krajiny na vstup do únie.

Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil, že Zelenskému vo včerajšom telefonáte vyjadril podporu, pokiaľ ide o úsilie Ukrajiny získať štatút kandidáta na vstup do EÚ.

"Je to historická chvíľa, Španielsko je po vašom boku," napísal. Lídri členských krajín EÚ majú na tohtotýždňovom zasadnutí Európskej rady rozhodovať o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku.

Premiér Heger so Zelenským v utorok hovoril aj o príležitostiach, ktoré sa pri plánovanej obnove Ukrajiny vytvárajú i pre slovenské firmy, podnikateľov a zamestnancov. Poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi sa Zelenskyj poďakoval za neochvejnú pomoc v oblasti obrany a podporu udelenia štatútu kandidátskej krajiny do EÚ. (TASR)

22. 6. 2022
|
17:05
|
Svet

Polovica doneckých separatistických síl je mŕtva alebo zranená, tvrdí britská vojenská rozviedka. Podľa jej odhadov len donecké milície prišli o 55 percent z ich pôvodných síl.

Rusko sa mesiace vyhýba zverejneniu podrobností o jeho obetiach. Ombudsmanka v samozvanej Doneckej ľudovej republike minulý týždeň uviedla, že o život prišlo 2 128 príslušníkov doneckých síl a 8 897 utrpelo zranenia. Zomrelo tam tiež 654 civilistov.

Britská vojenská rozviedka upozornila, že sa Rusko veľmi pravdepodobne usiluje nasadiť do východoukrajinského regiónu Donbas veľký počet záložných jednotiek. Ruské sily sa sústreďujú na dobytie Luhanskej oblasti a podľa ukrajinských lídrov je ich cieľom obkľúčenie mesta Lysyčansk.

Regionálny šéf Serhij Hajdaj uviedol, že v meste nastala „kolosálna deštrukcia“. Situáciu v susednom meste Sjevjerodoneck opísal ako „peklo“ a citujúc tamojšieho starostu povedal, že tam zostalo zhruba sedem až osem tisíc civilistov. (BBC)

22. 6. 2022
|
17:02
|
Svet

Ukrajinská armáda tvrdí, že zasiahla ruské ciele na Haďom ostrove. Strely údajne zasiahli protiraketový systém Pancir-S1 a ďalšie vybavenie. Škody na ostrove ukázali aj satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies.

Útok potvrdilo aj Rusko. Tamojšie ministerstvo obrany ale uviedlo, že žiadne z ukrajinských striel nezasiahli cieľ.

Na troch miestach na ostrove sú podľa satelitných snímok zo včera viditeľné tri vypálené miesta. Jedno sa nachádza blízko stavby na juhu ostrova, ďalšie sú blízko hlavného komplexu budov v jeho strede. Ukrajinské sily za posledné dva mesiace opakovane zasiahli ruské jednotky a infraštruktúru na ostrove a lietadlá či plavidlá v jeho okolí. (ČTK)

Táto čiernobiela snímka zo satelitu od spoločnosti Maxar Technologies ukazuje severný koniec Hadieho ostrova so spálenými stopami.
Zdroj TASR/AP.
22. 6. 2022
|
16:39
|
Svet

Nemecko je pripravené podporovať Slovensko pri zabezpečení vzdušného priestoru, vyhlásil Scholz. Nemecký kancelár ubezpečil východných partnerov v rámci NATO o plnej solidarite a podpore.

"Budeme rozširovať našu vojenskú prítomnosť vyslaním ďalších vzdušných a námorných síl do Baltského mora. A sme pripravení vyslať ďalších vojakov a vojačky na Slovensko a podporovať Slovensko pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru," povedal nemecký kancelár pred poslancami Spolkového snemu (Bundestag).

"Budeme brániť každý meter štvorcový územia NATO," dodal Scholz. Podľa neho aj budúcotýždňový summit NATO v Madride "vyšle signál súdržnosti a odhodlania".

Na Slovensku je v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO aktuálne 1089 spojeneckých vojakov. Schválený mandát umožňuje pôsobenie celkovo najviac 3000 vojakov Aliancie. (TASR)

22. 6. 2022
|
16:11
|
Svet

Ruské vojnové zločiny na Ukrajine bude vyšetrovať bývalý lovec nacistov. Bol úspešnejší ako slávny Simon Wiesenthal. Eli Rosenbaum vyšetroval aj páchateľov genocídy v Rwande. Teraz si posvieti na ruskú armádu. (SME)

Eli Rosenbaum.
22. 6. 2022
|
16:04
|
Svet

Ambasáda USA sídli v Moskve na novej adrese nazvanej po separatistoch v Donbase. Nová adresa je Námestie Doneckej ľudovej republiky č. 1.

Moskovská radnica sa rozhodla pomenovať dovtedy bezmenné otvorené priestranstvo pred hlavným vchodom do ambasády.

Americká ambasáda predtým sídlila na adrese Boľšoj Deviatinskij č. 8. K zmene názvu došlo po tom, ako členovia moskovského mestského zastupiteľstva navrhli pomenovať zmienené priestranstvo na počesť "obrancov Donbasu". Názov bol vybraný prostredníctvom verejného hlasovania, do ktorého sa podľa radnice zapojilo takmer 280-tisíc ľudí. (TASR)

22. 6. 2022
|
15:53
|
Svet

Litva nerobí blokádu Kaliningradu, koná podľa sankcií Európskej únie, tvrdí hovorca eurokomisie. "Toto samozrejme nie je blokáda. Vždy sme hovorili, že dodávky základného tovaru do Kaliningradu zostávajú bez prekážok," zdôraznil Mamer.

Na otázky, prečo litovské reštriktívne opatrenia prichádzajú až teraz, hovorca uviedol, že až teraz, po krátkych prechodných obdobiach, sa začína naplno uplatňovať množstvo sankcií únie zameraných na vývoz špecifického ruského tovaru. Týka sa to napríklad výrobkov z ocele či stavebného materiálu.

"To znamená, že Litva musí uplatňovať dodatočné kontroly cestnej a železničnej dopravy cez územie EÚ. Samozrejme, tieto kontroly sú cielené, primerané a efektívne. Budú založené na inteligentnom riadení rizík s cieľom vyhnúť sa obchádzaniu sankcií a zároveň umožniť voľný tranzit tovaru," opísal situáciu Mamer. (TASR, SME)

22. 6. 2022
|
15:36
|
Svet

Fínsko je pripravené bojovať s Ruskom, ak bude napadnuté. Šéf fínskych ozbrojených síl generál Timo Kivinen oznámil, že jeho krajina je pripravená na ruský útok a v tom prípade bude klásť tvrdý odpor.

Generál avizoval, že Fínsko by bolo pre Rusko "ťažkým sústom".

"Našu vojenskú obranu sme systematicky rozvíjali práve pre tento druh vojny, ktorý sa tam (na Ukrajine) vedie, s masívnym využitím palebnej sily, obrnených síl a letectva," vyhlásil Kivinen. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
14:16
|
Svet

Na mesto Mykolajiv podľa šéfa regionálnej vojenskej správy dopadlo sedem rakiet. Vitalij Kim však neuviedol, či si údery vyžiadali nejaké obete.

Kim bol v čase útoku na inšpekcii miestnej úrody. „Prerušil som inšpekciu v okrese. Vraciam sa do mesta. Mesto bolo zasiahnuté siedmimi raketami," napísal na Telegrame.

Ruské úrady a ruské médiá hneď o útoku na Mykolajiv nepriniesli nijaké správy a televízia CNN nemohla nezávisle overiť tvrdenie šéfa regionálnej vojenskej správy. Mykolajiv bol v prvých týždňoch ruskej invázie miestom tvrdých bojov, ale ukrajinské sily ho zatiaľ úspešne ubránili. (CNN)

22. 6. 2022
|
14:09
|
Svet

V Mariupoli od začiatku ruskej invázie zahynulo podľa starostu na 22-tisíc civilistov. Ruskom okupované mesto má podľa Bojčenka z 90 percent zničenú infraštruktúru.

"Je to oveľa viac, ako koľko ich zabilo nacistické Nemecko pri dvojročnej okupácii, "uviedol Bojčenko. Skutočný počet obetí v meste, ktoré je teraz pod ruskou kontrolou, je podľa neho pravdepodobne oveľa vyšší.

Mariupoľ mal pred vojnou mal na 440-tisíc obyvateľov, z ktorých ich v zdevastovanom meste zostalo okolo 100-tisíc.

Celkovo ruské ostreľovanie zničilo v meste polovicu všetkých budov, uviedol Bojčenko. Ruskí okupanti podľa neho obyvateľom, ktorí v meste zostali, ponúkajú jedlo a vodu výmenou za odpratávanie trosiek. (ČTK)

22. 6. 2022
|
13:58
|
Svet

Lekári bez hraníc vidia na Ukrajine "šokujúcu úroveň" násilia voči civilistom. Organizácia pri tomto konštatovaní vychádzala z anamnéz a výpovedí pacientov, ktoré zozbierali jej tímy na Ukrajine.

Organizácia MSF, ktorá po ruskej vojenskej invázii sprevádzkovala na Ukrajine nemocničný vlak, informovala, že viac ako 40 percent zranených vo vlaku tvorili starší ľudia a deti. 

Tento stav podľa organizácie poukazuje "na nedostatočné rešpektovanie ochrany civilného obyvateľstva, čo je vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva."

MSF uviedli, že od 31. marca do 6. júna evakuovali vlakom s lekárskym personálom 653 pacientov, ktorých previezli z vojnou postihnutých oblastí na východe Ukrajiny do nemocníc v bezpečnejších častiach krajiny.

"Hoci nemôžeme konkrétne poukázať na úmysel zamerať sa na civilistov, rozhodnutie použiť ťažké zbrane masovo v husto obývaných oblastiach znamená, že civilisti sú nevyhnutne, a teda vedome, zabíjaní a zraňovaní," upozornil. (The Guardian, TASR)

22. 6. 2022
|
13:47
|
Šport

Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk nevie, či jeho otec mohol sledovať, ako na majstrovstvách sveta získal bronzovú medailu. Nachádza na fronte, kde bojuje proti ruským okupantom. "Nie je možné, aby sa pripojili k sieti," povedal. (SITA)

22. 6. 2022
|
13:44
|
Svet

Ukrajinský výrobca ocele vyzýva zákazníkov, aby nekupovali ukradnutú oceľ. Metinvest sa obáva, že ich výrobky mohli ukradnúť ruské sily, ktoré okupujú Mariupoľ.

Metinvest vo vyhlásení uviedol, že viac ako 234-tisíc ton oceľových produktov vyrobených jeho továrňami Iľjič Steel a Azovstal bolo v sklade v Mariupole, keď sa 24. februára začala ruská invázia na Ukrajinu.

Obe továrne nespolupracujú s ruskými predstaviteľmi, odkedy ruské a separatistické sily v máji ovládli Mariupoľ.

Ruské sily zablokovali ukrajinské prístavy, čím zabránili spoločnostiam Azovstal a Iľjič Steel vyvážať svoje produkty klientom v Európe a na Blízkom východe. Vodca proruských separatistov však minulý týždeň povedal, že lode naložené obilím a kovmi Mariupol čoskoro opustia.

Na otázku, prečo sa Metinvest domnieva, že niektoré z produktov, ktoré idú do predaja, sú pravdepodobne ukradnuté, hovorca spoločnosti neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti, ale povedal: "Pretože okupanti tu už rabujú. Niektoré objemy už ukradli a chválili sa tým v ich médiách." (TASR)

22. 6. 2022
|
13:37
|
Svet

Britská vláda reagovala na obvinenia Moskvy, že členom ruskej delegácie OBSE boli zamietnuté víza. Británia sa bráni, že ruskej strane vydajú víza, avšak uprednostňujú ukrajinské žiadosti.

Člen ruskej delegácie Džabarov obvinil Britániu, že im kvôli sankciám nevydajú víza "bez ohľadu na ich dôvod návštevy krajiny".

"V súčasnosti neexistujú žiadne obmedzenia pre ruských štátnych príslušníkov pracovať v Spojenom kráľovstve na základe dlhodobých pracovných víz," reagovalo britské ministerstvo vnútro.

Spojené kráľovstvo uprednostňuje žiadosti od Ukrajincov a spracovanie žiadostí o študijné, pracovné a rodinné víza trvá dlhšie. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
12:52
|
Svet

Rusko a Turecko budú pokračovať v diskusiách o bezpečnom vývoze obilia z ukrajinských prístavov, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Turecká delegácia tento týždeň odcestuje do Ruska, aby prediskutovala podrobnosti o možnom bezpečnom námornom koridore v Čiernom mori na vývoz obilia. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
12:43
|
Svet

Rusko podniká simulované raketové útoky proti Estónsku. Pre fínsky web Iltalehti to povedal náčelník štábu estónskeho ministerstva obrany Kusti Salm. 

Cez víkend narušil estónsky vzdušný priestor vrtuľník ruskej pohraničnej stráže. Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.

Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát.

Estónske ministerstvo obrany považuje situáciu za veľmi vážnu. „Rusi si myslia, že si nezaslúžime nezávislosť. Ich nedávne operácie a strategická komunikácia podporujú tento záver,“ vraví Salm. Zdôrazňuje však, že žiť v Estónsku, členskom štáte NATO, je bezpečné. (SME, TASR)

22. 6. 2022
|
11:50
|
Svet

V ropnej rafinérii v ruskej Rostovskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou vypukol ráno požiar. V blízkosti sa údajne objavili ukrajinské drony.

Jeden z dronov údajne narazil do výmenníka tepla, kde následne vypukol požiar. Druhý dron z miesta odletel. Hasičom sa podarilo požiar uhasiť, k zraneniam nedošlo. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
11:33
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Як радянські війська залишили Чехословаччину. Висока інфляція змусила Нацбанк помітно змінити свій прогноз. Рекомендації для походів на вихідні.

Сьогоднішній випуск«Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu . (SME)

22. 6. 2022
|
11:26
|
Svet

Odpoveď na zákaz tranzitu v Litve nebude diplomatická, ale praktická, varovala Moskva. Ruské ministerstvo zahraničných vecí nekonkretizovalo ďalšie kroky. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
10:55
|
Svet

Indonézsky prezident navštívi Rusko a Ukrajinu, stretne sa s Putinom aj Zelenským. Widodo bude prvým prezidentom ázijskej krajiny, ktorý navštívi Kyjev a Moskvu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Widodo odcestuje do Moskvy a Kyjeva po tom, ako sa zúčastní na summite skupiny G7 v Nemecku, ktorý sa koná v dňoch 26. a 27. júna, dodala šéfka indonézskej diplomacie. Presný termín návštevy však nešpecifikovala.

"Prezident Widodo sa rozhodol, že sa pokúsi prispieť (k mieru na Ukrajine), nechce totiž zostať nečinný," uviedla Marsudiová. Konflikt na Ukrajine je podľa nej " mimoriadne komplikovaný".

"Táto návšteva je súčasťou úsilia o riešenie potravinovej krízy spôsobenej vojnou, ktorej dopady pociťujú všetky krajiny," dodala ministerka.

V marci Indonézia hlasovala za rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, ktorá odsúdila ruskú agresiu voči Ukrajine. Jakarta však Moskvu za jej kroky verejne nekritizovala.

Indonézia v súčasnosti predsedá G20. Widodo pozval na novembrový summit tejto skupiny Putina i Zelenského aj napriek tomu, že Kyjev nie je jej členom. S účasťou Putina na summite G20 nesúhlasí USA. (TASR)

22. 6. 2022
|
10:47
|
Ekonomika

Švajčiarsko v máji obnovilo dovoz zlata z Ruska. V prvom dovoze od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu doviezli viac ako tri tony zlata. 

Švajčiarsko je svetovým rafinačným a tranzitným centrom pre zlato a Rusko zasa jedným z najväčších producentov drahých kovov. Západné sankcie voči Ruskej federácii síce obchod so zlatom priamo nezasiahli, na druhej strane mnohé banky, prepravcovia a spracovatelia drahých kovov sa po vypuknutí vojny na Ukrajine začali spolupráci s Ruskom vyhýbať.

Ako informovala agentúra Reuters, v máji doviezlo Švajčiarsko z Ruska 3,1 tony zlata v hodnote približne 200 miliónov USD (189,57 milióna eur). Z celkového objemu dovozu to predstavuje zhruba 2 až 3 %. (TASR)

22. 6. 2022
|
09:42
|
Svet

Separatisti vo východoukrajinskej Doneckej oblasti stratili v boji už asi 55 percent pôvodného počtu príslušníkov svojich ozbrojených síl. Uviedlo to britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na informácie tajných služieb.

Rusko nezverejnilo svoje celkové straty v bojoch na Ukrajine od 25. marca. Samozvaná Donecká ľudová republika, ktorej sily bojujú na strane Moskvy, však svoje straty zverejňuje.

"Výška strát DĽR dosahuje približne 55 percent pôvodného počtu jej síl, čo poukazuje na obrovské straty, ktoré zaznamenávajú ruské a proruské sily v Donbase," uvádza britský rezort obrany v pravidelnom hodnotení situácie na ukrajinských bojiskách.

K vysokým počtom padlých a zranených na strane doneckých separatistov podľa britských tajných služieb s najväčšou pravdepodobnosťou prispieva skutočnosť, že ich ozbrojené sily majú zastarané zbrane a vybavenie.

Britské ministerstvo obrany v tejto súvislosti poznamenáva, že pre ďalší vývoj bojov na Ukrajine bude mať zrejme čoraz kľúčovejší význam schopnosť oboch strán nasadzovať na front záložné jednotky. (TASR)

22. 6. 2022
|
09:26
|
Svet

Rusko sa snaží obnoviť ofenzívu na Sloviansk, pokračujú boje o Severodoneck a Bachmut v snahe dosiahnuť hranice Luhanskej oblasti. Okolie Severodonecku je pod intenzívnou paľbou aj podľa britského ministerstva obrany. (ČTK)

22. 6. 2022
|
09:01
|
Svet

Írsko zmrazilo ruský majetok v hodnote 1,72 miliardy eur. V rámci sankcií boli zadržané elitné nehnuteľnosti, jachty, súkromné ​​lietadlá a finančné aktíva. (NEXTA)

22. 6. 2022
|
09:00
|
Svet

Prvá dáma Ukrajiny prehovorila aj o vojne. „Dúfam, že keď bude mať môj syn 18, budeme mať za sebou už niekoľko rokov života v mieri. Najviac ma však desí, že momentálne sa chce stať vojakom,“ povedala v rozhovore Olena Zelenská. (SME)

22. 6. 2022
|
08:50
|
Svet

Do Ľvova prišlo evakuačnými vlakmi 225 osôb, uviedol guvernér Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj. Zároveň dodal, že v noci nad regiónom nezaznamenali žiadne varovania pred náletmi. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
08:34
|
Svet

Ukrajinský fotograf a jeho sprievodca "boli chladnokrvne popravení", informovala mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc. 

Organizácia zverejnila vyšetrovaciu správu o okolnostiach smrti ukrajinského fotoreportéra a novinára Maxa Levina a vojaka Olexija Černyšova, ktorý ho sprevádzal.

Organizácia pripomenula, že telá týchto dvoch mužov sa našli 1. apríla v lese na frontovej línii severne od Kyjeva. Reportéri bez hraníc vo svojej správe konštatujú, že boli zastrelení "po tom, čo ich pravdepodobne vypočúvali a mučili ruské sily v deň ich zmiznutia" 13. marca 2022.

Levin nebol zapojený do "žiadnej vojenskej činnosti" a naposledy ho videli v civilnom oblečení.

Fotoreportér mal na ruke modrú pásku – podobnú tým, aké nosia ukrajinskí vojaci. "Novinári na frontovej línii museli nosiť túto pásku, aby ich ukrajinskí vojaci identifikovali ako 'priateľov'," uviedla mimovládna organizácia. (TASR)

22. 6. 2022
|
08:00
|
Ekonomika

Mala svetový unikát aj fabriku s desaťročiami skúseností. Napriek tomu spoločnosť Festap, ktorá vo Fiľakove vyrábala smaltované nádoby, neprežila. Jednou z príčin je, že stavila na ruský trh. (Index)

22. 6. 2022
|
07:38
|
Svet

V ruskej armáde sú čistky vyšších dôstojníkov, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Príliš „radikálne preskupenie“ štruktúry ruského vojenského velenia môže naznačovať „pretrvávajúcu dysfunkciu“.

Kremeľ nedávno vymenil veliteľa vzdušných síl Andreja Serďukova, ktorého podľa ruských médií nahradil Michail Teplinskij. Ukrajinské zdroje už predtým 17. júna informovali, že Kremeľ odvolal Serďukova pre slabý výkon počas invázie a vysoké straty v radoch výsadkárov.

Rusko údajne chystá i výmenu súčasného veliteľa južného vojenského okruhu Alexandra Dvornikova. Inštitút s odvolaním sa na investigatívnu skupinu Bellingcat tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin ho plánuje nahradiť, pretože nadmerne pije a má nedostatok dôvery medzi ruskými silami. (SITA)

22. 6. 2022
|
07:27
|
Svet

Ukrajina zadržala predstaviteľov, ktorí údajne donášali Rusom. Ukrajinská bezpečnostná služba neuviedla mená podozrivých, no prezradila, že ide o vedúceho pracovníka sekretariátu ukrajinskej vlády a šéfa oddelenia v Obchodnej a priemyselnej komore.

Služba vyhlásila, že vykonala "viacstupňovú špeciálnu operáciu" s cieľom rozbiť prokremeľskú špionážnu sieť. Dodala, že podozrivé osoby informovali nepriateľa o ukrajinských obranných kapacitách, opatreniach na hraniciach a osobných údajoch príslušníkov ukrajinských bezpečnostných orgánov.

Podľa služby Rusko platilo vyzvedačom v prepočte dvetisíc až 15-tisíc dolárov, v závislosti od stupňa utajenia a dôležitosti úlohy. (TASR)

22. 6. 2022
|
06:54
|
Svet

Ukrajina podnikla nálety na Hadí ostrov, čo spôsobilo „značné straty“ ruským silám. Južné operačné velenie armády poznamenalo, že na ostrov použilo „cielené útoky s použitím rôznych síl“. (The Guardian)

22. 6. 2022
|
06:40
|
Svet

Ruské jednotky podľa Inštitútu pre štúdium vojny vykonali niekoľko úspešných postupov juhovýchodne od Severodencka a postupujú na Lysyčansk z juhu, mesto by tak mohli ohroziť v najbližších dňoch.

Rusi sa tiež zameriavajú na bránenie sa proti ukrajinskej  protiofenzíve v okolí Charkova.  (SME)

22. 6. 2022
|
06:32
|
Svet

Podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja je 568 ľudí vrátane 38 detí v bombových krytoch v závode Azot v Severodonecku. Pokračoval, že ide najmä o zamestnancov závodu a ich rodiny. (NEXTA)

22. 6. 2022
|
06:25
|
Svet

Ministerstvo poľnohospodárstva ruskej autonómnej republiky Dagestan uverejnilo video, v ktorom vyjadruje svoju podporu ruskej invázii na Ukrajinu prostredníctvom čriedy oviec, na ktorých bolo nasprejované písmeno "Z".

Ministerstvo zverejnilo video oviec na sociálnej sieti Telegram, po negatívnej mediálnej odozve ho však vymazalo. (TASR)

22. 6. 2022
|
06:21
|
Svet

Zelenskyj vyzval EÚ, aby prijala ďalší balík sankcií voči Rusku. Prijatie v poradí siedmeho sankčného balíka EÚ voči Rusku je potrebné čo najskôr, uviedol ukrajinský prezident.

Dodal, že to zdôraznil aj počas rozhovorov s premiérmi viacerých európskych krajín. "Rusko musí cítiť narastajúci tlak ohľadom vojny a jeho agresívnej protieurópskej politiky," povedal Zelenskyj.

Ukrajinský líder tiež opakovane apeloval na nevyhnutnosť ďalších dodávok zbraní pre Ukrajinu brániacu sa proti ruským inváznym silám. "Život tisícok ľudí priamo závisí od rýchlosti našich partnerov," poznamenal. (TASR)

21. 6. 2022
|
22:05
|
Svet

Ruské bojové lietadlo Su-25 havarovalo počas cvičného letu v Rostovskej oblasti na juhozápade Ruska. Na palube bol len pilot, ktorý zahynul. Lietadlo podľa predstaviteľov armády nenieslo výzbroj a zrútilo sa v neobývanej oblasti.

Príčinou pádu bola podľa predbežných informácii technická porucha. Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie na mieste začali s vyšetrovaním.

Iné lietadlo typu Su-25 havarovalo počas cvičného letu aj v piatok 17. júna v Belgorodskej oblasti na západe Ruskej federácie. Príčinou bola podľa úradov takisto technická porucha. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:58
|
Svet

Záväzok voči Litve je podľa USA neotrasiteľný, chcú ju brániť pred Ruskom. Išlo o reakciu na litovský zákaz tranzitu tovaru do Kaliningradskej oblasti.

"Stojíme pri našich spojencoch v rámci NATO a tým pádom stojíme aj pri Litve," povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.

"Konkrétne náš záväzok k článku päť Severoatlantickej zmluvy, že útok proti jednému alebo viacerým členským štátom sa bude považovať za útok proti všetkým - tento záväzok je zo strany Spojených štátov neotrasiteľný," dodal Price.

Litva podľa AFP patrí medzi štáty Európskej únie, ktoré sa najostrejšie postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Vláda vo Vilniuse v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. Spojené štáty toto opatrenie privítali. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:44
|
Svet

Poľsko dodalo Ukrajine vyše 240 tankov a sto obrnených vozidiel. Poľsko celkovo Ukrajine poskytlo vojenské vybavenie a materiál v hodnote viac ako 1,5 miliardy eur. 

"Ukrajine sme poslali okrem iného vyše 240 tankov, 100 obrnených vozidiel, raketové systémy, obrovské množstvo munície a pušiek, ako aj rôzne druhy vybavenia. Ide napríklad o nepriestrelné vesty či kevlarové prilby," povedal prezident Duda.

"Veľmi úzko spolupracujeme s našimi ukrajinskými susedmi, aby sme mohli naplniť akúkoľvek ich potrebu," dodal najvyšší predstaviteľ Poľska. Prezident ďalej uviedol, že jedným z najdôležitejších prvkov poľskej zahraničnej politiky by mala byť podpora Ukrajiny nie len dodávkami zbraní, ale aj prijímaním utečencov. (TASR)

21. 6. 2022
|
21:37
|
Svet

Ruské jednotky obsadili niekoľko obcí pri Severodonecku a Lysyčansku, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinské úrady. Už predtým sa objavili správy, že Rusi kontrolujú celý Severodoneck okrem chemického závodu Azot.

Oblastný gubernátor spresnil, že ruskí vojaci obsadili obec Toškivka, ktorá sa nachádza južne od Severodonecka. Ukrajinský generálny štáb vo svojej večernej správe zasa oznámil, že sa ruské vojsko zmocnilo aj dedín Pidlisne a Myrna Dolyna, ktoré ležia viac na západ.

"Bohužiaľ, nepriateľ na ňu vyslal obrovské množstvo výzbroje a vojakov a Toškivku obsadil," povedal podľa Reuters gubernátor Serhij Hajdaj v ukrajinskej televízii, čím potvrdil predchádzajúce správy o jej okupácii. Proruskí separatisti o dobytí Toškivky informovali už v pondelok.

Ukrajinský generálny štáb zároveň pripustil, že ruské invázne jednotky zaznamenali čiastočný úspech v oblasti pri obci Hirske.

V Lysyčansku podľa Hajdaja ukrajinské jednotky držia svoje pozície, napriek tomu, že čelili intenzívnemu ostreľovaniu ťažkým ruským delostrelectvom. (ČTK)

21. 6. 2022
|
21:14
|
Svet

Ruské ostreľovanie v okolí Charkova si počas utorka vyžiadalo 15 mŕtvych vrátane dieťaťa, uviedol tamojší gubernátor Oleh Synjehubov. "Pätnásť ľudí zahynulo a 16 utrpelo zranenia. Toto sú strašné dôsledky denného ostreľovania v Charkovskej oblasti," napísal.

Spresnil, že k obetiam na životoch i zraneniam došlo počas štyroch separátnych útokov. Ruské jednotky ostreľovali mesto Čuhujiv 30 kilometrov juhovýchodne od Charkova, pričom zahynulo šesť ľudí a ďalší štyria utrpeli zranenia.

Ďalších päť ľudí prišlo o život a 11 utrpelo zranenia v samotnom meste Charkov. Osemročné dieťa zomrelo na predmestí Charkova počas útoku, pri ktorom utrpela zranenia aj jeho matka. Traja ďalší ľudia zahynuli pri útoku mestečku Zoločiv 40 kilometrov severne od Charkova.

"Toto je terorizmus. Toto sú zločiny proti ľudskosti, ktoré musia byť potrestané," uviedol Synjehubov. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina zaradila do výzbroje nemecké húfnice Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 5. Trenčín potrebuje nový impulz!
 6. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 7. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 359
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 574
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 480
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 740
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 848
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 626
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 317
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 141
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


2 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h

Neprehliadnite tiež

Salman Rushdie

Otec je podľa syna stále v kritickom stave.


TASR 5 h

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 7 h
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


8 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 9 h
SkryťZatvoriť reklamu