KYJEV. Ruské okupačné jednotky naďalej útočia na civilné štvrte ukrajinských miest.
V dôsledku ranného raketového útoku na prístavné mesto Mykolajiv, ktoré leží medzi okupovaným Chersonom a Odesou, zomreli dve civilné osoby. Zranenia utrpelo ďalších 20 obyvateľov vrátane dieťaťa, potvrdil gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.
V dôsledku útoku boli podľa neho poškodené štyri výškové obytné budovy a objekt infraštruktúry. V oblasti pokračovali záchranné práce.
Mykolajiv sa od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára pravidelne stával terčom ostreľovania zo strany ruských jednotiek, píše agentúra AFP. Budovu miestnej administratívy zasiahla ruská raketa ešte v marci. Zahynulo pri tom viac než desať ľudí.
Mariupoľ pripomína stredovek
V už dobytom a takmer úplne zničenom prístavnom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora majú obyvatelia veľmi sťažené podmienky pre život. Poradca starostu Petro Andriuščenko prirovnal situáciu k stredoveku.
„Zásobovanie vodou je dostupné len pre dve až tri percentá domácností v meste. Ľudia si perú oblečenie v kalužiach na uliciach. Riziko šírenia chorôb sa každým dňom zvyšuje. Existujú informácie, že k lekárom prichádzajú ľudia s príznakmi podobnými úplavici alebo cholere,“ poznamenal Andriuščenko.

Svetová zdravotnícka organizácia minulý mesiac uviedla, že ju znepokojuje riziko cholery v Mariupoli, pričom tamojšiu hygienickú situáciu označila za „obrovské nebezpečenstvo“.
Andriuščenko, ktorý sa v meste nenachádza, ale má odtiaľ spoľahlivé informácie, tvrdí, že Rusko v Mariupoli zriaďuje „vojenský tábor“. Odchod z mesta je navyše možný iba do Ruska, na územia pod kontrolou Ukrajiny ľudí nepustia.
Andriuščenko odporúča občanom, aby odišli, ale sami a nie v oficiálnych kolónach, a následne sa pokúsili dostať do pobaltských štátov alebo Gruzínska. „Ľuďom odporúčame, aby išli bez prestávky a čo najskôr prekročili hranicu,“ podotkol.

Stále ťažšia situácia v Severodonecku
Na alarmujúcu humanitárnu situáciu na územiach pod ruskou správou upozornila v piatok aj OSN s tým, že sa podmienky pre zdravie obyvateľstva naďalej zhoršujú.
"Takmer štyri mesiace po začiatku vojny je humanitárna situácia na Ukrajine – predovšetkým vo východnom Donbase – mimoriadne alarmujúca a naďalej sa rapídne zhoršuje," uviedol vo vyhlásení Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Situácia je podľa úradu obzvlášť znepokojujúca vo vnútri a v okolí Severodonecka, priemyselného mesta v Luhanskej oblasti, kde už niekoľko týždňov trvajú ťažké boje.
OSN upozornila, že v meste je "obmedzený prístup k čistej vode, hygiene a elektrine". Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že kým "pokračuje eskalácia aktívnych nepriateľských akcií", vojna "si berie enormný počet obetí v radoch civilistov vrátane humanitárnych pracovníkov".
"Napriek obrovským výzvam v súvislosti s prístupom sa OSN i ďalší partneri v humanitárnej oblasti od začiatku vojny dostali k vyše 8,8 milióna ľuďom na celej Ukrajine," dodal úrad.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine