KYJEV/DONECK. Rusko doteraz odovzdalo 210 tiel ukrajinských bojovníkov zabitých v bitke o mesto Mariupoľ, z ktorých väčšina patrila k obrancom oceliarne Azovstaľ.
Obe strany si zatiaľ vymenili 320 tiel
Rusko, ktoré má v súčasnosti zničené prístavné mesto pod kontrolou, začalo vracať telá ukrajinských bojovníkov minulý týždeň. Ukrajina nedávno oznámila, že obe strany si vymenili celkovo 320 tiel, každá z nich dostala naspäť 160 pozostatkov. Nie je jasné, či boli Rusku odovzdané ďalšie telá.
Pluk Azov spolu s ďalšími jednotkami ukrajinských síl bránili oceliarne takmer tri mesiace, potom na príkaz velenia ukrajinskej armády zložili zbrane. Nie je jasné, koľko tiel mohlo zostať v oceliarňach, ktoré boli obkľúčené ruskými silami a nemilosrdne ostreľované a bombardované zo vzduchu aj z mora.
Poslední ukrajinskí obrancovia Azovstaľu, čo bolo vyše 2400 bojovníkov, sa nakoniec v máji vzdali a opustili oceliarne. Vyšli von bez zbraní a niesli svojich zranených druhov.
Strach o zajatcov
Agentúry DPA a Reuters informovali, že do Ruska bolo z dôvodu vyšetrovania prevezených viac ako 1000 ukrajinských vojnových zajatcov a zahraničných bojovníkov, ktorí sa dostali do zajatia ruských síl v oceliarňach.
Podľa zdroja agentúry TASS budú do Ruska poslaní ďalší ukrajinskí zajatci. Kyjev sa obáva, že ukrajinskí vojnoví zajatci, ktorí sa vzdali ruským jednotkám, by mohli byť zavraždení alebo mučení.
Hrozí im trest smrti
V Donbase na východe Ukrajiny zatiaľ separatisti začali súdny proces s troma cudzincami, ktorí na strane ukrajinskej armády bojovali proti ruským inváznym silám.
Najvyšší súd samozvanej tzv. Doneckej ľudovej republiky obvinil dvoch Britov a jedného Maročana z toho, že sa dali najať ako žoldnieri, za čo im v prípade usvedčenia hrozí trest smrti.
Nevzťahujú sa na nich medzinárodné dohovory
DPA pripomína, že na strane ukrajinských síl bojuje mnoho dobrovoľníkov zo zahraničia. Moskva ich však považuje za žoldnierov, ktorí bojujú na strane Ukrajincov za finančnú odmenu.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov avizoval, že takéto osoby nebudú oficiálne považované za vojakov a preto sa na nich nebudú vzťahovať ani medzinárodné dohovory o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami.
V prípade, že sa dostanú do ruského zajatia, musia počítať prinajmenšom s dlhoročným trestom väzenia. Proruskí separatisti okrem toho opakovane pohrozili, že zajatých cudzincov bojujúcich po boku ukrajinskej armády nechajú popraviť.

Budú postavení pred najvyšší súd
Jedným z Britov, ktorý bojoval po boku ukrajinskej armády, a padol do ruského zajatia, je aj 28-ročný Aiden Aislin. Jeho rodina oznámila, že sa v spolupráci s britskými a ukrajinskými úradmi snaží o jeho návrat do vlasti. Britský vicepremiér Dominic Raab v tejto súvislosti prisľúbil poskytnutie všetkej potrebnej pomoci.
Aislin, spoločne s ďalším Britom Shaunom Pinnerom, boli zajatí v oceliarňach Azovstaľ, kde ukrajinskí obrancovia celé týždne vzdorovali ruskej presile. Spoločne s tretím Britom Andrewom Hillom, ktorý padol do zajatia v oblasti mesta Mykolajiv, majú byť postavení pred najvyšší súd, pričom im v prípade odsúdenia hrozí trest smrti.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine