BRATISLAVA. USA a Nemecko oznámili dodanie ďalších obranných systémov, zbraní a vojenského materiálu. Rusko tieto rozhodnutia kritizuje.
Nemecko a USA posilnia ukrajinskú obranu
Pokročilejšie raketové systémy, ktoré Spojené štáty poskytnú Ukrajine, umožnia ukrajinskej armáde zasiahnuť ciele vzdialené zhruba 80 kilometrov. Ako referuje spravodajský web CNN, novinárom to potvrdili vysokopostavení predstavitelia americkej administratívy.
Salvové raketomety Himars budú zatiaľ najvýkonnejšie, ktoré ukrajinská armáda v doterajšom priebehu vojny bude mať k dispozícii.
Ukrajina aj Rusko už v boji používajú salvové raketomety, ale typ Himars má lepší dolet a väčšiu presnosť. Himars dokážu súčasne vypáliť viacero presne riadených rakiet.

V rámci pomoci by Ukrajinci mali dostať i radary, protitankové zbrane, protipancierové zbrane, delostrelecké náboje, vrtuľníky, taktické vozidlá a rôzne náhradné diely.
Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že Berlín dodá Ukrajine moderné protilietadlové rakety a radarové systémy. Nemecko tak zintenzívni dodávky zbraní v čase, keď čelilo kritike za to, že nerobilo dosť pre pomoc Ukrajine.
Scholz povedal zákonodarcom, že vláda sa rozhodla poskytnúť Ukrajine rakety IRIS-T vyvinuté Nemeckom a spojencami z NATO. Dodal, že Nemecko pošle na Ukrajinu i radarové systémy, ktoré pomôžu lokalizovať nepriateľské delostrelectvo.
Rusko varuje pred konfliktom s USA
Kremeľ vidí v nových dodávkach zbraní Kyjevu riziko rusko-amerického konfliktu.
"Akékoľvek zásobovanie zbraňami, ktoré pokračuje a je na vzostupe, zvyšuje riziko takéhoto vývoja," povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti na otázku o možnosti konfrontácie medzi Moskvou a Washingtonom bude mať dostrel približne 80 kilometrov.
Podľa Riabkova sú USA odhodlané "viesť vojnu (proti Moskve) do posledného Ukrajinca, aby uštedrili strategickú porážku Rusku, ako oni vravia". "Toto je neslýchané, toto je nebezpečné," uviedol Riabkov.
Civilisti uviazli v Severodonecku
Ruskí vojaci už majú pod kontrolou väčšinu východoukrajinského mesta Severodoneck, oznámil v stredu šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.
Odmietol však názory, že ukrajinskí vojaci v tejto oblasti budú obkľúčení.
"Sme navzájom v neustálom spojení," povedal Hajdaj. "Je tu možnosť manévrovania, takže armáda rozvážne udržiava obranu na pozíciách, ktoré má teraz obsadené. Mesto má v tejto fáze zničených 90 percent všetkých domov. Z nich 60 percent je takmer nemožné obnoviť. A všetka kritická infraštruktúra je úplne zničená," dodal.
Hajdaj uviedol, že civilisti teraz vôbec nemôžu opustiť Severodoneck. "Je to veľmi nebezpečné a šance ujsť bez zranení sú veľmi malé. Preto jednoducho nemá zmysel, aby ľudia útekom riskovali svoje životy," zdôraznil.
Podľa Hajdaja je cieľom Rusov obkľúčiť všetkých ukrajinských vojakov. "Samozrejme, radi by oveľa rýchlejšie dobyli celú Luhanskú oblasť. Alebo aspoň odrezali trasu Lysyčansk-Bachmut alebo čo najskôr dobyli Severodoneck. Ale celú oblasť sa im nepodarí dobyť," vyhlásil.
Ak ruské invázne sily ovládnu Severodoneck, susedné mesto Lysyčansk bude jediným mestom v Luhanskej oblasti, ktorá zostane pod kontrolou Ukrajincov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine