KYJEV. V uliciach východoukrajinského Severodonecka sa odohrávajú tvrdé boje s ruskými vojakmi a obete pribúdajú s každou hodinou, povedal v telefonickom rozhovore s agentúrou AP starosta mesta Oleksandr Strjuk.
Ruskí vojaci podľa neho postupujú k centru úplne zničeného mesta.
Novinár dokumentoval evakuáciu
V Luhanskej oblasti zomrel v pondelok francúzsky novinár, ktorý sledoval jeden z pokusov o evakuáciu civilistov, uviedol gubernátor Serhij Hajdaj.
Z priloženej fotografie novinárovej akreditácie vyplýva, že išlo o človeka menom Fréderic Leclerc Imhoff.
Podľa šéfa Luhanskej oblasti pracoval pre stanicu BFMTV. Tá zatiaľ smrť nepotvrdila. "Evakuácia bola oficiálne zastavená," uviedol gubernátor s tým, že obrnený evakuačný voz išiel vyzdvihnúť desať ľudí, keď sa dostal pod nepriateľskú paľbu.
"Akreditovaný francúzsky novinár bol smrteľne zranený na krku, keď dokumentoval evakuáciu. Hliadkujúceho policajta zachránila jeho prilba," napísal Hajdaj na platforme Telegram.
Obete medzi novinármi
Na Ukrajine za viac ako tri mesiace ruskej invázie zomrelo už niekoľko ukrajinských aj zahraničných novinárov.
V polovici marca ruskí vojaci v Irpini zastrelili spolupracovníka denníka The New York Times Brenta Renauda, ktorý ako filmár pokrýval aj vojny v Iraku alebo Afganistane. Onedlho potom Rusi neďaleko Kyjeva zabili írsko-francúzskeho kameramana americkej stanice Fox News Pierrea Zakrzewského a miestnu spolupracovníčku tímu Oleksandru Kuvšynovú.
Priamo v Kyjeve zomrela 23. marca pri ostreľovaní ruská novinárka Oxana Baulinová, ktorá pracovala pre opozičný portál The Insider. Koncom apríla tiež v Kyjeve zomrela pri raketovom údere na obytný dom ukrajinská spolupracovníčka Rádia Sloboda Vira Hyryčová.
Obetí vojny na Ukrajine bolo medzi žurnalistami ale viac. Výbor na ochranu novinárov v polovici mája uviedol, že na Ukrajine bolo celkovo zabitých sedem novinárov pri spravodajskom pokrývaní bojov. V najmenej šiestich ďalších prípadoch CPJ vyšetruje, či smrť novinárov súvisela s ich prácou.
Kľúčové mesto
"Počet obetí rastie každú hodinu, ale uprostred pouličných bojov nedokážeme počítať mŕtvych a ranených," uviedol starosta Severodonecka. V meste je podľa neho asi 12-tisíc až 13-tisíc civilistov.
Pred vojnou mal Severodoneck vyše 100-tisíc obyvateľov. Tí, ktorí zostávajú, sa pred bombardovaním uchýlili do pivníc či krytov.
Moskva sa snaží ovládnuť celú oblasť Donbasu. Severodoneck je z tohto pohľadu kľúčový, poznamenala agentúra AP. Na mesto Rusi zaútočili po tom, ako sa ho snažili neúspešne obkľúčiť.
Podľa starostu sú v Severodonecku prerušené dodávky energie a tiež komunikačné linky. Ruské delostrelecké útoky zničili kritickú infraštruktúru a 90 percent budov.
Podľa odhadov starostu v meste od začiatku vojny zomrelo viac ako 1 500 civilistov kvôli útokom a kvôli chýbajúcim liekom či nemožnosti dostať sa k náležitej zdravotnej pomoci.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine