KYJEV. Sú zmrzačení, zranení a už nie sú bojovníkmi, no stále sú obrancovia Mariupoľa.
Pluk Azov, ukrajinská jednotka, ktorá sa skrýva v obkľúčenom komplexe oceliarní Azovstaľ, vyzýva OSN a Červený kríž, aby zabezpečili ich evakuáciu.
Zmrzačení, ale nie porazení
Okrem výzvy zverejnili aj fotografie svojich zranených spolubojovníkov, ktorí majú otvorené rany obviazané nesterilizovanými zvyškami obväzov. Sú bez liekov, bez jedla.
"Celý civilizovaný svet musí vidieť podmienky, v ktorých sú zranení, zmrzačení obrancovia Mariupoľu a konať," uvádzajú v stanovisku adresovanému svetu.
Žiadajú okamžitú evakuáciu zranených vojakov na územia kontrolované Ukrajinou, kde im bude poskytnutá pomoc a starostlivosť. V oceliarni má byť niekoľko stoviek zranených.
Petíciu podpísalo vyše milión ľudí
Amputované končatiny, špinavé obväzy, dobité tváre, no nikto neuhne pohľadom. Séria desiatich fotografií zobrazuje mužov s ťažkými zraneniami.
Agentúra AP konštatovala, že nebolo možné nezávisle overiť, kde boli fotografie zhotovené, a ani totožnosť ľudí.

Petíciu za vyslobodenie ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ podpísalo vyše milión ľudí.
Metalurgický kombinát je poslednou baštou odporu ukrajinských síl v Mariupoli a už týždne zažíva neúprosné ruské ostreľovanie.
Útoky naďalej pokračujú
V mariupoľskej oceliarni je okrem vojakov najmenej sto civilistov, naďalej na ňu útočí ruská armáda.
"Ťažké delostrelectvo celý deň pokračovalo v ostreľovaní závodu. Pokusy o pozemný útok sú však naďalej neúspešné. V meste sa preto znovu ozýva kanonáda," napísal starosta Mariupoľa Peter Andriuščenko na sociálnej sieti Telegram.
Oceliareň je jedinou časťou strategického prístavného mesta, ktorá nebola ovládnutá ruskými silami. So spleťou tunelov a bunkrov siahajúcich hlboko pod komplex, stovky civilistov sa ukrylo pred intenzívnym bombardovaním.
Pluk Azov vznikol ako polovojenská dobrovoľnícka jednotka v máji 2014 v prostredí futbalových chuligánov a krajnej pravice v Charkove. Po boku ukrajinskej armády bojoval na východnej Ukrajine, v novembri 2014 sa začlenil do národnej gardy.
Po reforme ukrajinských ozbrojených síl členovia, ktorí sa hlásili k extrémistickej ideológii, museli Azov opustiť. V pluku bojujú Gruzínci, židia aj Američania.
Dnešný Azov podľa odborníka na politickú a bezpečnostnú situáciu na Ukrajine
Michal Lebduška nemá s pôvodným dobrovoľníckym zoskupením z roku 2014 okrem názvu veľa spoločného.
Rusko pluk spomína ako dôkaz, že na Ukrajine vládnu neonacisti. Má pritom podľa odhadov len 900 až 2 500 členov a žiadny podiel na moci.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine