V ich poňatí je fašistom každý, kto odporuje ich propagande. Inými slovami ten, kto vidí, že Ukrajina chce brániť svoju vlasť, hovorí o Putinovom režime MARTIN LARYŠ z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.
A hoci prokremeľská propaganda vyhlasuje, že chce Ukrajinu denacifikovať, ešte prednedávnom fungovala v Rusku najväčšia pravicová extrémistická scéna na svete.
Od anexie Krymu sa situácia zmenila. Kto chce dať priechod svojim sadistickým chúťkam, môže sa dať naverbovať do armády. "Vraždenie a mučenie mu tam nielen prejde, ešte dostane aj žold a prípadne si môže domov odviezť práčku," dodáva expert na politické násilie v postsovietskom priestore.
Podľa správy Amnesty International zahŕňala ruská neonacistická scéna pred desiatimi rokmi až vyše 80-tisíc aktívnych neonacistov vrátane žien. To je polovica všetkých neonacistov na svete. Koľko je ich teraz?
Čísla spred desiatich rokov hovoria o vrcholných počtoch ruských nazi-skinheadov. Odvtedy táto móda poľavila a v súčasnosti je veľmi ťažké odhadnúť počet aktívnych ruských neonacistov.
Neonacisti opustili skinhedský imidž aj v Európe, namiesto vyholených hláv a kanád chodia v civilnom oblečení. Zmenilo sa však niečo na ich názoroch?
Ak sa zhovárame o ruskej neonacistickej scéne, treba povedať, že klasický neonacizmus nie je zďaleka jediný myšlienkový smer v ruskej ultrapravici. Kým v európskych podmienkach hovoríme o neonacizme v rámci pravicového extrémizmu, v Rusku je to komplikovanejšie.