BRATISLAVA. Európska únia zaradila na sankčný zoznam dve dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina aj niekoľko oligarchov blízkych Kremľu. Figuruje medzi nimi napríklad Oleg Deripaska, ktorý má svoje podiely vo veľkých energetických či stavebných firmách vrátane spoločnosti Strabag.
Zmrazenie majetku aj zákaz ciest do Európskej únie sa týka i stavebného magnáta Borisa Rotenberga či šéfa najväčšej ruskej banky Sberbank Germana Grefa. Európska únia zverejnila mená v oficiálnom vestníku.

Celkovo sa zoznam potrestaných rozšíri o 217 ľudí, z nich 179 tvoria zástupcovia samozvaných vlád a parlamentov separatistických republík v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
Na sankčný zoznam pribudne aj 18 firiem či inštitúcií spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Začal platiť piaty balík protiruských sankcií
Zverejnenie v oficiálnom vestníku znamená, že platiť začal celý piaty balík protiruských sankcií Európskej únie.
Brusel okrem uhlia zakázal aj dovoz dreva, chemikálií a ďalšieho tovaru, čo podľa odhadov zníži celkový dovoz z Ruska o desať percent, píše agentúra Reuters.
Zákaz dovozu uhlia však vstúpi do platnosti až v druhom augustovom týždni, od piatka platí len zákaz uzatváranie nových zmlúv o dovoze. Moskva teda vďaka už existujúcim dohodám bude ešte niekoľko mesiacov ďalej poberať od Európskej únie peniaze za uhlie. Podľa údajov Európskej komisie ide približne o osem miliárd eur ročne.
Dodávky ropy a plynu do Únie, ktoré Rusku vynesú každý rok zhruba 100 miliárd eur, sú stále neobmedzené.
"Tieto najnovšie sankcie boli prijaté po tom, ako vyšli najavo zverstvá spáchané ruskými ozbrojenými silami v meste Buča a na iných miestach pod ruskou okupáciou," uviedol vo vyhlásení šéf európskej diplomacie Josep Borrell.
Štyri kľúčové ruské banky sú zároveň v súlade s novými sankciami odstrihnuté od systému SWIFT. Obmedzil sa tiež dovoz počítačových technológií do Ruska.
Lode Ruskej federácie nemôžu kotviť v prístavoch Európskej únie a do Únie nemôžu vojsť ani ruské a bieloruské prepravné kamióny.

V pondelok sa stretnú šéfovia diplomacií
Na pondelok je ohlásené stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie. Borrell predtým avizoval, že témou týchto rokovaní bude aj možný zákaz dovozu ruskej ropy. Nemenovaný diplomat však pre Reuters uviedol, že o zákaze ropy nakoniec reč nebude.
Zákaz dovozu zemného plynu, od ktorého sú závislé viaceré krajiny eurobloku, medzi navrhovanými sankčnými položkami zatiaľ tiež nie je.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine