Je to genocída a kto je za vraždenie zodpovedný? Hlavnou témou pondelňajšieho diania na Ukrajine je situácia v mestách v okolí Kyjeva, ktoré opustila ruská armáda a zanechala za sebou spúšť.
Najsilnejšie reakcie vyvolali správy z mesta Buča o stovkách zavraždených civilistov. Niektorých zastrelili zozadu do hlavy, iní mali zviazané ruky. Rusko vinu odmieta a tvrdí, že zábery zinscenovali Ukrajinci s americkou pomocou a že je to ohrozenie pre medzinárodnú bezpečnosť.
Európski lídri sa dohadujú na sprísnení sankcií, do hry sa dostáva aj možnosť, že by sa Európska únia úplne odrezala od ruských surovín, aj keď na tomto ešte zhoda nie je.
Pozrite si hlavné piatkové udalosti z vojny na Ukrajine.
- Rusi opúšťajú kyjevský región
- OSN nevie zrátať všetky obete
- Buču treba prešetriť
- Svet odsudzuje masaker
- Chystajú sa nové sankcie
- Branci bez výcviku
- Patriarcha vidí mierumilovné Rusko
- Zelenskyj na Grammy
- Rusko obmedzuje cestovanie
Rusi opúšťajú kyjevský región
V pondelok pokračovali presuny ruských vojakov v rámci Ukrajiny. Opúšťajú kyjevskú oblasť, kde ukrajinská armáda cez víkend oslobodila napríklad obec Motyžyn, a zameriavajú sa na Donbas, kam okrem ruských vojakov podľa britského ministerstva obrany mieria aj žoldnieri z firmy Wagner.
Kľúčovým cieľom je podľa Britov prístavné mesto Mariupoľ, ktoré je už teraz zdevastované mesačným obliehaním. Moskva by tam získala priamy pozemný koridor medzi Ruskom a anektovaným polostrovom Krym. Dosiaľ jediným pozemným spojením Ruska s Krymom je most cez Kerčský prieliv.
V oslobodenom Motyžyne ruskí vojaci podľa poradcu ukrajinského ministerstva vnútra zabili starostku s manželom a synom. "Boli tu ruskí okupanti. Mučili a zavraždili celú rodinu," povedal Anton Heraščenko.