KYJEV. Ukrajinské vedenie v sobotu oznámilo, že sa mu podarilo znova ovládnuť celú Kyjevskú oblasť. Z miest, ktoré teraz opäť kontroluje ukrajinská armáda, prichádzajú správy o tom, že ruskí vojaci ničili civilnú infraštruktúru, zabíjali miestnych obyvateľov alebo rabovali ich majetok.
Prezident Volodymyr Zelenskyj v tejto súvislosti vyhlásil, že chce, aby "ruské vedenie videlo, k čomu na Ukrajine viedli jeho rozkazy". Ruských predstaviteľov obvinil z "vraždenia" a "mučenia" v Buči.
"Rozhodol som sa na Ukrajine vytvoriť špeciálny justičný mechanizmus, ktorý bude vyšetrovať každý zločin okupantov v našej krajine," pokračoval Zelenskyj vo videopríhovore.
Súčasťou tohto nového mechanizmu budú podľa Zelenského "národní aj medzinárodní experti, vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia," ktorí "nájdu a potrestajú" všetkých ľudí zodpovedných za tieto zločiny.
Správy o vraždení civilistov na predmestiach Kyjeva vyvolali medzinárodné odsúdenie, ukrajinský minister zahraničných vecí žiada ďalšie sankcie. Ruské ministerstvo obrany zabíjanie a vraždy civilistov popiera.
"Dosiaľ dostupné informácie vyvolávajú vážne a znepokojujúce otázky o možných vojnových zločinoch a závažných porušeniach medzinárodného humanitárneho práva," uviedol Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva.
"Ohavné útoky Ruska voči nevinným civilistom v mestách Irpiň a Buča sú ďalším dôkazom toho, že Putin a jeho armáda páchajú na Ukrajine vojnové zločiny," povedal predseda britskej vlády Boris Johnson. Zároveň pripomenul, že Londýn podporuje Medzinárodný trestný súd v jeho vyšetrovaní možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti páchaných na Ukrajine.
Francúzsky prezident Emanuel Macron vyhlásil, že Rusko "bude musieť zodpovedať za zločiny spáchané proti ukrajinským civilistom v Buči."
Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval prijatie nových sankcií voči Rusku. "Vraždenie civilistov je vojnový zločin. Tieto zločiny páchané ruskými ozbrojenými silami musíme neúprosne vyšetriť," zdôraznil Scholz. "V nasledujúcich dňoch rozhodneme v kruhu našich spojencov o ďalších opatreniach," povedal s tým, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho podporovatelia pocítia dôsledky.
"Ukrajine budeme naďalej dodávať zbrane, aby sa mohla brániť pred ruskou inváziou," uviedol nemecký kancelár.
Scholz vyzval na potrestanie páchateľov a umožnenie prístupu do danej oblasti medzinárodným organizáciám s cieľom "zdokumentovať tieto ohavnosti". Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová uviedla, že Európska únia musí diskutovať o zákaze dovozu ruského plynu.
"Správy o zabíjaní a mučení civilistov, a dokonca aj detí nás vracajú do apokalypsy vojny v bývalej Juhoslávii. Barbarské vyčíňanie ruských vojakov na Ukrajine je šokujúce a bude medzinárodnou verejnosťou tvrdo potrestané," reagoval na zábery slovenský premér Eduard Heger. Prezidentka Zuzana Čaputová zasa napísala, že Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil zabíjanie civilistov zo strany ruských síl za "hrozné". "Takúto brutalitu voči civilistom sme v Európe nevideli už desaťročia a je to hrozné a absolútne neprijateľné," povedal šéf NATO.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken takisto vyjadril šok a zdesenie zo záberov z Buče. "Toto je realita toho, čo sa deje každý jeden deň počas pokračujúcej ruskej brutality voči Ukrajine," povedal pre CNN.
Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová následne ohlásila, že ukrajinskí vojaci a záchranári objavili telesné pozostatky celkovo 410 civilistov v častiach Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa nedávno stiahli ruské jednotky.
.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine