Ruská vojenská agresia na Ukrajine trvá presne mesiac. Vyžiadala si tisíce obetí z radov civilistov aj vojenských obetí na oboch stranách konfliktu. Svoje domovy na Ukrajine opustilo viac ako desať miliónov ľudí, z ktorých 3,3 milióny ušli do zahraničia.
Vladimir Putin pôvodne plánoval rýchlu operáciu, ktorej cieľom bolo čo najskôr zlomiť ukrajinský odpor, obsadiť najväčšie mestá a dosadiť prokremeľskú vládu. Tento plán sa začal rozpadať už po prvých dňoch agresie. Aj keď ruská armáda na mnohých miestach síce pomaly, ale stále postupuje, na niektorých frontoch sa ju podarilo Ukrajincom zastaviť a dokonca zatlačiť späť.
Takto prebiehal uplynulý mesiac. V texte prinášame, vysvetľujeme a rozširujeme najdôležitejšie momenty, ktoré vojna priniesla.
Vojna na Ukrajine:
- Pred inváziou
- 24. februára – Vojna sa začala. Hadí ostrov ukázal podobu ukrajinského odporu
- 25. februára – Milióny utekajú. Ukrajina sa bráni
- 26. február – Prvé signály o logistických ťažkostiach
- 27. február – Ukrajina prišla o najväčšie lietadlo na svete. A spojenie s Mariupoľom
- 28. február – Nad Kyjevom vzniká obrovská dopravná zápcha
- 1. marec – Rusko nezničilo protivzdušnú obranu, začína bombardovať mestá
- 2. marca – Rusko bombarduje civilné oblasti
- 3. marca – Zahraničná pomoc rastie, vzniká medzinárodná légia
- 4. marca – Útok na jadrovú elektráreň
- 5. marca – Humanitárne koridory zlyhali
- 6. marca – Ruskí okupanti nasadili väčšinu svojich síl, aj tak ich majú málo
- 7. marca – Rusi sa ďalej nedostali
- 8. marca – Sankcie zasiahnu ropu a plyn
- 9. marca – Poľsko ponúklo migy, Spojené štáty to odmietli
- 10. marca – Dopravná zápcha nad Kyjevom sa rozpadla
- 11. marca – Rusi verbujú žoldnierov v Afrike a Sýrii
- 12. marca – Odporcovia vojny v Rusku končia vo väzení
- 13. marca – Útok na zahraničných dobrovoľníkov
- 14. marca – Z obliehaného Mariupoľs evakuovali prvých civilistov
- 16. marca – Začína sa ukrajinský protiútok
- 17. marca – Nebezpečná donbaská pasca
- 18. marca – Pomsta za protiútok
- 19. marca – Ruiny Mariupoľa
- 20. marca – Rusko stráca generálov a vysokých dôstojníkov
- 21. marca – Obava z použitia chemických zbraní
- 22. marca – Zakopávanie ruských vojsk
- 23. marca – Pripravujú puč proti Putinovi?
- 24. marca – Vojna trvá mesiac. Vyžiadala si
Pred inváziou
November 2021 – Západné štáty postupne hlásia nezvyčajný pohyb ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny. Samotná vláda v Kyjeve na konci mesiaca oznámila zhromaždenie viac ako 90-tisíc ruských vojakov na svojich hraniciach.
December 2021 – Americký prezident Joe Biden prvýkrát varoval Vladimira Putina pred rozsiahlymi sankciami a ďalšími opatreniami, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Spoločnosť Maxar Technologies zachytila na satelitných záberoch zvyšovanie kontingentu na ukrajinských hraniciach a odhadla jeho silu na viac ako stotisíc vojakov.
17. december 2021 – Vladimir Putin vyslovil požiadavku na obmedzenie aktivít NATO v strednej a vo východnej Európe.
Január 2022 – Ruské jednotky začínajú prichádzať aj do Bieloruska, ich presun sa označuje za vojenské cvičenie. Celkovo sa v Bielorusku zhromaždí viac ako 30-tisíc ruských vojakov.
24. január – Severoatlantická aliancia uviedla svoje jednotky do pohotovosti a postupne začala posilňovať svoje kontingenty v Pobaltí alebo v Poľsku.
Február – Zintenzívnilo sa diplomatické úsilie o odvrátenie vojenskej invázie na Ukrajiny, Severoatlantická aliancia a Spojené štáty zároveň odmietli ultimáta Ruska. V Pekingu sa 4. februára začali olympijské hry – až neskôr informovali západné tajné služby, že čínsky prezident Si Ťin-pching žiadal Vladimira Putina odložiť inváziu až po olympiáde. Hry sa skončili 20. februára.

17. február - Eskalovali boje v separatistických regiónoch Luhanska a Donecka na východe Ukrajiny. Vojna na východe Ukrajiny trvá už osem rokov, odkedy proruskí separatisti s materiálnou a vojenskou podporou ruskej armády vyhlásili nezávislosť. Za osem rokov si táto vojna vyžiadala 14 400 obetí na oboch stranách.
21. februára – Vladimir Putin podpísal dekrét o uznaní nezávislej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky v rozsahu hraníc celých regiónov, teda aj mimo častí, ktoré kontrolovali proruskí separatisti. V nasledujúcich dňoch informácie z Kremľa špecifikovali, že Rusko je pripravené podporiť uznanie týchto republík aj vojensky.
Medzinárodné spoločenstvo už v tomto momente reagovalo prijatím balíka sankcií, pričom Nemecko pozastavilo prípravu spustenia spoločného plynovodu Nordstream II.
Prvý týždeň invázie – rozpad snáh Ruska o rýchle víťazstvo
Rusko do tohto momentu zhromaždilo okolo hraníc Ukrajiny približne 200-tisíc vojakov, pričom časť z nich sa nachádzala aj na území Bieloruska, ktorého armáda tiež zaujala pozície na hraniciach.