SME

Vojna deň za dňom: Ako Ukrajina odoláva Putinovi

Vojna na Ukrajine (Zdroj: TASR/AP)

Putinov plán sa začal rozpadať už po prvých dňoch agresie.

Ruská vojenská agresia na Ukrajine trvá presne mesiac. Vyžiadala si tisíce obetí z radov civilistov aj vojenských obetí na oboch stranách konfliktu. Svoje domovy na Ukrajine opustilo viac ako desať miliónov ľudí, z ktorých 3,3 milióny ušli do zahraničia.

Vladimir Putin pôvodne plánoval rýchlu operáciu, ktorej cieľom bolo čo najskôr zlomiť ukrajinský odpor, obsadiť najväčšie mestá a dosadiť prokremeľskú vládu. Tento plán sa začal rozpadať už po prvých dňoch agresie. Aj keď ruská armáda na mnohých miestach síce pomaly, ale stále postupuje, na niektorých frontoch sa ju podarilo Ukrajincom zastaviť a dokonca zatlačiť späť.

Takto prebiehal uplynulý mesiac. V texte prinášame, vysvetľujeme a rozširujeme najdôležitejšie momenty, ktoré vojna priniesla.

Pred inváziou

November 2021 – Západné štáty postupne hlásia nezvyčajný pohyb ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny. Samotná vláda v Kyjeve na konci mesiaca oznámila zhromaždenie viac ako 90-tisíc ruských vojakov na svojich hraniciach.

December 2021 – Americký prezident Joe Biden prvýkrát varoval Vladimira Putina pred rozsiahlymi sankciami a ďalšími opatreniami, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Spoločnosť Maxar Technologies zachytila na satelitných záberoch zvyšovanie kontingentu na ukrajinských hraniciach a odhadla jeho silu na viac ako stotisíc vojakov.

17. december 2021 – Vladimir Putin vyslovil požiadavku na obmedzenie aktivít NATO v strednej a vo východnej Európe.

Január 2022 – Ruské jednotky začínajú prichádzať aj do Bieloruska, ich presun sa označuje za vojenské cvičenie. Celkovo sa v Bielorusku zhromaždí viac ako 30-tisíc ruských vojakov.

24. január – Severoatlantická aliancia uviedla svoje jednotky do pohotovosti a postupne začala posilňovať svoje kontingenty v Pobaltí alebo v Poľsku.

Február – Zintenzívnilo sa diplomatické úsilie o odvrátenie vojenskej invázie na Ukrajiny, Severoatlantická aliancia a Spojené štáty zároveň odmietli ultimáta Ruska. V Pekingu sa 4. februára začali olympijské hry – až neskôr informovali západné tajné služby, že čínsky prezident Si Ťin-pching žiadal Vladimira Putina odložiť inváziu až po olympiáde. Hry sa skončili 20. februára.

17. február - Eskalovali boje v separatistických regiónoch Luhanska a Donecka na východe Ukrajiny. Vojna na východe Ukrajiny trvá už osem rokov, odkedy proruskí separatisti s materiálnou a vojenskou podporou ruskej armády vyhlásili nezávislosť. Za osem rokov si táto vojna vyžiadala 14 400 obetí na oboch stranách.

21. februára – Vladimir Putin podpísal dekrét o uznaní nezávislej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky v rozsahu hraníc celých regiónov, teda aj mimo častí, ktoré kontrolovali proruskí separatisti. V nasledujúcich dňoch informácie z Kremľa špecifikovali, že Rusko je pripravené podporiť uznanie týchto republík aj vojensky.

Medzinárodné spoločenstvo už v tomto momente reagovalo prijatím balíka sankcií, pričom Nemecko pozastavilo prípravu spustenia spoločného plynovodu Nordstream II.

Prvý týždeň invázie – rozpad snáh Ruska o rýchle víťazstvo

Rusko do tohto momentu zhromaždilo okolo hraníc Ukrajiny približne 200-tisíc vojakov, pričom časť z nich sa nachádzala aj na území Bieloruska, ktorého armáda tiež zaujala pozície na hraniciach.

24. februára – Vojna sa začala. Hadí ostrov ukázal podobu ukrajinského odporu

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8SUD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Jakub Filo je zástupcom šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo. Do SME nastúpil v júni 2015, najskôr ako vedúci oddelenia vedy a techniky, od septembra 2015 bol hlavným editorom spravodajstva. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn
Študovala grafiku digitálnych médií. Momentálne si doplňuje vzdelanie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v odbore marketingová komunikácia. Pracovala pre tlačiarenskú firmu OP Tiger v Prahe. Skúsenosti naberala v reklamnej agentúre Dobrý Brand a tiež ako manažér prevádzky FaxCopy. Do redakcie SME nastúpila v septembri 2021.

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu