WASHINGTON. Na pozadí krvavej a násilnej ruskej kampane vedenej proti obliehaným ukrajinským mestám sa vedie aj vojna skrytá.
Lietajúci radar ako oko v oblakoch sleduje komunikáciu medzi ruskými jednotkami, kyberbojovníci hľadajú zraniteľné miesta a spravodajské služby odovzdávajú svoje zhodnotenie situácie ukrajinským veliteľom, napísal britský denník The Times.
USA používajú rôzne druhy dronov
Severoatlantická aliancia sa obáva priamej konfrontácie s Ruskom, a je preto výnimočne opatrná ohľadom akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli byť vykladané ako zapojenie Západu do vojny.
O tom, kde sa nachádzajú zásobovacie uzly pre dodávky západných zbraní na Ukrajinu, sa verejne nehovorí, hoci je ich umiestnenie jasné komukoľvek, kto dokáže čítať v mape.
Nad susednými krajinami Ukrajiny lietajú bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper rovnako prieskumné lietadlá, ako lietadlá Boeing RC-135 a Boeing AWACS (letecký varovný a kontrolný systém), ktoré odpočúvajú komunikáciu. Všetky však majú prísne nakázané vyhýbať sa ukrajinskému vzdušnému priestoru.
Tieto lietadlá začali prvýkrát v oblasti lietať vo februári, počas zhromažďovania ruských jednotiek okolo ukrajinských hraníc. Lietajú nad Poľskom, Rumunskom a Čiernym morom.
Lietadlá Awacs, ktoré sa často nasadzovali v oblastiach bojov, ako na Balkáne v 90. rokoch minulého storočia, vzlietavajú z americkej základne v Nemecku.
Drony sa pôvodne prenajímali od súkromných dodávateľov, ale teraz sa zdajú byť už zahrnuté do plnohodnotnej misie určenej na zber spravodajských informácií.
V Poľsku tesne za ukrajinsko-poľskou hranicou pritom nedávno havaroval ruský prieskumný dron, ktorý bol zrejme na porovnateľnej spravodajskej misii nad územím NATO.
"USA používajú rôzne druhy dronov a lietadiel na získavanie taktických informácií na bojisku," povedal serveru The Intercept bývalý činiteľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA).
Spojené štáty údajne surové dáta pred odoslaním na Ukrajinu najprv spracovávajú a nikdy ich nedodávajú v reálnom čase. Ide o preventívne opatrenia navrhnuté tak, aby bolo možné čeliť prípadným obvineniam Ruska z toho, že USA pomáhajú ukrajinskej armáde so zameriavaním paľby.
Obmedzené kybernetické útoky
Jednou z doterajších záhad "tieňovej vojny" je obmedzené využívanie kybernetických útokov.
Vojenskí analytici predpokladali, že ruskému útoku bude predchádzať kybernetická ofenzíva. Ruskí vládni hackeri prenikli v roku 2015 do ukrajinskej elektrickej siete a o dva roky neskôr Moskva využila malware NotPetya na preniknutie do ukrajinského účtovného softvéru.
Vírus sa rozšíril po celom svete, od špedičných firiem po farmaceutické spoločnosti a bol považovaný za skúšobný úder pred plnohodnotnou kybernetickou vojnou vedenou proti Ukrajine.
"Kybernetické útoky sú psom, ktorý v tejto vojne ešte nezaštekal," poznamenal jeden z činiteľov britskej vlády.
Jedným z dôvodov by mohla byť húževnatosť ukrajinskej kyberobrany. Firma Google napríklad pomáha zabezpečiť 150 ukrajinských internetových portálov a skupina Anonymous prišla Ukrajine na pomoc tým, že získala súbor dát z nemeckej pobočky ruského ropného gigantu Rosnefť.
Putin chcel šíriť propagandu?
Zatiaľ došlo len k pomerne primitívnym útokom typu DDoS, ktoré krátko narušili prevádzku ukrajinských vládnych stránok – nič sofistikovanejšie, než čo bolo použité v roku 2007 voči Estónsku.
Kyjev tiež hrdo oznamuje svoje prípadné víťazstvá: Ukrajinské noviny rýchlo zverejnili uniknuté mená 120-tisíc ruských vojakov bojujúcich na Ukrajine, ku ktorým nechýbali registračné čísla a označenie jednotiek. To posilnilo morálku.
Možno pravdepodobnejším vysvetlením pre to, že kybernetické zbrane naďalej zostávajú v puzdrách, je to, že Rusko v rámci svojich širších zlých odhadov predpokladalo, že vláda v Kyjeve aj samotné mesto padne rýchlo.
Ruský prezident Vladimir Putin chcel nechať komunikačné siete nedotknuté, aby mohol šíriť správy o svojom víťazstve.
Kybernetické operácie majú v skrytom vedení vojny svoju úlohu a ešte môžu získať na význame s tým, ako sa Putinova vojna posúva do nasledujúcej fázy.
"Nie sú ale také užitočné ako bomba a rakety, pokiaľ ide o to spôsobiť nepriateľovi najvyššiu možnú mieru fyzických a psychologických škôd," povedal Thomas Rid, profesor strategických štúdií na Univerzite Johnsa Hopkinsa.
Dodávky zbraní
Práve z tohto dôvodu zostáva pre NATO rozsiahle vyzbrojovanie ukrajinských síl najlepšou nádejou na to poskytnúť Kyjevu prevahu nad početnejším útočníkom.
Ohľadom dodávok zbraní, debien plných protitankových a protilietadlových zbraní, už nepanuje príliš veľa tajností.
Dodávky možno technicky vzaté poprieť, pretože sa po prílete do Poľska nakladajú do civilných kamiónov registrovaných na Ukrajine, ktoré v noci vozia dobre platení poľskí profesionálni vodiči cez tých pár hraničných priechodov, ktoré nie sú znepriechodnené veľkým množstvom utečencov.
Vo vojenskom žargóne sa týmto kamiónom hovorí biele konvoje a sú zraniteľné, ako ukázali nedávne ruské raketové útoky na výcvikovú základňu na západe Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine