BRATISLAVA. Varovania pred tým, že si Rusko zhromažďuje armádu okolo Ukrajiny, prichádzali týždne.
Spolu s nimi smerovali zároveň varovania do Moskvy, že ak prezident Vladimir Putin inváziu spustí, prídu sankcie, aké svet predtým nezažil.
Napriek tomu Putin pred týždňom Ukrajinu napadol. Ešte do konca víkendu Európska únia oznámila, že odpojí ruské banky od finančného systému SWIFT, zmrazí majetky ruských oligarchov aj Putina a zamedzí prístup ruskej centrálnej banky k svojim devízovým rezervám.

Únia sa v tomto koordinovala so Spojenými štátmi, Kanadou či s Veľkou Britániou. Pridali sa aj ďalšie štáty vrátane tradične neutrálneho Švajčiarska.
Európska únia zároveň schválila dodávky zbraní ukrajinskej armáde a začína sa hovoriť o tom, že Ukrajina by čím skôr mala získať štatút kandidátskej krajiny.
Denník SME zostavil tím odborníkov z európskej a domácej politiky a nezávislých analytikov, ktorým pravidelne kladie otázky na európske témy.
Predošlý diel ankety môžete nájsť na tomto odkaze.
Odborníci tentoraz odpovedali na otázku:
Ako hodnotíte reakciu Európskej únie na ruské napadnutie Ukrajiny a následné sankcie?
Maroš Šefčovič
podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad

V krátkosti by som ju zhrnul do troch "r": rýchla, rozhodná a razantná. Európa prekročila viaceré hranice, ktoré sa ešte prednedávnom zdali neprekročiteľné. Bezprecedentné sankcie na podporu Ukrajiny a s citeľným dosahom na Rusko – jeho financie, ekonomiku aj propagandu – sú pritom sprevádzané silnou jednotou EÚ.
Za päť dní sme išli tak ďaleko, že za európske prostriedky v objeme takmer pol miliardy eur budeme nakupovať a posielať zbrane do Kyjeva. Ďalších 500 miliónov eur vyčleňujeme na humanitárne dôsledky tejto nezmyselnej agresie zo strany Ruska, či už priamo na Ukrajine, alebo pre utečencov.
Takisto som v kontakte s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom – jednak ohľadom urgentných potrieb Ukrajiny, jednak s cieľom priateľsky, ľudsky podporiť.
Odvaha Ukrajiny a jej politického vedenia, ktoré bráni nielen svoje územie, ale aj európske myšlienky, je skrátka obdivuhodná.
Tomáš Valášek
poslanec NR SR za Progresívne Slovensko, bývalý šéf Carnegie Europe
