BRUSEL. Ruský prezident Vladimir Putin za niekoľko dní dosiahol to, čo sa Európskej únii nedarilo celé roky: Spoločne nakúpiť a poslať zbrane do vojnovej zóny a obnoviť dlhé roky narušenú transatlantickú jednotu.
Napísala dnes agentúra AP.
Načasovanie malo byť ideálne
Putin sa mohol celé roky kochať ukážkami západnej nejednoty - začínajúc odchodom Británie z Európskej únie v roku 2016 cez dlhoročnú antipatiu Maďarska voči vedeniu EÚ, až po rozkol, ktorý spôsobil bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa ani po nástupe Joe Bidena tak úplne nezacelil.

Putinovi muselo pripadať, že je načasovanie invázie na Ukrajinu ideálne, pretože mala potenciál tieto trhliny ešte viac roztvoriť. Vojna na kontinente by všetkých donútila vydať sa ďaleko za hranice diplomatickej komfortnej zóny.
"A práve, keď si Vladimir Putin myslel, že zničí európsku jednotu, stal sa presný opak," povedal predseda Európskej rady Charles Michel v rozhovore so skupinou novinárov. "Naša spolupráca je pevná ako skala," dodal.
“Prezident Putin je jedným z najväčších zjednotiteľov NATO v novodobej histórii.
„
"Vyžadujú si to okolnosti dejín. Vyžiadali si to okolnosti, ktoré si nikto z nás nedokázal predstaviť," povedal Michel.
A Washington s tým môže len súhlasiť. "Prezident Putin je jedným z najväčších zjednotiteľov NATO v novodobej histórii, takže mu za to asi môžeme poďakovať," povedala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.
Richard Haass, prezident newyorskej expertnej skupiny Rada pre medzinárodné vzťahy (CFR) uviedol, že je "ohromujúce", ako sa európska politika v posledných dňoch zmenila.
"Putin dokázal to, čo nedokázal nikto na Západe, a to oživiť koncept Západu," povedal Haass.
Spoločné sankcie
V pondelok viedol americký prezident Joe Biden ďalšiu videokonferenciu s predstaviteľmi EÚ, Británie a ďalších západných krajín, aby upevnili spoločný balík sankcií, ktoré sú bezprecedentné ako rozsahom, tak aj stupňom dosiahnutej jednoty.

Cez víkend Brusel a Washington behom niekoľkých minút oznámili finančné sankcie, ktoré sa zamerali na centrálnu banku a vyradili Rusko z veľkej časti medzinárodného systému finančných transakcií SWIFT.
Európania tiež uzavreli svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá a všetci sa zhodli na zozname ruských oligarchov, ktorých je treba postihnúť.
Keď videl, že sa Západ namiesto rozpadu spája, prešiel Putin k starému žargónu, ktorý Západ sám rád používal v dobách studenej vojny voči Sovietskemu zväzu a Varšavskej zmluve.
Svoj hnev sústredil na Washington a západných spojencov označil za "satelity USA, ktoré sa pred nimi pokorne plazia, klaňajú sa im, kopírujú ich správanie a radostne prijímajú ich pravidlá".
"Môžeme teda povedať, že celý západný blok vytvorený USA podľa ich predstáv, predstavuje ríšu klamstiev," prehlásil Putin.
Pre západné krajiny je však v dnešnej dobe poukazovanie na ich jednotu komplimentom – a tiež niečím, čo bolo predtým, ako začal Putin hromadiť vojská na ukrajinských hraniciach, neslýchané.
Zmena postojov v Európskej únii
Najmä postoj v rámci dvadsaťsedemčlennej EÚ predstavuje obrovskú zmenu, ktorá sa odohrala za veľmi krátku dobu. "Je to prelomový okamih," povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v súvislosti s nedeľným rozhodnutím EÚ "financovať nákup a dodávky zbraní a ďalšieho vybavenia pre napadnutú krajinu".

Nikde sa táto zmena neprejavila výraznejšie ako v Nemecku, ktoré je vedúcou hospodárskou mocnosťou EÚ, ale aj krajinou, ktorá sa doteraz zdráhala investovať veľké prostriedky do vojenskej sily, do značnej miery kvôli svojej minulosti, ktorá vyústila do hrôz druhej svetovej vojny.
Nemecko v posledných rokoch čelí trvalej kritike za to, že neplní cieľ NATO vydávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu. V nedeľu však kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko vyčlení sto miliárd eur do fondu pre svoje ozbrojené sily a zvýši výdavky na obranu nad dve percentá "odteraz, rok čo rok".
“Ak je náš svet iný, musí byť iná aj naša politika.
„
Scholz tiež obrátil v otázke odmietania vývozu zbraní do konfliktných zón a prisľúbil protitankové zbrane a rakety zem-vzduch pre Ukrajinu.
"Ak je náš svet iný, musí byť iná aj naša politika," povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Obrat v politike pritom vykonala vláda vedená stredoľavicovými sociálnymi demokratmi, ktorí sú občas kritizovaní ako príliš mäkkí voči Rusku, a tradične pacifistickou stranou Zelených.
Podobnou zmenou prešiel aj svet maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je často v rámci EÚ pokladaný za rovnako autokratického vodcu, ako sám Putin.
Roky brojil proti "zasahovaniu EÚ", priatelil sa s ruským vodcom a bol považovaný za niekoho, kto by mohol úniu rozbiť zvnútra. Sankcie proti Rusku vyžadovali jednohlasný súhlas všetkých 27 členských krajín, a tak sa Orbánovi tento okamih priamo ponúkal.
Napriek tomu sa Maďarsko počas niekoľkých dní spoločne s ostatnými k sankciám pripojilo.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine