MNÍCHOV, BRATISLAVA. Len dvadsať minút chôdze od luxusného hotela Bayerischer Hof, kde sa cez víkend stretli svetoví lídri na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, sa na adrese Acrisstrasse 12 nachádza nateraz uzavretá budova známa ako Führerbau. Budova vodcu.
Kúsok od hlavného vchodu do budovy visí nenápadná tabuľa s nápisom v nemčine, češtine a slovenčine: „V tejto budove bola dňa 29. septembra 1938 podpísaná Mníchovská dohoda, ktorá viedla k rozbitiu Československej republiky.“

O signatároch dohody sa na tabuli nepíše. Nespomína sa nacistický diktátor Adolf Hitler, ktorý sľuboval, že jeho nároky na Sudety budú posledné, ani britský premiér Neville Chamberlain, ktorý rozpínajúcemu sa diktátorovi z obáv o vypuknutie druhej svetovej vojny vyhovel.
A nespomína sa ani to, že na rokovania o dohode nepozvalo československých politikov. V Československu sa toto stretnutie do dejín zapísalo ako mníchovská zrada zo strany západných spojencov.
Kam viedlo ustupovanie?
Jeden z najočakávanejších prejavov na tohtovíkendovej konferencii v Mníchove predniesol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.