SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Putin vyslal ruskú armádu na Donbas pod zámienkou mierovej operácie (minúta po minúte)

EÚ ohlásila zavedenie sankcií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o konflikte na Ukrajine minútu po minúte:

01:30 Minútu po minúte sme ukončili, dianie na Ukrajine budeme sledovať opäť ráno.

01:30 Ešte v noci na utorok sa bude konať aj zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré si Ukrajina vyžiadala.

SkryťVypnúť reklamu

01:25 Aj zdroje agentúry Reuters potvrdili, že cez mesto Doneck prechádza nezvyčajne veľké množstvo vojenských vozidiel a tankov.

01:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Ukrajincov, aby zachovali pokoj. Ukrajina chce podľa neho mierové a politické riešenie a nepodľahne provokáciám zo strany Ruska. Hranice Ukrajiny sa nemenia a kroky Ruskej federácie sú porušením územnej integrity a suverenity Ukrajiny, povedal Zelenskyj a vyzval Západ a spojencov, aby jasne a efektívne Ukrajinu podporili. Rusko podľa neho upustilo od mierových dohôd z Minsku.

01:00 Ukrajinci stále čakajú na prejav prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten mal nasledovať po stretnutí národnej bezpečnostnej rady. Zelenskyj odvtedy volal s viacerými svetovými lídrami vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, šéfa Európskej rady Charlesa Michela, tureckého prezidenta Erdogana či britského premiéra Borisa Johnsona.

SkryťVypnúť reklamu

0:45 Rusko získalo podľa podpísanej deklarácie právo mať na území separatistických republík na východe Ukrajiny vojenské základne, využívať miestnu vojenskú infraštruktúru či kontrolovať spoločne hranice.

0:20 O presune ruských tankov smerom k Donecku informuje aj ukrajinský reportér Andryj Caplienko. "Ruská armáda prvýkrát po ôsmich rokoch otvorene vstupuje na suverénne ukrajinské územie," napísal na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram.

23:55 Francúzsko označilo Putinov prejav o Ukrajine za paranoidný a obvinilo ruského lídra z porušenia sľubov daných prezidentovi Macronovi.

Predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že ďalšie "vojenské akcie" Ruska sa nedajú vylúčiť. Povedal tiež, že Európska únia pripravuje zoznam ruských subjektov a jednotlivcov, na ktorých budú uvalené sankcie - pôjde o "primeranú" reakciu.

SkryťVypnúť reklamu

23:44 Ukrajina vyzvala na urýchlené zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s „nezákonnými krokmi Ruska“, uviedol na twitteri minister zahraničných vecí.

23:40 Na území neuznanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky na východe Ukrajiny hlásia očití svedkovia veľké množstvo obrnených vozidiel, informuje ruská agentúra Interfax.

O vstupe jednotiek ruskej armády informovala s odkazom na očitých svedkov aj stanica Rádio slobodná Európa/Rádio sloboda (RFE/RL).

23:34 Británia v utorok oznámi sankcie voči Rusku. "Zajtra (utorok) oznámime nové sankcie voči Rusku v reakcii na porušenie medzinárodného práva a jeho útoku na suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny," napísala na twitteri šéfka ostrovnej diplomacie Trussová.

23:26 "Biely dom zatiaľ neodvolal všeobecný súhlas so summitom Biden-Putin. Bude záležať na tom, kde sa ruské vojská zastavia, akú budú mať funkciu a čo tam budú robiť," informoval spravodajca Českej televízie vo Washingtone David Miřejovský.

SkryťVypnúť reklamu

23:13 Generálny tajomník OSN António Guterres sa domnieva, že Rusko porušilo územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny.

"OSN v súlade s príslušnými rezolúciami Valného zhromaždenia naďalej plne podporuje suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," uviedol vo vyhlásení hovorca OSN Stéphane Dujarric

23:05 Scholz, Biden a Macron vyjadrili solidaritu s Ukrajinou a ocenili doteraz zdržanlivú reakciu ukrajinských predstaviteľov vrátane prezidenta Zelenského. Zhodli sa tiež na tom, že sa budú naďalej usilovať o územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny a zároveň chcú predísť ďalšej eskalácii napätia.

22:40 Prezidentka Čaputová skritizovala kroky Putina. "Ruské uznanie takzvaných ľudových republík marí roky úsilia o vyriešenie konfliktu, ktorý Moskva vytvorila. Je to voľba konfrontácie pred diplomaciou a očividné porušenie medzinárodného práva a suverenity Ukrajiny," uviedla prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

22:35 Ruský prezident Putin nariadil vstup ruskej armády na ukrajinské územie v oblasti separatistických oblastí v Donecku a Luhansku pod zámienkou mierovej operácie.

Vyplýva to z dekrétu, ktorým Rusko uznalo samozvanú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku za nezávislé štáty. Cieľom misie má byť podpora mieru, informujú ruské médiá.

Zatiaľ nie je jasné, či a kedy vojaci vstúpia na územie Ukrajiny, píšu svetové agentúry. Ani to, či zostanú len na území kontrolovanom separatistickými republikami.

Nie je tak stále jasné, či sa začala dlho obávaná ruská totálna invázia na Ukrajinu, píšu New York Times.

22:23 Minister zahraničných vecí Ivan Korčok zvolal na zajtra o 10:30 tlačovú konferenciu "k rozhodnutiu Ruskej federácie uznať nezávislosť separatistických entít - tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky a ku aktuálnemu dianiu na Ukrajine".

SkryťVypnúť reklamu

22:22 V reakcii na Putinov krok mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer sériu telefonátov s viacerými západnými lídrami - vrátane prezidenta USA Joea Bidena -, zvolal zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany a ešte dnes prednesie prejav k národu.

22:12 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odsúdil rozhodnutie Putina. Uviedol pritom, že takýto krok je porušením tzv. minských dohôd.

Stoltenberg povedal, že Rusko týmto rozhodnutím "ešte viac podkopáva suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, oslabuje snahy o vyriešenie konfliktu a porušuje minské dohody", ktoré taktiež podpísalo.

"Moskva naďalej podnecuje konflikt na východe Ukrajiny tým, že poskytuje finančnú pomoc a vojenskú podporu separatistom. Pokúša sa tiež nájsť si zámienku na ďalšiu inváziu na Ukrajine," dodal Stoltenberg.

SkryťVypnúť reklamu

22:08 Uznanie nezávislosti separatistických republík je podľa premiéra Eduarda Hegera len podpora násilia a nenávisti.

"Po anexii Krymu Rusko pokračuje v praktikách, ktoré nevedú ani k mieru, ani k prosperite, ani k dobrému spolunažívaniu Ukrajincov a Rusov," uviedol predseda vlády.

Uznaním separatistických republík budú podľa Hegera trpieť obyčajní ľudia.

22:01 Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden nariadi nové sankcie voči separatistickým regiónom na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AP.

"Očakávali sme takýto krok Ruska a sme pripravení okamžite reagovať. Prezident Biden čoskoro vydá nariadenie, ktorým zakáže nové investície, obchod a financovanie americkými osobami do, z alebo v Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike. Toto nariadenie tiež poskytne právomoc uvaliť sankcie na každú osobu, ktorá sa rozhodne pôsobiť v týchto oblastiach Ukrajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo financií budú mať čoskoro ďalšie podrobnosti. Čoskoro tiež oznámime ďalšie opatrenia súvisiace s dnešným očividným porušením medzinárodných záväzkov Ruska," uviedla vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa zdôraznila, že tieto opatrenia nie sú súčasťou "rýchlych a prísnych" ekonomických opatrení, ktoré Washington "pripravoval v koordinácii" so svojimi spojencami a partnermi.

Psakiová spresnila, že ak by Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, spomínané opatrenia by boli ich doplnením.

21:59 Európska únia ohlásila, že zavedie sankcie voči jednotlivcom zapojeným do "nezákonného aktu" uznania separatistických oblastí na východe Ukrajiny - Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky zo strany Ruska za nezávislé štáty.

V spoločnom vyhlásení to uviedli šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

SkryťVypnúť reklamu

21:37 Lídri Európskej únie Putinovo rozhodnutie odsúdili a varovali, že spoločne so svojimi spojencami na tento krok zareagujú tvrdo a odhodlane, píše agentúra AFP.

"Uznanie nezávislosti dvoch separatistických republík na Ukrajine je jasným porušením medzinárodného práva, územnej celistvosti Ukrajiny a minských dohôd," uviedli na twitteri šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

"(Krok Ruska) znamená odmietnutie dialógu a očividné porušenie medzinárodného práva. Ide o akt agresie voči Ukrajine, ktorý sa musí stretnúť s jednoznačnou odpoveďou a okamžitými sankciami. Je to jediný jazyk, ktorému Putin rozumie. Vyzývam na urýchlené zasadnutie Európskej rady, aby sa prediskutovala táto záležitosť," napísal poľský premiér Morawiecki.

SkryťVypnúť reklamu

"Z vlastnej histórie si dobre pamätáme, že podobné kroky namierené proti suverénnym susedným štátom k mieru nikdy nevedú," napísal zasa predseda českej vlády Petr Fiala.

21:23 Lotyšsko vyzýva na okamžité sankcie EÚ voči Rusku. "Rozhodnutie Ruska uznať takzvané Donecké a Luhanské ľudové republiky je flagrantným porušením medzinárodného práva a územnej celistvosti Ukrajiny. Lotyšsko odsudzuje tento akt agresie a vyzýva na ráznu medzinárodnú reakciu. EÚ musí okamžite uvaliť sankcie," napísal šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkevics na twitteri.

21:19 Putin pripravuje vojnu. Popritom sa tvári, akoby sa so svetom len tak hral. Lenže tanky, stíhačky a ponorky ktoré posúva nie sú z lega.

Každá krajina by si mala rozmyslieť, ako na túto „hru“ bude reagovať. Do akej miery sa bude tváriť, že ak si Rusko odkrojí ďalšie územie z Ukrajiny ,bude to jej vnútorná záležitosť. Nech si to tí dvaja vyriešia sami. Píše v komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová.

SkryťVypnúť reklamu

21:15 Niekoľko obyvatelia mesta Doneck vyšlo do ulíc, aby oslávili uznanie nezávislosti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky zo strany Ruska.

21:07 Slovensko odmieta ruské rozhodnutie uznať nezávislosť separatistických entít – tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Informovalo ministerstvo zahraničných vecí.

Toto rozhodnutie je neprijateľným krokom v priamom rozpore s deklarovaným záujmom hľadať konštruktívne riešenie v diplomatickom dialógu v príslušných medzinárodných formátoch, ako aj princípom nedeliteľnosti bezpečnosti, ktorý Ruská federácia sama zdôrazňuje a žiada o jeho rešpektovanie ako NATO, tak aj EÚ.

Slovensko rezolútne neuznáva samozvanú nezávislosť uvedených separatistických entít.

20:55 Uznanie separatistických regiónov na východe Ukrajiny ruským prezidentom je porušením medzinárodného práva, vyhlásil na tlačovej konferencii britský premiér Boris Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

"Práve keď som prišiel na túto tlačovú konferenciu, Vladimir Putin oznámil, že Rusko uznáva Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Ide o jasné porušenie medzinárodného práva. Je to flagrantné porušenie suverenity a integrity (Ukrajiny)," povedal Johnson novinárom.

Rovnako sa na twitteri vyjadril predseda Európskej rady Charles Michel. "Je to ... hrubé porušenie zvrchovanosti a celistvosti Ukrajiny," povedal Johnson a Putinovo rozhodnutie označil za "zlé znamenie" pre Ukrajinu. "Uznanie dvoch separatistických území na Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva, územnej celistvosti Ukrajiny a minských dohôd," napísal na twitteri Michel.

SkryťVypnúť reklamu

20:37 Putin sa rozhodol okamžite uznať separatistické regióny na východe Ukrajiny ako nezávislé štáty. Putin o tom informoval v prejave k národu, ktorý odvysielali ruské štátne televízie.

Televízia vzápätí ukázala, ako podpisuje príslušné dekréty a dohody s vodcami Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Putin tiež požiadal ruský parlament, aby rozhodnutie čo najskôr ratifikoval.

Súvisiaci článok Putin uzná nezávislosť ukrajinských separatistických republík. Čo sa zmení? Čítajte 

Vedenie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, medzičasom deklarovalo svoju súčinnosť a pripravenosť čo najrýchlejšie pristúpiť k ratifikácii dohôd.

Tieto dohody podľa pozorovateľov majú Rusku poskytnúť právny základ pre vyslanie vojakov do východoukrajinského Donbasu.

20:23 OSN vyzvala všetky strany, aby sa zdržali "jednostranných krokov", ktoré by "podkopali" suverenitu a narušili územnú celistvosť Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

20:07 Donecká a Luhanská oblasť ležia na východe Ukrajiny, dohromady majú zhruba 53-tisíc kilometrov štvorcových, teda o niečo viac ako Slovensko. Pred konfliktom žilo v oboch oblastiach 6,6 milióna ľudí. Veľkú časť týchto oblastí (odhadom tretinu) ovládajú proruskí separatisti, ktorí v nich vyhlásili samozvané štáty, Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku. Svoje domovy opustilo vyše 1,5 milióna ľudí, z nich okolo 900-tisíc utieklo do zahraničia, väčšinou do Ruska.

Rozmiestnenie ruských jednotiek Rozmiestnenie ruských jednotiek (zdroj: DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

19:50 V súvislosti s očakávaným prílevom utečencov zo samozvaných proruských republík v Donbase vyhlásili režim mimoriadnej situácie ďalšie štyri regióny v Rusku: Volgogradská, Oriolská, Ulianovská a Saratovská oblasť.

19:45 Uznanie nezávislosti Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky by podľa analytikov mohlo uvoľniť cestu k ruskej vojenskej intervencii voči Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

19:42 Ruský prezident Putin začal svoj televízny prejav k národu týkajúci sa Ukrajiny.

19:08 Putin informoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza, že chce podpísať výnos týkajúci sa separatistických regiónov na východe Ukrajiny.

S odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa to uvádzajú ruské spravodajské agentúry. Lídri Nemecka a Francúzska vyjadrili rozčarovanie, napísala agentúra RIA.

Scholz po rozhovore so šéfom Kremľa konzultuje situáciu okolo Ukrajiny s "najbližšími partnermi" vrátane Macrona a Zelenského. Macron po telefonáte s Putinom zvolal bezpečnostnú radu štátu.

Európska únia následne tiež uviedla, že je "pripravená zareagovať", ak by k uznaniu došlo a Rusku pohrozila sankciami.

Na oficiálne vyhlásenie prezidenta Putina sa stále čaká.

18:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal v reakcii na ruské kroky národnú bezpečnostnú radu.

18:54 Nemecký kancelár Olaf Scholz v telefonáte s Putinom kritizoval plány Moskvy uznať ukrajinské územia pod kontrolou proruských separatistov ako nezávislé štáty. Novinárom to oznámil Scholzov hovorca Stefen Hebestreit.

18:40 Ruská štátna televízia Rossija 24 oznámila, že prezident Putin čoskoro vystúpi s televíznym prejavom k národu.

18:33 V centre Donecka, bašty proruských separatistov na východe Ukrajiny, bolo dnes počuť niekoľko výbuchov. Povaha týchto explózií je doteraz nejasná, uviedla agentúra Reuters.

Na frontovej línii v Donbase v poslednej dobe zosilnelo vzájomné ostreľovanie pozícií ukrajinskej armády a separatistov. Nepriateľská paľba dnes zabila civilistu v osade Novoluhanske a zranila štyroch ukrajinských vojakov, uviedli ukrajinské médiá s odvolaním sa na armádny štáb.

18:19 Európska únia neuvalí na Rusko sankcie kvôli súčasnému vyhroteniu napätia, ako požaduje Ukrajina, pretože stále vidí najlepšie riešenie v diplomatických rokovaniach.

Tvrdé postihy sú však pripravené a záleží na vôli všetkých únijných štátov, za akých okolností ich zavedú. Po rokovaní s kolegami z ostatných členských krajín to novinárom povedal český minister zahraničných vecí Ján Lipavský.

18:00 Pocit jednoty v otázke podpory pre Ukrajinu si zo stretnutia šéfov diplomacie členských štátov EÚ v Bruseli odniesol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Skonštatoval, že kontrast v tom, čo zaznelo, "nemohol byť väčší" s tým, ako sa k téme Ukrajiny stavia slovenská opozícia.

"Každý to vníma tak, že dnes nie sme svedkami len ohrozenia Ukrajiny, ale každý to chápe aj ako hrozbu pre celú Európu. Keď som si vypočul kolegov z EÚ, kontrast nemohol byť väčší s tým, čo počúvam doma od opozície, ktorá sa dookola vykrúca a komunikuje hrozbu Ukrajine tak, ako by to bola posledná vec, ktorá sa nás týka," povedal šéf slovenskej diplomacie po zasadnutí.

17:46 Ukrajina požiadala o naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN s cieľom riešiť hrozbu ruskej invázie. Vo svojej žiadosti sa Kyjev odvolal na bezpečnostné záruky, ktoré Ukrajina dostala výmenou za to, že sa v roku 1994 vzdala svojho jadrového arzenálu.

17:42 Armádny generál v zálohe Jiří Šedivý, ktorý v minulosti pôsobil ako náčelník generálneho štábu Českej armády pre SME zdôrazňuje, že Moskva pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestňuje najmodernejšie vrtuľníky, bombardéry a tanky.

Rozsiahla mobilizácia však podľa neho mimoriadne vyčerpáva vojakov, štáby aj celú armádu. „Údržba vojenskej techniky je v teréne a v mrazivom počasí oveľa náročnejšia, vozidlá spotrebujú výrazne viac pohonných látok," vysvetľuje.

"Z tohto pohľadu Putin svoj vlastný režim v dlhodobom horizonte vlastne oslabuje."

17:24 Neznámi hackeri plánujú 22. februára zaútočiť na webové stránky ukrajinských vládnych úradov a bánk, ako aj webov obranného sektora.

Vyradené by mali byť - najmenej na týždeň - weby hostované pod doménou .ua, uviedli ukrajinskí počítačoví experti.

Podľa spravodajského webu Gordon.ua bola správa o pripravovanom útoku zverejnená na webovej stránke Raidforums a upozornil na ňu vládny tím na prevenciu krízových situácií v počítačovej oblasti.

17:15 Čo by znamenalo uznanie republík? Z ruského pohľadu veľa. Moskva ich v súčasnosti považuje za súčasť Ukrajiny, aj keď podporuje ich snahu získať veľkú autonómiu. Ak by uznala, že ide o samostatné štáty, spor na východe Ukrajiny by chápala ako medzištátny.

Súvisiaci článok Uzná Rusko separatistov? Vojna bude potom nevyhnutná, hovorí Putinov poslanec Čítajte 

17:13 Sú tí Ukrajinci rafinovaní ako cukor. Od euromajdanu ubehlo osem rokov, počas ktorých mohli podľa kremeľskej logiky páchať protiruské pogromy a genocídy od Charkova po Odesu, ale oni nie.

Oni si prefíkane počkajú, až budú mať okolo hraníc dvestotisíc po zuby ozbrojených ruských vojakov a potom to spustia. Píše v komentári Peter Tkačenko.

16:42 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že sa vo štvrtok stretne v Ženeve so svojím americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Lavrov počas mimoriadneho zasadnutia ruskej bezpečnostnej rady uviedol, že hovoril s Blinkenom o ruských požiadavkách a stretnutie s ním je "naplánované na 24. februára v Ženeve".

Lavrov sa tiež v piatok stretne v Paríži s francúzskym rezortným partnerom Jeanom-Yvesom Le Drianom.

16:40 Uzná Moskva dve separatistické republiky ako samostatné štáty? Putin avizuje, že sa rozhodne ešte dnes, ale jeho okolia dáva najavo, že sú za. Konflikt na Ukrajine by sa tak dostal do novej fázy.

Ide o stupňovanie situácie z posledných mesiacov, keď Rusi presúvajú k hraniciam Ukrajiny vojakov, teraz ich je tam takmer dvesto tisíc.

Posledné dni už ruské médiá prichádzajú so správami o tom, že ukrajinská armáda útočí na území samozvaných republík a že prekročila dokonca hranice Ruska.

Západ avizuje, že ak ruská armáda prekročí hranice Ukrajiny, prídu prísne sankcie, ale nie je jasné, ako by presne reagovala na uznanie dvoch separatistických republík, ktoré vznikli s ruskou podporou na jar 2014.

Načítavam video...

16:24 Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová počíta v prípade vypuknutia vojny medzi Ruskom a Ukrajinou s množstvom utečencov, ktorí budú smerovať do okolitých štátov.

Berlín sa pripravuje najmä na to, aby týmto krajinám mohol v prípade potreby poskytnúť humanitárnu pomoc. Faeserová to uviedla vo Viedni, kde sa zúčastnila na európskej konferencii o migrácii.

16:20 Premiér Eduard Heger telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Chcel Ukrajine vyjadriť podporu a zistiť, v ktorých oblastiach môže byť Slovensko nápomocné.

Premiér informoval Zelenského, že na pôde Európskej rady apeloval na zvýšenie ekonomickej pomoci pre Ukrajinu a jej promptné vyplatenie.

"Robíme tiež všetko preto, aby sme pomohli energetickej bezpečnosti Ukrajiny a vytvorili sme podmienky na vyššie dodávky plynu cez prípojku v Budinciach na túto zimnú sezónu," podotkol Heger.

15:36 Ruská armáda uviedla, že ukrajinskí vojenskí diverzanti sa pokúsili vstúpiť na ruské územie v ozbrojených vozidlách. Kyjev toto obvinenie odmietol a označil to za nepravdivé. Západné krajiny sa obávajú, že Moskva si podobnými správami môže hľadať zámienku na inváziu, píše agentúra Reuters.

"Ani jeden z našich vojakov neprekročil hranicu s Ruskou federáciou a dnes nebol zabitý ani jeden (muž)," povedal novinárom predstaviteľ ukrajinského ministerstva vnútra Anton Geraščenko.

15:03 Jeden z najočakávanejších prejavov na tohtovíkendovej konferencii v Mníchove predniesol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Varoval pred zopakovaním postupu z roku 1938. „Kam viedli pokusy o ustupovanie diktátorom?“ pýtal sa v čase, keď okolo jeho krajiny zhromaždili Rusi takmer dvestotisíc vojakov. Ožíva aj konflikt, ktorý trvá od jari 2014.

Súvisiaci článok Ukrajina hovorí o novom appeasemente, zmení sa summit na nový Mníchov? Čítajte 

14:26 Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odporúča Slovákom v súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou na Ukrajine bezodkladne opustiť niektoré oblasti. Ide o Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť.

13:58 Putin zvolal veľké zasadnutie štátnej bezpečnostnej rady. V telefonáte s novinármi to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Na otázku, či je to mimoriadne alebo bežné stretnutie, odpovedal, že „nie je bežné“. Odmietol však poskytnúť podrobnosti o agende stretnutia.

Putin na zasadnutí zvažuje žiadosť proruských separatistických lídrov na východnej Ukrajine o uznanie nezávislosti ich regiónov.

13:29 Nemecká spolková vláda chce posilniť medzinárodnú pozorovateľskú misiu, ktorá monitoruje konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou na východe Ukrajiny.

11:25 Spojené štáty Organizácii Spojených národov v noci na pondelok oznámili, že majú dôveryhodné informácie o plánovaných zásahoch ruských síl voči obyvateľom Ukrajiny zahŕňajúcich "zabitia či umiestnenie do táborov". Má k tomu dôjsť v prípade "vojenskej okupácie" Ukrajiny Ruskom. Moskva označila túto informáciu za "úplné klamstvo".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 714
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 828
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 417
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 132
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 225
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 839
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 827
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 042
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ženy evakuované z nákupného centra v Kodani.

Polícia strelca zadržala, terorizmus ako motív nevylučuje.


37m
Deti už berú školu ako svoju.

Reportáž z fínskej Vaasy.


Pavlína Meľuchová 4 h
Ilustračné foto

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí.


TASR 6 h
Ruský vojak hliadkuje pri sklade obilia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu