Na hraniciach s Ukrajinou je aktuálne viac ako 100-tisíc ruských vojakov. Na stupňujúce napätie reagujú aj členské štáty NATO, ktoré posielajú Ukrajine zbrane. Samotná Európska únia však podľa ukrajinského diplomata veľké slovo v konflikte nemá. „Únia je pre Putina slabým hráčom, Rusko si vymedzuje sféry vplyvu ako počas studenej vojny. Ak spravíme priveľa kompromisov, Rusko to pochopí ako slabosť,“ hovorí pre SME bývalý ukrajinský viceminister zahraničných vecí a bývalý veľvyslanec v USA Valerij Čalyj.
Medzi ukrajinským vedením a západnými spojencami sa začínajú objavovať spory o tom, aká závažná je situácia na ukrajinsko-ruskom pohraničí. Ako to vnímate?
Ukrajinci v prvom rade ďakujú za všetku podporu v zahraničí. Nielen politikom, ale aj obyčajným ľuďom, ktorí rozumenú, čo chce Rusko dosiahnuť – priniesť späť časy studenej vojny a ruského impéria.
Podpora, vrátane dodávok zbraní, nám pomáha tomu tlaku čeliť. Netýka sa to len USA či Veľkej Británie, ale aj menších krajín, ako sú Litva, Lotyšsko či Česko, ktoré nám okrem munície ponúklo aj pomoc s vojakmi, ak by došlo k otvorenej vojne. Verím, že medzi týmito krajinami bude aj Slovensko.
Vníma Ukrajina pozíciu Slovenska? Tá bola zatiaľ skôr opatrná.