BRUSEL. Európsky parlament (EP) vo štvrtok v súvislosti s rastúcim napätím na rusko-ukrajinských hraniciach vyhlásil, že akákoľvek agresia zo strany Moskvy bude mať vážne hospodárske a politické následky.
Rusko ohrozuje mier
Nelegislatívne uznesenie, za ktoré zahlasovalo 548 poslancov, 69 bolo proti a 54 sa zdržalo, odsudzuje súčasnú koncentráciu ruských vojakov pozdĺž hraníc s Ukrajinou. Europarlament v tejto súvislosti vyzval Ruskú federáciu, aby okamžite stiahla svoje jednotky a prestala ohrozovať územnú celistvosť svojich susedov.
"Koncentrácia ruských ozbrojených síl predstavuje hrozbu pre celkový mier, stabilitu a bezpečnosť Európy," uvádza sa v dokumente. Podľa europoslancov je to však pre Kremeľ aj nástroj, prostredníctvom ktorého sa snaží od Západu získať politické ústupky na úkor Ukrajiny.
Poslanci zdôraznili, že voľba spojenectva akejkoľvek krajiny nesmie podliehať súhlasu tretej krajiny. A odmietli akékoľvek pokusy Ruska zahrnúť niektoré krajiny do svojej "sféry vplyvu" a tak formovať ich budúcnosť.
EÚ musí byť pripravená vyslať Kremľu veľmi dôrazné varovanie, že vojenské prejavy nepriateľstva voči Ukrajine budú mať vysokú hospodársku a politickú cenu, zdôraznili zákonodarcovia. Parlament vyzval členské štáty, aby boli pripravené rýchlo sa dohodnúť na prijatí prísnych hospodárskych a finančných sankcií voči Kremľu s cieľom reagovať na bezprostredné hrozby a nečakať na začiatok ďalšej invázie.
Nové sankcie
Prípadný nový balík sankcií by sa podľa poslancov mal vzťahovať na ruský dôstojnícky zbor a dôstojníkov zapojených do plánovania možnej invázie, ako aj na osoby a oligarchov z bezprostredného okolia ruského prezidenta Vladimira Putina vrátane ich rodinných príslušníkov.
Súčasťou sankcií by malo byť zmrazenie finančných a fyzických aktív v EÚ, zákaz cestovania a vylúčenie Ruska z platobného systému SWIFT. Sankcie by sa mali zamerať predovšetkým na dôležité odvetvia ruského hospodárstva a mali by narušiť financovanie spravodajských služieb a armády, uvádza sa v uznesení.
Parlament okrem toho požaduje prijatie dôveryhodných opatrení na zníženie energetickej závislosti EÚ od Ruska, ale aj väčšiu energetickú solidaritu s Ukrajinou, a to aj prostredníctvom intenzívnejšieho vzájomného prepojenia energetických infraštruktúr.
Poslanci vyzvali Úniu a jej členské štáty, aby neuviedli plynovod Nord Stream 2 do prevádzky bez ohľadu na to, či bude v určitom okamihu spĺňať ustanovenia smernice EÚ o plyne.
Poslanci požiadali Rusko a Moskvou podporovaných separatistov na východe Ukrajiny, aby dodržiavali dohodu o prímerí.

Vyzvali Moskvu, aby sa s cieľom vyriešiť konflikt v Donbase konštruktívne zapojila do normandského formátu – pozostávajúceho zo zástupcov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny – a do trojstrannej kontaktnej skupiny a aby plnila svoje medzinárodné záväzky, a to najmä v rámci dohôd z Minska a Dohovoru OSN o morskom práve.
Neprešli sme hranice
Rusko vo štvrtok uviedlo, že súdne dokumenty, ktoré mimovoľne odhalili, že ruskí vojaci sú rozmiestnení v dvoch regiónoch na východe Ukrajiny ovládaných proruskými separatistami, obsahujú "chyby". Moskva poprela, že by jej vojaci prekročili ukrajinské hranice. Informovala o tom agentúra AFP.
Súd v Rostovskej oblasti na juhu Ruska v decembri zverejnil na internete rozsudok v prípade, v ktorom obžalovaný muž vypovedal, že bol zodpovedný za dodávky jedla pre jednotky ruskej armády na východe Ukrajiny. Vo verdikte je napísané, že každé dva týždne bola do oblasti východnej Ukrajiny vysielaná kolóna 70 nákladných áut so zásobami jedla pre ruských vojakov, ktorí tam boli rozmiestnení.

Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina, však pred novinármi vo štvrtok tvrdil, že znenie rozsudku zrejme obsahuje chyby. "Možno hovoríme o chybe, ktorú spravil niekto, kto napísal tento dokument, pretože to je nemožné," zdôraznil Peskov. "Na území samozvaných republík (Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky) nikdy neboli nijaké ruské sily," povedal.
Dodal však, že Rusko na pravidelnej báze posiela týmto separatistickým republikám humanitárnu pomoc. V súdnom dokumente sa uvádza, že pomoc bola do tejto oblasti zaslaná v rokoch 2018 a 2019. "Zásoby mali byť poslané vojenským jednotkám ozbrojených síl Ruskej federácie nasadených v DĽR a LĽR," tvrdí súd.
Súdny proces, ktorý upozornil na prítomnosť ruských síl na Ukrajine, sa týkal muža identifikovaného ako V.N. Zabalujev, ktorý v miestnej firme pracoval ako zástupca regionálneho manažéra zodpovedného za dodávky jedla pre armádu. Súd mu vymeral päť rokov väzenia za podplácanie úradníkov v roku 2019.
Tlačové oddelenie súdu v Rostovskej oblasti neskôr vo štvrtok vydalo vyhlásenie, podľa ktorého si miestny súd, ktorý si vypočul mužovo svedectvo, jeho pravdivosť neoveril. "Nebolo to predmetom súdneho konania," uviedol tlačový úrad súdu s tým, že "súd túto časť výpovede nemohol overiť a ani ju neoveril".
Tieto správy prichádzajú v čase, keď Kyjev viní Moskvu zo zhromaždenia okolo 100 000 vojakov pri jej hraniciach, čo vyvoláva obavy Západu z prípadnej invázie Ruska na Ukrajinu.