MOSKVA. Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AFP.
Jeho vyjadrenia prišli v čase plánovaného rokovania amerického prezidenta Joea Bidena s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským i lídrami ostatných krajín na hraniciach Ruska, ktoré majú obavy z vojenskej agresie zo strany Kremľa, píše AFP.
Putin: Rusofóbia je krokom ku genocíde
Putin počas stretnutia prezidentskej rady pre ľudské práva položil otázku týkajúcu sa diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska. "Musím povedať, že rusofóbia je prvým krokom ku genocíde," poznamenal.
"Vy viete i ja viem, čo sa deje v Donbase," povedal Putin v súvislosti s konfliktnou zónou na východe Ukrajiny. "Určite to vyzerá ako genocída," dodal.

Putin predtým urobil podobné porovnanie v súvislosti s vojnou na východe Ukrajiny vrátane rokov 2015 i 2019, píše AFP.
Väčšina obyvateľov na Ukrajine hovorí po ukrajinsky i rusky, aj keď regióny na juhu a východe - a niektoré v centrálnej časti - sú prevažne rusky hovoriace a tradične priateľskejšie voči Rusku.
Podľa Ruska rokovania sú "len hrou"
Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za neúspech snáh o dosiahnutie novej dohody o prímerí na východe Ukrajiny, kde naďalej pretrváva napätie v súvislosti s hromadením ruských jednotiek v blízkosti hranice s Ukrajinou.
Ukrajinská delegácia v trilaterálnej kontaktnej skupine (TKG), ktorej súčasťou je i Rusko a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) informovala, že Moskva vo štvrtok na rokovaniach odmietla sériu jej návrhov vrátane výmeny väzňov, znovuotvorenia kontrolného stanovišťa a rozšírenia spoločného komunikačného centra. Informovala o tom agentúra Reuters.
Rusko vo štvrtok neskoro večer na margo toho deklarovalo, že Kyjev predložil "absolútne absurdné" návrhy a obvinil Ukrajinu, že rokovania sú "len hrou".
Moskva za absurdný označila najmä návrh Kyjeva, aby boli Nemecko a Francúzsko - ako účastníci rokovaní v normandskom formáte - prizvaní do spoločného centra pre kontrolu a koordináciu implementácie dohôd o prímerí.
Ukrajina na zasadnutí TKG navrhla, aby sa obe strany vrátili k prímeriu, ktoré podľa jej návrhu malo platiť od piatku 00.01 h miestneho času. Obe strany sa podľa Kyjeva mali tiež zaviazať prijať opatrenia na posilnenie prímeria z 22. júla 2020. Rusko s týmito návrhmi nesúhlasilo, uviedla agentúra Ukrinform.
Nedospeli k zhode
Ukrajina deklarovala, že je napriek tomu odhodlaná pokračovať v snahách nastoliť v zóne konfliktu "udržateľné prímerie".
Ukrinform informoval, že od 1. januára do 2. decembra 2021 "v dôsledku ostreľovania ruskými okupačnými silami" zahynulo 65 ukrajinských vojakov.
Agentúra TASS v piatok sprostredkovala reakciu OBSE na štvrtkové rokovania. Podľa nej sa "prerokovali rôzne možnosti zlepšenia bezpečnostnej situácie pozdĺž kontaktnej línie", pričom však strany konfliktu "nedospeli k zhode", a to pre nedostatok politickej vôle.
"Politická vôľa je najdôležitejším prvkom efektívneho dosiahnutia prímeria," zdôraznil osobitný predstaviteľ úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a v kontaktnej skupiny Mikko Kinnunen.
Podľa Reuters bezprostredne nie je jasné, či sa uskutočnia ďalšie rozhovory o prímerí v Donbase.
Agentúra Reuters vo svojej správe konštatovala, že Rusko vo štvrtok pokračovalo v nepriateľskej rétorike voči Ukrajine, pričom tamojšiu krízu prirovnalo k najnebezpečnejšiemu momentu studenej vojny.
Uzavreli väčšinu Azovského mora
Rusko údajne uzavrelo takmer 70 percent Azovského mora pri anektovanom polostrove Krym pre vojenské cvičenia. V piatok to vyhlásilo ukrajinské ministerstvo obrany, podľa ktorého ruská flotila zrejme plánuje cvičenie delostreleckej paľby v blízkosti prístavov Mariupol, Berďansk a Heničesk. Správu priniesli agentúry DPA a Ukrinform.
"Rusko pokračuje v provokatívnych akciách proti Ukrajine. Ruská federácia zablokovala asi 70 percent územia Azovského mora. Rusi vydali varovania, ktoré obmedzujú plavbu v určitých oblastiach, údajne v súvislosti s nácvikom delostreleckej paľby, ktorá sa má konať v oblastiach pri Mariupole, Berďansku a Heničesku," píše sa vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti.
Agentúra DPA požiadala o vyjadrenie ruskú stranu. Moskva to nepotvrdila.
Ruská pohraničná stráž ešte vo štvrtok obvinila loď ukrajinského námorníctva, že sa bez povolenia priblížila ku Kerčskému prielivu. Moskva tvrdí, že išlo o nebezpečnú provokáciu. Kyjev obvinenie odmietol, pretože loď Donbas neopustila teritoriálne vody Ukrajiny.
Azovské more je spoločné vnútrozemské more medzi Ruskom a Ukrajinou. S Čiernym morom je spojené spomínaným Kerčským prielivom.
Rusko-ukrajinský konflikt
Ľudové povstanie na Ukrajine zosadilo Moskvou podporovaný režim v roku 2014. Odvtedy Moskva anektovala polostrov Krym a ukrajinské jednotky sú v konflikte s proruskými separatistami na východe krajiny. Boje si tam doposiaľ vyžiadali približne 13-tisíc životov.
Spojené štáty a ich spojenci už niekoľko týždňov obviňujú Rusko z plánovania invázie na Ukrajinu a zhromažďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pripomína AFP.
Biden tento týždeň hovoril s Putinom prostredníctvom videolinku a varoval Rusko pred ochromujúcimi sankciami v prípade, že proti Ukrajine podnikne vojenskú akciu.