KYJEV, BRATISLAVA. Zbombardovaný byt pri obci Marinka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny si ukrajinská armáda premenila na vyhliadkové stanovište. Stenu v obývačke nahradili vrecia s pieskom a vojenská kamufláž. „Veľmi sa nevykláňajte, možno tam bude ostreľovač. Pred dvoma dňami tak jedného chlapa zastrelili,“ vraví reportérovi denníka New York Times veliteľ vojenskej rozviedky Iľja.
Za posledné dva týždne na východe Ukrajiny zomreli dvaja vojaci a osem ich bolo zranených. „Za posledný mesiac až mesiac a pol sa všetko deje častejšie. Ostreľovania je viac, či z diel, alebo z malých zbraní. Častejšie lietajú aj drony, a kým predtým nezhadzovali bomby, teraz to už robia. Je to plná mobilizácia,“ opisuje.
Ešte viac ako zhoršujúca sa situácia na samotnom Donbase však Ukrajinu a Západ znepokojujú ruské manévre na ruskej strane hranice. Satelitné snímky ukazujú nové vojenské základne aj masívne presuny vojenskej techniky.
Kým Spojené štáty varujú Rusko pred možnou inváziou, analytici vidia v krokoch ruského prezidenta Vladimira Putina najmä snahu vyvinúť tlak na Úniu, NATO aj Ukrajinu.

NATO je červená čiara
Keď sa na jar na viacerých miestach v Európe konalo jedno z najväčších vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO), Rusko začalo pomerne rýchlo presúvať jednotky na ukrajinské hranice. Do Čierneho mora stiahli ruské vojenské lode a viac ako 85-tisíc vojakov prišlo na Krym alebo k hraniciam Ukrajiny – najviac od čias anexie Krymu v roku 2014.
Putinov poradca a vyjednávač s Kyjevom Dmitrij Kozak vtedy varoval Ukrajinu, že ak sa pokúsi prevziať kontrolu nad územím obsadeným separatistami, bude to „začiatok konca Ukrajiny“.