BERLÍN, BRATISLAVA. Východné a západné časti starého kontinentu sú si vcelku podobné viac, ako by sa mohlo očakávať. Kým na Slovensku sú antivaxeri alebo tí, čo blokujú dopravné tepny hlavného mesta, ironicky nazývaní satirickými stránkami dezoláti, v Nemecku ich volajú querdenkeri.
Querdenken, v preklade "rozmýšľanie naopak", je radikálne spoločenské hnutie proti koronavírusovým opatreniam v Nemecku, predovšetkým lockdownu.

Pri letnej prechádzke nemeckým hlavným mestom na nich mohol naraziť ktokoľvek. Boli ich síce tisíce, no na druhej strane, oproti 3,7 milióna obyvateľov Berlína a 83 miliónom celého Nemecka, bol ich počet skôr miniatúrny.
Querdenkeri vyšli do ulíc napriek zákazu demonštrácií práve pre protipandemické opatrenia. Človek ich mohol stretnúť obkľúčených políciou priamo v centre východného Berlína – na Alexanderplatzi.
Polícia na niekoľkých takýchto protestoch zatkla stovky ľudí. V iných demonštráciách boli querdenkeri ohľaduplnejší: protest uskutočnili v kolóne automobilov s nemeckými vlajkami.
Miniatúrni, zato hluční
Rovnako ako inde vo svete zohrali aj v Nemecku sociálne siete svoju rolu pri masovom rozširovaní dezinformácií o pandémii, novinároch či politikoch.
Len pred niekoľkými dňami vymazal Facebook 150 účtov, stránok a skupín patriacich querdenkerom. Podobný krok urobil Google na svojej platforme YouTube už v máji, informuje Deutsche Welle.