SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Odhady naznačujú tesné víťazstvo Scholzovej SPD (minúta po minúte)

Voľby v Nemecku sa skončili. Rozdiel medzi SPD a úniou CDU/CSU je tesný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležité informácie o nemeckých spolkových voľbách 2021

Nemecké spolkové voľby sme sledovali minútu po minúte:

23:59 S konštatovaním, že odhady prisudzujú tesné víťazstvo SPD Olafa Scholza pred úniou CDU/CSU s lídrom Arminom Laschetom, minútu po minúte pre dnešný deň ukončujeme. Ďalšie nové informácie o dianí na nemeckej politickej scéne vám budeme naďalej prinášať v priebehu pondelka.

SkryťVypnúť reklamu

23:55 Podľa zatiaľ poslednej aktualizácie prognózy televízie ZDF sa náskok SPD pred úniou CDU/CSU navýšil na 1,8 percenta.

SPD majú podľa tejto prognózy 26 percent hlasov, CDU/CSU 24,2. Zelení na treťom mieste zaostávajú o viac ako desať percent so 14,3 percentami, FDP má 11,5 a AfD 10,6 percenta. Na hranici zvoliteľnosti stále zostáva postkomunistická Ľavica s rovnými piatimi percentami.

23:30 Debakel bloku CDU/CSU bol spôsobený viacerými faktormi: slabým lídrom, úpadkom imidžu strany a značným deficitom v oblasti odborných znalostí. Naopak, sociálni demokrati ťažili zo svojho imidžu, nárastu dôvery a jediného kandidáta, ktorému voliči pripisovali schopnosti byť kancelárom. Píše sa to podľa agentúry DPA v analýze, ktorú v nedeľu večer zverejnil analytický inštitút Forschungsgruppe Wahlen (FGW).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumu FGW 67 percent Nemcov považuje volebného lídra SPD Olafa Scholza za vhodného kandidáta na predsedu vlády. O šéfovi CDU Arminovi Laschetovi si to myslí iba 29 percent a o líderke Zelených Annalene Baerbockovej 23 percent opýtaných.

Podľa prieskumu inštitútu Forsa pre televízie RTL a n-tv, ktorý sa uskutočnil po zatvorení volebných miestností, 53 percent opýtaných pripisuje Laschetovi historický volebný neúspech CDU/CSU, pretože bol nesprávnym kandidátom na kancelára. Že by mal prevziať zodpovednosť a odstúpiť z funkcie predsedu CDU, si myslí 62 percent respondentov.

23:15 Kandidát SPD Scholz a líderka Zelených Annalena Baerbocková nesúperili len o vedenie budúcej nemeckej vlády, ale tiež proti sebe bojovali o priamy poslanecký mandát v tom istom obvode v Postupime. Ten nakoniec s prehľadom získal Scholz.

SkryťVypnúť reklamu

Baerbocková však ako poslankyňa do spolkového snemu takisto zasadne, pretože je rovnako ako Scholz jednotkou na kandidátke svojej strany, či jej kreslo v parlamente zaručilo.

23:00 Posledné aktualizácie odhadov zmeny nepriniesli, náskok SPD pred úniou CDU/CSU sa stále drží na úrovni 1,5 resp. 1,6 percenta.

22:45 Hoci podľa prvých odhadov vyhralo voľby SPD Olafa Scholza, o funkciu kancelára sa naďalej uchádza aj Armin Laschet.

Laschet v diskusii kandidátov Berliner Runde v televízii ZDF vyzval na rýchle vytvorenie vlády - "v každom prípade pred Vianocami". Povedal, že si "želá vládu, kde sa spájajú rozličné pozície. Malo by to byť spojenectvo, ktoré spája rôzne smery. Na tom som pripravený".

"Nie vždy mala kancelára strana, ktorá skončila na prvom mieste," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Zelení potvrdili, že chcú vládnuť. Zjazd strany, na ktorom by mohli rozhodnúť o tom, s kým budú viesť sondážne rozhovory, zvolali na 2. októbra.

Šéf FDP Christian Lindner povedal, že jeho strana by mala o zostavovaní vlády najprv spoločne rokovať so Zelenými, a to ešte predtým, než povedú sondážne rokovania s úniou CDU/CSU a SPD.

Súvisiaci článok K víťazstvu vo voľbách je bližšie Scholz, kancelárom chce byť však aj Laschet Čítajte 

22:30 Najsilnejšou stranou u prvovoličov sa stala FDP so ziskom 23 percent. Na druhom mieste skončili u tejto vekovej skupiny s 22 percentami Zelení, vyplýva z výsledkov inštitútu Infratest/dimap pre rozhlasovú stanicu Bayerischer Rundfunk.

Za SPD hlasovalo len 15 percent prvovoličov a ešte menej z nich - 10 percent - podporilo konzervatívnu úniu CDU/CSU, informuje denník Die Zeit.

22:10 Aktualizovaný odhad ARD hovorí o navýšení náskoku SPD pred úniou CDU/CSU na 1,6 percenta. Je tak už vyšší ako v prognózach ZDF.

SkryťVypnúť reklamu

22:00 Zostavenie novej nemeckej vlády bude trvať mesiace, myslí si bývalý nemecký veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Peter Ammon. Povedal to v rozhovore pre BBC.

Ammon poznamenal, že Olaf Scholz má podľa neho najväčšiu šancu stať sa budúcim nemeckým kancelárom, lebo strana Zelených dala jasne najavo, že uprednostňuje koalíciu s SPD, ktorej lídrom je práve Scholz. Zároveň dodal, že Slobodní demokrati (FDP) "nemôžu opäť odmietnuť možnosť byť pri zostavení vlády", ako to urobili pred štyrmi rokmi.

21:35 V najnovšom odhade ZDF je náskok SPD pred CDU/CSU 1,5 percenta.

21:30 Medzi priaznivcov a straníkov práve zavítala líderka SPD v Berlíne Franziska Giffey. Exit poll ZDF ju určil tesným víťazom, takisto aj exit poll RBB/ARD už dal do vedenia SPD s náskokom 1,4 percenta, prvá prognóza sa tak líšila o niekoľko percent.

SkryťVypnúť reklamu

Poďakovala sa, hovorí o napínavej volebnej noci a vyzýva ľudí, aby sa bavili. Podľa nej je to najlepšia volebná párty sociálnych demokratov v hlavnom meste a je tu lepšia nálada ako vo Willy Brandt-Haus, centrále spolkovej SPD, kde je pre limitovaný počet ľudí volebná noc Olafa Scholza.

21:15 V niektorých volebných miestnostiach v Berlíne sa dnes hlasovalo aj hodinu a pol po oficiálnom konci volieb. Na mnohých miestach sa totiž tvorili pre problémom s lístkami dlhé rady a volební komisári chceli umožniť všetkým, ktorí dorazili včas, aby odovzdali svoj hlas.

Oficiálne sa voľby skončili o 18:00, ale napríklad v berlínskej štvrti Pankow odovzdal posledný volič svoj hlas podľa agentúry DPA okolo 18:45 a vo štvrti Wilmersdorf dokonca až okolo 19:30.

SkryťVypnúť reklamu

20:53 Aj novinári na volebnej párty berlínskej SPD sú už vyčerpaní, obzvlášť, keď na výsledky budú čakať ešte pár hodín. Môžu využiť kupón na jedlo zdarma, ktoré akreditovaní novinári dostali.

Priaznivci SPD sa presunuli do vonkajšej časti Station Berlin, kde je síce trochu napätá atmosféra, ale panuje aj dobrá nálada.

20:41 Televízia ZDF práve vysiela prvú veľkú povolebnú debatu s lídrami strán, ktoré podľa prognózy zasadnú v novom Bundestagu. Moderátor označil lídra SPD Olafa Scholza za pravdepodobného víťaza volieb. Laschet aj Scholz si nárokujú v debate "Berliner Runde" kancelársky post.

Süddeutsche Zeitung medzičasom vyšli s povolebným komentárom "Hrdina menom Olaf".

20:35 Nech už budú konečné výsledky akékoľvek, už teraz je jasné, že zostavovanie budúcej vlády bude veľmi komplikované a zrejme i dlhé.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhé povolebné rokovania môžu znamenať, že končiaca kancelárka Merkelová, ktorá vo voľbách nekandidovala a odchádza z politiky, bude Nemecku vládnuť až do Vianoc. Pokiaľ to tak naozaj bude minimálne do 17. decembra, stane sa najdlhšie slúžiacou kancelárkou v povojnových dejinách krajiny. Tento primát zatiaľ drží Helmut Kohl, ktorý stál v čele spolkovej vlády v rokoch 1982 až 1998.

20:20 Upravená prognóza ZDF dáva v Berlíne SPD do vedenia nad Zelenými o 1 percento. Zhromaždení priaznivci, dobrovoľníci SPD, vybuchli vonku okolo vlakovej stanice do burácania. Zároveň nad nimi stále prechádza berlínska mestská dráha S-Bahn.

Nová prognóza ZDF pre celonárodnú úroveň dáva rozostup pre SPD na 1,4 percenta.

20:05 V upravenej prognóze ARD práve zvýšilo SPD náskok na jedno percento. Zhromaždení priaznivci zajasali.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 Nová prognóza berlínskej RBB značne znížila náskok Zelených v Berlíne iba na 0,6 percenta. Moderátorka RBB hovorí o "volebnom krimi" v Berlíne.

V hlavnom meste, ako aj na celonárodnej úrovni je to úplne tesné a výsledky, ktoré určia novú starostku (v Berlíne teda aj premiérku), nemusia byť známe hodiny, ale ani dni. Akurát v hlavnom meste to nie je súboj s CDU.

19:45 Spokojná s výsledkom nie je ani kandidátka Zelených Annalena Baerbocková, ktorá sa prihlásila k vlastným chybám na začiatku kampane.

"Chceli sme viac," priznala. "Nedosiahli sme to kvôli vlastným chybám, kvôli mojim vlastným chybám." Baerbockovú sprevádzalo niekoľko škandálov týkajúcich sa skrášlenia životopisu či obvinenia z plagiátorstva pri písaní knihy.

SkryťVypnúť reklamu

19:40 Aj pri ďalšej aktualizovanej prognóze televízie ZDF sa náskok SPD mierne znížil - na 1,1 percenta.

19:35 Výrazne spokojnejší ako Laschet bol kandidát SPD Olaf Scholz, ktorý vyhlásil, že urobí všetko, aby bol budúcim nemeckým kancelárom.

Scholz ocenil výkon SPD vo voľbách, keďže oproti tým spred štyroch rokov si strana o niekoľko percentuálnych bodov polepší. "A to je veľký úspech," dodal s tým, že z volebného výsledku má radosť.

V prejave tiež sľúbil, že chce spoločnosti vrátiť dôstojnosť, venovať sa modernizácii a bojovať proti klimatickým zmenám prechodom na bezuhlíkové energetické zdroje.

S takýmto výsledkom nemôžeme byť spokojní.

Armin Laschet, kandidát CDU/CSU na kancelára

19:30 Kandidát CDU/CSU na kancelára Armin Laschet nie je s výsledkom volieb spokojný. Svojim priaznivcom ale sľúbil, že bude naďalej bojovať za vznik vlády pod jeho vedením.

SkryťVypnúť reklamu

"S takýmto výsledkom nemôžeme byť spokojní," povedal Laschet z pódia, kde stála aj končiaca kancelárka Angela Merkelová.

Laschet tiež vyhlásil, že bolo od samého začiatku jasné, že voľby nebudú ľahké, keďže únia do nich nevstupovala s kancelárom, ktorý by funkciu obhajoval.

Podľa Lascheta bude nutné zostaviť koalíciu troch strán, čo je pre ostatné politické subjekty výzva. "Potrebujeme koalíciu, ktorá bude pre budúcnosť Európy," dodal.

19:25 V druhej upravenej prognóze ARD prevzalo SPD vedenie o 0,2 percenta.

Môže sa zopakovať aj pat po prvom veľmi tesnom Merkelovej víťazstve z roku 2005. Počty poslancov ovplyvňuje aj zložitý volebný systém, ktorý nie je čisto proporčný (vysvetľovali sme tu >>>>).

SkryťVypnúť reklamu

19:22 Spolupredseda Zelených Robert Habeck nevylúčil ani vstup do vlády pod vedením SPD ani pod vedením CDU/CSU. Vládu so slobodnými a kresťanskými demokratmi označil v živom rozhovore na ZDF za skôr teoretickú.

Teraz budú televízie minimálne do polnoci zverejňovať upravené prognózy a podľa skúsenosti by tá najbližšia prognóza k výsledkom mala vyjsť práve okolo polnoci.

19:15 A je tu opäť upravená prognóza ZDF, podľa ktorej sa náskok SPD pred CDU/CSU znížil už len na 1,2 percenta.

Agentúra ČTK pripomína, že prognózy na rozdiel od exit pollov zverejnených krátko po uzavretí volebných miestností zohľadňujú už aj korešpondenčné hlasovanie.

19:00 Sociálni demokrati (SPD) premiérky Manuely Schwesigovej sa so ziskom 39 percent hlasov stali víťazmi volieb v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. Vyplýva to z prognózy inštitútu Forschungsgruppe Wahlen, informoval denník Süddeutsche Zeitung.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou najsilnejšou stranou v krajinskom parlamente v Schwerine je opäť krajine pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá dostala 17 percent hlasov. Tretiu priečku obsadili podľa prognózy so 14 percentami kresťanskí demokrati (CDU). Do parlamentu sa dostali aj strana Ľavica (10 hlasov), Zelení (6,5 percenta) a liberáli z FDP (šesť percent).

18:57 Generálny tajomník SPD Lars Klingbeil tvrdí, že jeho strana má jasný mandát na zostavenie koalície.

"SPD má mandát vládnuť. Chceme, aby kancelárom bol Olaf Scholz," povedal Klingbeil po zverejnení exit pollov.

18:54 Prognózy nemeckých verejnoprávnych staníc ARD aj ZDF neumožňujú sociálnym demokratom (SPD) Olafa Scholza zostaviť vládu so Zelenými a postkomunistickou Ľavicou.

Navyše Ľavica ešte môže mať problém sa vôbec dostať do parlamentu, keďže v oboch exit polloch má rovných päť percent.

SkryťVypnúť reklamu

18:52 Na volebnej párty SPD Berlín spríjemňujú atmosféru nové prognózy ZDF. Upravená prognóza ZDF dáva SPD stále vedenie, hoci sa trochu zmenšilo. Sála priaznivcov buráca potleskom, niektorí sa objímajú.

18:50 Generálny tajomník CDU je z výsledkov exit pollu sklamaný. „Straty sú trpké v porovnaní s poslednými voľbami,“ povedal novinárom Paul Ziemiak.

18:45 Odhady na úrovni 25 či 26 percent predstavujú pre stranu doterajšej kancelárky ďaleko najhorší výsledok v povojnovej histórii.

"A dalo by sa tvrdiť, že je to jednoznačné odmietnutie kandidáta CDU na kancelára Armina Lascheta," píše BBC.

18:40 ZDF na základe výsledkov svojho exit pollu naznačuje pri prepočte na mandáty aj možné koalície.

SPD by spolu s CDU/CSU dokázala získať väčšinu, keďže sa však pred voľbami táto možnosť skloňovala ako nepravdepodobná, vládnuť bude zrejme trojkoalícia buď s SPD alebo CDU/CSU na čele.

SkryťVypnúť reklamu

18:25 V centrále berlínskej SPD práve sledujú prejav miestnej líderky Zelených Bettiny Jarasch. Exit polly RBB dávajú Zelených v Berlíne do tesného vedenia pred SPD.

18:23 Predchádzajúce parlamentné voľby vyhrala únia CDU/CSU s 32,9 percentami, druhá skončila SPD s 20,5 percentami hlasov. AfD vtedy získala 12,6 percenta, FDP 10,7 percenta, Ľavica 9,2 a Zelení 8,9 percenta hlasov.

Už prakticky teraz je jasné, že únia CDU/CSU výrazne stratí, naopak, SPD si o niekoľko percentuálnych bodov zrejme polepší.

18:20 Na volebnej noci berlínskej SPD je zrazu ponurá atmosféra. Napriek tomu, že v meste jasne viedli v prieskumoch, prvá prognóza RBB dáva do vedenia Zelených s rozdielom dvoch percent.

Oznámenie sa stretlo v sále Station Berlin s hrobovým tichom. Aj v Berlíne sa teda na celkové a jasné výsledky bude čakať veľmi dlho.

18:15 Na základe exit pollov je zatiaľ takmer istá jedna vec: do Bundestagu by sa malo dostať päť politických strán, aj keď Ľavica je na spodnej hranici piatich percent, ktoré potrebuje získať.

18:13 Pripomíname, že prognózy televízie ZDF a ARD zostavujú na základe dopytovania sa pri odchode z volebných miestností, nie sú do nich ešte zahrnuté korešpondenčné hlasy. Tie by podľa analytikov mohli predstavovať až polovicu všetkých odovzdaných hlasov.

18:12 Víťazstvo Scholza však nie je vôbec isté. Exit Poll televízie ARD hovorí o remíze CDU/CSU a SPD s výsledkom 25 percent.

"Bude to dlhá noc," píše z Berlína spolupracovník SME Branislav Ondrášik.

18:02 Prvé exit polly naznačujú tesné víťazstvo SPD. Podľa ZDF získali Sociálni demokrati 26 percent, únia CDU/CSU zaostala o dve percentá.

Zelení majú 14,5 percenta, FDP 12 percent, AfD 10 percent a Ľavica 5 percent.

18:00 Volebné miestnosti sa zatvorili, nemecké spolkové voľby sa skončili. Už v najbližších sekundách by nemecké médiá mali zverejniť prvé exit polly.

Stranícka centrála SPD sa už zaplnila.

17:25 Pomaly sa začínajú volebné parties. Berlínska SPD, ktorá má našliapnuté na víťazstvo v krajinských a miestnych voľbách, sleduje výsledky v eventovej hale, ktorá bola kedysi vlakovou stanicou - Station Berlin. Nateraz hrá orchester filmovú hudbu, ale o hodinu sa na veľkej obrazovke objavia prognózy výsledkov.

SPD sa môže v Berlíne podariť historické trojvíťazstvo. Výsledky a analýzy berlínskych volieb bude prinášať miestny tretí kanál verejnoprávnej televízie RBB.

Spolková SPD bude mať volebnú noc v straníckej centrále Willy Brandt-Haus.

16:55 Volebné miestnosti budú otvorené ešte niečo vyše hodiny. Presne o 18:00 prvý a druhý kanál verejnoprávnej televízie - ARD a ZDF zverejnia prvé výsledky vlastných exit pollov. Exit polly sú spracované zo 100-tisíc respondentov a ARD ich bude mať 20 minút pred uzavretím volebných miestností.

Dáta od všetkých respondentov o 18:00 ešte nebudú a prognóza sa potom bude spresňovať každú hodinu, informujú správy ARD - Tagesschau. Zároveň prieskumné agentúry do dát zapracujú odhady pre hlasovanie poštou.

Odstup medzi prvými dvomi musí byť aspoň štyri percentá, aby sa dalo uzavrieť, kto vyhral.

16:35 Priebežná účasť vo voľbách o 14:00 bola 36,5 percenta, čo je menej ako roku 2017, kedy zaznamenali 41,1 percenta oprávnených voličov. Oznámil to predseda ústrednej volebnej komisie Georg Thiel.

Thiel však upozornil, že táto bilancia nezohľadňuje hlasy zaslané poštou. Tých by pritom podľa niektorých analytikov malo byť približne toľko ako hlasov odovzdaných osobne dnes.

16:15 Voľby v Berlíne sprevádza viacero problémov - v niektorých okrskoch museli hlasovanie prerušiť pre zámenu hlasovacích lístkov, inde sa lístky dokonca minuli. Pred volebnými miestnosťami sa navyše tvoria dlhé rady - situáciu komplikuje i prebiehajúci Berlínsky maratón, ktorý spôsobil početné zápchy na cestách.

Volebný komisár v jednom zo západoberlínskych okrskov situáciu opísal slovami: "Panuje tu chaos... Troje volieb a Berlínsky maratón naraz - to nemôže dopadnúť dobre. Následkom je, že tu už nie sú nijaké hlasovacie lístky."

Vysvetlil, že hoci požiadali o dodanie ďalších, pre maratón sú mnohé ulice uzavreté a vozidlá sa preto nevedia dostať na miesto.

16:00 Pri hlasovaní v Nemecku je vzhľadom na pandémiu koronavírusu povinné mať vo volebnej miestnosti nasadený respirátor alebo rúško. Niektoré mestá v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa však rozhodli vyjsť v ústrety aj tým, ktorí si odmietajú zakrývať nos a ústa.

Volebné lístky môžu hádzať do mobilných urien, ktoré komisári vynesú pred volebné miestnosti, informovala stanica WDR.

15:20 Svoj hlas odovzdali už všetci traja kandidáti na kancelára. Ako posledná tak urobila líderka Zelených Annalena Baerbocková, ktorá dúfa, že jej strana dosiahne vo voľbách lepšie výsledky než predpovedajú prieskumy verejnej mienky. Podľa nich sú Zelení na treťom mieste za SPD a CDU/CSU.

"V týchto voľbách bude rozhodovať každý jeden hlas, videli sme to počas posledných týždňov, aké tesné budú výsledky," povedala vo svojom volebnom okrsku v Postupime. "Samozrejme, veríme, že získame trochu viac hlasov v porovnaní s výsledkami prieskumov, aby sme mohli dosiahnuť v tejto krajine skutočný nový začiatok," dodala.

14:20 Nemecké spravodajské stanice welt a n-tv vysielajú volebné štúdio od rána a jednou z hlavných minikáuz dňa bol volebný akt lídra CDU Armina Lascheta. Laschet totiž nevolil správne: lístok zložil a vhodil do urny tak, že bolo vidieť, koho volil, a porušil tak tajnosť svojej voľby. Neprekvapivo zaškrtol CDU. Podľa expertov na volebné právo v Nemecku je jeho hlas platný.

14:20 V Berlíne sa dnes beží maratón, ktorý priniesol dopravné obmedzenia. Maratónci dobiehajú priamo do centra pred budovu Bundestagu - Reichstag. Zároveň je v spolkovej krajine Berlín supervolebný deň.

Záujem o voľby je veľký a v niektorých okrskoch sa tvoria veľké rady, píše miestny denník Berliner Morgenpost. Rekordný počet ľudí však už odvolil poštou, takmer milión. Denník Tagesspiegel informoval, že je to takmer o polovicu viac ako v posledných voľbách v roku 2017.

14:00 Niektorým obyvateľom západonemeckého mesta Wupperthal skomplikovala účasť na voľbách nevybuchnutá bomba z druhej svetovej vojny bráni. Informoval o tom web Deutsche Welle.

Bombu objavili v sobotu večer v jednej zo štvrtí Wupperthalu. Úrady dúfali, že sa ju podarí zneškodniť do nedeľňajšieho rána, keďže v okruhu 500 metrov sa nachádza až päť volebných miestností. Žiadnu však nezatvorili.

Úrady varovali občanov, aby sa nepohybovali v blízkom okolí miesta nálezu, no mnohí to ignorovali a zamierili do volebných miestností odovzdať svoj hlas. Podľa korešpondenta Thomasa Sparrowa už bombu popoludní zneškodnili.

13:35 Až 40 percent nemeckých voličov podľa prieskumov do poslednej chvíle nevedelo, či dnes vôbec pôjdu voliť, a ak áno, komu dajú hlas.

Nemci mieriaci do berlínskych volebných miestností v rozhovore s agentúrou ČTK väčšinou vraveli, že predstavu o tom, koho podporia, mali už skôr, niekoľkí z nich ale pripustili, že to nebolo také jednoduché. Aj napriek váhaniu sa však nechali zlákať slnečným počasím, ktoré dnes v Berlíne panuje, a namiesto výletu sa vybrali k volebným urnám.

Demokracia je živá, keď sa do nej ľudia zapoja a zúčastňujú sa na nej. Kto sa na nej zúčastňuje, toho hlas je počuť. Kto nevolí, necháva za seba rozhodovať iných.

Frank-Walter Steinmeier, nemecký prezident

12:50 Choďte k voľbám a rozhodnite, akým smerom sa má v budúcich štyroch rokoch Nemecko uberať, vyzval nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier viac ako 60 miliónov oprávnených voličov po tom.

Svoj hlas odovzdal vo volebnej miestnosti v pokojnej vilovej štvrti Dahlem ja juhozápade Berlína.

"Demokracia je živá, keď sa do nej ľudia zapoja a zúčastňujú sa na nej. Kto sa na nej zúčastňuje, toho hlas je počuť. Kto nevolí, necháva za seba rozhodovať iných," dodal Steinmeier.

12:05 V predvolebnej kampani sa bojovalo do úplne poslednej chvíle a v noci na nedeľu ešte kandidáti na berlínskych uliciach ponúkali nádejným voličom záverečné kampaňové pivo.

Berlín pritom zažíva obzvlášť napínavý volebný deň. Okrem federálnych volieb sa tu odohrávajú voľby krajinské. Hlavné mesto je totiž zároveň jedno z troch mestských spolkových republík Nemecka.

O tom, ako vyzerali posledné hodiny kampane, píše z Nemecka spolupracovník SME Branislav Ondrášik >>>>

11:40 V rodnom Aachene hlasoval kandidát na kancelára z konzervatívnej únie CDU/CSU Armin Laschet. Na voľby prišiel s manželkou Susanne.

11:10 Dvaja klimatickí aktivisti sa rozhodli ukončiť protestnú hladovku pred budovou nemeckého parlamentu po tom, ako im kandidát na kancelára Olaf Scholz sľúbil, že sa s nimi verejne stretne po voľbách.

Aktivisti vystupňovali hladovku v priebehu soboty, keď okrem jedla odmietali aj tekutiny. Požadovali, aby Scholz vyhlásil, že Nemecko čelí klimatickej kríze. Scholz im podľa ich slov zatelefonoval v sobotu popoludní a dohodli sa na stretnutí, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu najbližšieho mesiaca.

Ďalší dvaja poprední kandidáti na post kancelára Armin Laschet a Annalena Baerbocková sa s aktivistami odmietli stretnúť.

10:35 Odvolil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten svoj hlas odovzdal v metropole Berlín.

10:25 Ako prvý z kandidátov na nemeckého kancelára prišiel odvoliť Olaf Scholz zo Sociálnodemokratickej strany. Svoj hlas odovzdal v Postupime.

9:30 Ani víťazstvo SPD alebo CDU/CSU nemusí zaručiť kancelárske kreslo. Záležať bude na vyjednávacích schopnostiach strán, ktoré zrejme budú potrebovať na zostavenie vlády dvoch koaličných partnerov. Jedným z nich budú Zelení, doplniť by ich mohli Slobodní demokrati (FDP) alebo Ľavica.

Do úvahy tiež prichádza pokračovanie súčasnej veľkej koalície CDU/CSU a SPD, tá sa však javí ako nepravdepodobná.

8:45 Zatiaľ posledné voľby síce vyhrala Merkelovej únia s 32,9 percentami hlasov, ale teraz by mohla stratiť aj viac ako osem percentuálnych bodov. Predvolebné prieskumy jej predpovedajú najhorší volebný výsledok v dejinách povojnového Nemecka.

8:20 SVET - O zložení parlamentu môže rozhodovať 60,4 milióna oprávnených voličov. O ich priazeň sa uchádza 47 strán.

Ak chcete stabilitu v Nemecku, musí byť na prvom mieste CDU/CSU.

Armin Laschet, kandidát CDU/CSU na kanceára

Volebný systém v Nemecku je pomerne zložitý. Každý z voličov má totiž dva hlasy. Prvý odovzdáva priamo kandidátovi vo svojom volebnom obvode a druhým hlasuje za niektorú z politických strán.

Na to, aby sa strana dostala do Spolkového snemu, potrebuje získať najmenej päť percent hlasov a mať troch kandidátov, ktorých voliči zvolia v priamych voľbách, pripomína Deutsche Welle.

8:00 Otvorili sa volebné miestnosti, Nemci si vyberajú nové zloženie parlamentu a nástupcu Angely Merkelovej. Hlasovať môžu do 18:00.

7:30 Aj posledný deň pred parlamentnými voľbami využili politické strany na to, aby sa pokúsili získať nerozhodnutých voličov, ktorých podľa prieskumu zostávalo až 40 percent.

Kancelárka Angela Merkelová na spoločnom mítingu podporila kandidáta zo svojej konzervatívnej únie CDU/CSU Armina Lascheta.

"Je to o vašej budúcnosti, o budúcnosti vašich detí a vašich rodičov," vyhlásila Merkelová v meste Aachen, ktoré je rodiskom Lascheta. Ten je podľa Merkelovej osobou, ktorá dokáže "stavať mosty". Kancelárka pripomenula, že je známy tým, že sa vždy zasadzoval za mier a budúcnosť Európy.

"Ak chcete stabilitu v Nemecku, musí zajtra byť na prvom mieste CDU/CSU," povedal podľa agentúry DPA Laschet.

Olaf Scholz, kandidát Sociálnodemokratickej strany, ktorá mala v posledných prieskumoch najvyššie preferencie, sa stretol s voličmi v Postupime, kde zopakoval, že by si prial vládnu koalíciu so Zelenými.

7:00 Často to znie ako klišé a fráza, ktorou chcú politici motivovať voličov, aby prišli k volebným urnám. O nedeľňajších voľbách v Nemecku sa však naozaj dá povedať, že môžu byť kľúčové pre smerovanie krajiny.

Po šestnástich rokoch totiž vo funkcii skončí kancelárka Angela Merkelová, najvplyvnejšia svetová politička poslednej dekády. Vybudovala si povesť rozvážnej ženy, ktorá vie pokojne viesť krajinu, a mnohí Nemci sa obávajú, či ju bude možné plnohodnotne nahradiť. Práve toto bola hlavná téma predvolebnej kampane.

Prečítajte si otázky a odpovede o spolkových parlamentných voľbách.

Súvisiaci článok Kedy spoznáme Merkelovej nástupcu a prečo nevieme, koľko bude poslancov? (odpovede) Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 5. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 6. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 7. Na bezpečnom internete záleží
 8. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 822
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 029
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 381
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 209
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 833
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 709
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 681
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu