NEW YORK, BRATISLAVA. Dorothy Morganová pracovala v budove Svetového obchodného centra (WTC) v poisťovacej firme ako maklérka.
V to ráno 11. septembra 2001 sedela na 94. poschodí v severnej veži a krátko po ôsmej zavolala svojej dcére. O 8.46 presne do miesta, kde sídlila jej firma, narazil unesený Boeing 767 letu č. 11.
„Bola to veľmi tichá a milá osoba,“ spomína na ňu kolegyňa Karen Davisová na stránke, ktorú zriadila jej firma pre odkazy obetiam útoku. Dorothy Morganová bola jednou z 1402 osôb, ktoré zahynuli po náraze a páde severnej veže.
Útoky na New York, Pentagon a ďalšie lietadlo si v ten deň vyžiadali ďalších vyše 1500 obetí.
Dvadsať rokov po najväčšom svetovom teroristickom útoku preto dcéru Dorothy Morganovej šokovalo, keď jej zavolal úrad súdneho lekárstva a oznámil jej, že identifikovali pozostatky jej mamy.
„Je ťažké to spracovať. Po dvadsiatich rokoch som nečakala takýto telefonát,“ vraví pre web Newsday. Spolu s Morganovou tesne pred okrúhlym výročím útoku identifikovali ešte jednu osobu. Viac ako tisíc rodín pritom stále čaká.

Citlivejšia technológia
Osem mesiacov po páde dvojičiek na Manhattane trvalo, kým hasiči, policajti a dobrovoľníci prehľadávali trosky.
Kým v prvých hodinách bolo hlavnou snahou zachrániť preživších, ďalšie mesiace sa okrem odpratávania trosiek snažili nájsť ľudské pozostatky – dôkaz toho, kto pri teroristickom útoku zahynul.