BRATISLAVA. Kde ste boli, keď lietadlá vrazili do dvojičiek? Nielen v Spojených štátoch je toto bežná otázka a každý na ňu má svoju odpoveď. Ten moment pred dvadsiatimi rokmi znamenal epochálnu zmenu jednej generácie.
Nádejou naplnené 90. roky, keď sa síce v našom susedstve odohrávala občianska vojna, ale vo svete sa skončil strach z možného konfliktu dvoch mocenských blokov, sa totiž v skutočnosti neskončili 1. januára 2000 ani o rok neskôr.
Skončili sa 11. septembra 2001, keď úľavu po konci studenej a vieru v definitívne víťazstvo liberálnej demokracie vystriedali obavy z terorizmu. Neviditeľného nepriateľa, ktorý mohol byť v podstate všade, ale aj nikde.
Spojené štáty, najmocnejší štát sveta, boli napadnuté na vlastnom území. Teroristom sa podarilo zasiať do západnej spoločnosti strach, tá sa začala meniť sama a dobrovoľne. Teroristom sa podarilo zmeniť západný svet, v tomto uspeli. Preto boli mesiace a roky po 11. septembri také desivé.
Jedenásteho septembra útočila al-Káida, teroristická organizácia, ktorú v 80. rokoch na pozadí boja proti Sovietom v Afganistane zakladal Usáma bin Ládin a ktorá si v roku 2001 po útokoch na americké ambasády v Afrike a loď v Jemene trúfla aj na útok na americkom území. Zabila takmer tritisíc ľudí a tento teroristický útok dovtedy ani odvtedy počtom obetí nikto neprekonal.
"Naša vojna s terorizmom sa začína s al-Káidou, ale tam sa nekončí. Neskončí sa, kým neodhalíme každú teroristickú skupinu s globálnym rozsahom, nezastavíme ju a neporazíme," rečnil v Kongrese krátko po útokoch vtedajší prezident George W. Bush.
K moci sa dostal viac-menej vďaka tomu, že bol nasledovníkom politickej dynastie. No zo dňa na deň sa stal vojnovým prezidentom, ktorý sa pustil do svojej svätej vojny proti teroristom. "Američania sa nás pýtajú, prečo nás nenávidia. Nenávidia nás práve preto, čo vidia v tejto miestnosti – demokraticky zvolenú vládu."
Vojna proti terorizmu, ktorú začal, sa aspoň zdanlivo skončila pred niekoľkými týždňami. Určite nie tak, ako si to predstavoval