SME

Europoslankyňa: Maďarsko by zrejme dnes do Únie neprijali

Právny štát nie je ohrozený len v Maďarsku a v Poľsku, vraví europoslankyňa KATALIN CSEH.

Katalin Cseh je maďarská europoslankyňa za stranu Momentum.Katalin Cseh je maďarská europoslankyňa za stranu Momentum. (Zdroj: archív K.C.)

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová o vás povedala, že pracujete v Bruseli proti maďarským záujmom. Ako to vnímate?

Ak niekto pracuje proti maďarským záujmom, je to ten, kto je súčasťou systému, ktorý zneužíva miliardy eur z eurofondov určené pre zaostávajúcu časť krajiny.

Títo ľudia si nehanebne napchávajú svoje vlastné vrecká a vrecká svojich príbuzných peniazmi, ktoré mali ísť na školstvo, vidiek a zvýšenie platov. Tento boj, ktorý vedie maďarská vláda proti princípom právneho štátu a každému, kto chce dodržiavanie nejakých hodnôt, je úprimne smiešny.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je také dôležité, aby boli nielen európske peniaze naviazané na dodržiavanie princípov právneho štátu?

V posledných rokoch vidíme v Únii dramatický úpadok demokracie. Ak by sa dnes Maďarsko, a možno aj Poľsko uchádzali o členstvo v EÚ, je dosť možné, že by nás neprijali.

Netýka sa to len týchto krajín, deje sa to aj v Bulharsku či v Slovinsku. Ak budú mať krajiny pocit, že môžu dostať peniaze z eurofondov bez toho, aby sa na nich viazali nejaké podmienky, tým viac lídrov sa môže vybrať autoritárskou cestou. Toto je veľká hrozba pre integritu celej Únie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme sa pridali k EÚ, vedeli sme, na čo sa zaväzujeme. Článok 2 jasne uvádza všetky podmienky právneho štátu, ktoré musíme dodržiavať. A napriek tomu to vláda vedome porušuje – ničí nezávislosť médií, slobodu justície a obmedzuje práva, kým si napcháva peniaze eurofondmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to tak necháme, vyvolávame euroskeptické nálady aj v krajinách, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu. Keď vidia, ako sa ich zarobené peniaze zneužívajú, že si napríklad Orbán postaví štadión vedľa svojho rodného domu.

Dánski a fínski daňoví poplatníci sa preto oprávnene pýtajú, prečo by mali platiť hobby maďarských oligarchov. Je to v záujme EÚ a maďarských či poľských občanov, aby tu právny štát a boj proti korupcii fungoval.

Keď ste podporili mechanizmus právneho štátu, čelili ste veľkej kritike doma?

Za poslednú dekádu sa celkové politické prostredie posunulo veľmi zlým smerom.

Ako poslankyňa a žena čelím vyhrážkam a obťažovaniu od začiatku svojej politickej kariéry.

Dostávam vyhrážky smrťou v podstate každý druhý deň, ľudia mi v správach píšu, že by mali moju mamu znásilniť. Niekedy je to ťažké pochopiť, no hovorím si, že bojujem za dobrú vec.

SkryťVypnúť reklamu

Nebola reakcia EÚ pomalá?

Trvalo to viac ako dekádu. Problém je, že EÚ nemala veľmi systematické nástroje, ako riešiť porušovanie právneho štátu. Lenže ani tie existujúce nástroje dostatočne nevyužívala.

Rozhodnutie o tom, že vyhnanie Stredoeurópskej univerzity z Budapešti bolo nezákonné, prišlo dva roky po tom, ako sa vedenie školy presunulo do Viedne. Prípad nezákonného financovania provládnych médií sa rieši už päť rokov a zatiaľ veľa kritických médií zaniklo alebo skrachovalo.

Nebojíte sa, že tieto nástroje môžu byť vnímané ako trest pre Maďarsko a môžu tak ešte viac naštrbiť názor ľudí na Úniu?

Obyčajní ľudia by nemali byť trestaní za zločiny vlády. Preto chceme, aby boli samotní prijímatelia eurofondov, ktorí chceli napríklad rozvíjať vidiek či svoju obec, chránení.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane cítime, že veľa aj proeurópskych voličov stráca dôveru v EÚ, pretože pri Orbánovi nič nerobí.

Očakávajú, že aspoň niekto bude dávať pozor, aby nedochádzalo k bezbrehému rozkrádaniu a korupcii. Maďarsko nie je bohatá krajina a bez európskych peňazí by sme nikdy taký rast nedosiahli. Doteraz však Únia skôr len rozprávala a nekonala. Ak budú mať ľudia pocit, že ani Únia nedokáže chrániť ich práva, budú sklamaní, a to bude tragédia.

Je celý mechanizmus právneho štátu férový? Neobávate sa, že môže byť spolitizovaný a neobjektívny?

Každoročná správa o dodržiavaní princípov právneho štátu je dobrým začiatkom, pretože sa robí v každej krajine.

Toto nie je len problém Maďarska a Poľska, úpadku právneho štátu a demokracie sa musíme venovať v každej európskej krajine, ak k nemu dochádza. Nikto z toho nemôže byť vyňatý a musí byť zachovaná vysoká úroveň objektivity. Keď sme o tomto nástroji rokovali v parlamente, snažili sme sa byť čo najobjektívnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Ste spokojná s kompromisom, ktorý sa podarilo dosiahnuť? V skutočnosti mechanizmus stále nefunguje a Poľsko a Maďarsko sa obrátili na súd, aby preskúmal jeho zákonnosť.

Veľa aj proeurópskych voličov stráca dôveru v EÚ, pretože pri Orbánovi nič nerobí. Očakávajú, že aspoň niekto bude dávať pozor, aby nedochádzalo k bezbrehému rozkrádaniu a korupcii.

Katalin Cseh

Pravidlá sú nastavené jasne a mali by platiť od 1. januára tohto roka, no ich účinnosť sa začne až vtedy, keď rozhodne Súdny dvor EÚ.

Ide o rozhodnutie Európskej rady, ktoré je veľmi neštandardné a je neakceptovateľné, že Komisia ešte účinnosť tohto mechanizmu nezaviedla. Podľa nás ide dokonca o porušenie európskych zmlúv. Právo musia dodržiavať aj európske inštitúcie. Nemôžeme bojovať za právny štát a porušovať pri tom od začiatku zákony.

Môže vôbec takýto mechanizmus fungovať? Je to niečo, čoho sa politici ako Orbán, Kaczynski či Janša obávajú?

Zakladatelia Únie nemysleli na to, že niekto sa môže tak zásadne odkloniť od pôvodných myšlienok. Mnohí naozaj uprednostňujú dialóg a ak niečo nie je v poriadku, sú ochotní sporné zákony upraviť. To však často nestačí. Jediná vec, ktorú má Viktor Orbán rád na Európskej únii, sú európske peniaze. Bez nich by totiž jeho vláda bola ohrozená.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo eurofondov nepostavil len veľmi prepracovaný systém, do ktorého sú zapojení jeho rodinní príslušníci, ale závisí od nich asi 90 percent veľkých stavebných projektov v Maďarsku. Dostávame naozaj veľa finančných prostriedkov.

Možno ak by vedel, že jeho konanie môže mať finančné dôsledky, prehodnotil by to. Ak by pred budúcoročnými voľbami prišiel o veľkú sumu peňazí, ohrozí ho to. Eurofondy potrebujeme, je však správne kontrolovať, či sú využité správne a efektívne.

Maďarská vládna strana Fidesz odišla z Európskej ľudovej strany, dlho sa hovorilo o jej vylúčení. Stratil tým Orbán podľa vás časť vplyvu v EÚ alebo môže, naopak, vytvoriť silnejšiu nacionalistickú frakciu?

Aspoň na nejaký čas sa Orbán v európskej politike odsunul na druhú koľaj, aj keď si stále vie buchnúť do stola a zablokovať nejakú rezolúciu, napríklad ako pri rezolúcii o čínskom porušovaní ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán má bližšie ku krajnej pravici a extrémistom a teraz už za sebou nemá ani nemeckú podporu. Uvidíme, či sa mu podarí vytvoriť krajne pravicovú koalíciu. Osobne si však myslím, že aktuálne Fidesz nedokáže v Bruseli reprezentovať najlepšie záujmy maďarských občanov.

Je teda Orbán skôr výrazný ako vplyvný politik?

Vie vydierať, búchať o stôl a vetovať. Lenže vetovanie je znakom slabej diplomacie, ukážkou sily. Pozrite sa na plán obnovy, ktorý sme do Bruselu poslali. Orbán odignoroval skoršiu spätnú väzbu od Európskej komisie a garancie boja proti korupcii do plánu nezahrnul.

Minulý týždeň dostal varovanie, že takto plán nemôže vyzerať. Je preto veľmi otázne, či plán obnovy vôbec prejde, pretože aktuálna verzia nie je dostatočne v záujme Maďarov.

SkryťVypnúť reklamu

Môže Orbán ísť ďalej a obmedzovať slobodu médií či justície, alebo existuje červená čiara, ktorú už neprekročí?

Závisí to od toho, ako sa vyjadria na budúci rok maďarskí voliči. Rozklad právneho štátu stále pokračuje. Voliči pôjdu v apríli k volebným urnám a možno si vyberú inú, európsku alternatívu. Aktuálne sú to len dve voľby. Ak Orbánovu vládu voliči zastavia, potom máme šancu našu krajinu prebudovať. Ak nie, ktovie, kam rozklad právneho štátu môže zájsť. Možno sa raz ocitneme aj mimo Európskej únie, neviem.

Poľsko

Ilustračné foto

Na mieste požiarov pracujú experti na požiarne príčiny a kriminalisti.


TASR 1
Ilustračné foto.

Poľsko oznámilo obnovenie hraničných kontrol s Nemeckom.


TASR
Budúci poľský prezident Karol Nawrocki.

Budúci prezident je aj za za väčšiu transparentnosť pri povyšovaní.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 13 875
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 305
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 881
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 505
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 135
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 740
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 582
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezident Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák.

Suchú kôrku nahradila iná firma, zákazku za 23 miliónov eur preveruje ÚVO.


a 5 ďalší 3
Mesto Hlohovec.

Zostavili sme rebríček najväčších dlžníkov.


Ekonóm Peter Gonda vysvetľuje, že komunistom sa podarilo u ľudí vyvolať ilúzie o nízkych cenách.

Prvky socializmu ostali v hlavách ľudí doteraz.


29
Jozef Krošlák

V minulosti bol hovorcom premiéra Vladimíra Mečiara.


TASR a 1 ďalší 54

Neprehliadnite tiež

Britský minister zahraničných vecí David Lammy.

David Lammy. sa stretol v Damasku s dočasným prezidentom Ahmadom Šarom


TASR
Požiarom zasiahnztá oblasť Rafina pri Aténach.

Vypaľoval porasty, oheň sa mu však vymkol spod kontroly.


TASR 1
Ilustračné foto.

Úrady dostali v priebehu polroka 72 818 formálnych žiadostí o azyl,


TASR
Ilustračné foto

Za posledných 24 hodín vypuklo 15 nových požiarov.


TASR

Sportnet

Česká tenistka Barbora Krejčíková.

Suverénny postup si vybojovala ruská tínedžerka Mirra Andrejevová.


TASR
Online prenos: Rozlúčkový zápas Mareka Hamšíka.

Sledujte s nami ONLINE prenos z rozlúčkového zápasu Mareka Hamšíka Punto 17.


Max Verstappen.

Holandský pilot si vybojoval pole position na Veľkej cene Veľkej Británie.


a 1 ďalší
Pohreb Dioga Jotu a Andrého Silvu

Na pohrebe sa zúčastnili stovky ľudí.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu