BRATISLAVA. Inaugurácia nového prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena sa koná dnes 20. januára. Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová zložili prísahu. Prečítajte si reakcie svetových lídrov.
Frank-Walter Steinmeier- nemecký prezident

Nemecký prezident nazval inauguráciu dobrým dňom pre demokraciu. Vyjadril sa tak vo videoposolstve, ktoré zverejnil na svojej oficiálnej webovej stránke, ako aj na sociálnych sieťach.
Pre Steinmeiera predstavuje uvedenie Bidena, ktorý nahradí Donalda Trumpa, do funkcie 46. prezidenta USA úľavu".
"Veľmi mi odľahlo, že Joe Biden bude dnes inaugurovaný ako prezident (USA) a príde do Bieleho domu," uviedol v posolstve zverejnenom v stredu na internetovej stránke www.bundespräsident.de, ako aj na účtoch na Instagrame a Facebooku. "Viem, že tento pocit zdieľajú mnohí ľudia v Nemecku," dodal.
S nástupom novej administratívy vo Washingtone sa podľa nemeckého prezidenta spája nádej, že medzinárodné spoločenstvo bude v budúcnosti opäť užšie a lepšie spolupracovať a čeliť najväčším problémom dneška. Dodal, že názorové rozdiely obe krajiny nerozdelia, ale posilnia hľadanie spoločných riešení.
"Tešíme sa, že Spojené štáty budú v budúcnosti znova stáť na našej strane ako nenahraditeľný partner v mnohých otázkach: v spoločnom a solidárnom boji proti pandémii COVID-19, v globálnej ochrane klímy, v otázkach bezpečnosti vrátane kontroly zbraní a odzbrojovania, ako aj čo sa týka mnohých naliehavých konfliktoch vo svete," uviedol.
Napriek všetkej radosti, ktorá inauguračný deň sprevádza, nie je možné podľa Steinmeiera zabudnúť na to, že "populizmus zlákal aj najsilnejšiu demokraciu sveta". "Musíme rozhodne konať proti polarizácii, chrániť a posilňovať verejný priestor našich demokracií a tvoriť politiku na základe rozumu a faktov," vyzval.
Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej zaprial prezidenta Nemecka veľa šťastia pri zvládaní "veľkých a náročných úloh" a vyjadril vieru, že ich čoskoro bude môcť privítať v Nemecku.
Loading
...
Hasan Rúhání - iránsky prezident

Hasan Rúhání podľa agentúry AFP privítal odchod "tyrana" Trumpa.
Vyhlásil, že Irán je vo všeobecnosti pripravený vyriešiť svoje spory s USA.
"Všetko, čo urobia, urobíme presne to isté... nič viac, nič menej," povedal Rúhání.
Pápež František

Aj pápež František novému americkému prezidentovi zagratuloval, pričom Bidena vyzval, aby podporil "zmierenie a mier" na celom svete.
"Modlím sa, aby sa vaše rozhodnutia riadili záujmom o budovanie spoločnosti charakterizovanej autentickou spravodlivosťou a slobodou," uviedol pápež.
Ursula von der Leyenová- predsedníčka Európskej komisie

Ide o posolstvo nádeje pre svet, ktorý čaká, že sa Spojené štáty vrátia medzi "rovnako zmýšľajúce štáty". Na margo inaugurácie Joea Bidena to v stredu v pléne Európskeho parlamentu v Bruseli uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Bidenovu prezidentskú prísahu vníma ako "posolstvo nádeje pre svet, ktorý čaká na USA, aby sa vrátili do kruhu rovnako zmýšľajúcich štátov". "Európa má po dlhých štyroch rokoch v Bielom dome opäť priateľa," vyhlásila šéfka eurokomisie len niekoľko hodín predtým, ako Joe Biden zloží prezidentskú prísahu.
Šéfka exekutívy EÚ pri tejto príležitosti zdôraznila, že tandem EÚ-USA je potrebný na riešenie mnohých globálnych výziev, ktoré si vyžadujú obnovenú a zlepšenú globálnu spoluprácu.
"Som rada, že hneď v prvý deň - ako to avizovala - sa nová americká administratíva znovu pripojí k parížskej klimatickej dohode. Bude to veľmi silný východiskový bod pre našu obnovenú spoluprácu," povedala von der Leyenová. Priestor na prehĺbenie partnerstva v tejto oblasti vidí v oblasti dekarbonizácie či tvorbe cien pre emisné povolenky.
EÚ podľa von der Leyenovej dúfa, že nová americká administratíva sa tiež pripojí k medzinárodnej očkovacej aliancii Covax, ktorá pomáha zabezpečiť vakcíny proti novému koronavírusu aj pre chudobnejšie krajiny.
V súvislosti s nedávnymi "šokujúcimi zábermi" z útoku stoviek ľudí na sídlo Kongresu USA vo Washingtone von der Leyenová vyzvala na to, aby sa zabránilo šíreniu správ plných nenávisti, dezinformácií či konšpiračných teórií, ktoré oslovujú milióny ľudí.
"Mali by sme brať tieto zábery z USA ako výstrahu. Aj napriek našej hlboko zakorenenej dôvere v európsku demokraciu nie sme imúnni voči podobným udalostiam. Aj v Európe existujú ľudia, ktorí sa cítia znevýhodnení a sú veľmi nahnevaní. Musíme sa zaoberať obavami a problémami každého z našich občanov," vyhlásila.
Podľa nej nastal čas zaviesť demokratické obmedzenia nekontrolovanej politickej moci internetových gigantov.
Pripomenula, že v decembri predložené nové právne normy EÚ - zákon o digitálnych službách a zákon o digitálnom trhu - majú zabezpečiť, aby vplyv digitálnych platforiem v oblasti verejnej diskusie podliehal jasným zásadám, transparentnosti a zodpovednosti.
Von der Leyenová poslancov informovala, že ponúkla novej administratíve USA možnosť spolu s EÚ zadefinovať spoločný globálny prístup a spoločne vytvoriť súbor pravidiel v oblasti digitálnej ekonomiky, ktorý bude založený na "našich hodnotách", čiže ochrane ľudských práv, pluralizme a ochrane súkromia.
Loading
...
David Sassoli - predseda Európskeho parlamentu

David Sassoli zablahoželal v stredu Joeovi Bidenovi a Kamale Harrisovej k ich inaugurácii a nového šéfa Bieleho domu pozval, aby vystúpil s prejavom na pôde europarlamentu.
Sassoli vyjadril nádej, že nová administratíva USA predstavuje začiatok novej éry transatlantických vzťahov. "Svet potrebuje silné vzťahy medzi Európou a USA," zdôraznil šéf EP.
Do Washingtonu odkázal, že EÚ a USA môžu spoločnou prácou lepšie čeliť výzvam, ktoré pred nimi stoja, ako napríklad klimatické zmeny a strata biodiverzity, reakcia na prebiehajúcu digitálnu transformáciu či boj proti neprijateľným a zväčšujúcim sa nerovnostiam.
"Napriek nedávnym udalostiam vo Washingtone a rastúcim výzvam, ktorým čelia demokracie na celom svete, verím v model demokracie v USA a jeho inštitúcie. Tieto udalosti nám však pripomínajú, že demokracie sú krehké systémy a aby mohli fungovať, je potrebné ich chrániť, a to ochranou spoločného dobra, zabezpečením transparentnosti a zapájaním občanov," uviedol Sassoli.
Upozornil, že v čase výmeny administratívy v USA svet prechádza hlbokými zmenami a rastúcou neistotou. Nepodarilo sa prekonať pandémiu koronavírusu, kde však EÚ a USA môžu konať spoločne, aby túto krízu vyriešili.
"Vítam záväzok Spojených štátov vrátiť sa k Svetovej zdravotníckej organizácii a blahoželám im k ich záväzku znovu vstúpiť do parížskej klimatickej dohody. Iba spoločne môžeme vybudovať zelenší a spravodlivejší svet," povedal.
Sassoli zároveň pripomenul, že EÚ a USA sú prirodzenými partnermi so spoločnými hodnotami a históriou, dlhodobou oddanosťou zásadám právneho štátu, ľudským právam a multilateralizmu.
"Tešíme sa na stretnutie s novým prezidentom a pozývame ho, aby vystúpil v Európskom parlamente s prejavom na plenárnom zasadnutí," uviedol šéf EP vo svojom otvorenom liste.
Loading
...
Viktor Orbán - maďarský premiér

Uplynulé štyri roky potvrdili, že priateľská a vzájomne výhodná spolupráca Spojených štátov a Maďarska v sebe skrýva v mnohých oblastiach veľké možnosti.
Napísal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v liste novému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi pri príležitosti jeho inaugurácie.
Orbán s radosťou konštatoval, že uvedené predchádzajúce obdobie otvorilo nové horizonty v dvojstranných vzťahoch v oblastiach bezpečnosti, energetickej politiky, ako aj ekonomiky.
Premiér ubezpečil Bidena, že maďarská vláda je aj naďalej odhodlaná v plnej miere posilňovať maďarsko-americké vzťahy na základe vzájomnej úcty a dobrej vôle. Vyzdvihol spojenectvo svojej krajiny s USA v rámci NATO, spoločné snahy v boji proti terorizmu, ale aj zabezpečenie alternatívnych zdrojov energie pre región strednej Európy.
Orbán zaželal novému americkému prezidentovi úspech a dobré zdravie k plneniu jeho zodpovedných úloh.
António Costa - portugalský premiér

Európska únia je pripravená spolupracovať s novým americkým prezidentom Joeom Bidenom a obnoviť vzťahy so Spojenými štátmi americkými a tiež posilniť význam Severoatlantickej aliancie.
V súvislosti s Bidenovou inauguráciou to v stredu vyhlásil portugalský premiér António Costa, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ. Informuje o tom portál politico.eu.
Loading
...
Boris Johnson- britský premiér

Boris Johnson v stredu zablahoželal Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej k slávnostnému uvedeniu do úradu.
Harrisovej inauguráciu označil Johnson v tvíte za historickú, informovala tlačová agentúra DPA.
"Vedenie Ameriky je životne dôležité v záležitostiach, na ktorých záleží nám všetkým - od klimatických zmien až po ochorenie COVID-19. A ja sa teším sa spoluprácu s prezidentom Bidenom," napísal Johnson.
Loading
...
Micheál Martin - írsky premiér

Joe Biden bude "naozajstným priateľom Írska", uviedol v stredu írsky premiér Micheál Martin a vyzdvihol korene amerického prezidenta siahajúce do tejto európskej krajiny.
"Dnes sa stal 46. prezidentom USA naozajstný priateľ Írska Joe Biden," napísal Martin na Twitteri.
"Je to historický deň a deň nádeje. Teším sa na vytváranie ešte bližších vzťahov medzi našimi dvoma skvelými národmi," citovala ho agentúra AFP.
Loading
...
Loading
...
Giuseppe Conte - taliansky premiér

Giuseppe Conte uviedol, že "ide o skvelý deň pre demokraciu" s tým, že Taliansko "je spolu s USA pripravené čeliť výzvam našej spoločnej medzinárodnej agendy", informovala agentúra DPA.
Benjamin Netanjahu - izraelský premiér

Benjamin Netanjahu, blízky spojenec bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjadril optimizmus, pokiaľ ide o budúce vzťahy s USA pod novým vedením.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí zase uviedol, že Peking dúfa "v spoluprácu prospešnú pre obe strany". Podľa hovorcu si však Čína zachová svoje vlastné záujmy i národnú bezpečnosť a nenechá sa Spojenými štátmi očierňovať.
Heiko Maas - nemecký minister zahraničných vecí

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý bol otvoreným kritikom predošlého prezidenta USA Donalda Trumpa, na Twitteri uviedol, že teraz bude potrebné nájsť spoločnú pôdu.
„USA sa vrátia do Svetovej zdravotníckej organizácie a opäť sa pripoja k dohode o boji proti klimatickým zmenám. Nebudeme vždy súhlasiť s novou administratívou, ale budeme sa všemožne snažiť, aby sme našli riešenia," vyjadril sa šéf nemeckej diplomacie.
Loading
...
Donald Tusk - šéf Európskej ľudovej strany

Líder Európskej ľudovej strany, ktorá je najväčšou skupinou v Európskom parlamente, na mikroblogovacej sieti napísal, že „sa znova nadýchneme čerstvého vzduchu" a zaželal veľa šťastia Joeovi Bidenovi a jeho viceprezidentke Kamale Harrisovej.
Loading
...
Poslanci Európskeho parlamentu
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Bruseli privítali inauguráciu nového amerického prezidenta Joa Bidena ako príležitosť pre Európu posilniť väzby s USA a spoločnými silami riešiť výzvy a hrozby, ktoré stoja pred demokratickým systémom.
Manfred Weber - líder frakcie Európskej ľudovej strany

Líder frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber zdôraznil, že "dnešok je dňom nádeje", a dodal, že v USA skončili štyri roky rozdeľovania spoločnosti.
"Nie sme v pozícii dávať nejaké lekcie USA, pretože Európa má rovnaké problémy. Sociálne médiá zvýrazňujú extrémistické pozície. Veľké technologické firmy potrebujú jasné pravidlá a musia slúžiť spoločnosti," uviedol.
Iratxe García Pérezová - šéfka skupiny socialistov a demokratov (S&D)
Iratxe García Pérezová pripomenula, že hrôzostrašné scény útoku na washingtonský Kapitol dokazujú, že "musíme bojovať proti dezinformáciám", čo platí aj pre EÚ.
Za ďalšiu spoločnú výzvu pre EÚ a USA považuje reformu svetového multilaterálneho systému a zabezpečenie dodržiavania dohodnutých pravidiel a demokratických inštitúcií.
Upozornila, že ignorovanie nerovnosti viedlo k niektorým z najhorších otrasov posledných rokov, ako je brexit alebo "trumpizmus".
Loading
...
Dacian Ciološ - predseda liberálnej frakcie Obnovme Európu
Predseda liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) Dacian Ciološ vo svojom prejave s odkazom na Donalda Trumpa uviedol, že nedávny útok na Kapitol má známe korene a sú nimi populizmus, individualistické záujmy vo verejnej funkcii, polarizácia spoločnosti a veľké klamstvá propagované z najvyššieho úradu v krajine.
Podľa jeho slov je Joe Biden šanca na zmenu.
"Žiadna demokracia na svete nie je imúnna voči týmto nebezpečenstvám. Máme teraz príležitosť, ktorú si nemôžeme nechať ujsť. Musíme si vyhrnúť rukávy a zmeniť podobu nášho partnerstva a nájsť spoločnú víziu, ako čeliť spoločným výzvam, ako je zmiernenie obchodného napätia, boj proti zmene podnebia a spôsob riešenia digitálnych gigantov," odkázal.
Loading
...
Ska Kellerová - spolupredsedníčka skupiny Zelených
Ska Kellerová vyzvala na ochranu základných slobôd a právneho štátu a pripomenula, že násilné udalosti vo Washingtone boli priamym výsledkom Trumpovho konania a "štyroch rokov každodenných klamstiev a pohŕdania faktami". Dodala, že ani Európa nie v bezpečí pred populizmom, demagógmi a pred dezinformáciami či útokmi na právny štát, čoho dôkazom bola kampaň za brexit, ignorovanie zodpovednosti žien za ich vlastné telá súčasnou poľskou vládou či systematické odbúravanie právneho štátu v Maďarsku vládou Viktora Orbána.
Derk Jan Eppink - podpredseda frakcie Európski konzervatívci a reformisti
Derk Jan Eppink s odkazom na nedávne dianie v USA varoval pred umlčaním politikov alebo verejnej diskusie zo strany technologických gigantov a upozornil, že IT firmy zneužívajú svoje dominantné postavenie.
Poukázal na to, že aj keď sú demokrati v USA "traumatizovaní" po štyroch rokoch vlády Trumpa, po prebratí moci by nemali kriminalizovať svojich kritikov.
Martin Schirdewan - spolupredseda Európskej zjednotenej ľavice - Severskej zelenej ľavice
Spolupredseda Európskej zjednotenej ľavice - Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) Martin Schirdewan uviedol, že štyri roky Donalda Trumpa podkopali dôveru v demokraciu, ktorú treba obnoviť a posilniť.
Podľa jeho slov musí nový americký prezident signalizovať nový začiatok transatlantických vzťahov, pričom pre európsku ľavicu sú hlavné požiadavky návrat k multilateralizmu, spoločná politika v oblasti klímy a spolupráca na mierovom procese vo svete.
Slovenskí europoslanci
Joe Biden by mohol posilniť vzťahy medzi USA a Európskou úniou.
Ivan Štefanec

Od nástupu nového amerického prezidenta očakáva Štefanec zlepšenie európsko-amerických vzťahov. "Potrebujeme zlepšiť nielen ochranu investícií, ale potrebujeme sa rozprávať aj o novej podobe obchodných vzťahov vo svete," upozornil.
Podľa jeho slov po "výmene stráží" v Bielom dome nastala veľká príležitosť nielen pre zlepšenie v oblasti bezpečnosti, ale aj v oblasti obchodu a investícií a hospodárstva.
"Som si istý, že keď sa dohodneme na vytvorení úplne bezcolnej zóny medzi Európou a Amerikou, tak to bude smerovať k vytvoreniu nových štandardov vo výrobe, službách aj obchode. A tieto štandardy potom budú ostatné krajiny len kopírovať," vysvetlil.
Víta aj snahy vedenia europarlamentu o posilnenie parlamentnej spolupráce. Spresnil, že medzi Kongresom a EP vždy fungovali čulé vzťahy a je šanca, že sa teraz ešte viac zintenzívnia.
Michal Šimečka

Michal Šimečka (PS) z liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE) podotkol, že je veľký priestor na spoluprácu medzi EÚ a USA a Joe Biden má dobrú vôľu to potvrdiť. Dodal, že po štyroch rokoch Donalda Trumpa, ktoré boli hrozné nielen pre Ameriku, ale aj pre celý svet a euroatlantické vzťahy vzhľadom na hrozby obchodnej vojny a nenávistné prejavy zo strany prezidenta, musí prísť nová kapitola.
"Potrebuje to nielen Európa, ale aj naša planéta. Biden sľúbil návrat k parížskej klimatickej dohode a boj proti klimatickým zmenám je jedna z tých oblastí, kde EÚ a USA môžu spolupracovať. Tento tandem je teraz to, čo planéta potrebuje," skonštatoval.
Poslanec upozornil, že za stavu, keď je nedôvera občanov mnohých členských krajín EÚ voči Amerike vysoká a silnejú hlasy volajúce po tom, aby si Únia udržala väčšiu autonómiu voči USA, bude mať Biden ťažkú úlohu.
Záťažovou skúškou a dôležitým bodom transatlantickej agendy podľa neho budú najmä vzťahy medzi USA a Čínou. Už aj preto, že Únia začiatkom tohto roka podpísala veľkú investičnú a obchodnú dohodu s Čínou.

"Verím, že po tom, ako sa Biden stane prezidentom, sa bude snažiť získať späť dôveru Európanov. Tu má najlepších spojencov. Veľa európskych lídrov Bidena osobne pozná. Verím, že sa mu podarí prekonať tú nedôveru, ktorá sa prehĺbila počas štyroch rokov Trumpovej vlády. Ale bude musieť do toho investovať svoj čas. Týka sa to aj návratu k jadrovej dohode s Iránom, čo je pre EÚ veľmi dôležitá téma. Dúfam tiež, že sa podarí vynulovať obchodné spory, lebo to bol veľký problém a veľká hrozba aj pre slovenské firmy, ak by boli Američania zaviedli všetky sľubované clá," opísal situáciu Šimečka.
A spresnil, že veľká výzva pre nové vzťahy s USA bude aj regulácia digitálnych platforiem. Udalosti po útoku na Kapitol vo Washingtone viedli k zmrazeniu Trumpových účtov na sociálnych sieťach, čo vyvolalo kritiku zo strany EÚ.
"To je správne, lebo takéto rozhodnutia nemajú byť v rukách súkromných firiem. Administratíva EÚ a USA by mali dať internetovým firmám jasný návod, ako posudzovať nenávistné prejavy a ako postupovať," vysvetlil poslanec.
Lucia Ďuriš Nicholsonová

Poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) pri tejto príležitosti zdôraznila, že dezinformácie o voľbách, podpora nacionalizmu, zvolávanie protestujúcich do Washingtonu či politika na báze nenávisti budú navždy spájané s koncom éry Donalda Trumpa.
"Útok na Kapitol bol dôsledkom jeho snahy poštvať proti sebe vlastných občanov. Európski politici musia tento vývoj vnímať ako odstrašujúci príklad a občanom musí byť jasné, že takto končí politika nenávisti," uviedla europoslankyňa.