SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Biden vystriedal Trumpa. Zvíťazila demokracia, odkázal v prejave (minúta po minúte)

USA majú nového prezidenta, Trump odletel na Floridu.

Načítavam video...

Inauguráciu Joa Bidena sledujeme minútu po minúte:

20:15 Minútu po minúte z inaugurácie Joa Bidena sme ukončili. Kultúrne podujatia ako virtuálny sprievod či inauguračný koncert (ktorý začína až o 2:30 ráno stredoeurópskeho času) si môžete pozrieť aj cez oficiálnu stránku inaugurácie. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:18 Slovenský premiér Igor Matovič zaželal Bidenovi silu a vytrvalosť v jeho snahe vyliečiť Ameriku. „Teším sa na prekonávanie dnešných a zajtrajších výziev a na budovanie silných transatlantických väzieb,“ napísal na Twitteri.

20:00 Pred Kapitolom sa konala vojenská prehliadka, Biden teraz smeruje na Arlingtonský cintorín, kde položí veniec k hrobu neznámeho vojaka.

19:50 Ešte predtým, ako Trump odišiel z Bieleho domu, rozšíril ochranu tajnou službou o šesť mesiacov pre všetky svoje deti, informuje CNN. Bežne by na túto štátom platenú ochranku mal nárok len jeho 14-ročný syn Barron, Trumpovo memorandum však rozširuje túto možnosť aj pre zvyšné štyri dospelé deti.

19:40 Keď Joe Biden dokončí oficiality v Kapitole a navštívi aj so svojimi predchodcami Arlingtonský cintorín, po štyroch rokoch sa vráti do Bieleho domu - už však ako prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálny program sa tým končí, súčasťou je však viacero neoficiálnych a kvôli pandémii najmä virtuálnych akcií. Virtuálny sprievod naprieč celou Amerikou bude moderovať herec Tony Goldwyn, v programe bude aj komik Jon Stewart či kapela Earth Wind & Fire.

Večer zase čaká Američanov inauguračný koncert. Vystúpia na ňom John Legend, Demi Lovato, Foo Fighters, Bruce Springsteen či Justin Timberlake, sprevádzať by ním mal herec Tom Hanks.

19:35 Svetoví lídri vyjadrujú novému americkému prezidentovi podporu. "Budeme silnejší, aby sme čelili výzvam našej doby. Silnejší pri budovaní našej budúcnosti. Silnejší pri ochrane našej planéty," napísal na Twitter francúzsky prezident Emmanuel Macron a uvítal, že sa Američania vrátia k Parížskej klimatickej dohode. Britský premiér Boris Johnson sa teší na vzájomnú spoluprácu. "Americké vodcovstvo v kľúčových otázkach od klimatických zmien po Covid je pre nás životne dôležité," odkázal Bidenovi.

Skryť Vypnúť reklamu

19:20 Bidenovi zablahoželal aj pápež František. "Vyslovujem srdečné prianie a smerujem svoje modlitby, aby vám Všemohúci Boh dal múdrosť a silu pri výkone vášho vysokého úradu," napísal. Biden bude druhým katolíkom v úrade prezidenta v histórii, prvenstvo drží John F. Kennedy.

18:52 Joe Biden prevzal oficiálny účet amerického prezidenta na Twitteri - @POTUS (skratka od President of the United States). Trump predtým používal prevažne svoj osobný účet. "V boji proti krízam, ktorým čelíme, nemôžeme strácať čas. Preto ešte dnes smerujem do Oválnej pracovne, aby som sa pustil do práce a dosiahol výrazný krok a úľavu pre americké rodiny," napísal Biden v prvom príspevku.

Ešte dnes by mohol podpísať niekoľko kľúčových zákonov, napríklad finančný balík pre rodiny postihnuté pandémiou, opätovné pristúpenie k Parížskej klimatickej dohode či zrušenie kontroverzného zákazu cestovania z niektorých moslimských krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

18:48 Viceprezidentka Kamala Harrisová s jej manžel Doug Emhoff odprevadili k limuzíne končiaceho viceprezidenta Mikea Pencea s manželkou. Pence sa na rozdiel od Trumpa inaugurácie zúčastnil. Harrisovej tím už zverejnil aj jej prvý príspevok na sociálnej sieti Twitter: "Som pripravená slúžiť."

18:35 Oficiálna časť inaugurácie nového amerického prezidenta sa skončila. Po Bidenovom prejave nasledovala recitácia 22-ročnej poetky Amandy Gormanovej a požehnanie reverenda Silvestra Beamana. Prezident Biden sa aj so svojimi prechodcami a manželkami presunú na Arlingtonský národný cintorín, kde spolu položia vence k Hrobu neznámeho vojaka.

18:33 Jednota, pravda a koniec vojny. Joe Biden sa v prejave sústredil najmä na jeden z najväčších problémov, ktorým Spojené štáty čelia - nejednota a rozdelenie spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ukončime túto neobčiansku vojnu, ktorá štve proti sebe červenú a modrú," povedal v súvislosti s rozdielnymi názormi republikánov a demokratov. "Odpoveďou nie je to, že sa uzavrieme a nebudeme dôverovať tým, ktorí nevyzerajú ako vy alebo sa modlia inak ako vy alebo nečítajú správy z toho istého zdroja ako vy,“ povedal Biden.

Odkaz poslal aj spojencom. „Amerika si prešla testom, z ktorého sme však vyšli silnejší. Napravíme naše spojenectvá a opäť sa spojíme so svetom, nie aby sme dobehli výzvy včerajška, no tie dnešné a zajtrajšie.“

18:20 Americká demokracia prežila Donalda Trumpa, nad inauguráciou Joa Bidena sa vznáša opatrný optimizmus, píše v stĺpčeku šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Súvisiaci článok Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident Čítajte 

18:17 Novozvolenému prezidentovi USA zablahoželala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Prezidentovi Bidenovi a jeho tímu držím palce pri spájaní americkej spoločnosti a pri snahe zmierňovať napätie doma aj vo svete," napísala v blahoprajnom liste. "Verím, že aj vďaka spolupráci medzi USA a EÚ sa nám podarí nastaviť ambicióznejšie globálne environmentálne štandardy," dodáva, pričom oceňuje Bidenovu snahu opäť sa pripojiť k záverom Parížskej klimatickej dohody.

Skryť Vypnúť reklamu

18:15 Biden počas prejavu držal aj krátku chvíľu ticha za obete pandémie. V prejave tiež apeloval na to, aby sa vrátila do spoločnosti dôvera vo fakty. „Čo sú spoločné veci, ktoré my, Američania, milujeme? Príležitosť, bezpečnosť, slobodu, dôstojnosť, rešpekt, česť a áno, pravdu. Musíme odmietnuť kultúru, v ktorej sú samotné fakty zmanipulované alebo dokonca vymyslené.“

17:58 „Dnes neoslavujeme víťazstvo kandidáta, no spoločnej veci – demokracie. Opäť sme zistili, že demokracia je drahocenná. Demokracia je krehká. No v túto hodinu, priatelia, demokracia zvíťazila,“ začal svoj prejav nový americký prezident Joe Biden.

„Sme skvelý národ, sme dobrí ľudia. Došli sme ďaleko, no ešte máme pred sebou veľa práce. Musíme veľa vecí opraviť, postaviť, vyliečiť a veľa získať," vraví. Málokto si podľa neho prežil také zložité obdobie, aké teraz zažívajú Spojené štáty. Hovorí o dopadoch pandémie, no aj politických rozdieloch a násilnostiach. V prejave skritizoval aj to, že na týchto schodoch sa ešte pred dvoma týždňami niekto snažil zabrániť pokojnému prevzatiu moci. "Amerika musí byť lepšia, má na viac," vraví.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden sa poďakoval svojim predchodcom v úrade prezidenta, no Donalda Trumpa nemenoval. "Viem, že hovoriť o zjednotení v týchto dňoch môže byť fantázia," vraví. Spojené štáty podľa neho boli častokrát rozdelené, no "bez jednoty nie je mier, národ ani budúcnosť".

"Aj keď so mnou nesúhlasíte, je to v poriadku, to je demokracia, to je Amerika," vraví Biden. "No nesúhlas nemôže vieš k nejednote národa. Budem prezidentom všetkých, naozaj všetkých Američanov. A sľubujem vám, že budem bojovať takisto za tých, ktorí ma nepodporovali, ako za tých, ktorí ma podporujú," vraví.

17:50 Spojené štáty majú nového prezidenta, Joe Biden zložil prísahu do rúk predsedu najvyššieho súdu. Biden sa stáva 46. americkým prezidentom.

Skryť Vypnúť reklamu

17:48 Prezident skladá prísahu do rúk predsedu najvyššieho súdu. Jej slová sú: „Slávnostne sľubujem, že budem poctivo vykonávať úrad prezidenta Spojených štátov a budem chrániť ústavu USA najlepšie, ako dokážem.“

17:43 Prísahu vernosti Spojeným štátom už zložila viceprezidentka Kamala Harrisová. Bude prvou ženou a tiež prvou černoškou a ženou s indickými koreňmi na tomto poste. O jej funkcii aj o tom, v čom bude mať posledné slovo, píše Nina Sobotovičová.

Súvisiaci článok Viceprezidentka Harrisová môže dozerať na Trumpov impeachment Čítajte 

17:35 Americkú štátnu hymnu The Star-Spangled Banner zaspieva Lady Gaga. Speváčka prišla vo výrazných čierno-červených šatách s veľkou zlatou holubicou mieru na hrudi.

17:30 Viaceré političky, medzi nimi viceprezidentka Kamala Harrisová či bývalá prvá dáma Hillary Clintonová, si vybrali na slávnostnú inauguráciu šaty fialovej farby, všíma si BBC. Fialová je vnímaná ako farba nestrannosti či kompromisu medzi dvoma politickými stranami - demokratmi a republikánmi. Podľa CNN ide zase o uctenie si prvej Afroameričanky, ktorá kandidovala za prezidentku, Shirley Chisholmovej.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Oficiálna ceremónia na západnom schodisku Kapitolu sa začala. Ako prvá vystúpila s prejavom demokratická senátorka za štát Minnesota Amy Klobuchar, ktorá proti Bidenovi aj Harrisovej stála v demokratických primárkach.

17:20 Pred budovu Kapitolu už prišiel aj novozvolený prezident Joe Biden s manželkou Jill Bidenovou.

17:15 Ako prvá zloží prísahu viceprezidentka Kamala Harrisová.

17:10 Počas inaugurácie platia prísne bezpečnostné a epidemiologické opatrenia. Okrem toho sú hostia otestovaní na koronavírus, musia mať rúška a vytvorené by mali byť aj rozostupy pri sedení.

16:50 Na terase Kapitolu sa už zhromažďujú hostia, pred chvíľou z budovy vyšli manželia Clintonovci a aj Bushovci. Bývalý americký prezident Jimmy Carter, ktorý má 96 rokov, sa inaugurácie nezúčastní.

Skryť Vypnúť reklamu

Joe Biden je najstarším prezidentom v histórii USA, má 78 rokov. Doterajší rekord so 70 rokmi pri nástupe do úradu držal Donald Trump. Bill Clinton začínal ako 46-ročný, patril naopak medzi najmladších prezidentov, Barack Obama bol len o rok starší.

16:35 Viaceré štáty sú v stave pohotovosti po varovaní FBI o možných násilných protestoch. Štátnu budovu v Michigane stráži armáda. Napriek varovaniam sa však v uliciach objavili len menšie protesty Trumpových podporovateľov alebo ozbrojených členov hnutia Boogaloo Bois.

16:25 K budove Kapitolu už v limuzíne smeruje aj novozvolený prezident Joe Biden. Pred chvíľou do Kongresu vošiel bývalý prezident Barack Obama a bývalá prvá dáma Michelle Obamová.

16:05 Joe Biden aj Kamala Harrisová sa niekoľko hodín pred inauguráciou zúčastnili aj bohoslužby v katolíckej katedrále vo Washingtone.

Skryť Vypnúť reklamu

15.21 Inaugurácia bude tento rok iná ako v minulosti - takmer bez divákov. Pre pandémiu a aj pre obavy z násilných protestov sú parky pred Kapitolom prázdne, ľudí nahradili vlajočky jednotlivých amerických štátov. Celé centrum Washingtonu D.C. stráži po útoku na Kapitol spred dvoch týždňov až 25-tisíc vojakov.

Na ceremónii bude prítomných asi tisíc hostí, väčšinou ide o členov Kongresu. Inaugurácie sa zúčastní aj viceprezident Mike Pence a traja bývalí prezidenti s výnimkou Trumpa.

15:00 Donald Trump odletel z vojenskej základne vo Washingtone do svojho rezortu na Floride. Pri odchode ho sprevádzala pieseň My Way od Franka Sinatru.

14:45 Donald Trump mal na vojenskej základni Andrews prejav. "To, čo sme dokázali, bolo podľa všetkých štandardov úžasné," povedal. Hovoril o svojich úspechoch, no aj o tom, ako ťažko zasiahla Spojené štáty pandémia. Kým doteraz sa k Bidenovi nevyjadroval, v prejave zaželal novej administratíve "veľký úspech". Napokon dodal, že "v nejakej forme sa vrátime".

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 Donald Trump odchádza z Bieleho domu. O ôsmej ráno sa rozlúčil s personálom a nasadol do prezidentského vrtuľníka, ktorý ho odviezol na vojenskú základňu Andrews na okraji Washingtonu D.C. Tam by mal mať formálnu rozlúčku s armádou. Z vojenskej základne sa Donald a Melania Trumpovci presunú do ich rekreačného komplexu Mar-a-Lago na Floride. Trump sa ako prvý prezident za viac ako sto rokov nezúčastní inaugurácie svojho nástupcu.

14:00 Do úradu dnes nastupuje v poradí 46. americký prezident. Samotná ceremónia na priečelí budovy Kapitolu sa začína o 17:00 stredoeurópskeho času, prezidentský sľub by Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová mali zložiť pred šiestou večer nášho času.

Následne sa presunú na Arlingtonský národný cintorín, kde spolu s bývalými prezidentskými pármi - Obamovcami, Bushovcami a Clintonovcami položia veniec k Hrobu neznámeho vojaka.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne sa nový prezidentský pár presunie do Bieleho domu, súčasťou bude tentokrát len virtuálny sprievod. Vo večerných hodinách (u nás až o pol tretej v noci) začne zábavný program moderovaný hercom Tomom Hanksom, kde vystúpia spevácke hviezdy ako Justin Timberlake, Demi Lovato, Jon Bon Jovi, Foo Fighters či Bruce Springsteen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 315
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 307
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 020
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 767
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 790
 6. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 521
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 394
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 960
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 958
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 761
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Aký je nový kabinet Petra Fialu.


a 3 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu