SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Polícia zabezpečila budovu Kapitolu, pri vzbure zomrela žena (minúta po minúte)

Kongresu prerušil rokovania.

Vstup do rokovacej sály zabarikádovali.Vstup do rokovacej sály zabarikádovali.
 • Trumpovi prívrženci násilím vtrhli do sídla amerického Kongresu vo Washingtone.
 • Senát aj Snemovňa prerušili rokovania, poslanci a senátori sa skrývali pod lavicami.
 • Pred budovou sa konali masové demonštrácie na podporu Donalda Trumpa, prezident na nich aj vystúpil s prejavom.
 • Pri výtržnostiach zahynula jedna žena, zranených je aj niekoľko policajtov.
 • Kongres pokračuje v rokovaní o potvrdení nového prezidenta.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie vo Washingtone sledujeme online (minúta po minúte):

01:15 Minútu po minúte o dianí vo Washingtone sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

01:15 Americký Kongres bude pokračovať v rokovaní o potvrdení výsledkov prezidentských volieb. Niektorí republikánski senátori už stiahli svoje námietky voči volebnému procesu.

01:12 Twitter zmazal tri Trumpove príspevky, ktoré podľa nich podnecovali násilnosti. Trumpov účet tiež bude na dvanásť hodín zablokovaný, ak prezident tieto príspevky sám nevymaže.

00:25 Senátori aj poslanci Snemovne reprezentantov plánujú ešte dnes večer pokračovať v rokovaní o potvrdení výsledkov prezidentských volieb. Niektorí senátori rokujú o tom, či po násilnostiach nestiahnu alebo aspoň neurýchlia svoje námietky voči výsledku volieb v niektorých štátoch.

00:10 Donald Trump na sociálnych sieťach opäť komentuje výtržnosti. "Takéto veci a udalosti sa stanú, keď veľkým vlastencom, s ktorými sa tak dlho zle a nespravodlivo zaobchádzalo, vezmete tak bez okolkov a brutálne posvätné a výrazné víťazstvo. Choďte domov s láskou a v pokoji. Pamätajte navždy na tento deň!" napísal Trump na Twitteri. Jeho predchádzajúce video už Facebook zablokoval, aby nevyvolávalo ďalšie násilnosti, Twitter zase obmedzil možnosť zdieľať video.

SkryťVypnúť reklamu

00:00 Vo Washingtone D.C. začína platiť zákaz vychádzania. Polícia pred budovou Kapitolu informuje, že kto sa po šiestej večer miestneho času bude nachádzať v okolí budovy, bude zatknutý.

23:50 Žena postrelená počas výtržností v budove Kapitolu zomrela, informuje NBC.

23:45 Budova Kapitolu je zabezpečená, uviedol poslancom skrytým v budove Paul D. Irving, ktorý má na starosti bezpečnosť a protokol v Snemovni reprezentantov. Polícia zatkla počas zásahu trinásť osôb. Výtržnosti v Kapitole trvali takmer štyri hodiny.

23:45 Donald Trump zostáva v úrade prezidenta ešte nasledujúcich štrnásť dní. Demokratická poslankyňa Ilhan Omarová už avizuje, že pripraví ďalšiu obžalobu prezidenta, takzvaný impeachment. "Donalda Trumpa by mal americký Senát odvolať z funkcie. Nemôžeme dovoliť, aby v nej zostal, je to otázka zachovania našej republiky a musíme napĺňať našu prísahu," napísala na Twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

23:35 Priaznivci Donalda Trumpa zničili pred budovou Kapitolu aj kamery a vybavenie niekoľkých novinárskych štábov. "Fake news! Toto sú skutoční nepriatelia, toto je skutočný problém," kričali na novinárov podľa Washington Postu.

23:30 Nasadenie Národnej gardy schválil podľa Pentagonu viceprezident Mike Pence a nie Donald Trump. Trump nahral video, v ktorom vyzval protestujúcich na odchod, no tiež ich chválil, až po množiacich sa výzvach vlastných poradcov, tvrdia americké médiá.

23:20 Polícia sa aj s pomocou slzotvorného plynu snaží vypratať demonštrantov zo severnej terasy Kapitolu. Niektorí výtržníci sú stále v budove a odporujú zásahu špeciálnych jednotiek.

Jeden zo zamestnancov Kongresu počas evakuácie zachránil aj hlasovacie lístky voliteľov, ktoré sú potrebné k vyhláseniu nového amerického prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Trump útočí na Ameriku Čítajte 

23:15 "Donald Trump dokonáva svoj prezidentský úrad útokom na demokratické inštitúcie. Chce, aby si jeho voliči pamätali obraz rozhnevanej masy, ktorá útočí na Kapitol - a nie porazeného Trumpa, ktorý sa poslušne sťahuje z Bieleho domu," píše v komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová.

23:13 Budovu Kapitolu už prehľadávajú špeciálne jednotky FBI, v uliciach je aj Národná garda.

23:08 "Scény z amerického Kapitolu ukazujú, ako nebezpečná je rétorika nenávisti," píše na Twitteri slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Pohŕdanie demokratickými inštitúciami narúša práva občanov a môže podkopávať verejný poriadok. Verím, že demokratický a mierový proces bude čoskoro obnovený," dodáva.

23:03 Asi 75 demonštrantov obsadilo aj budovu Kapitolu v štáte Kansas, prišli tam po demonštrácii na podporu Trumpa. V budove nikto nerokoval a demonštranti sú zatiaľ pokojní, píše Washington Post.

SkryťVypnúť reklamu

22:50 Obsadenie Kapitolu zorganizovali demonštranti na sociálnych sieťach, informuje New York Times. Po skončení Trumpovho prejavu pred Kapitolom si užívatelia na stránkach s krajne pravicovou tematikou vymieňali tipy, ako sa vyhnúť polícii a aké nástroje priniesť na vlámanie sa do budovy. Najmenej tucet ľudí zdieľal príspevky o tom, že do budovy Kongresu doniesli zbrane.

22:38 Podomácky vyrobenú rúrkovú bombu zaistili bezpečnostné zložky aj pri budove, kde sídli Republikánsky národný výbor. Podobne ako v prípade Kapitolu, išlo o reálne výbušniny, ktoré boli na bezpečnom mieste odpálené, informuje CNN.

22:33 K vzbure vo Washingtone sa vyjadrujú aj svetoví lídri. "Hanebné scény v americkom Kongrese," napísal britský premiér Boris Johnson. "Šokujúce scény z Washingtonu. Výsledky demokratických volieb musia byť rešpektované," napísal na Twitteri aj generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Trumpova druhá porážka. Republikáni zrejme prídu o Senát, Biden získa moc Čítajte 

22:32 Mimo diania vo Washingtone vyhlásila agentúra AP víťaza aj druhých doplnkových senátorských volieb v štáte Georgia. Obe kreslá senátorov obsadia demokrati Jon Ossoff a Raphael Warnock, Demokratická strana tak bude mať väčšinu v oboch komorách Kongresu. Prečítajte si viac o druhej prehre Donalda Trumpa.

22:21 Na odchod už demonštrantov vo videu vyzval aj Donald Trump, no stále hovorí o ukradnutých voľbách. "Poznám vašu bolesť, ukradli nám voľby, ktoré sme vyhrali, všetci to vedia - najmä druhá strana. No teraz musíte ísť domov, musíme mať mier a právo a poriadok... nechceme, aby sa nikto zranil. Nikdy sa nič také nestalo, že by nám to (voľby) ukradli - mne, vám, krajine. Toto boli podvodné voľby," povedal končiaci prezident. "Choďte domov, všetci vás milujú, ste naozaj špeciálni," ukončil svoj prejav vo videu.

SkryťVypnúť reklamu

22:06 Pred kamery predstúpil aj nastupujúci americký prezident Joe Biden. "Naša demokracia čelí útoku, ktorý nemá v modernej dobe obdoby. Toto nie je protest, ale vzbura. Je to na pokraji protištátnej činnosti," vraví Biden. "Žiadam dav, aby sa stiahol a dovolil demokracii pokračovať," hovorí a vyzýva Donalda Trumpa, aby predstúpil pred kamery a "žiadal koniec tohto obliehania".

Načítavam video...

22:05 V budove našli bezpečnostné zložky najmenej jedno improvizované výbušné zariadenie.

22:00 Viacerí politici z oboch strán žiadajú Donalda Trumpa, aby vyzval protestujúcich, aby ukončili výtržnosti. Trump doteraz demonštrantom len odkázal, aby neboli násilní. Líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer na Twitteri zdieľal Trumpov príspevok s komentárom: "Na toto je už trochu neskoro, nemyslíte?"

SkryťVypnúť reklamu

"Odvolajte to, pán prezident. Potrebujeme, aby ste to odvolali," odkázal Trumpovi aj republikánsky poslanec z Wisconsinu Mike Gallagher. Trump by mal podľa neho napísať: "Je koniec. Prosím, choďte domov. Ďakujem za vašu podporu. Teším sa za pokojné odovzdanie moci."

21:55 Polícia v ochranných odevoch postupuje na Kapitol, väčšina demonštrantov je ešte stále v okolí budovy. Na ceste je už aj Národná garda.

21:45 Z časti Kapitolu, kde je Senát, už polícia výtržníkov vyhnala. Niektorí boli ozbrojení.

21:38 V hlavnom meste bude zasahovať Národná garda, uvádza Washington Post. Budovu Kapitolu by malo ísť ochrániť asi 1100 členov gardy.

21:31 "Tí, čo obsadili Kapitol, musia okamžite prestať. Ústava ochraňuje pokojné protesty, no násilie - od ľavice či pravice - je vždy zlé," reaguje na dianie aj republikánsky senátor Ted Cruz, ktorý dnes odmietal vymenovanie Bidena za prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

"Násilie musí okamžite skončiť," vyzýva aj končiaci viceprezident Mike Pence.

21:30 Demonštranti obsadili aj niektoré kancelárie poslancov, do budovy sa dostali aj cez rozbité okná. Muž v maskáčoch napríklad fajčil marihuanu v jednej z kancelárií, v inej muž v koženej bunde roztrhal vzácne čínske zvitky alebo si vzal so sebou fotku dalajlámu, uvádza New York Times.

21:23 V budove Kapitolu došlo aj k streľbe, podľa CNN je zranená najmenej jedna žena, je v kritickom stave. Z budovy tiež odnášali zranených policajtov.

21:20 Znepokojenie nad vývojom vo Washingtone vyjadril aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. "Očakávam, že americké inštitúcie zvládnu túto situáciu v duchu právneho štátu. Zodpovednosť je v rukách prezidenta D. Trumpa," napísal na facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

21:18 Takmer hodinu po tom, čo demonštranti vtrhli do budovy Kapitolu, vyzval Donald Trump protestujúcich, aby neboli násilní. "Pamätajte si, my sme strana práva a poriadku!" napísal na facebooku. Predtým demonštrantov vyzýval, aby pochodovali na Kapitol na znak protestu proti výsledkom volieb.

20:11 Poslancom v Snemovni reprezentantov rozdávajú plynové masky, keďže vo vstupnej rotunde bol použitý slzotvorný plyn. Niektorí poslanci sa presunuli z rokovacej sály do šatní. Vstup do rokovacej sály je zabarikádovaný nábytkom.

21:05 "Toto je najbližšie, ako sa naša krajina dostala k snahe o puč," tvrdí pre CNN bývalý šéf washingtonskej polície Charles Ramsey.

"Toto, čo sa dnes deje, spôsobil prezident, túto vzburu," povedal podľa New York Times republikánsky senátor Utahu Mitt Romney.

SkryťVypnúť reklamu

21:02 Prezident Donald Trump vyzval protestujúcich, aby podporili políciu a bezpečnostné zložky. "Oni sú v skutočnosti na strane našej krajiny. Buďte pokojní!"

21:00 Ministerstvo obrany podľa reportéra denníka Washington Post odmietlo žiadosť washingtonských úradov, aby do ulíc vyslala Národnú gardu.

20:55 Viceprezident Mike Pence bol evakuovaný a je v bezpečí. Pence počas rokovania, ktoré malo potvrdiť Joea Bidena ako ďalšieho prezidenta, povedal, že nebude blokovať proces voľby prezidenta a že to môžu spraviť len senátori.

Donald Trump mal počas rokovania prejav na demonštrácií. Keď Pence odmietal blokovať proces, na Twitteri mu ukázal: "Mike Pence nemal dosť guráže, aby spravil, čo je treba na ochranu našej krajiny a ústavy." Ešte predtým mu odkázal, že ho veľmi sklamal.

SkryťVypnúť reklamu

20:51 Polícia evakuovala aj rokovaciu sálu Snemovne reprezentantov. Protestujúci údajne podľa CNN búchajú na dvere vedúce do sály, členov Kongresu polícia vyzvala, aby sa skryli pod stoličkami. Politikom podľa polície zatiaľ nič nehrozí, keďže dvere sú zabarikádované.

20:50 Starostka Washingtonu D.C. vyhlásila od šiestej večer (polnoc stredoeurópskeho času) zákaz vychádzania v celom meste.

20:49 Protestujúci prerazili policajné zábrany, niektorí novinári na mieste hovoria, že v budove takmer nevidieť bezpečnostné zložky. „Vidím aspoň pol tucta protestujúcich, ktorí doslovne lezú po stenách Kapitolu, aby sa dostali tam, kde sú už ďalší protestujúci,“ vraví reportér CNN Alex Marquardt. Budovu Kapitolu evakuovali.

20:47 Polícia Kapitolu požiadala federálne úrady o ďalšiu policajnú asistenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzvala tiež senátorov a ľudí v budove, aby sa ukryli: „Z dôvodu internej hrozby vo vnútri budovy sa ukryte do najbližšej kancelárie a zostaňte ticho,“ avizovali podľa CNN.

Načítavam video...

20:43 Obe komory amerického Kongresu prerušili rokovania na potvrdenie výsledkov prezidentských volieb pre stret prívržencov prezidenta Donalda Trumpa s políciou pred budovou Kapitolu.

Podľa agentúry Reuters niektorí demonštranti prekonali zátarasy a po strete s policajtmi a ochrankármi sa im podarilo dostať do budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 27 699
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 487
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 564
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 366
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 608
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 3 599
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 565
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 2 639
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár, Holý a Krajniak predstavujú cenovú mapu nájomných bytov

Sme rodina predstavila cenové mapy.


7 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


13 h
Peter Schutz.

Generácia postmečiarovskej obnovy bola o tri poschodia dospelejšia a kvalitnejšia.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu