SME

Zoznam prezidentov Spojených štátov amerických

Pozrite si prehľad amerických prezidentov.

Biely dom. Biely dom. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

WASHINGTON. V spojitosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA (4. novembra 2024) prinášame prehľad amerických prezidentov, ktorí v priebehu 20. a 21. storočia navštívili Slovenskú resp. Českú republiku, alebo svojimi rozhodnutiami ovplyvnili vývoj v týchto krajinách resp. v Československu.

Theodore Roosevelt (1901-1909)

V poradí 26. prezident USA navštívil Bratislavu - vtedajší Prešporok - v roku 1910, keď už nebol vo funkcii. Po uplynutí druhého funkčného obdobia si doprial safari v Afrike, potom niekoľko mesiacov cestoval po Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1904 sa poznal s niekdajším uhorským ministrom náboženstva a školstva grófom Albertom Apponyim.

Práve za ním pricestoval 17. apríla 1910 z Viedne vlakom na bratislavskú hlavnú stanicu, kde ho čakalo slávnostné uvítanie.

Prešporkom iba prešiel cestou na statok Eberhard v Malinove, ktorý rodina Apponyiovcov využívala. Roosevelt tu strávil noc pred návštevou Budapešti a všade ho vítalo nadšené obyvateľstvo.

Woodrow Wilson (1913-1921)

Americký prezident mal zásadný vplyv na vznik prvej Československej republiky. Na zasadnutí amerického Kongresu 8. januára 1918 predniesol 14 bodov, ktoré formulovali názor USA na medzinárodné usporiadanie po 1. svetovej vojne.

Bod 10 hovoril: "Národom Rakúska-Uhorska, ktorých miesto medzi národmi si prajeme vidieť chránené a zaistené, má byť daná najvoľnejšia príležitosť pre autonómny vývoj."

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr Tomáš G. Masaryk presvedčil Wilsona, že je nevyhnutný vznik štátu Čechov a Slovákov. Práve jemu odovzdal do rúk Washingtonskú deklaráciu z 18. októbra 1918.

Wilson tlmočil cisárovi Rakúska-Uhorska Karolovi I. stanovisko USA, podľa ktorého je mier možný len za podmienky uznania samostatnosti Čechov a Slovákov a južných Slovanov.

Na znak vďaky sa uvažovalo o návrhu, aby sa Bratislava volala Wilsonovo mesto. Ďalší prezidenti USA venovali medzinárodnej a najmä európskej politike menšiu pozornosť, čo podľa analytikov umožnilo vzostup diktátorských režimov v medzivojnovom období.

"Je zrejmé, že deštrukcia Československa bola poznamenaná tým, že v Európe chýbala americká zahraničná politika," uviedol bývalý český minister obrany a zahraničných vecí Alexandr Vondra.

SkryťVypnúť reklamu

Franklin Delano Roosevelt (1933-1945)

Zúčastňoval sa na rokovaniach tzv. Veľkej trojky spoločne s Josifom Vissarionovičom Stalinom a Winstonom Churchillom v Teheráne (28. novembra - 1. decembra 1943) a na Jalte (4. - 11. februára 1945) o usporiadaní Európy po 2. svetovej vojne.

Po 32. prezidentovi USA je pomenovaná známa Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Počas SNP slúžila raneným vojakom Prvej Československej armády.

Americká Rooseveltova nadácia, ktorej správkyňou bola prezidentova manželka Eleanor, poukázala finančné prostriedky na výstavbu nového moderného zariadenia, ktoré začali stavať 20. júna 1947.

Harry S. Truman (1945-1953)

Nastúpil do úradu namiesto náhle zosnulého Franklina D. Roosevelta. Do jeho funkčného obdobia spadá záver druhej svetovej vojny a Postupimská konferencia (17. júla - 2. augusta 1945).

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásil 12. marca 1947 tzv. Trumanovu doktrínu zadržiavania komunizmu, na ktorú nadväzoval plán obnovy v Európe známy ako Marshallov plán.

Povojnové Československo ho 7. júla 1947 privítalo, no už o niekoľko dní Stalin prinútil československú delegáciu, aby krajina od projektu odstúpila.

John Fitzgerald Kennedy (1961-1963)

Kennedy navštívil Prahu 22 rokov predtým, než sa stal prezidentom USA. Jeho otca v roku 1937 vymenovali za veľvyslanca USA v Británii a John F. Kennedy cestoval po Európe ako študent.

Diktátorské režimy v Nemecku a v Taliansku vnímal s obdivom. Ako 22-ročný v auguste 1939 navštívil Prahu v čase, keď už Čechy a Moravu okupovali Nemci.

Túto skúsenosť využil pri písaní diplomovej práce. Kennedy podobne ako jeho otec zastával názor, že by USA do 2. svetovej vojny nemali zasahovať.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje postoje však neskôr zmenil predovšetkým pod vplyvom britského premiéra Winstona Churchilla.

Lyndon Baines Johnson (1963-1969)

Z dokumentov CIA vyplýva, že sa 36. prezident USA už na začiatku augusta 1968 dozvedel o tom, že Sovietsky zväz sústredil silné zoskupenie vojsk pri hraniciach s Československom.

Okupácia sa však nejavila ako pravdepodobná. Večer 20. augusta prijal Johnson sovietskeho veľvyslanca v USA Anatolija Dobrynina, od ktorého sa dozvedel, že došlo k vojenskej intervencii do Československa.

Johnson v reakcii na túto udalosť zrušil plánovanú cestu na summit do Leningradu (Petrohradu) a agresiu označil za porušenie Charty OSN.

Richard Nixon (1969-1974)

Nixon navštívil Prahu v roku 1967, v čase, keď sa chcel o najvyšší post uchádzať druhý raz (prvýkrát v roku 1960 prehral volebný súboj v Kennedym).

SkryťVypnúť reklamu

Strávil v Prahe tri dni bez akejkoľvek publicity a nestretol sa so žiadnym oficiálnym predstaviteľom. Rovnako je tajomstvom opradená jeho cesta do Prahy 12. októbra 1989.

Počas dvojdňovej návštevy si exprezident prezrel pražské historické centrum, pobudol na veľvyslanectve USA v Prahe a stretol sa s jediným politikom - tým bol vtedajší komunistický poslanec a niekdajší vysoký štátny funkcionár Evžen Erban.

Ten o stretnutí telefonicky informoval disidenta a neskoršieho prezidenta Václava Havla - o čom sa Štátna bezpečnosť dozvedela náhodou, pretože Havla odpočúvala.

Historici si Nixonovu cestu vysvetľujú ako snahu získať neoficiálne informácie o vývoji v Československu.

George H. W. Bush (1989-1993)

George Bush starší vstúpil do dejín ako prezident, počas ktorého éry sa skončila studená vojna a spadla železná opona, rovnako ako Berlínsky múr - došlo k opätovnému zjednoteniu Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

Bol tiež jediným, ktorý počas svojho funkčného obdobia oficiálne navštívil Československo. Stalo sa tak 17. novembra 1990, teda v deň prvého výročia Nežnej revolúcie.

V Prahe vystúpil na pôde Federálneho zhromaždenia, stretol sa s prezidentom Václavom Havlom, premiérom Mariánom Čalfom, Alexandrom Dubčekom i s kardinálom Tomáškom.

V uliciach Prahy a na zhromaždení na Václavskom námestí ľudia vítali s nadšením Busha aj jeho manželku Barbaru.

Bill Clinton (1993-2001)

Clinton bol v Československu už ako študent v roku 1970. Ako prezident USA prišiel na oficiálnu návštevu 11. januára 1994, keď sa zúčastnil na summite Visegrádskej štvorky.

Rokoval teda nielen s českými, ale aj slovenskými, maďarskými a poľskými politikmi. Z jeho pobytu v Prahe je známy okamih, keď s prezidentom Václavom Havlom navštívil legendárnu pivnicu U Zlatého tigra a stretol sa tu aj so spisovateľom Bohumilom Hrabalom.

SkryťVypnúť reklamu

V Redute si zahral na saxofón, ktorý od Havla dostal. Prezidenta si mimoriadne vážil.

"Uvedomoval si, že demokracia je stav mysle, že je to celý systém, keď veci robíte istým spôsobom. Že je to viac, než len absencia komunizmu a viac, než len možnosť voliť," vyjadril sa o ňom.

George W. Bush (2001-2009)

George Bush mladší navštívil Prahu dva razy. Prvýkrát sa 22. novembra 2002 zúčastnil na summite NATO, na ktorom oficiálne prijali aj Slovensko za člena Aliancie.

Bush tu neplánovane hovoril so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom. Prahu navštívil druhý raz 5. a 6. júna 2007. Bol tiež jediný prezident USA, ktorý navštívil Slovensko - priletel do Bratislavy 24. februára 2005 a vystúpil na Hviezdoslavovom námestí.

V priestoroch Bratislavského hradu sa potom konal summit prezidenta USA s ruským prezidentom Vladimírom Putinom (tzv. Bratislavský summit) venovaný globálnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Barack Obama (2009-2017)

Prahu navštívil dva razy - 4. a 5. apríla 2009, keď bolo hlavné mesto ČR dejiskom summitu EÚ-USA. Na návšteve ho sprevádzala aj ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

Obama vystúpil na Hradčanskom námestí, čo bolo jeho vôbec prvé verejné vystúpenie v Európe.

O rok neskôr 8. apríla 2010 sa stala Praha dejiskom schôdzky Baracka Obamu s vtedajším ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom.

Obama sa tiež stretol so zástupcami jedenástich krajín strednej Európy, Balkánu a Pobaltia a 9. apríla po rokovaní s českým prezidentom Václavom Klausom odletel.

Donald Trump (2017-2021 )

Donald Trump bol 45. prezidentom Spojených štátov amerických. Narodil sa 14. júna 1946 v New Yorku. Pred svojou politickou kariérou sa venoval najmä realitnému biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

16. júna 2015 oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta USA za republikánsku stranu.

Sloganom jeho kampane bolo "Poďme spraviť Ameriku znovu skvelú (Make America Great Again)". Vo voľbách 8. novembra 2016 porazil demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú.

Dnešného prezidenta USA spája s Českou republikou jeho manželka z rokov 1977-1991 Ivana Trumpová rodená Zelníčková pochádzajúca zo Zlína.

Joe Biden (2021 - 2025)

Joe Biden bol 46. prezident Spojených štátov. V rokoch 2009 až 2017 pôsobil vo funkcii viceprezidenta.

V amerických prezidentských voľbách 2020 kandidoval za Demokratickú stranu a porazil Donalda Trumpa.

Keď Biden prebral v januári 2021 úrad, krajina silne cítila hospodárske dôsledky pandémie koronavírusu. Jeho mandát bol poznačený vojnou na Ukrajine, ktorú rozpútalo Rusko aj vojnou medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas. Kríza sa následne rozšírili na celý Blízky východ.

SkryťVypnúť reklamu

Z kandidatúry na znovuzvolenie odstúpil krátko po katastrofálnom výkone v predvolebnej debate z júna 2024.

Donald Trump (2025 -

V poradí 47. prezidentom USA sa opäť stal Donald Trump.

O tom, že po štyroch rokoch opäť zasadne v Bielom dome, rozhodli americkí voliči v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 5. novembra 2024.

Vo voľbách porazil kandidátku demokratov Kamalu Harrisovú.

Prezidentské voľby USA 2024

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 733
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 033
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 057
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 562
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 320
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 195
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 784
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.


TASR
Odvolaný prezident Jun Sok-jol.

Obvinený je zo vzbury a z pokusu o zavedenie stanného práva.


TASR
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytol rozhovor stanici CBS.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 3
Péter Magyar.

Magyar predstavil výsledky celoštátneho dotazníka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu