PEKING, BRATISLAVA. Už 27. decembra 2019 vedeli zdravotnícke úrady v čínskom Wu-chane, že majú do činenia s novým koronavírusom.
Napriek tomu čínsky komunistický režim ešte niekoľko dní v tichosti šikanoval lekárov, ktorí sa o víruse snažili informovať. Zdravotníkov, ktorí informácie o koronavíruse zverejnili, čakali výsluchy.

Ešte prvého januára 2020 jeden z úradníkov v provincii Chu-pej (ktorej metropolou je Wu-chan) nariadil laboratóriám, ktorým sa už podarilo identifikovať základné parametre vírusu, aby ďalšie vzorky netestovali a tie existujúce zničili.
Dvanásteho januára dal režim zatvoriť špičkové laboratórium v Šanghaji, ktoré ako prvé opísalo genóm koronavírusu, upozornil denník South China Morning Post.
Ku karanténe Wu-chanu úrady prikročili až 23. januára, takmer mesiac po tom, ako sa o novom koronavíruse dozvedeli. Medzitým sa ešte v meste stihli konať masové oslavy čínskeho nového roka.
Teraz však všetko nasvedčuje tomu, že Čína sa z následkov vírusu otriasla. Jej ekonomika rastie. V uplynulých siedmich dňoch krajina, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov, zaznamenala v priemere len 15 nových prípadov denne.
Na porovnanie, Slovensko s počtom obyvateľov 5,5 milióna za posledný týždeň zaznamenalo v priemere 1477 nových prípadov koronavírusu denne.
Krajina, z ktorej sa vírus rozšíril do zvyšku sveta, bola podľa odborníkov oveľa dôslednejšia v zavádzaní opatrení aj v kontrole ich dodržiavania.
Režim najprv tutlal, no v kríze konal rýchlo
Vedcom sa podarilo zistiť, že ak by čínsky režim zakročil skôr, mohol vírus poraziť už v zárodku.