SME

Koronavírus vo svete: Hongkong zavádza doteraz najprísnejšie opatrenia

USA majú najvyšší denný nárast úmrtí na COVID-19 za vyše dva mesiace.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Prečítajte si najnovší vývoj v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené štáty v noci na stredu oznámili, že za posledných 24 hodín zaznamenali 1592 nových úmrtí na koronavírus, čo je najvyššia denná bilancia úmrtí za posledného dva a pol mesiaca. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, o ktorých informovala agentúra AFP.

Podľa tohto zdroja evidujú v USA za posledných 24 hodín aj viac ako 60.000 nových prípadov koronavírusovej nákazy.

Súvisiaci článok Nákaza na lodi Diamond Princess sa zrejme rozšírila od jediného cestujúceho Čítajte 

Za takejto epidemiologickej situácie sa prezident USA Donald Trump opäť vracia k šíreniu vedecky nepotvrdených hypotéz, že účinnou liečbou na koronavírus je podanie hydroxychlorochínu používaného proti malárii, konštatovala agentúra AP.

Len pred týždňom, na prvom brífingu venovanom po dlhšom čase výlučne epidemiologickej situácii, pritom Trump požiadal Američanov, aby v snahe zabrániť šíreniu vysoko nákazlivého koronavírusu nosili rúško alebo masku, keď nie je možné dodržiavať medzi osobami primeranú vzdialenosť.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpov návrat k pravidelným brífingom o počtoch nakazených a reakcii úradov na vývoj epidemiologickej situácie v USA experti spájajú s jej celkovým zhoršením, konštatovala agentúra AFP. Obzvlášť znepokojujúci je vývoj epidémie v južných štátoch Kalifornia, Florida či Texas.

Ako ďalší dôvod obnovenia týchto brífingov sa však uvádza aj snaha Trumpovho tímu zvrátiť pokles jeho popularity v čase, keď do prezidentských volieb zostáva necelých sto dní.

Trump sa do boja o sympatie voličov pustil v čase, keď trvá kritika jeho vlády za spôsob, akým pristúpila k riešeniu epidémie koronavírusu, ktorému v USA podľahlo takmer 150-tisíc ľudí a ktorá spôsobila zmätok v najväčšej ekonomike sveta.

Prezident pred týždňom pripustil, že kríza vyvolaná v Spojených štátoch koronavírusom sa pravdepodobne najprv zhorší a až potom dôjde k zlepšeniu situácie. Naznačil tiež vtedy, že akceptuje vedecké poznatky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako konštatovala agentúra AP, v utorok na tlačovej konferencii v Bielom dome sa však objavil "ten starý Trump", ktorý okrem iného vyhlásil, že "je nespravodlivé", že popredný americký špecialista na infekčné choroby Anthony Fauci je populárnejší ako on. "Nikto ma nemá rád," sťažoval sa Trump podľa AP.

Taliansky parlament schválil v stredu predĺženie výnimočného stavu v krajine v súvislosti s pandémiou nového druhu koronavírusu do 15. októbra.

Súvisiaci článok India napriek prudkému nárastu nových prípadov uvoľňuje obmedzenia Čítajte 

Vláde to poskytne viac možností v boji proti šíreniu nákazy, informovala agentúra AFP.

Núdzový stav je zameraný predovšetkým na zrýchlenie rozhodovania úradov, ktorým dáva mimoriadne právomoci v čase prírodných pohrôm a ďalších kríz.

Taliansko bolo prvou európskou krajinou, ktorú zasiahla koronavírusová kríza, a na jeho ekonomike sa vážne podpísali viac než dva mesiace trvajúce prísne karanténne opatrenia, uvoľňované od mája po poklese počtov nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Núdzový stav v Taliansku vyhlásili po prvý raz 31. januára po tom, čo v Ríme potvrdili dva prípady nákazy novým koronavírusom. Najnovšie malo toto rozhodnutie vypršať 31. júla.

Taliansky Senát jeho predĺženie schválil v utorok večer a v stredu nasledoval súhlas Poslaneckej snemovne. V dolnej komore parlamentu sa za tento návrh vyslovilo 286 poslancov, 221 hlasovalo proti a piati sa zdržali hlasovania.

"Žiaľ, pandémia sa stále neskončila, aj keď jej následky sú obmedzenejšie a geograficky ohraničené," povedal v stredu taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý poslancov uisťoval, že predĺženie núdzového stavu nebude nevyhnutne znamenať nové karanténne opatrenia.

V Taliansku potvrdili viac než 246 000 prípadov nákazy novým koronavírusom a ochoreniu Covid-19 v krajine podľahlo vyše 35 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírusu podľahol v Nemecku každý piaty hospitalizovaný pacient. Potvrdil to tím vedcov kolínskych kliník v štúdii zverejnenej v odbornom časopise The Lancet Respiratory Medicine, informovala v stredu agentúra AFP.

Na mieru úmrtnosti mali veľký vplyv vek, prechádzajúce ochorenia a to, či musel byť pacient napojený na pľúcnu ventiláciu. V tomto prípade sa úmrtnosť zvýšila až na 53 percent.

Súvisiaci článok V Bosne podľahol koronavírusu minister Bukvarevič, mal 53 rokov Čítajte 

Úmrtnosť pacientov, ktorí umelú pľúcnu ventiláciu nepotrebovali, predstavovala 16 percent. Až 72 percent pacientov starších než 80 rokov, ktorí boli napojení na ventiláciu, zomrelo na ochorenie COVID-19.

Na pľúcnu ventiláciu bolo napojených celkovo 1727 z 10 021 pacientov.

Priemerný vek pacientov, ktorí potrebovali nemocničnú starostlivosť, bol 72 rokov. Vo veku 18-59 rokov bolo 29 percent ľudí, ktorí sa dostali s koronavírusovým ochorením do nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

Hospitalizovaní pacienti s COVIDom-19 najčastejšie trpeli podľa štúdie vysokým krvným tlakom (53 percent), cukrovkou (28 percent), srdcovou arytmiou (27 percent), zlyhaním obličiek (23 percent), zlyhaním srdca (20 percent), chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (14 percent) a obezitou (šesť percent), píše denník Die Welt.

V nemocniciach na koronavírus SARS-CoV-2 zomrelo 25 percent hospitalizovaných mužov a 19 percent žien.

Výskumníci analyzovali údaje viac než 10.000 poistencov AOK, ktorí sa nakazili novým druhom koronavírusu a v období od 26. februára do 19. apríla boli prijatí do 930 nemeckých nemocnicníc.

Infikované osoby strávili v nemocnici v priemere 14 dní. Hospitalizácia tých, čo nepotrebovali pľúcnu ventiláciu, trvala o niečo kratšie - 12 dní.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú to dôležité čísla, aby sme sa pripravili na druhú vlnu pandémie. Neočakávame však problémy s bežnými nemocničnými lôžkami - a to ani pri vysokom počte nakazených," povedal šéf výskumnej skupiny WIdO Jürgen Klauber.

Vďaka decentralizovanému systému zdravotnej starostlivosti dokázalo Nemecko výrazne zvýšiť svoje kapacity na liečbu pacientov s COVIDom-19 a nedošlo tam ani k preťaženiu nemocníc, ako to bolo napríklad v Taliansku.

V Nemecku dosiaľ evidujú 206 926 prípadov nákazy vrátane 9128 úmrtí.

Japonsko zaznamenalo po prvý raz viac ako 1000 nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň.

Informovali o tom v stredu miestne médiá, podľa ktorých v krajine za uplynulých 24 hodín potvrdili 1002 novoinfikovaných, z toho 250 v hlavnom meste Tokio, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Austrálsky štát Queensland zatvorí od soboty hranice pre obyvateľov Sydney Čítajte 

Po tom, ako dosiaľ výrazný nárast prípadov evidovalo najmä Tokio, hlásia rekordné prírastky aj iné veľké metropoly, napríklad Osaka (+221), a tiež prefektúra Aiči (+167), uviedla verejnoprávna televízia NHK.

Počet nových prípadov v Tokiu znova stúpa od zrušenia celoštátneho núdzového stavu z 25. mája. V stredu ich z hlavného mesta hlásili 250.

Tokio tým dosiaľ potvrdilo 11 861 prípadov nákazy, z nich približne polovicu tento mesiac. Vedenie mesta z tohto dôvodu nedávno vyhlásilo najvyšší stupeň varovania.

Stredajšie údaje zvýšili celkový počet prípadov nákazy v Japonsku na 33.959. Krajina od začiatku pandémie zaznamenala tiež 1016 úmrtí na Covid-19.

Japonsko zrušilo núdzový stav, keďže koronavírusovú krízu v krajine sa podarilo fakticky dostať pod kontrolu, uvádzalo sa vo vtedajšom odôvodnení. Znova stúpajúce počty prípadov však podnecujú obavy z "druhej vlny" epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

Bez ohľadu na tento vývoj japonská vláda spustila minulý týždeň kontroverznú propagačnú kampaň zameranú na oživenie ťažko zasiahnutého cestovného ruchu a miestneho hospodárstva, z ktorej však vyradili Tokio.

Vláda chce dosiahnuť, aby obyvatelia Japonska znova cestovali po vlastnej krajine a míňali pri tom peniaze, aby sa znova rozprúdila ekonomika.

Hongkong je na pokraji "rozsiahleho" rozšírenia nového druhu koronavírusu, ktoré by mohlo ochromiť nemocnice, uviedla v stredu najvyššia predstaviteľka mesta Carrie Lamová, zatiaľ čo tamojšie úrady zaviedli doteraz najprísnejšie karanténne opatrenia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Od stredy musí všetkých 7,5 milióna obyvateľov na verejnosti nosiť rúška. Reštaurácie budú môcť ponúkať len jedlo so sebou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Saudskej Arábii sa začala tradičná moslimská púť, koná sa v obmedzenom režime Čítajte 

Stretnúť sa na verejnosti budú môcť len dvaja ľudia z rôznych domácnosti a ak pravidlo porušia, hrozí im pokuta do výšky 625 dolárov.

Najnovšie opatrenia sú snahou spomaliť prudký nárast nových prípadov ochorenia. Od začiatku júla v Hongkongu zaznamenali vyše 1000 nových prípadov, čo je viac ako 40 percent celkových prípadov, odkedy sa vírus do tohto mesta dostal.

Už šiesty deň hlási Hongkong vyše 100 nových prípadov denne. "Sme na pokraji rozsiahlej epidémie, ktorá môže viesť k ochromeniu nášho zdravotníckeho systému a môže stáť životy našich obyvateľov, najmä tých starších," uviedla Lamová vo vyhlásení, ktoré predstavilo nové opatrenia.

Odkedy sa koronavírus začiatkom roka rozšíril z Číny, Hongkong bol jedným z prvých zasiahnutých miest.

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku malo mesto pozoruhodný úspech pri zvládaní pandemickej situácie. Čiastočne tomu dopomohlo nosenie rúšok a účinné sledovanie šírenia nákazy, ktoré prvýkrát zaviedli v roku 2003 po rozšírení smrtiaceho vírusu SARS.

V júni už v meste nezaznamenali žiadne miestne šírenie infekcie. Vírus sa však do oblasti opäť dostal a zdravotnícke úrady sa snažia vystopovať zdroj najnovšieho vypuknutia.

Niektorí pripisujú vinu výnimkám zo 14-dňovej povinnej karantény, ktoré vláda udelila nevyhnutným pracovníkom vrátane vodičov nákladných áut prekračujúcich hranice, posádkam lietadiel a lodí či niektorým vedúcim pracovníkom výroby.

Odvtedy však pre niektoré z týchto skupín miestna vláda opäť sprísnila opatrenia.

Hongkong taktiež oznámil plán na stavbu dočasnej 2000-lôžkovej nemocnice, ktorá sa bude nachádzať blízko letiska. Čínske úrady ponúkli Hongkongu pri stavbe pomocnú ruku.

SkryťVypnúť reklamu

Čína v stredu oznámila 101 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom 98 z nich je výsledkom domáceho prenosu. Informovala o tom agentúra DPA.

V provincii Sin-ťiang na západe Číny, ktorá je už dlhší čas jedným z nových ohnísk nákazy v krajine, zaznamenali v stredu ďalších 89 infikovaných, čo je v porovnaní s uplynulými dňami prudký nárast.

Provincia Liao-ning na severovýchode Číny informovala o ôsmich nových nakazených. Zdravotným úradom tejto provincie sa podarilo zistiť, že ohniskom nákazy je továreň na spracovanie rýb a morských plodov v prístavnom meste Ta-lien.

Úrady tam teraz nariadili karanténu pre všetkých ľudí, s ktorými boli nakazení v kontakte, a izoláciu celého sektoru mesta od jeho ostatných častí.

Tri nové prípady hlásili v stredu aj mestá Šanghaj a Kuang-tung.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden prípad zaznamenali v Pekingu, informovala agentúra AP.

Kosovská vláda v utorok opätovne zaviedla väčšinu z obmedzení pohybu zameraných na zníženie rizika prenosu nového druhu koronavírusu. Zakázanými sú tak odteraz napríklad náboženské obrady, informovala agentúra AP.

Podľa nariadenia vlády sú na kosovských námestiach či v parkoch zakázané aj verejné zhromaždenia, vrátane tradičných rodinných obradov, i stretnutia viac ako piatich ľudí.

Reštaurácie, kaviarne a nočné kluby musia byť zatvorené v čase od 22.30 h do 05.00 h.

Občania z okolitých balkánskych krajín, v ktorých rovnako ako v Kosove došlo v ostatnom čase k nárastu nových prípadov nákazy, sa musia pri návšteve Kosova preukázať negatívnym testom na koronavírus.

Kosovčanom vláda odporučila, aby nosili rúška vo všetkých uzavretých priestoroch. Firmy by zase svojim zamestnancom mali zabezpečiť pracovné prostredie, v ktorom budú môcť dodržiavať vzájomné fyzické odstupy.

SkryťVypnúť reklamu

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1022 na celkovo 67 597, informovala v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 21 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1650.

Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 37 394 ľudí.

Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, dodal Ukrinform.

Rekord v počte nových prípadov oznámila Ukrajina 26. júna - v priebehu 24 hodín bolo vtedy pozitívne testovaných 1109 osôb.

V Maďarsku na ochorenie COVID-19 už 11 dní nikto nezomrel, vyplýva z aktuálnych údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu v priebehu 24 hodín pribudlo deväť nakazených novým druhom koronavírusu; ich počet od vypuknutia nákazy tak stúpol na 4465.

Počet obetí COVIDu-19 - choroby spôsobovanej uvedeným vírusom SARS-CoV-2 - je 596. Z ochorenia sa vyliečilo 3339 ľudí.

Aktuálne je infikovaných 530 ľudí, pričom v nemocniciach ošetrujú 76 pacientov. Šiesti z nich sú napojení na pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je 8683. Laboratóriá vykonali 333 446 testov.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 5475 na celkovo 828 990 nakazených osôb, informovalo v stredu tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 169 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 13 673.

Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 8116 a dosiahol 620 333, čo predstavuje 74,8 percenta zo všetkých nakazených.

Denná miera rastu počtu nakazených je aktuálne podľa centra približne 0,7 percenta. Ochoreniu podľahlo 1,65 percenta z infikovaných.

Denný nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom v Izraeli dosiahol dosiaľ najvyššiu úroveň.

Ako v stredu oznámilo izraelské ministerstvo zdravotníctva, v utorok v krajine hlásili 2093 novoinfikovaných - najviac od začiatku pandémie, informovala agentúra DPA.

Pripomenula tiež, že hodnotu 2000 nových prípadov nákazy za deň izraelskí predstavitelia nedávno označili za hranicu pre zavedenie prísnejších obmedzení, ktoré by mohli siahať až po úplný "lockdown".

V polovici mája zaznamenával Izrael ešte dvojciferné denné nárasty nových prípadov infekcie. Po rýchlom uvoľňovaní opatrení sa však tieto počty od konca mája znova výrazne zvyšovali.

Celkovo v Izraeli dosiaľ evidujú 66 805 infikovaných. Aktívnych prípadov nákazy je v krajine aktuálne takmer 33 400, z nich 315 pacientov je vo vážnom stave. Koronavírusovej chorobe Covid-19 podľahlo v Izraeli 490 ľudí.

Hoci vládu premiéra Benjamina Netanjahua na začiatku pandémie vyzdvihovali za krízové riadenie, medzičasom je terčom protestov. Kríza zaťažuje hospodárstvo, nezamestnanosť presiahla 20 percent.

Odporcovia Netanjahua vychádzajú do ulíc už niekoľko týždňov. Nový koordinátor izraelskej vlády pre boj proti pandémii Ronni Gamzu chce teraz do opatrení viac zapojiť armádu.

V Prahe zaznamenali najvyšší denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom od začiatku pandémie.

V utorok malo pozitívne testy 101 ľudí. Celkovo v Českej republike za deň pribudlo 275 nových prípadov.

V Prahe podľa ministerstva zdravotníctva za uplynulých sedem dní pribudlo 24 infikovaných na 100-tisíc ľudí.

V reakcii na nedávny nárast v českej metropole opätovne zaviedli povinné nosenie ochranných rúšok v ambulanciách a lekárňach.

Ochrana tváre je povinná tiež v pražskom metre, pričom úrady v stredu uviedli, že povinnosť nosenia rúšok by sa mohla rozšíriť na celú mestskú hromadnú dopravu, možno už koncom leta.

V Českej republike dosiaľ potvrdili 15 827 prípadov nákazy koronavírusom a 373 súvisiacich úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 073
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 827
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 612
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Guterres na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Blízkom východe.

Dočasné prímerie bolo vyhlásené kvôli zemetraseniu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Prejsť by mali aj cez Slovensko.


TASR
Palestínske dievčatko zranené po izraelských leteckých útokoch prinášajú na ošetrenie do nemocnice v meste Gaza.

Budova školy slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny.


TASR 1
Eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra

Eurokomisár pre klímu avizuje „pragmatický“ prístup k zeleným ambíciám.


SITA 2

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu