SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Koronavírus vo svete: Grécko hlási veľký nárast v počte nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Grécku, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Prečítajte si najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

Koronavírus v Británii

Počet obetí pandémie nového koronavírusu stúpol v Británii na 40.883, keď ochoreniu COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, podľahlo za 24 hodín ďalších 286 ľudí. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

Británia eviduje druhý najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom na svete; predstihujú ju len USA, ktoré evidujú 2.008.728 prípadov infekcie a 113.099 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na koronavírus.

Británia v pondelok spustila povinnú dvojtýždňovú karanténu pre osoby prichádzajúce zo zahraničia. Cieľom je zastaviť šírenie koronavírusu.

Cestujúci, ktorí do Británie prídu letecky, vlakom, autom či loďou, budú musieť vyplniť detailný formulár o svojej ceste a adresu miesta, kde podstúpia samoizoláciu. Zavádzanie karanténnych opatrení v jednotlivých oblastiach Británie je rozličné a bude sa prehodnocovať každé tri týždne.

Výnimku majú napríklad vodiči nákladných áut, "nenahraditeľní" zdravotnícki pracovníci či ľudia prichádzajúci z Írska, ktorí sa tam zdržali najmenej dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Grécku

Grécko zaznamenalo veľký nárast v počte potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, a to 97 nových infekcií od predchádzajúceho oznámenia zo 4. júna. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy je teraz 3049. Od 4. júna sa počet úmrtí zvýšil o dve na celkovo 182.

Tridsať nových prípadov infekcie bolo dovezených zo zahraničia, pričom 29 ďalších nakazených zistili počas hromadného testovania v regióne Xanthi na severovýchode Grécka, kde sa predtým objavili nové ohniská.

Grécko zrušilo takmer všetky obmedzenia pohybu a od 15. júna chce povoliť vstup na svoje územie turistom bez povinných testov na koronavírus a bez karantény - pod podmienkou, že nepricestujú z letiska označeného Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva (EASA) za vysoko rizikové z hľadiska nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti každý, kto prichádza do Grécka, musí podstúpiť povinné testy a sedemdňovú karanténu, ak je test negatívny, alebo 14-dňovú, ak je test pozitívny.

Koronavírus v Brazílii

V Brazílii pribudlo v pondelok 15 654 prípadov nákazy novým koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na 707 412. Táto juhoamerická krajina zaznamenala aj 679 ďalších úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19, ich celkový počet tak stúpol na 37 134 osôb, informovala televízia CNN s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

V počte infikovaných sa Brazília dostala v globálnom meradle na druhé miesto za USA, v počte obetí je tretia za USA a Veľkou Britániou.

Rozruch spôsobilo v Brazílii nariadenie, podľa ktorého ministerstvo zdravotníctva od 5. júna prestalo zverejňovať celkový počet úmrtí na koronavírus, ale iba počet obetí za uplynulých 24 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort tiež zo svojej stránky stiahol kumulatívne údaje, ukazujúce vývoj za posledných niekoľko mesiacov. V pondelok sa však k predchádzajúcej praxi vrátil Brazílsky prezident Jair Bolsonaro komentoval túto zmenu slovami, že koronavírus "už nie je témou do hlavných správ".

Ministerstvo zdravotníctva v nedeľu večer uviedlo, že za posledných 24 hodín zomrelo na koronavírusovú infekciu 1382 ľudí. O niečo neskôr tento počet bez vysvetlenia opravilo na 525.

V stanovisku zverejnenom v pondelok rezort podľa agentúry Reuters konštatuje, že problémy s víkendovými údajmi pramenili predovšetkým z chýb v počtoch z dvoch štátov, ktoré boli neskôr opravené.

Tieto nezrovnalosti vyvolali kritiku celého politického spektra, pričom zaznela aj požiadavka na parlamentné vyšetrovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Maďarsku

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za uplynulých 24 hodín iba v troch nových prípadoch.

Na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, zomreli za tento čas dvaja starší pacienti trpiaci chronickými chorobami. Vyplýva to z aktuálnych údajov krízového štábu zverejnených v utorok na stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet nakazených koronavírusom stúpol na 4 017 a obetí na 550. Až 89 percent z tamojších zosnulých boli pacienti vo veku nad 65 rokov a takmer polovica z obetí mala až nad 80 rokov.

V Maďarsku aktuálne ochorením COVID-19 trpí 1143 ľudí. V nemocniciach v súvislosti s koronavírusom ošetrujú 365 pacientov, z ktorých 20 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Koronavírus v Nemecku

emecká spolková krajina Durínsko zruší od 13. júna obmedzenia spoločenských kontaktov zavedené z dôvodu pandémie nového druhu koronavírusu. Rozhodol o tom v utorok tamojší vládny kabinet, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Durínska vláda v novom nariadení obyvateľom odporúča stretávať sa najviac s členmi jednej domácnosti, respektíve s maximálne desiatimi ľuďmi. V platnosti však naďalej zostáva povinnosť nosiť ochranné rúško v obchodoch a vo verejnej doprave.

Nemecká spolková vláda sa 26. mája dohodla s jednotlivými krajinami na predĺžení obmedzení v zmiernenej forme až do 29. júna.

Viaceré krajiny však už skôr pristúpili k uvoľneniu niektorých opatrení, čo kritizovala kancelárka Angela Merkelová. Tá žiadala jednotný prístup v celej krajine.

Na základe uvoľnených opatrení sa znova môžu otvoriť napríklad plavárne, kúpaliská, sauny či kiná - potrebné je však najprv schváliť príslušné infekčné koncepty. Povolené bude v osobitých prípadoch aj konanie dedinských či ľudových osláv a festivalov.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimkou však budú tie podujatia, kde v mimoriadnej miere hrozí, že by tam mohlo dôjsť k šíreniu nákazy. Zatvorené zostávajú diskotéky či verejné domy. Divadlá svoju prevádzku budú môcť obnoviť až po 31. auguste.

Durínsky premiér Bodo Ramelow už koncom mája začal presadzovať novú stratégiu v boji s koronavírusovou pandémiou. Jej súčasťou bol plán zrušiť centrálne pravidlá, ktoré nariadila nemecká vláda.

Namiesto nich mali začať platiť len lokálne obmedzenia. Tento prístup sa stretol na jednej strane s ostrou kritikou, avšak zaznamenal aj podporu.

Ako vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), v Nemecku evidujú celkovo 184.543 nakazených a viac než 8700 úmrtí. Za uplynulých 24 hodín pribudlo 350 nových prípadov nákazy.

Koronavírus v USA

V americkom štáte Kalifornia sa môžu od piatka - po dodržaní prísnych opatrení - otvoriť kiná, ktoré boli takmer tri mesiace zatvorené v dôsledku pandémie koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil to v pondelok kalifornský úrad verejného zdravotníctva, z ktorého vyhlásenia v utorok citovala agentúra DPA.

Kiná musia obmedziť počet svojich divákov na najviac 100 ľudí alebo štvrtinu svojej maximálnej kapacity - rozhodujúci je nižší z týchto dvoch údajov. Diváci zároveň budú musieť povinne nosiť rúška na tvárach.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom zároveň ešte koncom minulého týždňa informoval, že od rovnakého termínu - piatka 12. júna - sa bude môcť v Hollywoode obnoviť filmová a televíznu produkcia.

Koronavírus v Pakistane

Počet nových úmrtí na ochorenie COVID-19 v Pakistane prekročil 100, čo sa stalo vôbec prvýkrát od polovice marca, keď v krajine zaviedli obmedzenia pohybu a tamojšie úrady začali uvádzať takéto denné prírastky obetí. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Počet úmrtí v Pakistane sa v utorok zvýšil o 105 na celkových 2 172. V krajine celkovo zaevidovali 108.316 nakazených osôb, z čoho 4 646 prípadov pribudlo za posledných 24 hodín.

Premiér Imrán Chán varoval, že k vrcholu epidémie v Pakistane pravdepodobne nedôjde skôr než v auguste.

Chán sa však aj napriek kritike zo strany zdravotníkov a opozičných politikov rozhodol pokračovať v uvoľňovaní obmedzení.

Premiér podľa AP tvrdí, že predĺženie platnosti opatrení by spôsobilo kolaps už aj tak oslabeného hospodárstva krajiny a negatívne by ovplyvnilo najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

Pakistan, ktorý v súčasnosti patrí medzi 15 najviac zasiahnutých krajín sveta, potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom 26. februára.

Koronavírus vo Vietname

Vietnam v utorok oznámil, že obnoví premávku medzinárodných letov s krajinami, ktoré za posledných 30 dní nehlásili nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vietnamské štátne médiá.

Ako povedal v televízii VTV vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc, obnovia sa lety v oboch smeroch s krajinami, kde už 30 dní neboli evidovaní pacienti s ochorením COVID-19. Zatiaľ však nebol stanovený presný dátum, kedy sa tak má stať.

Vietnam v snahe zamedziť šíreniu pandémie zastavil premávku všetkých medzinárodných letov 25. marca. Od tohto dátumu musia všetky osoby, ktoré sa vrátia do vlasti, podstúpiť povinnú 14-dňovú karanténu.

Na základe aktuálnej epidemiologickej situácie by sa obnovenie letov mohlo týkať Laosu, Kambodže či Taiwanu, ako aj viacerých miest vrátane Tokia, Soulu či Kantonu.

Vo Vietname je vo vážnom stave len jeden pacient s ochorením COVID-19. Ide o 43-ročného britského pilota, ktorý je hospitalizovaný v Hočiminovom Meste. Viac ako dva mesiace bol napojený na prístroje, jeho zdravotný stav sa však začal zlepšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky nedávno potvrdené prípady infikovaných v krajine predstavujú Vietnamci repatriovaní zo zahraničia. Ku komunitnému prenosu tejto choroby - vyvolávanej novým druhom koronavírusu - tam nedošlo už viac ako 50 dní.

Vietnam zaznamenal do utorka 332 potvrdených prípadov nakazených, z ktorých sa 316 úplne vyliečilo. Ochoreniu COVID-19 nepodľahla ani jedna osoba.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 434
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 561
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 293
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 873
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 220
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 793
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 789
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 658
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vstup do Národného parku Poloniny.

Štát podporu z plánu obnovy nedomyslel.


17. jún
Zuzana Kepplová.

Balíček je Sputnik, a preto vieme, čo by malo nasledovať.


13 h
Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ochorenie potvrdili už takmer v 50 krajinách sveta.


TASR 2 h
Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 8 h
Väčšinu fontán v Miláne odstavia.

Priľahlý región Lombardsko vyhlásil výnimočný stav.


TASR 10 h
Zničený Severodoneck.

Proruskí separatisti tvrdia, že už prenikli do ulíc mesta Lysyčansk.


TASR 14 h
SkryťZatvoriť reklamu