SME

Slovenská lekárka v Madride: Denne musíme vyberať, koho necháme zomrieť. Prosím, izolujte sa

Všetky oddelenia z nemocnice presunuli, teraz prijímajú iba pacientov s koronavírusom.

Do domovov dôchodcov už sanitky ani nevyrážajú. Sanitári radšej ratujú tých, ktorí majú šancu na uzdravenie, hovorí slovenská lekárka v Madride.Do domovov dôchodcov už sanitky ani nevyrážajú. Sanitári radšej ratujú tých, ktorí majú šancu na uzdravenie, hovorí slovenská lekárka v Madride. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Psychiatrička ELEONÓRA BALENTOVÁ žije a pracuje v španielskom Madride. Nemocnicu, v ktorej je zamestnaná, po vypuknutí pandémie nového koronavírusu úplne vypratali. Teraz už do nej prijímajú iba pacientov s ochorením Covid-19, ktoré vírus spôsobuje.

"Táto situácia je bezprecedentná. Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť," zdôrazňuje v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho pracujete ako lekárka v Španielsku?

V Madride žijem od roku 1999, v zdravotníckom systéme pracujem dvadsať rokov.

Aká je vaša špecializácia?

Som psychiatrička, hoci v tomto momente na špecializácii vlastne nezáleží. Sme takmer ako vo vojne. Madrid je na tom najhoršie. Nechcem šíriť paniku, ale zdravotnícky systém v Španielsku skolaboval.

Znamená to, že o pacientov s ochorením Covid-19 sa starajú aj lekári, ktorí nepracujú na infekčnom oddelení?

Presne tak. Asi pred týždňom sa v Madride a spádových oblastiach Madridu všetko preorganizovalo.

Odvtedy už nemocnice nefungujú samy za seba, ale musia sa tejto vyhrotenej situácii navzájom rôzne prispôsobovať. Naši psychiatrickí pacienti sa museli presunúť do iného zariadenia, ktoré by som prirovnala k Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. My s nimi komunikujeme len cez telefón, pritom mnohí pacienti patria k veľmi vážnym psychiatrickým prípadom. Nedokážeme však pre nich teraz urobiť viac.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica Universitario del Sureste, v ktorej pracujem, sa úplne vyprázdnila, nielen psychiatria, všetky špecializované oddelenia sa presunuli inam. Celé naše zariadenie je teraz určené výhradne pacientom s ochorením Covid-19. Urgenty kolabujú úplne všade. Na pohotovostiach už pracujú aj endokrinológovia či reumatológovia.

Ako to vo vašej nemocnici vyzerá teraz?

Pacientov máme rozdelených na jednotlivých poschodiach podľa toho, ako sa u nich rozvinula respiračná nedostatočnosť. Zvlášť sú ľudia, u ktorých sa Covid-19 potvrdil, no nie sú vo vážnom stave. Na našom bývalom psychiatrickom oddelení sú tí, u ktorých sa ochorenie rozvinulo do zápalu pľúc.

Inde sú potom pacienti, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť.

Súvisiaci článok Tri dobré správy zo Slovenska a z Česka o boji s koronavírusom Čítajte 

Koľko nových pacientov s koronavírusom vám denne pribúda a aká časť z nich potrebuje intenzívnu starostlivosť?

SkryťVypnúť reklamu

Rôzni sa to. Len včera k nám prišlo ďalších 140 nakazených, pričom intenzívnu starostlivosť potrebovalo až tridsať z nich, takže tí rovno skončili na JIS (jednotka intenzívnej starostlivosti, pozn.). Denne nám tu však nakazení pacienti rovno zomierajú.

To je veľmi vysoký pomer ťažkých prípadov. Má vaša nemocnica kapacity, aby sa o všetkých pacientov v kritickom stave postarala?

Pôvodne mala naša JIS iba osem lôžok. To sa, samozrejme, v tejto kritickej situácii zmenilo, keď sa nemocnica vypratala a jednotlivé oddelenia sa presunuli. Jednotka intenzívnej starosti sa tak rozšírila a teraz zahŕňa asi štyridsať lôžok, časť z nich je v bývalej pôrodnej sále. To však stále nie je dosť.

V piatok sme si museli stanoviť vekovú hranicu – 75 rokov. Ľudia nad touto hranicou sa už u nás neliečia. Lekári sa jednoducho musia rozhodnúť, kto má vyššiu šancu prežiť, teda koho na JIS napoja na pľúcnu ventiláciu, ktorá v podstate dýcha za pacienta. Týchto prístrojov je totiž nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávala som sa o tom s kolegami, ktorí sú v týchto ťažkých časoch v prvej línii a sú nonstop v kontakte s nakazenými. Plakali. Táto situácia je bezprecedentná. Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť.

Oficiálne sa o tom síce veľmi nehovorí, ale je to nevyhnutné. Keď vám v priebehu krátkeho času príde päťdesiat ťažkých prípadov nákazy a vy máte len desať prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu, musíte si vybrať, koho na prístroj napojíte, lebo má šancu pozviechať sa.

Ako postupujete v prípade pacientov nad 75 rokov, ktorým neviete pomôcť?

Bude to znieť veľmi zle, ale týmto pacientom v našej nemocnici podáme sedatíva, uspíme ich a necháme ich zomrieť. Najlepšie to možno prirovnať k akejsi špecifickej forme eutanázie.

SkryťVypnúť reklamu

Vaša nemocnica sa zrejme nedokáže postarať o všetkých nakazených. Ako to rieši vláda?

Sprvoti som sa stretávala s reakciami, že akýkoľvek poplach je prehnaný. Ľudia takmer každú debatu o nákaze obracali na žart, nemali predstavu, čo ich čaká o týždeň. Preto by som chcela apelovať aj na Slovákov – prosím, izolujte sa, zostávajte doma.

V priestoroch rôznych výstavísk už vznikajú provizórne stanové nemocnice. Španielsko sa z niekoľkých stoviek nakazených dostalo za dva týždne tam, kde je teraz - 25 400 nakazených a viac ako 1300 mŕtvych.

Dlho som rozmýšľala, čím to môže byť. V Nemecku je podobný počet infikovaných, no mŕtvych majú sedemdesiat. Myslím si, že veľkú rolu zohráva zvyk Španielov, ktorí často bývajú v niekoľkogeneračných domoch so svojim rodičmi a starými rodičmi.

Čiže sa nákaza rýchlejšie dostáva k tým najzraniteľnejším?

Áno. Mladí ľudia sú často len bezpríznakovými prenášačmi, no keď sú pod jednou strechou so starými ľuďmi, nákaza sa šíri veľmi ľahko. Zrejme ešte horšie sú na tom seniori, ktorí bývajú v domovoch dôchodcov. Tých úrady nestihli podchytiť vôbec a na nákazu teraz zomierajú v obrovských počtoch, vírus prenášajú jeden na druhého. Na tieto miesta už nevyrážajú ani sanitky, nemajú aké. Sanitári radšej ratujú tých, ktorí majú šancu na uzdravenie.

SkryťVypnúť reklamu

Robí sa veľmi málo testov. Zdravotníci vám tu vzorky neodoberú, ani keď poviete, že ste boli v kontakte s nakazeným. Asi je tých testov nedostatok.

Toto ochorenie sa však šíri šialenou rýchlosťou. Na to, čo sa deje teraz, neboli pripravení ani lekári. Moja mama žije v Bratislave, je tiež lekárka – stomatologička, hoci už je dávno v dôchodku. Keď som ju na počiatku tejto pandémie varovala, aby sa vystríhala kontaktu s ľuďmi a nechodila toľko nakupovať, brala to vtedy na ľahkú váhu. Jej sa zdalo, že preháňam.

Čísla ukazujú, že nákaza sa šíri veľmi rýchlo, ale čo šírenie vírusu v tele? Stretli ste sa aj s prípadmi, ktoré mali príliš rýchly priebeh, aby ste stihli zakročiť?

Pravdaže, najmä u starých ľudí.

Nie je neobvyklé, že keď prijmeme pacientov vo vysokom veku, u ktorých sa začala prejavovať dýchavičnosť, už do dvoch hodín sa u nich rozvinie komplikovaný zápal pľúc. Takýto človek neraz umiera do 24 hodín po príchode do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Čo v Madride čaká pacienta, ktorý by teraz akútne potreboval napríklad vybrať zapálený žlčník či slepé črevo? Bude ho mať vôbec kto operovať?

V našej nemocnici by sme mu nepomohli, my už prijímame len ľudí s respiračnými ťažkosťami, s vysokopravdepodobným či potvrdeným ochorením Covid-19. Iné nemocnice majú – v týchto bojových podmienkach – vyčlenenú napríklad jednu miestnosť a dva prístroje na pľúcnu ventiláciu pre prípady, že by niekto potreboval akútny chirurgický zákrok.

Rovnako sa snažia mať aspoň minimálne kapacity, keby bolo nutné hospitalizovať onkologického pacienta. Je však otázne, dokedy to v takejto poddimenzovanej kapacite vydrží.

Znamená to, že ak by bolo takýchto pacientov viac naraz, lekári si opäť budú musieť vyberať, koho zoperujú hneď a koho až o pol dňa dúfajúc, že to vydrží?

SkryťVypnúť reklamu

Keďže zdravotnícke zariadenia v Madride už týždeň fungujú jednotne, myslím si, že by sa nemocnice koordinovali. Ďalších pacientov odkázaných na okamžitý zákrok by sa snažili urýchlene previezť do iného zariadenia, ktoré by malo voľnú operačku. Aspoň predpokladám, že by to tak bolo. To si, samozrejme, vyžaduje mať po ruke aj dosť sanitárov.

Španielsko však situáciu zo začiatku podcenilo. Kým v krajine boli iba stovky nakazených, konal sa v Madride masový pochod, na ktorý prišlo 120-tisíc ľudí. Nemyslíte si, že takúto hromadnú akciu mali úrady zakázať?

Súvisiaci článok Španieli si neodopreli masový pochod ani futbal. Počet nakazených rapídne rastie každý deň Čítajte 

Slovenská vláda zakročila oveľa skôr a zaviedla drakonické opatrenia. Na druhej strane, len v Madride a priľahlých oblastiach žije takmer sedem miliónov ľudí, to je viac ako na celom Slovensku. Neviem preto jednoznačne povedať, čo mala španielska vláda urobiť inak, ani či by pomohlo zakázanie masových podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Tu si ľudia naozaj dlho neuvedomovali riziko. Ja som síce na žiadnom hromadnom pochode nebola, aj v práci sme sa o tom rozprávali. Zhodli sme sa, že podobné podujatie v tejto chvíli naozaj nie je dobrý nápad, ale ani nám to ešte pred dvoma týždňami nepripadalo ako niečo šialene nezodpovedné.

Máte pocit, že Španielom už dochádza, že by sa mali izolovať, ak nechcú ešte viac paralyzovať zdravotnícky systém?

Už áno. Bývam v radovej zástavbe, je nás tu asi 150 susedov a máme jeden spoločný čet. Sprvoti som sa tam stretávala s reakciami, že akýkoľvek poplach je prehnaný. Ľudia takmer každú debatu o nákaze obracali na žart, nemali predstavu, čo ich čaká o týždeň. Preto by som chcela apelovať aj na Slovákov – prosím, izolujte sa, zostávajte doma.

Spočiatku sa naozaj zdá, že všetko dokážeme udržať pod kontrolou. Ibaže stačí, aby v jeden deň pribudlo výrazne viac prípadov a potom sa to už sype. Nijako to nezastavíte a nijaký zdravotnícky systém na taký nával vysoko infekčných pacientov nemôže byť pripravený. Ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Majú pocit, že prechádzka do parku im v peknom počasí nemôže ublížiť a že po ceste predsa stretli len zopár okoloidúcich a väčšina mala okolo úst aspoň šál. Nie je správne sa takto alibisticky vyhovárať. Izolácia má zmysel a je absolútne kľúčová.

SkryťVypnúť reklamu

Sama teraz vidím, že Španieli sú oveľa vydesenejší.

Načítavam video...

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 028
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 836
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 449
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 331
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 257
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


14
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


9
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


3
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15

Neprehliadnite tiež

Komunistická Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia.

Cvičenia sa zameriavajú na zdokonaľovanie sa v blokáde ostrova.


TASR
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Marine Le Penová

Le Penová uviedla, že je to veľmi dobrá správa.


TASR

Cory Booker ukázal pozoruhodnú výdrž.


TASR 5

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu