SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Londýn oslavoval aj smútil, Británia opustila Úniu (minúta po minúte)

Prvý deň bez Británie nemá na EÚ vplyv.

Načítavam video...

Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie a brexit sme sledovali minútu po minúte:

16:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

15:41 Brexitová noc mal v Londýne a iných častiach krajiny prevažne pokojný priebeh.

Skryť Vypnúť reklamu

V londýnskej vládnej štvrti zatkli piatich mužov, okrem iného pre opitosť a poškodzovanie majetku.

Zatknutie ďalšieho muža hlásili zo škótskeho Glasgowa, kde sa v noci zišli v centre mesta rovnako tak priaznivci brexitu, ako i jeho odporcovia. Polícia nasadila veľký počet príslušníkov, aby udržala odstup medzi týmito skupinami.

15:15 Johnson pripravuje od budúceho roka zavedenie úplných colných a hraničných kontrol pre všetok tovar, ktorý vstúpi do Británie z Európskej únie.

Plán, ktorý je radikálnou zmenou oproti plánom predloženým pred vlaňajšími voľbami, má zvýšiť tlak na EÚ pred rokovaním o obchode, napísal denník The Daily Telegraph s odvolaním sa na zdroj z britskej vlády.

14:10 Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa obrátil na Britov otvoreným listom a ohlásil tiež cestu do Londýna, na ktorú sa vydá v júni.

Skryť Vypnúť reklamu

"Drahí britskí priatelia, odchádzate z Európskej únie, ale neodchádzate z Európy," napísal Macron v liste v angličtine, ktorý v sobotu zverejnil na Facebooku.

Brexit v ňom označil za "šok pre Európanov", zdôraznil však, že Francúzsko vždy rešpektovalo toto zvrchované rozhodnutie britských voličov v referende z júna 2016.

Pripustil, že neistota okolo brexitu nie je ešte zažehnaná, aspoň nie v oblasti obchodných vzťahov.

Varoval v tejto súvislosti pred "škodlivou konkurenciou" oboch strán s tým, že prístup Británie na trh EÚ bude závisieť od toho, nakoľko bude dodržiavať pravidlá Únie.

13:00 Bývalý predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi vníma vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ s ľútosťou, domnieva sa však, že krajina sa za najneskôr 20 rokov znova vráti do Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som presvedčený, že Briti budú mať problémy a za 15 alebo najneskôr 20 rokov sa znova vrátia," povedal Prodi na podujatí v Turíne.

"Dnešok nie je pekným dňom pre Európu. Veľká Británia znamenala pre Európu veľa, a to z politického, ako aj finančného a vedeckého hľadiska," uviedol Prodi.

12:15 V noci zaniklo britské ministerstvo pre brexit a o svoje posty prišli europoslanci, pre väčšinu obyvateľov Británie sa ale každodenný život nezmenil.

Po noci plnej osláv aj smútku sa krajina prebudila do novej éry, ktorej zásadné dopady ale začnú byť hmatateľné najskôr na začiatku budúceho roka.

"Všetko sa zmenilo, ale nič nie je inak," citoval v rannom vysielaní spravodajca BBC vyjadrenie istého Španiela, ktorého slová zrejme vystihujú pocity mnohých.

Skryť Vypnúť reklamu

11:18 Doprava medzi kontinentom a Britániou prebieha bez komplikácií, vďaka prechodnému obdobiu sa nič nezmenilo ani na pohybe tovaru.

Britský tovar v obchodoch nezdražil, letisko žiadne komplikácie nehlási, pred Eurotunelom spájajúcim Francúzsko a Britániu sa kolóny netvoria, lode z prístavov vyplávajú rovnako ako v piatok.

11:00 Bez výraznejších dopadov na život v EÚ sa začal prvý deň po odchode Spojeného kráľovstva.

Jedinou viditeľnou zmenou v sídle inštitúcií EÚ v Bruseli bolo stiahnutie britských vlajok.

Belgická metropola sa prebudila do daždivého dňa a nebyť titulkov na spravodajských weboch či televízneho spravodajstva, jej obyvatelia by možno ani nezaznamenali, že EÚ má oddnes len 27 členov.

"Ceny sa nezmenili, prší stále rovnako, keby to všade nepísali, tak o tom ani neviem," povedala ČTK jedna zo zákazníčok bruselského supermarketu.

Skryť Vypnúť reklamu

10:44 Predseda Európskej rady Charles Michel reagoval na brexit odkazom na Monty Python a na twitteri zdieľal odkaz s témou piesne “Always look on the bright side”.

9:30 Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell oznámil, že v Spojenom kráľovstve začína ako v tretej krajine pôsobiť nová "delegácia EÚ" - diplomatické zastupiteľstvo Únie, na ktorého čele bude veľvyslanec Joao Vale de Almeida z Portugalska.

"Hoci ľutujeme rozhodnutie Spojeného kráľovstva vystúpiť z našej Únie, plne rešpektujeme túto voľbu a sme pripravení pohnúť sa vpred," uviedol Borrell vo vyhlásení.

8:10 Celý príbeh brexitu je dokonalým symbolickým odkazom toho, ako v dnešnom svete vyhráva, a zrejme aj nakoniec zvíťazí iracionalita, píše v komentári Tomáš Prokopčák.

Skryť Vypnúť reklamu

7:30 Titulné stránky britských novín zaplnili radosť, smútok, neistota aj očakávania.

Euroskeptický bulvár Daily Express píše o "skvelej novej Británii", ľavicový denník The Guardian opisuje piatok ako deň, "kedy sme povedali zbohom".

"Dnes sa náš národ prebúdza do budúcnosti mimo EÚ. Povedali nám, že to našu krajinu urobí spravodlivejšou a silnejšou. Kvôli všetkým, ktorí hlasovali pre zotrvanie alebo odchod ... vybudujte teraz Britániu, ktorú nám sľúbili," vyzval na titulnej stránke ľavicový bulvárny denník Daily Mirror. Text ilustrovala fotka človeka, ktorý pozoruje východ slnka.

Východ slnka sa objavil aj na titulnej stránke euroskeptického bulváru Daily Express. "Make leave ... not war (odchádzajte ... nebojujte)," parafrázoval na titulke bulvárny denník The Sun populárne heslo hippies "Make love not war" (Milujte sa, nebojujte).

Skryť Vypnúť reklamu

Financial Times brexit označil za bezprecedentnú ranu povojnovej integrácii. "Británia konečne popretŕhala väzby s EÚ," komentuje vývoj .

Bulvárny denníky Daily Mail sa rozhodol venovať hlavnú pozornosť novému typu koronavírusu, ktorý sa rozšíril už aj do Británie. O brexite sa na titulke zmieňuje jedinou vetou v hornom rohu: "Sme vonku."

6:30 USA plánujú naďalej budovať silné vzťahy s Britániou. "Teší ma, že Spojené kráľovstvo a EÚ dospeli k dohode o brexite, ktorá ctí vôľu Britov," napísal na Twitteri šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

"Naďalej budeme pokračovať v budovaní silných, produktívnych a prosperujúcich vzťahov s Veľkou Britániou čase keď vstupuje do novej kapitoly," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

6:10 Na brehu Temže sa zišla aj menšia pro-európska skupina. Prišli sem zapáliť sviečky na počesť britského členstva v Únii.

"Pociťujem smútok. Cítim sa viac Európankou ako Britkou, keďže veľkú časť svojho pracovného života som strávila na severe Európy. A brexitom o toto právo prichádzam," vyjadrila sa 33-ročná Annie z Londýna. Dúfa, že Británia sa bude môcť v budúcnosti opätovne stať členom Únie, aj keď to podľa nej nebude tak skoro, ako by chcela.

"V Londýne možno až tak veľmi nie, ale v iných častiach Británie určite. Ak by som si niečo takéto obliekla niekde inde, boli by ku mne nepriateľskí," povedala, ukazujúc na svoju modrú baretku a šatku s motívom žltým hviezd, predstavujúcich Európsku úniu.

"Cítim sa vyčerpaná a bezmocná. Ako mladá študentka som bola svedkom pádu Berlínskeho múru, no teraz vidím, ako sa stavia iný múr. Brexit zapríčinil to, že som požiadala o britské občianstvo. Nie pretože Britániu tak milujem, ale, paradoxne, aby som si ja sama mohla vybrať, kedy do krajiny prísť a odísť. Pre mňa je to len poistka, nič viac," povedala Nemka Maike Bohn z organizácie 3million, ktorá sa zaoberá právami občanov EÚ v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

6:05 Pred britským parlamentom sa v noci zhromaždili stovky ľudí. Prišli tam na podujatie organizované euroskeptikom Farageom osláviť oficiálny odchod Británie z EÚ.

Práve Farageovo meno sa na námestí skandovalo najviac. Nasledovali oslavné zvolania na osoby premiéra Borisa Johnsona a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Dnešný deň je pre mňa historický. Raz sa o ňom budú deti v škole učiť," povedala 29-ročná Kirsten z grófstva Surrey neďaleko Londýna.

"Konečne sa k nám vracia demokracia. To, ako sa nám ju establišment aj po referende snažil odoprieť, bolo nechutné. Ale tomu je teraz koniec," povedal 40-ročný Michael z Londýna. Prišiel si hlavne vypočuť reč Faraga, ktorého by rád videl ako budúceho britského premiéra, pretože je "úprimný a patriot".

Skryť Vypnúť reklamu

6:00 Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ bude navždy zapísané v dejinách ako "veľmi smutný deň", povedal predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo.

Časť britského územia pri južnom cípe Španielska opúšťa podľa jeho slov EÚ "s ťažkým srdcom a zármutkom".

Picardo sa zúčastnil na krátkom slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo na hraniciach so Španielskom. Na mieste zaznela záverečná časť 9. symfónie Ludwiga van Beethovena Óda na radosť, ktorá je hymnou Európskej únie.

Gibraltár má status Zámorského územia Spojeného kráľovstva. Jeho obyvatelia majú britské občianstvo, ale polostrov si okrem obrany a zahraničných vecí všetky oblasti spravuje samostatne.

Európska únia automaticky prišla aj o Gibraltár.

00:03 Britské členstvo v Európskej únii trvalo 47 rokov a jeden mesiac, teda 565 mesiacov, 17 197 dní, 412 728 hodín, 24 763 680 minút alebo 1 485 820 800 sekúnd.

Skryť Vypnúť reklamu

00:00 Európska únia má už len 27 členov, Veľká Británia sa stala vôbec prvým členským štátom, ktorý zo spolku vystúpil.

Od dnes sa pre bežné životy ľudí veľa nemení, začína sa len prechodné obdobie, počas ktorého sa bude rokovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Až tie rozhodnú o tom, ako bude v budúcnosti vyzerať napríklad cestovanie medzi kontinentom a ostrovmi, alebo možnosti zamestnať sa v Británii.

Súvisiaci článok Kľúč až po rozvode Čítajte 

Rokovania sa začnú v marci, prechodné obdobie sa skončí na konci tohto roka.

Ak dohoda dovtedy nevznikne, do hry sa vrátia katastrofické scenáre, ktoré sa v minulom roku spomínali – rady na hraniciach, problémy s dodávkami tovarov, nedostatok potravín či liekov v Británii.

Od výsledkov týchto rokovaní budú závisieť aj podmienky pre slovenských občanov, ktorí by chceli pracovať v Británii. Ľuďom, ktorí na ostrovoch už pracujú a žijú, by sa život nemal výraznejšie skomplikovať.

Skryť Vypnúť reklamu

23:12 Z Parlamentného námestia v Londýne sa divákom Sky News prihovoril Nigel Farage, líder Strany brexitu, jeden z najhlasnejších britských kritikov Únie.

Súvisiaci článok Telefónne búdky aj kráľovská stráž. Brusel si uctil Britov Čítajte 

„Je to neuveriteľné. Celé tie roky celá vláda podporovala členstvo v Únii. Vďaka mne a mnohým ľuďom v teréne sme dotlačili Davida Camerona do referenda. Ešte pred rokom sa zdalo, že brexit je mŕtvy, ale teraz sa deje. Nepochybujte, že dnes prekročíme bod, z ktorého už niet návratu. Opúšťame Európsku úniu,“ povedal nadšeným hlasom.

Uplynulých 47 rokov členstva v Únii označil za hrozné roky, počas ktorého Brusel odoberal Británii suverenitu a bránil jej v slobodnom fungovaní.

Odmietol aj tvrdenie moderátorky, že brexit necháva krajinu rozdelenú. „Národ odkázal, že to už chce mať za sebou. Teraz to máme za sebou, zjednotíme sa a budeme môcť sa obracať na časti sveta, na ktoré sme sa doteraz nemohli,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

23:05 Veľká Británia už o hodinu opustí Európsku úniu. Po celej krajine sa konajú zhromaždenia, kým v Londýne oslavujú, v škótskom Edinburghu ľudia smútia, lebo si brexit nepriali.

Premiér Johnson v prejave vyhlásil, že brexit znamená „národnú obnovu“.

„V našej diplomacii, v našom boji proti klimatickej zmene, v našej kampani za ľudské práva alebo za vzdelávanie pre ženy či vo voľnom obchode znovu objavíme naše svaly, ktoré sme desaťročia nepoužívali. Objavíme silu nezávislých myšlienok a činov,“ povedal v prejave.

22:38 Odchádzanie Britov trvalo štyri roky. Ako vyzerá celý brexit v dvoch minútach.

Načítavam video...

22:35 Veľkej Británii hrozí, že sa stane „Kanadou s jadrovými zbraňami“, varoval v rozhovore pre BBC bývalý konzervatívny minister financií Ken Clarke. Ten patril v strane medzi silne proeurópskych politikov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Briti brzdili väčšiu integráciu. Európska únia bez nich bude inou Čítajte 

Vplyv krajiny sa podľa neho zmenší a bude „výrazne závislá od Spojených štátov“. „Sme Kanadou s jadrovými zbraňami vo svete, kde sme boli jedným z troch hlavných hráčov jedného z najvýznamnejších svetových blokov,“ povedal.

Vláda sa podľa neho musí čím skôr posunúť od sloganov o globálnej Británii k budovaniu nových vzťahov s Európskou úniou.

„Dosah tohto kroku si neuvedomíme možno desať rokov. Možno sa pozrieme späť a povieme si, že sa nič významné nestalo, alebo si môžeme uvedomiť, že to bola katastrofa,“ dodal.

Súvisiaci článok Farage: O túto prácu som chcel prísť 20 rokov. Čítajte 

22:08 Pred britským parlamentom sa začína oslava vystúpenia z Európskej únie, na ktorej by mal vystúpiť aj Nigel Farage.

Líder Strany brexitu sa v stredu lúčil s Európskym parlamentom, kde pôsobil viac ako dve desaťročia.

21:58 Jedným z najväčších zástancov Európskej únie bol v Británii v posledných desaťročiach Vince Cable, bývalý šéf liberálnych demokratov. Teraz pre BBC varoval, že ak sa brexit neskončí úspechom, hrozí krajine „precitnutie“.

Skryť Vypnúť reklamu

Británia podľa neho prehodnotí svoje vzťahy s Európou, ale nestane sa to v najbližších piatich ani desiatich rokoch.

21:30 Británia si musí podľa lídra labouristov Jeremyho Corbyna udržať dobré vzťahy s Úniou. Varoval, aby sa Londýn jednostranne neupínal k dohode o voľnom obchode s USA.

Corbyn tiež povedal, že miesto Británie vo svete sa zmení, otázkou je, akým smerom sa vydá.

21:05 Na námestí pred britským parlamentom v Londýne sa už zhromažďujú ľudia, ktorí tu o tri hodiny oslávia vystúpenie z Európskej únie.

20:42 Dohoda o odchode Británie z Európskej únie podpísaná priamo premiérom Borisom Johnsonom sa na eBay predala za 212,10 libier, píše Guardian.

20:38 Britský premiér Boris Johnson v piatok pred vládou povedal, že kabinet sa po odchode Británie z Únie okamžite zameria na rovnosť príležitostí v Spojenom kráľovstve, a zároveň bude slobodne vyjednávať nové obchodné dohody.

20:30 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v internetovom podcaste označila brexit za "hlboký rez" pre všetkých. Dúfa však, že Británia ostane pre Nemecko "blízkym partnerom a priateľom".

Európska integrácia sa podľa kancelárky ani po brexite nezastaví.

20:03 Z budovy Európskej rady stiahli vlajku Veľkej Británie. Vlajka nevisí už ani pred budovou europarlamentu.

Načítavam video...

19:38 Nekončíme, odkázala svojim priaznivcom Strana brexitu, ktorej jediným účelom minuloročného vzniku bolo dosiahnutie brexitu.

V maili, v ktorom predseda strany Richard Tice žiada priaznivcov o finančnú podporu, strana píše, že bude dohliadať na to, aby konzervatívci splnili sľub o tvrdom brexite.

„Strana brexitu neodchádza, sme poistkou. Ak premiér ustúpi od svojich sľubov, budeme tu, aby sme ho sledovali a zabezpečili riadny brexit, za aký sme hlasovali,“ píše strana, ktorej hlavnou tvárou je Nigel Farage.

19:02 K brexitu mal vlastný prejav francúzsky prezident Emmanuel Macron. Britský odchod označil za budíček.

"Prvýkrát za 70 rokov krajina opustí Európsku úniu. Je to historický budíček, ktorý musíme vypočuť v každom z členských štátov," varoval.

Macron tiež v prejave vyhlásil, že neschopnosť reformovať sa urobila z Európskej únie „obetného baránka“. Zdôraznil, že „potrebujeme“ viac Európy, aby Únia vedela konkurovať Spojeným štátom a Číne.

18:45 Stúpenci odchodu Británie z Únie aj zástancovia členstva v európskom bloku sa v piatok popoludní schádzali pri sídle parlamentu v Londýne a v priľahlej vládnej štvrti Whitehall.

Fanúšikovia brexitu sa miesili s turistami na námestí pri Parliament Square a dávali najavo podporu premiérovi Borisovi Johnsonovi. O deviatej večer miestneho času tu začne hlavná „oslava brexitu“.

Skupina ľudí s vlajkami Únie sa zhromaždila o niekoľko metrov ďalej pri bráne Downing Street, kde je premiérova kancelária.

Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu. Stane sa tak o polnoci z piatka na sobotu nášho času, teda o 23:00 tamojšieho času.

Premiér Boris Johnson bude pri tejto príležitosti predsedať mimoriadnej schôdzi kabinetu v severnom Anglicku a po nej sa plánuje prihovoriť národu.

V Londýne prichystali aj svetlú šou, v rámci ktorej budú hodiny odpočítavať posledné chvíle krajiny v Európskej únii.

Súvisiaci článok Ako Slováci a Tony Blair prispeli k brexitu? Briti odchádzajú po 47 rokoch Čítajte 

Do konca roka 2020 bude trvať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého by sa Británia a EÚ mali dohodnúť na budúcom vzájomnom vzťahu. Počas tohto jedenásťmesačného obdobia bude Británia dodržiavať všetky pravidlá únie.

Johnson nalieha, aby prechodné obdobie nepredlžovali. Európska komisia tvrdí, že časový harmonogram je extrémne náročný.

Briti si odhlasovali odchod z Európskej únie v referende v roku 2016. V ďalšom období nasledovalo množstvo rokovaní a schvaľovaní, odklady brexitu, rezignácia premiérky Theresy Mayovej i predčasné parlamentné voľby, ktoré zvolal nový premiér Boris Johnson.

Europoslanci schválili brexit 29. januára 2020 v pomere hlasov 621:49. Luisa Porrittová, končiaca europoslankyňa za britských Liberálnych demokratov, ktorí boli hlavnými zástancami zotrvania v únii, krátko pred hlasovaním vyhlásila, že mladí Briti jedného dňa povedú kampaň za znovupripojenie k EÚ.

Spojené kráľovstvo je prvou krajinou, ktorá opúšťa európsky blok. Do Európskej únie patrila 47 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 449
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 916
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 873
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 10 655
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 118
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 967
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 914
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 526
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 289
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Brexit

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia, Veľká Británia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet obetí prekročil 800, PCR testy odhalili 1100 nových prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 816 obetí.

Ilustračná fotografia.
Eric Ramírez v zápase Trnava - Dunajská Streda.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.

Neprehliadnite tiež

Stvárnil Dartha Vadera v Hviezdnych vojnách, zomrel David Prowse

Vo filme herec debutoval v roku 1967 v akčnej komédii Casino Royale.

Atentátnik zabil pri útoku na vojenskú základňu v afganskom Ghazní 34 ľudí

Bol to jeden z najkrvavejších útokov za posledné mesiace.

Ilustračná fotografia.

Považujú ho za genocídu. Ukrajinci si pripomenuli 87. výročie hladomoru

Hladomor umelo vyvolal vtedajší sovietsky diktátor Josif Stalin.

Ukrajinskí nacionalisti si pripomínajú obete hladomoru zažatými svetlicami pred ruskou ambasádou v Kyjeve.

Koronavírus vo svete: Počet nakazených v Nemecku mierne klesá

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Nemecku a ďalších krajinách?

Ilustračná fotografia.