LONDÝN, BRATISLAVA. V noci z piatka na sobotu Veľká Británia opúšťa Európsku úniu a tá už bude mať len 27 členov. Od soboty sa tak začína prechodné obdobie, počas ktorého bude Británia s Bruselom rokovať o budúcich obchodných vzťahoch.
S odpoveďami od slovenského ministerstva zahraničných vecí a s použitím ďalších zdrojov sme pripravili odpovede na hlavné otázky, ktoré s britským odchodom súvisia.
Aké zmeny čakajú Slovákov, ktorí žijú vo Veľkej Británii, po jej odchode z Európskej únie?
Dohoda o odchode zaručuje občanom Európskej únie aj Britom na kontinente ich práva v súčasnej podobe a to počas prechodného obdobia aj po ňom.
Podmienkou je, že v krajine musia žiť minimálne päť rokov alebo toto päťročné obdobie začať ešte pred odchodom Británie z Európskej únie.

Občania Európskej únie, a teda aj Slovenska, sa musia zaregistrovať do takzvanej EU settlement scheme, britské úrady potom vydajú povolenie na dočasný alebo trvalý pobyt podľa dĺžky doterajšieho pobytu.
Do tohto systému sa dá prihlásiť do polovice budúceho roka.
Na prihlásenie do systému musia slovenskí občania preukázať, koľko rokov žijú v Británii – napríklad formou potvrdenia o štúdiu, nájomnej zmluvy, pracovnej zmluvy.
Podrobné informácie na predloženie potrebných dokumentov nájdu na oficiálnej webovej stránke britskej vlády.
Ako obmedzí brexit ľudí, ktorí budú cestovať do Británie v budúcnosti?
Veľká Británia ani teraz nie je v schengenskom priestore, takže na jej hraniciach prebiehajú kontroly dokladov, ale na vstup do nej stačí občiansky preukaz členského štátu Európskej únie.
Toto ostane zachované v tomto roku, ale britská vláda už naznačuje, že v roku 2021 by to mohla postupne prehodnocovať.