PRAHA, BRATISLAVA. Musel si kľaknúť na stoličku a obuškom ho bili po nohách. Kopali ho alebo mu skrúcali nos toľko, až mu z neho začala tiecť krv. Tak opisoval v rozhovore pre denník SME rímskokatolícky kňaz a disident Vladimír Jukl metódy, aké na väzňoch uplatňovali komunistickí vyšetrovatelia.
Dnes už zosnulého Jukla odsúdili vo vykonštruovanom politickom procese na 25 rokov za velezradu.

„Keďže som nespolupracoval, prokurátor mi hneď pred súdom povedal, že dostanem 25 rokov. Sudcovia boli len vykonávateľmi vykonštruovaného procesu,“ spomínal Jukl v roku 2004. Na slobodu sa napokon dostal s podmienkou po štrnástich rokoch.
Podľa vlastných slov zažil fyzického násilia iba trochu. "Hovorím trochu - preto, že medzi katolíckym disentom a medzi väzňami, čo sa reálne pokúšali o pád režimu, robili rozdiel. Politickí väzni boli vnímaní prísnejšie."
Jukl zároveň vyhlásil, že verejné odpustenie komunistom, k akému prikročili napríklad disidenti František Mikloško či Ján Čarnogurský, bolo chybou.
Kým nacistické zločiny a ich páchatelia boli aspoň čiastočne potrestaní v norimberských procesoch, s komunistickými zločinmi sa Európa súdnou cestou nevyrovnala.
Medzinárodná skupina odborníkov preto navrhuje začať nové procesy, ktoré by boli akousi obdobou norimberského tribunálu, no tentoraz by na lavici obžalovaných sedeli komunistickí zločinci.