SME
Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara

V Ostrave zomrelo po streľbe šesť ľudí. Minister ocenil prácu polície (minúta po minúte)

Polícia potvrdila, že páchateľ je mŕtvy.

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu v Ostrave sme sledovali minútu po minúte:

16:58 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

16:54 Pred nemocnicou vzniká improvizované pietne miesto. Ľudia si pripomínajú obete streľby a zapaľujú sviečky.

16:46 O útoku strelca v ostravskej nemocnici píšu viaceré svetové médiá, napríklad BBC či The Guardian.

16:35 Personál nemocnice bol podľa bezpečnostného experta vycvičený správne. "Takému útoku ako v ostravskej nemocnici sa v zásade brániť nedá. Čo môžte urobiť je len to, že znížite jeho dopad. V Ostrave boli pripravení na podobné situácie a znamenalo to i menší dopad," povedal pre české Hospodárske noviny bezpečnostný expert Jakub Ludvík.

15:56 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila po streľbe v Ostrave sústrasť českému prezidentovi Milošovi Zemanovi.

"Vážený pán prezident, v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie," uviedla prezidentka.

Podotkla, že správu o tragickej a nezmyselnej streľbe prijala s hlbokým zármutkom.

15:52 Riaditeľ fakultnej nemocnice Jiří Havrlant pre ČT24 uviedol, že jedna zranená pacientka zostáva v kritickom stave. O dvoch zranených mužov sa starajú lekári a sú mimo ohrozenia života.

15:35 Ten človek šiel zabíjať a zabíjal, uviedol bezpečnostný expert Lumír Němec pre DVTV. Ocenil prácu polície. "Tak ako to je prezentované, polícia dorazila na miesto v priebehu pár minút a následne prijala opatrenia, ktoré viedli k tomu, že i keď ten človek už odišiel z nemocnice, nezabíjal ďalej. ... Nedošlo k ďalším stratám na životoch, čo je cieľom," povedal.

15:16 Českí policajti korigovali svoje predošlé vyhlásenie o pohlaví obetí. Obeťami sú štyria muži a dve ženy. Pôvodne policajti informovali o piatich mužoch a jednej žene. Za chybu sa ospravedlnili.

15:07 "Bol to útok osamelého strelca, to je asi to najhoršie, čo musí polícia riešiť. Pretože on si útok premyslel, pripravil, stačili mu desiatky sekúnd, ľudí popravoval zblízka a stihol utiecť. Bola to de facto poprava. Ale pátranie prebiehalo perfektne, dostať páchateľa za tri hodiny je veľký úspech," uviedol podľa ČT24 minister vnútra Hamáček.

Súvisiaci článok Urozprávaný starosta ohrozil život muža počas streľby na Morave Čítajte 

Minister oznámil, že rodine každej obeti bude vyplatených 300-tisíc českých korún.

14:51 Psychológ bol na mieste už pol hodiny po udalosti, píše ihned.cz.

"Na mieste udalosti boli a sú desiatky osôb, ktoré boli priamymi aj nepriamymi účastníkmi streľby. Niekoľko týchto nezranených vyžadovalo, vyžaduje a pravdepodobne ešte bude vyžadovať prvú psychickú, psychosociálnu a zrejme aj psychologickú podporu. .... U takto zasiahnutých osôb sa objavuje akútna stresová reakcia, je to reaktívny stav organizmu na priame ohrozenie, v ktorom sa tí ľudia ocitli," popísal pre web ihned.cz hovorca záchrannej služby kraja a psychológ Lukáš Humpl.

Doplnil, že príznakmi sú triaška, nevoľnosť až zvracanie či pocit chladu. Zasiahnutým ľuďom odporúča, aby vyhľadali odbornú pomoc Krízového centra v Ostrave alebo ambulanciu klinického psychológa.

14:44 V kaplnke FN Ostrava sa v stredu 11. decembra od 16.00 h uskutoční omša za obete útoku. Informovala o tom nemocnica na svojej facebookovej stránke.

14:38 Podľa informácií českej polície je medzi obeťami streľby päť mužov a jedna žena.

14:27 "Bola to hrôza. Toto už nechcem nikdy zažiť. Ani o tom nechcem hovoriť. Prepáčte. Nechápem proste, ako človek môže urobiť niečo takéto. Nevinným ľuďom," povedala pre ihned.cz mladá žena, ktorú policajný zásah na niekoľko hodín uväznil v budove.

14:11 Na mieste streľby je už aj premiér Andrej Babiš. Na brífingu povedal, že Česko si obete tragédie uctí 17. decembra, napoludnie sa na 2 minúty a 20 sekúnd rozozvučia sirény.

Minister vnútra Hamáček uviedol, že stav dvoch zranených osôb zostáva vážny.

13:54 Strelec vyprázdnil dva zásobníky, uviedli svedkovia udalosti pre Moravskoslezský deník. "Mali sme číslo 27. Žena tam zostala, nemôže chodiť, má členok v sadre, nemôžem sa jej dovolať," popisoval situáciu muž, ktorý z polikliniky utiekol a medzi policajtmi, záchranármi a hasičmi čakal, ako sa situácia vyvinie.

Strelec podľa chlapca, ktorý čakal na kontrolu spolu so svojou matkou, nič nevykrikoval ani nehovoril, mlčal. "Červená bunda, pripadal mi snedý, na tvári strnisko. Videla som mu do očí, chvíľu stál s pištoľou pri nohe, potom si ju priložil k hlave, ale nevystrelil," povedala pre Moravskoslezský deník matka chlapca. So synom sa ukryli pod lavičkou a neskôr vo vedľajšej zubnej ambulancii.

13:47 Útočník mal záznamy v registri. "Tento človek mal trestnú minulosť, mal tri záznamy, násilné alebo drobné majetkové trestné činy," uviedol riaditeľ krajského riaditeľstva polície Tomáš Kužel pre portál českých Hospodárskych novín ihned.cz.

13:36 Krvné centrum fakultnej nemocnice žiada o pomoc ľudí s krvnou skupinou 0-. Ľudí vyzývajú, aby sa zajtra dostavili na odber.

13:15 V súvislosti s mimoriadnou udalosťou je zriadená krízová linka Fakultnej nemocnice Ostrava 800888400.

13:05 Slovenský premiér Peter Pellegrini vyjadril českému premiérovi Babišovi úprimnú sústrasť .

12:50 Páchateľ strieľal z českej pištole CZ 75. Tá patrí k najrozšírenejším svojho druhu na svete.

12:22 Mesto Ostrava si pamiatku obetí uctí zhasnutím všetkých dominánt mesta.

12:15 Medzi obeťami streľby by nemali byť Slováci.

"Nemáme informácie, podľa ktorých by medzi obeťami mali byť občania Slovenskej republiky. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," informoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.

12:10 „Žiadne nebezpečenstvo nehrozí,“ reagoval na tragédiu Babiš.

Podľa premiérových slov s policajtmi spolupracovala matka strelca, ktorú páchateľ po čine kontaktoval. Babiš tiež informoval, že strelec bol pacientom ostravskej nemocnice.

"Predpokladám, že je to individuálny čin človeka, ktorý má nejakú motiváciu. Či má nejaký psychický problém, alebo išlo o nejakú pomstu, nevieme, musíme to vyšetriť, takže nechajme políciu pracovať," dodal Babiš.

11:53 Podľa spravodajského servera iROZHLAS.cz je páchateľom 42-ročný stavebný technik Ctirad V. České médiá špekulujú o tom, čo mohlo byť motívom činu. Aleš Zygula, šéf spoločnosti, v ktorej páchateľ pracoval, pre Radiožurnál uviedol: "Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit."

11:45 Ťažko sa mi hľadajú slová, napísal Českému rozhlasu v reakcii na tragédiu český minister zahraničia Tomáš Petříček (ČSSD). Politici vyjadrujú sústrasť rodinám obetí.

11:13 Minister vnútra Hamáček na brífingu pred nemocnicou občanov uistil, že páchateľa chytili a nemusia sa obávať.

Český minister vnútra potvrdil, že útočník zabil šesť osôb. Tri osoby sú zranené, z toho dve vážne a jedna ľahko. Brig. gen. Tomáš Kužel uviedol, že medzi obeťami nie sú žiadne deti.

Súvisiaci článok Streľba v Ostrave je druhou najtragickejšou v Česku Čítajte 

Polícia sa teraz bude sústrediť na to, aby odhalila motív útočníka.

Kužel nechal bez komentára otázku novinárov, či sa páchateľ liečil na psychiatrii. Útočník nevlastnil podľa policajných databáz zbraň legálne, uviedol Kužel. Polícia nemá informácie o tom, že by mal páchateľ komplica.

Kužel spresnil, že po mužovi pátrali dva vrtuľníky, jeden policajný a jeden záchranársky. Páchateľa vrtuľník lokalizoval v Děhylove na Opavsku. Muž sa strelil do hlavy a po polhodinovej resuscitácii podľahol svojim zraneniam.

Kužel vysvetlil aj to, že muža v červenej vetrovke, ktorého fotografiu zverejnili policajti ako prvú, rýchlo vypátrali a zistili, že nejde o útočníka.

11:05 Polícia potvrdila, že páchateľ je mŕtvy. "Dopadli jsme pachatele střelby. 42 letý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátraní," uviedli českí policajti.

11:00 Podozrivý z útoku je po smrti, informoval ČT24 minister vnútra Hamáček. Zomrel v nemocnici.

10:55 Český premiér Andrej Babiš aj minister vnútra a predseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteri uviedli, že ide o tragédiu a vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým.

10:48 Streľba v Ostrave je druhou najtragickejšou v Česku. Chronológia prípadov streľby v Česku s obeťami na životoch.

10:38 "Policie vypátrala vozidlo, z místa nálezu se ozvala střelba. Zjišťujeme totožnost muže, který se před zásahem policie střelil do hlavy," uvádza polícia na Twitteri.

10:28 Obeťami sú štyria muži a dve ženy, uviedol riaditeľ nemocnice Jiří Havrlant. Jeden zo zranených je po operácii vo vážnom stave.

10:25 "Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel vystreliť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol," opísali prípad svedkovia pre televíziu TV Nova.

10:15 Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým obetí. Zároveň vyslovil "veľké poďakovanie" príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Streľba v nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v Uherskom Brode osem ľudí a potom aj seba.

10:11 Polícia zverejnila fotografiu muža, po ktorom pátra.

10:07 "V souvislosti se střelbou patráme po nebezpečném ozbrojeném pachateli, který se pohybuje v stříbrnošedém vozidle Renault Laguna 9T57401," informuje polícia.

Zároveň ľudí vyzýva, aby sa páchateľa nepokúšali sami zastaviť, pretože je nebezpečný a pravdepodobne ozbrojený. Namiesto toho je potrebné ihneď volať na číslo 158.

9:55 Začína sa brífing pred nemocnicou. Hejtman Vondrák potvrdil, že obetí je šesť.

Na brífingu zaznela aj informácia, že polícia pozná meno podozrivého a čoskoro zverejnia jeho fotografie. Je možné, že páchateľ je stále ozbrojený.

9:52 Polícia pre ČT24 upresnila, že muž, ktorého fotografiu zverejnila, je svedok udalosti, nie podozrivý.

9:42 V Ostrave zasadá krízový štáb.

9:40 Hejtman Ivo Vondrák pre ČT24 zopakoval, že obetí je šesť. Upozornil ale, že táto informácia zatiaľ nie je oficiálna.

O rovnakom čísle hovorí aj starostka Ostravy Lucie Baránková. Nie je jasné, koľko je zranených.

9:38 Na miesto smeruje aj minister vnútra Jan Hamáček.

9:33 K Streľbe v nemocnici došlo v Česku aj v marci tohto roka. Strieľalo sa vtedy v pražskej nemocnici na Vinohradoch.

9:29 "Policie přijala oznámení o střelbě v 7.19 hodin. První hlídka přijela na místo v 7.24. V současnosti provádíme úkony směřující ke ztotožnění pachatele a zajišťujeme bezpečnost v okolí místa události. Děkujeme veřejnosti za součinnost!," informuje český policajný zbor.

9:22 Babiš pre ČT24 uviedol, že zrušil svoj program a cestuje do Ostravy. Podľa jeho informácií neprežili ani dvaja ťažko zranení ľudia a obetí by teda malo byť šesť.

Babiša nemocnica informovala, že sa po siedmej hodine ráno strieľalo na traumatologickom oddelení. Podľa jeho informácií strelec strieľal zblízka na ľudí sediacich v čakárni.

9:21 "V současnosti posilujeme dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice," píše česká polícia na svojom Twitteri. Mäkkým cieľom sa myslí akákoľvek nechránená skupina ľudí.

9:19 Nemocnica je uzavretá, zamestnanci nesmú budovu opustiť.

9:18 Nie je jasné, či je páchateľ vo vnútri nemocnice alebo či budovu opustil.

9:16 Zástupcovia vysokej školy, ktorá stojí hneď vedľa nemocnice, vyhlásili, že páchateľa identifikovali ako muža strednej postavy v červenej bunde. Do odvolania v škole uzatvorili všetky vchody a východy. Na mieste zasahujú aj hasiči a záchranári. Podľa redaktorky TV Nova tam mieria ďalšie policajné jednotky a minister potvrdil, že vyslali Útvar rýchleho nasadenia.

9:13 Česká polícia zverejnila na Twitteri fotografiu muža, po ktorom pátra. Vyzýva ľudí, aby boli obozretní.

9:07 Streľba má podľa polície štyri obete, podľa hejtmana Iva Vondráka šesť. Polícia po páchateľovi pátra, žiada verejnosť o pomoc.

9:05 Páchateľ je na úteku. Policajti hľadajú muža v červenej bunde, vysoký je približne 180 centimetrov.

9:01 Polícia neoficiálne hovorí o minimálne šiestich obetiach. V meste zasadá krízový štáb.

OSTRAVA. Vo fakultnej nemocnici v Ostrave sa v utorok strieľalo. Polícia informovala o štyroch mŕtvych a dvoch ťažko zranených.

Streľbu v nemocnici počuli svedkovia z okolia.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) však potvrdil niekoľko obetí. Po pol deviatej uviedol, že polícia stále zasahuje, na mieste je aj Útvar rýchleho nasadenia.

"Sú tam krajské zásahové jednotky polície a útvar rýchleho nasadenia. Útok si bohužiaľ vyžiadal niekoľko obetí na životoch. Zásah stále prebieha, ďalšie detaily nebudem komentovať. Polícia robí všetko pre to, aby situáciu vyriešila," uviedol podľa ČT24 Hamáček.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli.

"Momentálne môžem povedať, že policajti zasahujú pri mimoriadnej udalosti. Budem vedieť viac informácií, keď prídem na miesto," uviedla podľa stránky iROZHLAS.cz policajná hovorkyňa Pavla Jiroušková.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 6. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 7. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 8. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 9. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 10. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 3. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 4. OMV otvára novú čerpaciu stanicu v Liptovskom Mikuláši
 5. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 6. Rádio Košice počúva každý tretí Košičan
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Šperk, ktorý sa neodkladá do šperkovnice
 9. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 10. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 14 408
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 200
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 337
 4. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 892
 5. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 9 131
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 7 821
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 7 448
 8. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 320
 9. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 7 230
 10. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 172

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Ľuboš Kostelný
Ľudia s rúškami na tvári v čínskom Wu-chane si robia zásoby. Pre šíriaci sa vírus väčšina zostáva doma.

SAD Zvolen obchádza župu, s obcami a firmami rokuje samostatne

Bývalý župan Kotleba predĺžil pôvodnú zmluvu so SAD Zvolen nezákonne.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Blog Transparency International

Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov?

Kampaň majú lacnejšiu, no pritom efektívnejšiu ako ostatní.

Kotleba mal míting strany v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave.

Neprehliadnite tiež

Na Floride zatkli muža, ktorý mieril laserom na pristávajúce lietadlá

Jeden z pilotov tvrdí, že ho laser zasiahol priamo do očí a spôsobil mu dočasnú slepotu.

Ilustračné foto

Automobilka PSA evakuuje svojich zamestnancov z Wu-chanu

Novému vírusu spôsobujúceho zápal pľúc podľahlo 41 ľudí.

Iustračné foto.
Cyklón sa prehnal mestom Soalala.

Irán varoval, že dokáže obohatiť urán na akúkoľvek úroveň

Irán už predtým avizoval, že prestane rešpektovať obmedzenia na obohacovanie uránu.

Ilustračné foto.