SME
Štvrtok, 20. február, 2020 | Meniny má Lívia

V Ostrave zomrelo po streľbe šesť ľudí. Minister ocenil prácu polície (minúta po minúte)

Polícia potvrdila, že páchateľ je mŕtvy.

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu v Ostrave sme sledovali minútu po minúte:

16:58 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

16:54 Pred nemocnicou vzniká improvizované pietne miesto. Ľudia si pripomínajú obete streľby a zapaľujú sviečky.

16:46 O útoku strelca v ostravskej nemocnici píšu viaceré svetové médiá, napríklad BBC či The Guardian.

16:35 Personál nemocnice bol podľa bezpečnostného experta vycvičený správne. "Takému útoku ako v ostravskej nemocnici sa v zásade brániť nedá. Čo môžte urobiť je len to, že znížite jeho dopad. V Ostrave boli pripravení na podobné situácie a znamenalo to i menší dopad," povedal pre české Hospodárske noviny bezpečnostný expert Jakub Ludvík.

15:56 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila po streľbe v Ostrave sústrasť českému prezidentovi Milošovi Zemanovi.

"Vážený pán prezident, v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie," uviedla prezidentka.

Podotkla, že správu o tragickej a nezmyselnej streľbe prijala s hlbokým zármutkom.

15:52 Riaditeľ fakultnej nemocnice Jiří Havrlant pre ČT24 uviedol, že jedna zranená pacientka zostáva v kritickom stave. O dvoch zranených mužov sa starajú lekári a sú mimo ohrozenia života.

15:35 Ten človek šiel zabíjať a zabíjal, uviedol bezpečnostný expert Lumír Němec pre DVTV. Ocenil prácu polície. "Tak ako to je prezentované, polícia dorazila na miesto v priebehu pár minút a následne prijala opatrenia, ktoré viedli k tomu, že i keď ten človek už odišiel z nemocnice, nezabíjal ďalej. ... Nedošlo k ďalším stratám na životoch, čo je cieľom," povedal.

15:16 Českí policajti korigovali svoje predošlé vyhlásenie o pohlaví obetí. Obeťami sú štyria muži a dve ženy. Pôvodne policajti informovali o piatich mužoch a jednej žene. Za chybu sa ospravedlnili.

15:07 "Bol to útok osamelého strelca, to je asi to najhoršie, čo musí polícia riešiť. Pretože on si útok premyslel, pripravil, stačili mu desiatky sekúnd, ľudí popravoval zblízka a stihol utiecť. Bola to de facto poprava. Ale pátranie prebiehalo perfektne, dostať páchateľa za tri hodiny je veľký úspech," uviedol podľa ČT24 minister vnútra Hamáček.

Súvisiaci článok Urozprávaný starosta ohrozil život muža počas streľby na Morave Čítajte 

Minister oznámil, že rodine každej obeti bude vyplatených 300-tisíc českých korún.

14:51 Psychológ bol na mieste už pol hodiny po udalosti, píše ihned.cz.

"Na mieste udalosti boli a sú desiatky osôb, ktoré boli priamymi aj nepriamymi účastníkmi streľby. Niekoľko týchto nezranených vyžadovalo, vyžaduje a pravdepodobne ešte bude vyžadovať prvú psychickú, psychosociálnu a zrejme aj psychologickú podporu. .... U takto zasiahnutých osôb sa objavuje akútna stresová reakcia, je to reaktívny stav organizmu na priame ohrozenie, v ktorom sa tí ľudia ocitli," popísal pre web ihned.cz hovorca záchrannej služby kraja a psychológ Lukáš Humpl.

Doplnil, že príznakmi sú triaška, nevoľnosť až zvracanie či pocit chladu. Zasiahnutým ľuďom odporúča, aby vyhľadali odbornú pomoc Krízového centra v Ostrave alebo ambulanciu klinického psychológa.

14:44 V kaplnke FN Ostrava sa v stredu 11. decembra od 16.00 h uskutoční omša za obete útoku. Informovala o tom nemocnica na svojej facebookovej stránke.

14:38 Podľa informácií českej polície je medzi obeťami streľby päť mužov a jedna žena.

14:27 "Bola to hrôza. Toto už nechcem nikdy zažiť. Ani o tom nechcem hovoriť. Prepáčte. Nechápem proste, ako človek môže urobiť niečo takéto. Nevinným ľuďom," povedala pre ihned.cz mladá žena, ktorú policajný zásah na niekoľko hodín uväznil v budove.

14:11 Na mieste streľby je už aj premiér Andrej Babiš. Na brífingu povedal, že Česko si obete tragédie uctí 17. decembra, napoludnie sa na 2 minúty a 20 sekúnd rozozvučia sirény.

Minister vnútra Hamáček uviedol, že stav dvoch zranených osôb zostáva vážny.

13:54 Strelec vyprázdnil dva zásobníky, uviedli svedkovia udalosti pre Moravskoslezský deník. "Mali sme číslo 27. Žena tam zostala, nemôže chodiť, má členok v sadre, nemôžem sa jej dovolať," popisoval situáciu muž, ktorý z polikliniky utiekol a medzi policajtmi, záchranármi a hasičmi čakal, ako sa situácia vyvinie.

Strelec podľa chlapca, ktorý čakal na kontrolu spolu so svojou matkou, nič nevykrikoval ani nehovoril, mlčal. "Červená bunda, pripadal mi snedý, na tvári strnisko. Videla som mu do očí, chvíľu stál s pištoľou pri nohe, potom si ju priložil k hlave, ale nevystrelil," povedala pre Moravskoslezský deník matka chlapca. So synom sa ukryli pod lavičkou a neskôr vo vedľajšej zubnej ambulancii.

13:47 Útočník mal záznamy v registri. "Tento človek mal trestnú minulosť, mal tri záznamy, násilné alebo drobné majetkové trestné činy," uviedol riaditeľ krajského riaditeľstva polície Tomáš Kužel pre portál českých Hospodárskych novín ihned.cz.

13:36 Krvné centrum fakultnej nemocnice žiada o pomoc ľudí s krvnou skupinou 0-. Ľudí vyzývajú, aby sa zajtra dostavili na odber.

13:15 V súvislosti s mimoriadnou udalosťou je zriadená krízová linka Fakultnej nemocnice Ostrava 800888400.

13:05 Slovenský premiér Peter Pellegrini vyjadril českému premiérovi Babišovi úprimnú sústrasť .

12:50 Páchateľ strieľal z českej pištole CZ 75. Tá patrí k najrozšírenejším svojho druhu na svete.

12:22 Mesto Ostrava si pamiatku obetí uctí zhasnutím všetkých dominánt mesta.

12:15 Medzi obeťami streľby by nemali byť Slováci.

"Nemáme informácie, podľa ktorých by medzi obeťami mali byť občania Slovenskej republiky. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," informoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.

12:10 „Žiadne nebezpečenstvo nehrozí,“ reagoval na tragédiu Babiš.

Podľa premiérových slov s policajtmi spolupracovala matka strelca, ktorú páchateľ po čine kontaktoval. Babiš tiež informoval, že strelec bol pacientom ostravskej nemocnice.

"Predpokladám, že je to individuálny čin človeka, ktorý má nejakú motiváciu. Či má nejaký psychický problém, alebo išlo o nejakú pomstu, nevieme, musíme to vyšetriť, takže nechajme políciu pracovať," dodal Babiš.

11:53 Podľa spravodajského servera iROZHLAS.cz je páchateľom 42-ročný stavebný technik Ctirad V. České médiá špekulujú o tom, čo mohlo byť motívom činu. Aleš Zygula, šéf spoločnosti, v ktorej páchateľ pracoval, pre Radiožurnál uviedol: "Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit."

11:45 Ťažko sa mi hľadajú slová, napísal Českému rozhlasu v reakcii na tragédiu český minister zahraničia Tomáš Petříček (ČSSD). Politici vyjadrujú sústrasť rodinám obetí.

11:13 Minister vnútra Hamáček na brífingu pred nemocnicou občanov uistil, že páchateľa chytili a nemusia sa obávať.

Český minister vnútra potvrdil, že útočník zabil šesť osôb. Tri osoby sú zranené, z toho dve vážne a jedna ľahko. Brig. gen. Tomáš Kužel uviedol, že medzi obeťami nie sú žiadne deti.

Súvisiaci článok Streľba v Ostrave je druhou najtragickejšou v Česku Čítajte 

Polícia sa teraz bude sústrediť na to, aby odhalila motív útočníka.

Kužel nechal bez komentára otázku novinárov, či sa páchateľ liečil na psychiatrii. Útočník nevlastnil podľa policajných databáz zbraň legálne, uviedol Kužel. Polícia nemá informácie o tom, že by mal páchateľ komplica.

Kužel spresnil, že po mužovi pátrali dva vrtuľníky, jeden policajný a jeden záchranársky. Páchateľa vrtuľník lokalizoval v Děhylove na Opavsku. Muž sa strelil do hlavy a po polhodinovej resuscitácii podľahol svojim zraneniam.

Kužel vysvetlil aj to, že muža v červenej vetrovke, ktorého fotografiu zverejnili policajti ako prvú, rýchlo vypátrali a zistili, že nejde o útočníka.

11:05 Polícia potvrdila, že páchateľ je mŕtvy. "Dopadli jsme pachatele střelby. 42 letý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátraní," uviedli českí policajti.

11:00 Podozrivý z útoku je po smrti, informoval ČT24 minister vnútra Hamáček. Zomrel v nemocnici.

10:55 Český premiér Andrej Babiš aj minister vnútra a predseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteri uviedli, že ide o tragédiu a vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým.

10:48 Streľba v Ostrave je druhou najtragickejšou v Česku. Chronológia prípadov streľby v Česku s obeťami na životoch.

10:38 "Policie vypátrala vozidlo, z místa nálezu se ozvala střelba. Zjišťujeme totožnost muže, který se před zásahem policie střelil do hlavy," uvádza polícia na Twitteri.

10:28 Obeťami sú štyria muži a dve ženy, uviedol riaditeľ nemocnice Jiří Havrlant. Jeden zo zranených je po operácii vo vážnom stave.

10:25 "Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel vystreliť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol," opísali prípad svedkovia pre televíziu TV Nova.

10:15 Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým obetí. Zároveň vyslovil "veľké poďakovanie" príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Streľba v nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v Uherskom Brode osem ľudí a potom aj seba.

10:11 Polícia zverejnila fotografiu muža, po ktorom pátra.

10:07 "V souvislosti se střelbou patráme po nebezpečném ozbrojeném pachateli, který se pohybuje v stříbrnošedém vozidle Renault Laguna 9T57401," informuje polícia.

Zároveň ľudí vyzýva, aby sa páchateľa nepokúšali sami zastaviť, pretože je nebezpečný a pravdepodobne ozbrojený. Namiesto toho je potrebné ihneď volať na číslo 158.

9:55 Začína sa brífing pred nemocnicou. Hejtman Vondrák potvrdil, že obetí je šesť.

Na brífingu zaznela aj informácia, že polícia pozná meno podozrivého a čoskoro zverejnia jeho fotografie. Je možné, že páchateľ je stále ozbrojený.

9:52 Polícia pre ČT24 upresnila, že muž, ktorého fotografiu zverejnila, je svedok udalosti, nie podozrivý.

9:42 V Ostrave zasadá krízový štáb.

9:40 Hejtman Ivo Vondrák pre ČT24 zopakoval, že obetí je šesť. Upozornil ale, že táto informácia zatiaľ nie je oficiálna.

O rovnakom čísle hovorí aj starostka Ostravy Lucie Baránková. Nie je jasné, koľko je zranených.

9:38 Na miesto smeruje aj minister vnútra Jan Hamáček.

9:33 K Streľbe v nemocnici došlo v Česku aj v marci tohto roka. Strieľalo sa vtedy v pražskej nemocnici na Vinohradoch.

9:29 "Policie přijala oznámení o střelbě v 7.19 hodin. První hlídka přijela na místo v 7.24. V současnosti provádíme úkony směřující ke ztotožnění pachatele a zajišťujeme bezpečnost v okolí místa události. Děkujeme veřejnosti za součinnost!," informuje český policajný zbor.

9:22 Babiš pre ČT24 uviedol, že zrušil svoj program a cestuje do Ostravy. Podľa jeho informácií neprežili ani dvaja ťažko zranení ľudia a obetí by teda malo byť šesť.

Babiša nemocnica informovala, že sa po siedmej hodine ráno strieľalo na traumatologickom oddelení. Podľa jeho informácií strelec strieľal zblízka na ľudí sediacich v čakárni.

9:21 "V současnosti posilujeme dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice," píše česká polícia na svojom Twitteri. Mäkkým cieľom sa myslí akákoľvek nechránená skupina ľudí.

9:19 Nemocnica je uzavretá, zamestnanci nesmú budovu opustiť.

9:18 Nie je jasné, či je páchateľ vo vnútri nemocnice alebo či budovu opustil.

9:16 Zástupcovia vysokej školy, ktorá stojí hneď vedľa nemocnice, vyhlásili, že páchateľa identifikovali ako muža strednej postavy v červenej bunde. Do odvolania v škole uzatvorili všetky vchody a východy. Na mieste zasahujú aj hasiči a záchranári. Podľa redaktorky TV Nova tam mieria ďalšie policajné jednotky a minister potvrdil, že vyslali Útvar rýchleho nasadenia.

9:13 Česká polícia zverejnila na Twitteri fotografiu muža, po ktorom pátra. Vyzýva ľudí, aby boli obozretní.

9:07 Streľba má podľa polície štyri obete, podľa hejtmana Iva Vondráka šesť. Polícia po páchateľovi pátra, žiada verejnosť o pomoc.

9:05 Páchateľ je na úteku. Policajti hľadajú muža v červenej bunde, vysoký je približne 180 centimetrov.

9:01 Polícia neoficiálne hovorí o minimálne šiestich obetiach. V meste zasadá krízový štáb.

OSTRAVA. Vo fakultnej nemocnici v Ostrave sa v utorok strieľalo. Polícia informovala o štyroch mŕtvych a dvoch ťažko zranených.

Streľbu v nemocnici počuli svedkovia z okolia.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) však potvrdil niekoľko obetí. Po pol deviatej uviedol, že polícia stále zasahuje, na mieste je aj Útvar rýchleho nasadenia.

"Sú tam krajské zásahové jednotky polície a útvar rýchleho nasadenia. Útok si bohužiaľ vyžiadal niekoľko obetí na životoch. Zásah stále prebieha, ďalšie detaily nebudem komentovať. Polícia robí všetko pre to, aby situáciu vyriešila," uviedol podľa ČT24 Hamáček.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli.

"Momentálne môžem povedať, že policajti zasahujú pri mimoriadnej udalosti. Budem vedieť viac informácií, keď prídem na miesto," uviedla podľa stránky iROZHLAS.cz policajná hovorkyňa Pavla Jiroušková.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 2. Jarné prázdniny na lyžiach? Jednoznačne v Jasnej
 3. ... viac ako vzdelanie
 4. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 5. Ktorá farba je tá tvoja?
 6. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 7. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 8. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 9. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 10. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 1. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 2. Ktorá farba je tá tvoja?
 3. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 4. ... viac ako vzdelanie
 5. Študuj matematiku, fyziku a informatiku v Prahe
 6. Prečo je Nitra rajom študentov?
 7. Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!
 8. Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich
 9. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 10. Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková
 1. Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte 16 367
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 11 047
 3. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 10 516
 4. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 7 270
 5. Darujte od srdca pre rozum 6 961
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 6 343
 7. SME proti extrémizmu na školách 5 694
 8. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 5 498
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 5 477
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 5 414

Hlavné správy zo Sme.sk

Pre kontaky s Kočnerom môžu Mamojku z Ústavného súdu vylúčiť

Funkčné obdobie ústavných sudcov je dvanásť rokov.

Mojmír Mamojka.
Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Petra Schutza

Mimoriadna schôdza nie je legitímna

Fico povedal, že schôdza je legitímna. Čo je, najjemnejšie povedané, zavádzanie.

Peter Schutz
Adriana Pašková počas Newyorského Týždňa módy

Neprehliadnite tiež

Rusko v rade OSN nezahlasovalo za zastavenie násilia v Sýrii

Moskvu podporil podľa diplomatov aj Peking.

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

V Kongrese spomínali na pamätný Havlov prejav z roku 1990

Havel prejav predniesol vo Washingtone pred tridsiatimi rokmi.

Budova Kapitolu.

Politici extrémistickej AfD sa ospravedlnili za vydanie rasistických maľovaniek

Maľovanky obsahovali kresby znevažujúce moslimov a černochov

Predseda AfD Jörg Meuthen.

Pompeo odsúdil vyhostenie troch novinárov z Číny

Čína označila titulok komentára v denníku Wall Street Journal za rasistický.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo.