SME
Piatok, 15. november, 2019 | Meniny má Leopold

Johnson požiadal Úniu o odklad brexitu, rokovať o ňom odmieta (minúta po minúte)

Parlament o dohode nehlasoval.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme na dnes ukončili, ďakujeme za vašu pozornosť.

23:26 Britský premiér odoslal Únii list so žiadosťou o odklad brexitu.

Šéf Európskej rady Donald Tusk potvrdil, že žiadosť dorazila, a zároveň povedal, že začne jednania s lídrami Únie o ďalšom postupe.

23:05 Johnson pošle Únii žiadosť o odklad brexitu do polnoci, podľa zdroja BBC z Downing Street ho však nepodpíše.

K žiadosti by mal priložiť podpísaný list, v ktorom vysvetľuje, že odklad brexitu by bol chybou.

22:12 Johnson napísal list britským zákonodarcom, v ktorom sa píše, že odklad nie je riešením a rokovať s Európskou úniou o odložení brexitu nebude. Stále trvá na tom, že Británia opustí Úniu 31. októbra.

Johnson tvrdí, že na budúci týždeň bude pokračovať v snahe presadiť dohodu.

21:53 Boris Johnson ešte v sobotu večer pošle list Únii so žiadosťou o odloženie Brexitu.

Britský premiér ale tvrdí, že aj napriek tomu odklad nevyužije.

21:05 "Stále čakáme na list", napísal na Twitteri šéf Európskej rady Donald Tusk, ktorý hovoril s britským premiérom o situácii po hlasovaní.

Nemenovaný európsky predstaviteľ zároveň povedal, že Johnson potvrdil, že žiadosť odošle ešte v priebehu dneška.

"Tusk na základe toho začne jednať s európskymi predstaviteľmi o tom, ako zareagovať. To môže trvať aj niekoľko dní," povedal zdroj.

20:45 "Dohoda Borisa Johnsona bola porazená. Teraz musí dodržiavať zákon - z Európskej únie nemôže odísť bez dohody," napísal na Twitteri Jeremy Corbyn, šéf labouristov.

20:40 Írsky minister zahraničia Simon Coveney povedal, že pozícia írskej vlády ostáva rovnaká, uprednostňuje odloženie pred tvrdým brexitom. K rovnakému rozhodnutiu musia podľa neho ale dospieť všetky členské štáty Únie.

"Každý z lídrov tomu môže zabrániť a myslím si, že Európska únia chce vidieť istotu a koniec nekonečných vyjednávaní a špekulácií. Myslím si, že žiadosť o odloženie nie je jednoznačná," povedal Conevey.

20:05 Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovoril s britským premiérom a požiadal ho, aby urýchlene objasnil pozíciu Británie.

20:00 Britskému premiérovi Johnsonovi ostávajú už iba tri hodiny na to, aby poslal do Bruselu list, v ktorom požiada o odklad brexitu.

19:45 Britská dolná snemovňa sa opäť zíde v pondelok o pol štvrtej poobede.

19:43 Írsky premiér Leo Varadkar zatiaľ nehovorí o odklade brexitu. Rozhodnúť sa podľa neho musí jednomyseľne po porade krajín Únie.

19:23 Veľvyslanci krajín Únie sa majú podľa agentúry Reuters v nedeľu stretnúť v Bruseli, aby sa poradili o ďalších krokoch ohľadom brexitu. Na stretnutí nemá byť žiadny zástupca Británie.

19:05 Finálny termín odchodu Británie z Únie je 31. október 2019. Krok parlamentu môže pritom posunúť nielen ďalšie hlasovanie, ale aj celý brexit.

O čom britskí poslanci v sobotu rozhodli si prečítajte tu.

Načítavám video...

18:35 Šéf ľudovcov v europarlamente Manfred Weber konštatoval, že Únia musí po dnešku opäť čakať na Britániu, aby jej povedala svoje plány.

"V dolnej snemovni to mal byť deň vyjasnenia, namiesto toho tu máme odklady a zmätok," napísal Weber na Twitteri.

18:31 Hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska nechcel najnovší vývoj okolo brexitu komentovať.

18:25 Podpredseda europarlamentu Othmar Karas na Twitteri napísal, že nie je žiadny dôvod, aby europarlament budúci týždeň hlasoval o dohode.

18:20 Írsky premiér Leo Varadkar zhodnotil schválenie dodatku slovami, že parlament odložil prijatie dohody, ktorá je v záujme Írska.

Varadkar pripomenul, že pokiaľ Británia v nadväznosti na hlasovanie požiada o odklad brexitu, musel by predseda Európskej rad Donald Tusk konzultovať s lídrami všetkých štátov, či Únia odklad povolí.

"Britská vláda však o odklad doteraz nepožiadala," skonštatoval Varadkar.

17:43 O dohode mal hlasovať v stredu Európsky parlament. Koordinátor pre brexit Guy Verhofstadt na Twitteri napísal, že o ďalších krokoch sa rozhodne v pondelok.

"Nech už sa stane čokoľvek, pochode pred britským parlamentom dokazujú, ako dôležité je zachovanie blízkeho vzťahu Únie a Británie," napísal.

17:42 Poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že nestráca nádej, ze britský parlament dohodu príjme.

17:40 Vyfučaný a porazený, reaguje škótska premiérka Nicole Sturgeonová po hlasovanie, ktoré považuje za veľký neúspech pre Johnsona.

17:37 Odklad brexitu by nikomu neprospel, povedal pre Reuters nemenovaný zdroj z francúzskej diplomacie.

"Francúzsko (výsledok hlasovania) preberie so svojimi európskymi partnermi, v tejto chvíli nemôžeme nijako rozhodnúť. Dohodu sme vyjednali a je na britskom parlamente, aby ju schválil či neschválil," povedal zdroj.

17:34 Severoírski unionisti po hlasovaní uviedli, že strana preskúmame všetky podrobnosti návrhu zákona aj návrhy vzhľadom na to, že prevažujú obavy z ústavnej a hospodárskej integrity únie.

17:19 Eurokomisia zobrala hlasovanie na vedomie, ale Londýn by mal podľa nej čo najskôr informovať Brusel o ďalšom postupe.

"Bude na britskej vláde, aby nás čo najskôr informovala o ďalších krokoch," napísala na twitteri hovorkyňa eurokomisie.

16:41 Líder labouristov Jeremy Corbyn tvrdí, že Johnson sa po hlasovaní musí podriadiť a požiadať o odklad brexitu.

Corbyn premiéra vyzval, aby svoje slová prehodnotil. Dolná snemovňa podľa neho jasne povedala, že je proti brexitu bez dohody.

16:27 Johnson po hlasovaní povedal, že nebude žiadať o odklad brexitu.

„Nebudem rokovať s Úniou o odklade a zákon ma nenúti, aby som tak urobil," povedal Johnson.

16:25 Ako volili jednotliví poslanci.

15:48 Brexit sa opäť môže odložiť. Britskí poslanci podporili pozmeňovací návrh poslanca Olivera Letwina, za hlasovalo 322 poslancov a proti bolo 306.

Britský parlament tak bude môcť o dohode Borisa Johnsona o brexite hlasovať až keď ju implementuje do britského práva.

V praxi to znamená, že Boris Johnson musí najskôr predložiť samostatný zákon a až potom sa rozhodne o jeho dohode o brexite. Odmieta však, že by od EÚ žiadal odloženie termínu.

Opozícia však tvrdí, že podľa zákonov musí požiadať EÚ o odklad brexitu, a to zrejme do 31. januára 2020.

Johnson je pripravený na hlasovanie o dohode opäť budúci týždeň, keď vláda pripraví samostatný zákon o brexite. Stihnúť tak chce pôvodný termín brexitu, 31. október 2019.

Načítavám video...

15:30 Začalo sa hlasovanie o pozmeňovacom návrhu poslanca Letwina. Ak návrh prejde, Johnson zrejme odloží hlasovanie o dohode a bude nútený opäť žiadať EÚ o odklad brexitu.

Hlasuje sa tradične prechodom cez jednu z chodieb parlamentu:

14:27 V parlamente vystúpila aj bývalá premiérka Theresa Mayová, ktorej dohodu parlament trikrát odmietol.

Nahnevane vyzvala poslancov, aby za Johnsonovu dohodu zahlasovali, pretože ľudia aj podniky potrebujú aspoň nejaké istoty.

14:25 Na protest v centre Londýna proti brexitu prichádzajú tisícky ľudí. Žiadajú nové referendum.

Načítavám video...

14:10 Veľký problém s Johnsonovou dohodou majú Škóti. Líder Škótskej národnej strany Ian Blackford tvrdí, že dohoda dáva Severnému Írsku konkurenčnú výhodu voči Škótsku.

"Tohto premiéra a jeho brexitový fanklub z Downing Street Škótsko nezaujíma. Je to začiatok konca tejto drahocennej únie," povedal podľa denníku Guardian.

Škótski poslanci budú hlasovať proti dohode.

Severné Írsko podľa dohody ostane súčasťou európskej colnej únie, ale zároveň bude profitovať aj z osobitných obchodných zmlúv, ktoré bude Británia uzatvárať.

Načítavám video...

13:57 Hlasovať sa bude niekedy po 15:30 nášho času. Najskôr sa bude hlasovať o dodatku poslanca Letwina. Ten chce dosiahnuť, aby Británia neodišla z EÚ bez dohody v prípade, že poslanci dnes odmietnu Johnsonovu dohodu.

"Aj keď podporujem premiérovu dohodu, neverím, že je zodpovedné vyhrážať sa možnosťami moja dohoda alebo žiadna dohoda," povedal pre denník Guardian.

Ak Letwinov dodatok prejde, parlament už dnes o Johnsonovej dohode nebude rokovať. Požiada EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020, no k hlasovaní o dohode sa môže vrátiť budúci týždeň.

13:22 Kým poslanci parlamentu debatujú o jednotlivých návrhoch, v Londýne sa začína protest odporcov brexitu. Ľudia požadujúci druhé referendum.

Naposledy sa hnutiu People's Vote podarilo dostať do ulíc takmer milión ľudí.

12:05 Ak by prešiel Letwinov pozmeňovací návrh alebo by poslanci Johnsonovu dohodu odmietli, je možné, že Británia bude opäť žiadať Európsku úniu o odklad brexitu.

A aj keď Únia to už predtým odmietla, podľa BBC je stále možné, že Johnsonovi ustúpi - ak by žiadal nové voľby či ďalšie referendum.

11:50 Niektorí poslanci musia stáť, pretože v parlamente nie je dosť miest. Hlasuje sa kričaním aj prechodom cez chodbu.

Prečítajte si archívny článok o tom, ako funguje tradičný britský politický systém.

11:25 Boris Johnson potrebuje 320 hlasov, aby jeho dohoda o brexite prešla. BBC odhaduje, že aktuálne by za dohodu zahlasovalo 310 poslancov, 302 je proti.

Zvyšných 27 poslancov sa zatiaľ nerozhodlo alebo mlčia. Premiér potrebuje pritom aj hlasy opozície.

10:55 Johnson sa snaží presvedčiť poslancov, že ide o najlepšiu možnú dohodu. Líder labouristov Jeremy Corbyn, ktorý hovorí po ňom, nesúhlasí.

"Premiér prerokoval dohodu a spravil ju ešte horšou," vraví.

10:35 Rokovanie začína prejavom premiéra Borisa Johnsona. Ten sa ospravedlňuje poslancom, že musia rokovať v sobotu, kedy by radšej boli s rodinami či sledovali šport.

10:30 O dohode sa v sobotu vôbec nemusí hlasovať. V prípade, že v parlamente prejde pozmeňovací návrh poslanca Olivera Letwina, vláda pošle poslancov domov.

Londýn by na základe dodatku musel požiadať Úniu o ďalší odklad brexitu, zrejme do 31. januára 2020.

09:30 Čo čaká britský parlament? Na úvod predstaví premiér Johnson upravenú dohodu o brexite a potom bude odpovedať na otázky poslancov.

Po otázkach bude nasledovať hlavná rozprava, najskôr predseda Dolnej snemovne John Bercow oznámi, o ktorých pozmeňovacích návrhoch sa bude hlasovať.

Na záver "supersoboty" čaká poslancov hlasovanie.

LONDÝN. Vláda premiéra Borisa Johnsona predloží dolnej komore parlamentu na schválenie upravené podmienky odchodu Británie z Únie.

Mimoriadne zasadnutie začne o 10:30 a "supersobota", ako dnešné dianie označujú britské médiá, sa môže natiahnuť až do neskorého popoludnia.

Hlasovanie môže byť tesné

Súvisiaci článok EÚ ustúpiť nemusela, ale víťazom je Johnson. Aj keby v sobotu prehral Čítajte 

V sobotu naposledy britskí poslanci zasadali pred 37 rokmi, dôvodom bola invázia Argentíny na Falklandské ostrovy v južnom Atlantiku.

Johnson potrebuje na schválenie dohody podporu 320 poslancov, konzervatívci majú iba 288 kresiel.

Proti návrhu Johnsona sa okrem opozície postavila aj severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá donedávna svojimi desiatimi hlasmi zaisťovala vláde väčšinu.

Dohode však vyjadrilo podporu desať poslancov Labouristickej strany, s nimi by podľa prepočtov denníka Financial Times mohla vláda tesne zvíťaziť.

Ďalší problém

Johnson ale čelí ešte jednému problému, ktorý sa objavil v piatok večer v podobe pozmeňovacieho návrhu donedávna ešte konzervatívca Olivera Letwina.

Ten by stanovil, že vláda by aj v prípade víťazstva dostala "plnohodnotný" súhlas s brexitovou dohodou až po presadení príslušného ratifikačného zákona. Londýn by teda musel požiadať o ďalší odklad brexitu, ako ukladá zákon.

Autori dodatku uvádzajú, že ich cieľom je zabrániť možnosti, že by Briti nakoniec aj tak opustili 31. októbra Úniu bez "rozvodovej" dohody, pretože zákon o brexite by sa do tej doby nestihol schváliť.

Návrh má podľa všetkého značnú šancu na úspech a podľa televízie Sky news môže celú nadchádzajúcu parlamentnú bitku "postaviť na hlavu"

Načítavám video...

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 2. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 3. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 4. 30 rokov slobody: Predplaťte si SME.sk za mimoriadnu cenu
 5. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 6. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 7. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 8. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 9. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 10. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 1. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 2. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 4. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 5. 30 rokov slobody: Predplaťte si SME.sk za mimoriadnu cenu
 6. Laserovou terapiou proti chorobám z povolania
 7. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 8. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 9. Zo staršieho domu moderné sídlo pre mladú rodinku
 10. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 1. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 9 660
 2. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 8 036
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 7 320
 4. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 6 953
 5. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 6 946
 6. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 6 362
 7. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 5 919
 8. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 5 874
 9. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 4 700
 10. Pre prácu v banke sú nevyhnutné tri schopnosti. Máte ich? 4 697

Téma: Veľká Británia


Článok je zaradený aj do ďalších tém Európska únia, Brexit

Hlavné správy zo Sme.sk

Saková pred voľbami v tichosti zvyšuje platy policajtov cez príplatky

Osobný príplatok bude 120 eur, na západe krajiny 160 eur.

Ministerka vnútra Denisa Saková.

Vodič havarovaného nákladného auta je už doma

Šéf firmy, ktorej patrí nákladiak: Je mi to ľúto.

Autobus po nehode.
Cynická obluda

Krach spolupráce

Prečo sa Harabin a Kotleba nedohodli na predvolebnej spolupráci, aj keď ich elektoráty sa priam prekrývajú.

Najviac vody za polstoročie. Hladina mora stúpa, Benátky sa topia

Baziliku voda zaplavila šiesty raz za 1200 rokov, no zároveň až štvrtýkrát za uplynulé dvadsaťročie.

Voda prenikla aj do Baziliky svätého Marka a spôsobila škody na murive budovy.

Neprehliadnite tiež

Prudké búrky v Pakistane si vyžiadali najmenej 27 obetí

Dažde zasiahli oblasť Thárskej púšte v provincii Sindh, kde následne vyhlásili stav núdze.

Záplavy za sebou zanechali spúšť.

Voda v Benátkach stúpa, uzavreli Námestie svätého Marka

Hladina vody by mala v piatok dosiahnuť 160 centimetrov, čo je vysoko nad normálom.

Zatopené námestie Svätého Marca v Benátkach.

Francúzska firma dostala pokutu za ilegálny export plastu

Šlo o 22 kontajnerov, v ktorých sa nachádzal plastový odpad. Náklad smeroval do Malajzie.

Ilustračné foto.

KĽDR žiada od Soulu demoláciu stavieb v letovisku, postaví si vlastné

Letovisko bolo v minulosti považované za symbol spolupráce medzi Kóreami.

Kumgang.