MOSUL. Teroristická organizácia Islamský štát (IS) bola na vrchole moci pred piatimi rokmi, keď 29. júna 2014 vyhlásila na dobytom území na severozápade Iraku a na východe a severe Sýrie takzvaný kalifát, teda vládu hlavy moslimskej obce.
Do jeho čela sa v irackom Mosule postavil vodca Islamského štátu abú Bakr Bagdádí.
Kontrola územia veľkého ako Maďarsko
Vtedy ovládal územie s rozlohou 90- až 100-tisíc kilometrov štvorcových (približne rozloha Maďarska či Portugalska, Slovensko má rozlohu necelých 50-tisíc km2), kde žilo podľa odhadov osem až 12 miliónov ľudí.
V Iraku bol IS porazený v decembri 2017, v Sýrii tento rok v marci. V Iraku trvali boje proti IS takmer štyri roky (od januára 2014), zahynulo najmenej 80-tisíc ľudí.
V Sýrii bol IS v októbri 2017 vykorenený arabsko-kurdskou milíciou z mesta Rakka, ktoré predtým slúžilo ako hlavná bašta IS v Sýrii.

Na poslednom zvyšku územia, obci Baghúz na východe Sýrie, bol IS porazený tento rok 23. marca. To zároveň znamenalo definitívny koniec samozvaného kalifátu.
Islamský štát sa rozšíril aj do Líbye, kde stratil vplyv v decembri 2016, kedy ho sily verné vláde v Tripolise vytlačili z mesta Syrta (asi 450 kilometrov východne od metropoly), ktoré ovládal od roku 2015.
Útočil aj v Európe
Tento rok koncom apríla sa vodca Bagdádí objavil po piatich rokoch na propagandistickom videozázname.
Uznal, že skupina prišla o takzvaný kalifát v Iraku a Sýrii, ale dodal, že bitka so Západom a jeho spojencami sa ešte zďaleka neskončila a poukázal na úspechy džihádistov napríklad v Mali, Burkine Fasu, Afganistane, Srí Lanke či Turecku.
IS sa od roku 2015 prihlásil k mnohým teroristickým útokom na území Sýrie či Iraku, aj inde na svete.

K najtragickejším atentátom patrí séria samovražedných útokov v jemenskej metropole Saná v marci 2015 (viac ako 140 mŕtvych), atentáty v Ankare v októbri 2015 (vyše 100 mŕtvych), podiel na zrútení lietadla ruskej spoločnosti na egyptskom Sinajskom polostrove v októbri 2015 (224 mŕtvych), útoky v Paríži v novembri 2015 (130 mŕtvych) a v Nice v júli 2016 (86 mŕtvych), útok na mešitu na severe Sinajského polostrova v novembri 2017 (311 mŕtvych), atentát v pakistanskej provincii Balúčistan vlani v júli (149 mŕtvych) či tohtoročné veľkonočné útoky v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke (258 mŕtvych).
V Iraku patril k najhroznejším útokom atentát v centre Bagdadu v júli 2016 (323 mŕtvych), v Sýrii koordinované útoky v jihosýrskom meste Suvajda a okolitých dedinách vlani v júli (najmenej 258 mŕtvych).
Približne 200 000 bojovníkov
IS bol v minulosti napojený na teroristickú sieť al-Kájda. Jeho príslušníci pochádzali z rôznych krajín.
V radoch IS bojovali v Iraku a Sýrii tisíce bojovníkov, odhady sa pohybujú od niekoľkých tisíc až k 200-tisíc.
V hnutí boli zástupcovia salafistických hnutí, niektorých sunnitských kmeňov aj bývalí vojaci z armády bývalého vodcu Iraku Saddáma Husajna.
IS je známy svojou prísnou interpretáciou islamu a islamského práva šaría a je neslávne preslávený násilím voči obyvateľstvu a zameraným hlavne na tých, ktorí vyznávajú iné náboženstvá ako sunnitský islam.
Za teroristickú skupinu IS označili OSN, EÚ, Británia, USA, Austrália, Kanada, Rusko či India, ale i rad moslimských krajín (Indonézia, Malajzia, Turecko, Saudská Arábia či Egypt).
Zabíjanie pre vieru, ničenie pamiatok
IS podľa odborníkov niekoľkokrát zmenil názov, v roku 1999 si hovoril Džamáa at-Tavhíd, neskôr Bilad ar-Ráfidín a potom Islamský štát v Iraku a Levante (Isil). Od júna 2014 sa nazýval len Islamský štát (IS).
Podľa správ OSN sa IS dopúšťal "systematických a do očí bijúcich porušení" medzinárodného práva, zabíjal civilistov, páchal sexuálne útoky na ženy a dievčatá, vykonával únosy a cielené útoky na politických i náboženských vodcov a zabíjal deti.

IS v snahe vymazať stopy prítomnosti neislamských kultúr tiež ničil kultúrne pamiatky, napríklad v auguste 2015 zničili jeho stúpenci v historickom meste Palmýra Belov chrám, asi najznámejšiu pamiatku v mieste zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO.
V roku 2017 vyhodili radikáli z IS do povetria slávnu mešitu An-Núrí v Mosule, z ktorej abú Bakr Bagdádí vyhlásil kalifát.
V auguste 2014 zverejnil IS prvé video, na ktorom jeho stúpenci zabili zahraničných rukojemníkov. Podobné vraždy rukojemníkov, ktorých záznamy sa šírili po internete, sa neskôr mnohokrát opakovali.