COLOMBO, BRATISLAVA. Ešte v roku 2008 došlo na Srí Lanke k piatim teroristickým útokom. Separatistické hnutie Tamilské tigre útočilo na autobusy, vlaky aj stanice. Na ostrovný štát vtedy prichádzalo asi 440-tisíc turistov ročne.
O desať rokov neskôr je už Srí Lanka obľúbenou turistickou destináciou, ročne tam prichádzajú 2,3 milióna turistov a aj miestni hovoria o „ére mieru“.

Tú na Veľkonočnú nedeľu narušila skupina samovražedných atentátnikov. Osem koordinovaných útokov v kostoloch a hoteloch sa na Srí Lanke stalo najkrvavejším teroristickým aktom v dejinách. Zahynulo pri nich najmenej 290 ľudí, asi päťsto ďalších je zranených.
Na podobný terorizmus pritom ostrovný štát nebol zvyknutý – pravdepodobne islamistická skupina sa zamerala na kresťanské ciele aj na turistické hotely. Vplyv to bude mať nielen na turizmus, ale aj na napätie vo vnútri spoločnosti.
O útokoch vedeli
Doktor Julian Emmanuel prežil na Srí Lanke 18 rokov, dnes žije aj s rodinou v Británii. Cez veľkonočné sviatky však prišli navštíviť v Colombe príbuzných. Akurát boli v izbe v hoteli Cinnamon Grand, keď začuli výbuch a pocítili otrasy.
Až na recepcii im povedali, že ich evakuujú. „Videli sme zranených, ktorých odvážajú do nemocnice a škody na hoteli,“ hovorí pre BBC. On sám vyrastal na Srí Lanke v čase, keď bolo násilie na dennom poriadku. Separatistické hnutie Tamilské tigre roky bojovalo proti vláde a väčšinovým sinhálcom.