KOLOMBO. Počet obetí, ktoré si vyžiadali nedeľné samovražedné bombové útoky na Srí Lanke, sa zvýšil na 359. Medzi obeťami je 39 cudzincov, dvaja Dáni sú nezvestní.
Informoval o tom v stredu hovorca srílanskej polície s tým, že utŕženým zraneniam podľahlo v noci na stredu viacero osôb.
Pri útokoch bolo zranených najmenej 500 ľudí.
Na Srí Lanke platí výnimočný stav
Srílanské bezpečnostné zložky v stredu informovali, že zadržali 18 ľudí podozrivých z útoku. Vo väzbe tak celkovo skončilo celkom cez šesťdesiat podozrivých.

Hovorca polície spresnil, že podozriví boli zadržaní počas pátracej operácie policajných a bezpečnostných zložiek, pričom boli využité ich právomoci vyplývajúce z výnimočného stavu vyhláseného v reakcii na útoky.
Hovorca armády spresnil, že policajné a bezpečnostné zložky na základe získanej informácie urobili raziu na troch miestach, pričom zadržali 17 ľudí. Osemnásteho podozrivého zatkli v ďalšej, štvrtej, lokalite.
Od nedele tak polícia v súvislosti s útokmi zadržala 58 ľudí.
K útokom sa prihlásil Islamský štát
Spomínané razie sa uskutočnili po tom, ako premiér Ranil Vikramasinghe pripustil, že na úteku môže byť viacero islamistických radikálov, a nevylúčil ani riziko ďalších bombových útokov.

"Je niekoľko ďalších ľudí na úteku," povedal Vikramasinghe. "Takže ich musíme zatknúť," dodal.
Srílanská vláda z útokov na hotely a kostoly v metropole Kolombo a okolí obvinila miestnu islamistickú skupinu Národné monoteistické hnutie (NTJ).
K zodpovednosti za útoky sa v utorok prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát.
Útoky vyšetruje aj tím Interpolu
Na Srí Lanku pricestoval tím špecialistov Interpolu, ktorý by mal tamojším bezpečnostným silám pomôcť s vyšetrovaním nedeľných krvavých útokov v metropole Kolombo, jeho okolí a v meste Battikalóa.
Tím odborníkov z Interpolu vedie nemenovaný český policajt, ktorý v tejto medzinárodnej policajnej organizácii pôsobí ako expert na terorizmus.
Oznámil to policajný prezident v ČR Jan Švejdar, ktorého v stredu citoval spravodajský portál Novinky.cz.
Totožnosť policajta nechce české policajné prezídium zverejniť, aby neohrozilo jeho bezpečnosť, vysvetlila hovorkyňa Kateřina Rendlová.
Interpol vyslal tím na žiadosť srílanských orgánov a nachádzajú sa v ňom odborníci so skúsenosťami v oblasti skúmania miesta trestného činu, výbušnín, boja proti terorizmu, identifikácie obetí a rôznych analýz.
Na ostrov Cejlón v Indickom oceáne, kde sa Srí Lanka nachádza, vyslali pomoc aj USA, a to v podobe tímu zloženého z agentov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a z predstaviteľov armády. FBI ponúkol napríklad expertov na laboratórne skúmanie zvyškov výbušnín, napísal denník The Washington Post.
Moslimské organizácie útoky odsúdili
Občianske hnutia a združenia zastupujúce moslimov na Srí Lanke vyzvali tamojšie orgány na bezodkladné zadržanie a potrestanie spolupáchateľov samovražedných bombových útokov z Veľkonočnej nedele, ktoré si vyžiadali najmenej 359 obetí na životoch a ďalšie stovky zranených.
Podľa ich spoločného vyhlásenia extrémizmus v mene islamu nereprezentuje toto náboženstvo, informovala v stredu agentúra AP.
Organizácie uviedli, že srílanské orgány by mali zatknúť aj osoby, ktoré pomáhali útočníkom tým, že ich povzbudzovali, financovali alebo im poskytovali inú podporu.