- Slováci a Česi si pripomínajú sté výročie vzniku Československa.
- Oslavy v Prahe vyvrcholili slávnostnou vojenskou prehliadkou.
- Za Masaryka nás učili pokore. Dnes Slovákom chýba, spomína pamätníčka.
- Prezident Kiska vyzdvihol myšlienky Štefánika.
- Český prezident Zeman udelil štátne vyznamenania 41 osobnostiam.
Oslavy vzniku Československa sme sledovali minútu po minúte:
21:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21:27 Kým slovenskí najvyšší štátni činitelia si v Prahe pripomínali sté výročie vzniku Československa, pracovný program mal aj bývalý premiér Robert Fico.
Spolu s kolegom zo strany Smer a predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti sa v nedeľu stretli v Havane s kubánskym prezidentom Miguelom Diazom-Canelom.
20:10 Prezident Zeman udelil 41 osobnostiam štátne vyznamenania. Slávnostný ceremoniál sa konal vo Vladislavskej sále Pražského hradu a zúčastnili sa na ňom aj prezident Kiska. Počas slávnostného večera zaznela okrem českej štátnej hymny aj hymna slovenská.
Najvyšším českým štátnym vyznamenaním - Radom bieleho leva - český prezident ocenil spomínaného Karla Lánskeho. In memoriam ho prepožičal dôstojníkovi rakúsko-uhorskej armády, generálovi československej armády a veliteľovi protinacistickej odbojovej skupiny Obrana národa Josefovi Bílému, prvorepublikovým generálom a legionárom Stanislavovi Čečekovi a Karlovi Husárekovi, gymnastovi, športovcovi a bojovníkovi proti nacizmu Janovi Gajdošovi a zmienenému Antonínovi Švehlovi.
Rad Tomáša Garriguea Masaryka dostal vedec a lekár Martin Filipec, ktorý je odborníkom na očnú imunológiu a vonkajšie ochorenia oka. In memoriam Zeman rad prepožičal lekárovi, popularizátorovi endokrinológie a autorovi vyše 200 odborných publikácií Rajkovi Dolečkovi.
Medailu Za hrdinstvo dostali in memoriam vojaci Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek, ktorí zahynuli v Afganistane. Medaily, ktoré Zeman počas večera odovzdal ako prvé, prevzali rodinní príslušníci zosnulých. Neskôr dostala Medailu za hrdinstvo aj učiteľka v škôlke Darina Nešporová, ktorá zachránila tri ľudské životy.
Medailu Za zásluhy dostali novinár a spisovateľ Erik Best, futbalista Petr Čech, politik a bývalý minister poľnohospodárstva Českej republiky Jan Fencl, podnikateľ a podporovateľ umenia, vzdelávania a zdravotníctva Milan Fiľo, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy a statočná žena v boji s netolerantnou ideológiou Ivanka Kohoutová, vedec a pedagóg Karel Kolomazník, finančník a podnikateľ Pavol Krúpa, tenistka Petra Kvitová, športovkyňa Ester Ledecká, politička, novinárka a dokumentaristka Jana Lorencová, spisovateľ a historik Michal Macháček, prognostik Michal Majtán, lekár, vedec a pedagóg Miloš Pešek,hudobný skladateľ a pedagóg Vadim Petrov, spisovateľka Lenka Procházková, spisovateľ a pedagóg Zdeněk Souček, podnikateľ Jaroslav Strnad, tenistka Helena Suková, publicista a spisovateľ Milan Syruček, básnik, spisovateľ a novinár Karel Sýs, tenista Radek Štěpánek, lekár, pedagóg a vedec Miloš Velemínský, botanik, spisovateľ a popularizátor vedy Václav Větvička, bývalý predsedníčka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková a politológ, historik, pedagóg Zdeněk Zbořil, speváci a hudobníci Michal David a Ondřej Hejma a herci Jiří Krampol a Ivan Vyskočil.
18:42 Oslavujeme zázrak, ktorý sa stal pred 100 rokmi. Týmito slovami pozdravil český veľvyslanec v Bratislave Pavel Sladký účastníkov spomienkovej slávnosti.
Z iniciatívy Občianskej konzervatívnej strany, Českého spolku Bratislava a ďalších organizátorov sa toto podujatie koná každoročne pri pamätníku česko-slovenskej vzájomnosti na Vajanského nábreží v Bratislave.

Na zhromaždení sa v daždivom počasí zišlo asi tristo ľudí.
18:21 Na vojenskej prehliadke v Prahe sa zúčastnili aj slovenskí vojaci.
"Obdobie vzniku samostatnej Československej republiky bolo jedným z rozhodujúcich v našich dejinách. Som preto veľmi rád, že na momenty, ktoré zásadne formovali našu budúcnosť, nezabúdame, či už dnes tu v Prahe, alebo 30. októbra v Martine, kde si pripomenieme 100. výročie prijatia Martinskej deklarácie," poznamenal minister obrany Gajdoš.
17:55 To, že na Slovensku sa spoločný štát nepociťuje až natoľko dôležitý ako v Česku, je najmä oneskorením národného obrodenia. Píše Peter Schutz.
17:06 Význam vzniku Československa pripomína aj pamätná tabuľa na budove Primaciálneho paláca v Bratislave. Hlavné mesto ňou vzdáva hold Masarykovi a Štefánikovi.
Na slávnostnom odhalení sa zúčastnila i Štefánikova praneter Tamara Michaela Dudášová. Autorom pamätnej tabule je akademický sochár Vladimír Višváder.
Loading
...
16:48 Kvôli prehliadke museli v Prahe posunúť viac ako dve desiatky letov, žiadny však nezrušili. Praha problémy v doprave nehlásila, nápor však bol v metre.
16:24 Podľa KDH situáciu vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov najlepšie vyjadril otec národa Andrej Hlinka slovami: „Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nepodarilo, treba sa rozísť, sme za jednotu s bratmi Čechmi..., “.

15:58 Vyvrcholením osláv v Prahe bola slávnostná vojenská prehliadka. Išlo o najväčšiu vojenskú prehliadku v novodobej histórii Česka.
Prezident Zeman uviedol, že do Vladislavskej sály Pražského hradu bude prinesený meč Milana Rastislava Štefánika, prvého ministra obrany samostatného Československa. Pripomenul, že 100 rokov hovorí aj o dejinách armády.
15:51 Čo nám zostalo zo spoločného Československa? Čechom i Slovákom priateľstvo, umocnené po ustanovení vlastných štátov, obidva nástupnícke štáty majú republikánske zriadenie a svoje ústavy inšpirované ústavou z roku 1920. Píše ombudsmanka Mária Patakyová.
15:29 Francúzsky denník Le Figaro sa v článku venovanom stému výročiu Československa zameral na vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi, ktoré zostali dobré aj 25 rokov po Nežnej revolúcii.
Politológ Jacques Rupnik uviedol, že Česi a Slováci si pripomínajú výročie vzniku dnes už neexistujúceho štátu, v ktorom žili spolu 75 rokov.
Rupnik pripomenul, že za pôvodným nápadom vytvoriť štát zložený z ľudí dvoch jazykovo si blízkych skupín bol prvý prezident Masaryk, avšak jeho plán po 75 rokoch stroskotal vytvorením dvoch oddelených štátov.

14:48 Celoslovenské oslavy 100. výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine sa uskutočnia v utorok pod záštitou premiéra Pellegriniho.
S príhovormi vystúpia najvyšší predstavitelia Slovenskej a Českej republiky
14:39 Premiér Pellegrini si nemyslí, že sa na Slovensku stane 30. október štandardným štátnym sviatkom. Uviedol to mimoriadnej spoločnej relácii 100 let/rokov, ktorú vysielali TV Markíza a TV Nova. Tento deň tak ostane jednorazovým sviatkom.
"Nemyslím si to, aj keď mám pozitívny vzťah k štátnym sviatkom, pretože štátnymi sviatkami a oficiálnymi oslavami vzbudzujete trocha národnú hrdosť. Na druhej strane je na Slovensku vedená veľká diskusia, že máme množstvo štátnych sviatkov," poznamenal Pellegrini.
Zopakoval, že pre neho je dôležitejšie, čo nosia ľudia v srdci, ako to, čo je napísané v kalendári. "Pretože môžete mať štátny sviatok, ak si to vnútorne nevážite a neprežívate, tak je to len formalita," dodal Pellegrini.
14:14 Mali by sme si vážiť spoločný príbeh, lebo to hovorí nielen kam kráčame, ale aj odkiaľ. Spojenie bolo pre nás odrazovým mostíkom, aby sme sa posunuli z pozície národa do štátotvorného národa, s vlastným územím, s vlastnými hranicami, symbolikou a s vlastným vládnutím v rukách.
V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to konštatovala expremiérka a sociologička Iveta Radičová.
„Naše územia boli v roku 1918 nesmierne rozdielne. Na rozdiel od priemyselne vyspelej českej časti bol na našej strane rozvoj kultúry slovenskej inteligencie malinký a pre nás to v roku 1918 znamenalo obrovský náskok. Okrem osemhodinového pracovného času, či sociálneho, zdravotného a dôchodkového poistenia, nastúpil rozvoj školstva, kultúrny rozmach, vzniká Univerzita Komenského, Slovenské národné divadlo, neskoršie začína vysielať Slovenský rozhlas, vzniká 180 knižných časopisov, tiež Matica slovenská so svojimi pobočkami,“ uviedla.
14:00 V Prahe sa začala slávnostná vojenská prehliadka. Prehliadka sa koná na Európskej triede, po ktorej prejde 4 358 ľudí a 236 kusov techniky ozbrojených síl.
Súčasťou podujatia mali byť aj prelety strojov českého a slovenského letectva, to však narušilo zlé počasie, pre ktoré poletia len stíhačky Gripen českých vzdušných síl a helikoptéry.
Na prehliadke zúčastňujú prezident Zeman, členovia českej a slovenskej vlády, či americký minister obrany Jim Mattis.
13:45 Špeciálnu historickú mapu bývalej Československej republiky sa pri príležitosti 100. výročia jej vzniku rozhodli vydať pokračovatelia niekdajšieho štátneho výrobcu máp, Vojenského kartografického ústavu Harmanec.

Na mape z počiatkov spoločného štátu ešte nie je Partizánske, neexistovali dokonca ani Baťovany - iba dediny, z ktorých toto mesto neskôr vzniklo.
Loading
...
12:40 Historický odkaz prvej Československej republiky je o viere v dosiahnutie zdanlivo nemožného, tvrdia to historici a politológovia z Filozofickej fakulty univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Pripomínajú, že spoločný štát bol do začiatku prvej svetovej vojny okrajovým politickým projektom.
12:31 Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska.
V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli najvyšší ústavní činitelia.
11:51 Na pietnom akte pri Národnom pamätníku na Vítkově v Prahe sa zúčastnili za slovenskú stranu prezident Kiska, premiér Pellegrini (Smer) a predseda Národnej rady Danko (SNS), ale aj minister obrany Gajdoš (SNS).
Pred pamätníkom bola okrem Čestnej stráže Armády Českej republiky, hradnej stráže, Čestnej jednotky Polície Českej republiky aj Čestná stráž Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Politici, predstavitelia cirkvi a armády a vojenskí veteráni položili kvety a vence na hrobe neznámeho vojaka a minútou ticha si spoločne uctili pamiatku padlých vojakov.

Pietu, ktorú sprevádzal dážď, za zvuku trúbky ukončili čestné salvy.
Slovenský premiér, ale aj predseda parlamentu, sa po pietnom akte na Vítkově presunuli na druhý pietny akt, a to k soche generála Štefánika.
Prezident bude prítomný pri kladení vencov na hrob prezidenta Tomáša G. Masaryka.
11:29 Slovensko je štátom, ktorý je rovný nielen Českej republike, ale aj ostatným európskym krajinám. Myslí si to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer).
"Po 100 rokoch od vzniku ČSR stojí náš štát ako rovný s rovným nielen s českým národom, ale aj ostatnými krajinami Európy. Buďme hrdí na našu krásnu krajinu a ľudí, ktorí za ňu bojovali," píše na svojom facebookovom profile.
10:48 Československo bolo napriek rôznym dejinným zvratom dobrý a úspešný projekt, ktorý vytvoril priestor pre náš plnohodnotný rozvoj - od neslobodných národov na začiatku 20. storočia až po úspešné samostatné štáty, ktoré sú plne rešpektovanými členmi medzinárodného spoločenstva. Uviedlo to vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí.
9:54 Generál Štefánik patrí právom spolu s Tomášom G. Masarykom a Edvardom Banešom k absolútnym zakladateľom Československa. Skonštatoval to prezident Kiska po položení vencov k soche M. R. Štefánika v Bratislave.
Aj Andrej Danko zdôraznil dôležitosť vyjadrenia úcty jednému zo zakladateľov Československa.
"Je veľká škoda, že generál Milan Rastislav Štefánik nás tak skoro opustil. Naše národy ho potrebovali najmä v ťažkých rokoch, v roku 1938. Myslím si, že by ešte veľa pre nás všetkých urobil," podotkol Danko.